C corp a S corp

Pro ty co podnikani v Americe ted nastava doba kdy stoji za to prehodnotit jestli pouzivat C corp nebo S corp. Kazda ma jinaci daneni. Do ted se bralo, ze S corp je vyhodnejsi, protoze tam neni dvoji zdaneni na korporatni urovni a pak na osobni urovni kdyz si clovek vyplati dividendu. Ale take myslim poprve v historii je od roku 2013 nizsi daneni na korporatni urovni nez na osobni urovni.

Jeste k tomu, kdyz podnikate v nekolika statech, napr. Kalifornie (vysoke zdaneni) a Nevada (nizke zdaneni) tak uplne stoji za to zvazit jestli neprejit na C corp. Kalifornska S Corp totiz dani celosvetovy prijem. Tzn. prijem odkudkoliv ze sveta se dani kalifornskymi danemi. Ale kalifornska C corp zase dani podle toho kolik prijmu je generovano v kazdem state (ta formule je slozitejsi – diva se na to kolik mate v kazdem state zamestnancu, real property – sklady, kancelare, vyrobni zarizeni a kde jsou jake sales).

Tohle byl trosku technicky post a jen pro lidi co doopravdy podnikaji v USA, ale presto to sem davam. Jsou to docela zajimave otazky a situace na strategicke planovani. I kdyz se to vetsiny ctenaru tady/ted asi netyka.

 

6 thoughts on “C corp a S corp

 1. Ahoj Johne, mne to teda zrovna teď zajímá.

  Pokud mám business, který má zatím 99% příjmu mimo USA, chci ho nejdřív přenést do společnosti v USA a následně vstoupit na USA trh a většinu příjmů budu mít v Californii, dává smysl spíš ta Nevadská C Corp?

  Díky, David

  1. Tak ono jde o to, kde budes ty, kancelar a zamestnanci. Kdyz to jde delat z Nevady a prodavas online (klidne zakaznikum v Kalifornii a jinde) – tak urcite jdi do Nevady. Je to mnohem levnejsi. Ne kazda firma si to takto muze dovolit delat. Ale jeslti muzes tak urcite vyuzij podminky v Nevade.

  2. Dřív jsem tomu nevěřil, ale pro založení dlouhodobě fungující firmy v USA (tedy pokud ti jde spíš o trvalý profit a ne o rychlý exit), platí pravidlo ABC: Anywhere But California.

 2. Ahoj Johne, kdyz bude spolecnosti podnikat i na jinych trzich, tak kvuli image i v USA je lepsi byt jako US firma (nikoliv CZ/SK). Doporucoval bys v tomto pripade C corp (Nevada)? Kolik zhruba stoji zalozeni a jak je to rychle? Tam by mel byt registrovany agent ne?

   1. Tak přesně takhle jsem uvažoval já… ta cena za C corp (Nevada) přes IncParadise je dobrá, ale dokud budou všichni lidi sedět v Praze, tak mi taky vychází, že to nedává smysl… V jednom bývalém projektu bylo pronajaté call centrum pro telefonní podporu, jenže takhle to jde podle mně spíš až u velké firmy, když to rozjíždíte, tak si myslím, že každý chce být se zákazníkem (nebo potenciálním) co nejvíc v kontaktu a nechci jen přebírat informace, které mi “nabere” nějaký operátor, který o mně nic neví…

    Nicméně doufám, že se rozjedeme a co nejdřív tu firmu založíme a zaměstnance nabereme :-)

Leave a Reply