Jak funguje Sales Tax v USA (neni to DPH)

Pred dvema roky jsem napsal tento clanek:

V USA neexistuje DPH (Dan z pridane hodnoty) tak jako v CR. Ale existuje zde tzv. Sales tax. Sales tax je dan, ktera se uctuje pouze pri prodeji v ramci statu na hmotne zbozi. Nevztahuje se na sluzby a nevztahuje se napr. na prodeje do jinych statu pres Internet, telefonu, postou, apod.

Napr. kdyz si koupim pocitac pres Internet od firmy, ktera sidli v jinem state nez ja, tak mi tato firma nebude uctovat Sales tax. Ale kdyz prijdu do fyzickeho obchodu tak mi Sales tax bude nauctovana. Sales tax se nevraci (jako DPH), neodecita se. Odvadi ji prodavajici.

Ale temer denne se me nekdo na toto pta. Takze chci na tuto informaci upozornit a jeste ji doplnit.

Kdyz nakoupim pres Internet a necham si zbozi poslat tak prodavajici podle toho kam zbozi posila musi nebo nemusi nauctovat sales tax. Musi ji nauctovat, kdyz posila zbozi do stejneho statu ve kterem ma sidlo nebo treba pobocku. Velke obchodni retezce maji pobocky temer ve vsech statech, takze temer vzdy vam nauctuji sales tax.

Sales tax je ruzna podle sidla firmy. Nektera mesta/staty maji sales tax vyssi, jine nizsi. Treba v Kalifornii muze byt sales tax v jednom meste 7.25% a v jinem meste 8.75%. Treba v Memphisu je hodne vysoka sales tax 12.95%. Nebo stat Oregon vubec nema sales tax. Podle toho kde ten prodavajici sidli takovou sales tax vam nauctuje (v pripade, ze vam ji bude uctovat).

ShareShare on FacebookTweet about this on Twitter

30 thoughts on “Jak funguje Sales Tax v USA (neni to DPH)

 1. Spise jde o to, aby obchod nemel sidlo ve state do ktereho to posilate. Treba kdyz si neco objednavam do Kalifornie a nechci platit sales tax tak musim najit obchod, ktery nema pobocku v Kalifornii. Pak sales tax neplatim.

 2. V podstate bych mohl udelat to stejne v Tennessee a Nevade… Jen je trosku problem, ze tam nikdo nemluvi cesky.:-)

 3. Takze sales tax se plati i u dodavatelsko-odberatelskych vztahu?

  Ano. Kdyz neco koupim pro vlastni firmu tak sales tax musim platit. A kdyz nahodou koupim neco (treba pocitace, nabytek) pres Internet a sales tax neplatim a pak to pouziji ve vlastni firme tak me stat nauctuje tzv. use tax (v podstate nahrazku za sales tax).

  1. Ne, sales tax se váže pouze ke státu. Pak je již zmíněná county – váže se k městu (např. Los Angeles county) a pak ještě district – k dané oblasti. To vám dá dohromady sales rate. Příklad:

   CA STATE 6.500%
   LOS ANGELES COUNTY 1.000%
   BEVERLY HILLS 0.000%
   DISTRICT(S) 1.500%

   Total sales rate: 9.000%

 4. Rammi: VAT skutene je DPH. Ale jde o to, ze v USA VAT vubec nemaji, nepouzivaji. Misto toho maji Sales Tax, coz je trochu neco jineho …

 5. Pokud vím tak v Michiganu mají VAT, ale pro změnu tam zase nemají daň z příjmu.

  Mimochodem v Delawaru je Sales tax taky 0%.

  1. ITIN = individual taxpayer identification number (daňové identifikační číslo jednotlivce). Jedná se o číslo, na jehož základě platíte v USA daně z příjmu fyzických osob. Pak exituje EIN = employer identification number (daňové indentifikační číslo zaměstnavatele). Tady se jedná o daňové číslo přidělené právnické osobě, společnosti, na jehož základě odvádí firma daně.

   W-8BEN (pro nerezidenty, cizince W-8BEN-E) je formulář o zamezení dvojího zdanění. Jelikož máme (ČR) s USA smlouvu o zamezení dvojího zdanění, pak je výhodné (někdy i povinné) tento formulář vyplnit. Výhodné proto, že buď zdaním v ČR nebo v USA své příjmy, které mám ze zdrojů v USA. Povinné ze strany USA orgánů proto, aby věděli s kým mají tu čest. Jinak uplatňují srážkovou daň ve výši 30%.

 6. Dobrej,
  Prosím jestli někdo víte jak funguje nakupoání z usa přes internet prosím zašlete mi informace na mail(nebude to zadarmo)………Děkuji za každou informaci…..
  Lukáš Vaší?ek

 7. No ale zaujimalo by ma akym sposobom sa sales tax odvadza? Je na to nejaky formular (obdoba nasho vykazu DPH)? Kde sa dozviem cislo uctu kam tu dan odviest a kam poslat podklady?

 8. Sales tax musis odvadet pouze kdyz mas treba sidlo v Kalifornii a prodavas zakaznikum v Kalifornii. Kdyz prodas pres internet nekomu nekde jinde tak nic nemusis uctovat.

  Kdyz si vyrizujes business license tak se registrujes k sales tax a pak ti vzdy reknou kdy ji mas zaplatit. Posles sek a priznani.

 9. No ešte jedna záhada so sales tax, na ktorú fakt neviem prísť. A to: Robil som nákupy z obchodu Guess a ten mi počítal sales tax iba z hodnoty tovaru. Robil som nákupy z obchodu Abercrombie a ten mo počítal sales tax aj z poštovného. Nejde mi ale do hlavy ako je to možné, pretože sales tax sa vzťahuje iba na hmotný tovar. Pritom oba obchody majú aj kamenné shopy v Californií. Nájde sa niekto kto by mi podal nejaké rozmuné vysvetlenie? Podľa mňa Abercrombie potom klame zákazníkov….Iné vysvetlenie nemám….

  1. Je tomu opravdu tak, některé státy vypočítávají sales tax nejen z hodnoty samotného zboží, ale i z hodnoty poštovného (shipping). Dokonce jsou i takové, které jej vypočítají i z nákladů na uskladnění a manipulaci (handling).

 10. Znamená to, že ak budem objednávať niečo z Ameriky a dajme tomu cez Oregon, som oslobodený síce od Sales Tax, ale DPH platiť budem v prípade, že môj nákup bude presahovať 150 €? DPH sa odvádza nášmu štátu? Som myslel, že keď to zoberiem z Oregonu, tak budem platiť iba sumu tej veci.

  1. Pokud byste tu věc koupil v USA, tak ano. Ale pokud si jí necháte dovézt do EU, tak se uplatní jednak ČR/SR clo při dovozu a ještě se připočítá ČR/SR DPH. Pokud je to možné se domluvit s dodavatelem aby fakturoval nižší částku, bylo by to příjemnější. Taková je legislativa. Reálně je však možné, že benevoletní celník Vám něco nenaúčtuje nebo naúčtuje nižší částku cla. Jedná se však o subjektivní řešení problému daného celníka příslušného celního úřadu, proto je nutno počítat s tou horší variantou viz výše.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *