Jak se najimaji lidi v Shipito

Prisla zase takova vlna s velkym mnozstvim prace. Takze bylo nutne znovu nekoho najmout.

Ve stredu jsem dal inzerat na Craigslist. Behem par hodin prislo 120 odpovedi. Vybral jsem ty co se me zdali nejlepsi a poslal jim email jestli muzou prijit na pohovor ve ctvrtek. Rovnou jsem napsal cas v kolik maji prijit. Napr. v 10.00, 10.15, 10.30 rano, apod.

Ve ctvrtek jsme skoro cely den delali pohovory. Nejdrive jedna moje zamestnankyne ukazala nase kancelare a sklad. Vysvetlila co delame a neformalne se ptala na ruzne veci. Pak predala uchazece jinemu zamestnanci, ktery je rovnou vyzkousel. Udelal test na zadavani baliku na Shipito. Ukazal jim co maji udelat a pak jim meril cas a pripadne chyby.

Po skonceni testu zavedl uchazece ke me do kancelare pro posledni cas pohovoru se mnou. Kdyz jsme skoncili s pohovory tak jsem chtel od kazdeho slyset kdo si mysli, ze je nejlepsi. Vsechno jsem si sepsal a premyslel koho vybrat v tomto prvnim kole.

Jeste ve ctvrtek odpoledne jsem poslal nejlepsim uchazecum takovy kratky test emailem. Chci videt jak se dokazou orientovat v nasich sluzbach, jak by odpovedeli zakaznikum a take ruzne male ukoly, aby spocitali kolik bude stat asistovany nakup nebo museli neco najit na Internetu.

Nekteri uchazeci stihli jeste ten vecer poslat odpoved zpet. Jini to udelali v patek rano. A dnes jsem zavolal dvou nejlepsim, ze je beru. A jestli muzou prijit jeste dnes do prace. A uz tady oba dva jsou.

V podstate to trvalo mene nez 48 hodin najmout nove zamestnance.

Spread the love

17 thoughts on “Jak se najimaji lidi v Shipito

 1. Osobne jsem mluvil s 11 (aby prisli na schuzku jsem napsal 16 lidem). Nekteri nestihli tak rychle zareagovat a ted mi emailuji, jestli nebudu delat pohovory jeste dalsi dny. Ale potreboval jsem nekoho hodne rychle takze uz je vybrano.

 2. Něco takového by v ČR ze zákonných důvodů zorganizovat nešlo. Teoreticky je možné s člověkem uzavřít Dohodu o provedení práce (nemá výpovědní lhůtu), ale jen na 150 hodin ročně. Ještě existuje Dohoda o pracovní činnosti, ale ta je jen na 4 hodiny denně.

  Kéž by v ČR existovaly takové pracovní zákony, jako v USA…

 3. 2Standa: proč by to v ČR nešlo? Sepsat smlouvu a zahájit pracovní poměr jde imho tařka ihned.. (Je jiná otázka, jestli je u nás dostatečný počet zájemců o práci..)

 4. Mnohem zajímavější by byl údaj kolik je hodinový náklad pro Johna(superhrubá mzda) a kolik zaměstnanec dostane čistého… Alespoň v procentech…

 5. Dobrá práce. Na tuhle flexibilitu pracovního trhu se moc těším až jednou budu mít v USA zaměstnance. V Čechách (a v celé Evropě s výjimkou VB) je to sociální stát.

  Já jsem třeba v posledním měsíci jednoho člověka vyhodil. Dlouhodobě totiž odváděl nekvalitní práci a nechtěl slyšet na má přátelská upozornění.

  A jaké to je v Čechách vyhazovat zaměstnance?

  Docela obtížné. Ze zákona lze zrušit místo pouze z organizačních důvodů (za 5 odstupných platů – respektive s dvouměsíční výpovědní lhůtou a 3 odstupnými platy) nebo podle paragrafu 53 (hrubé porušení pracovní kázně), což ale není tak snadné. Potom se lze člověka také zbavit dohodou, ale výpověď musí dát zaměstnanec.

  Samozřejmě jsem se nechtěl chovat jako nějaká svině, ale na druhou stranu jsem nechtěl vyplácet přes 100 000 Kč v odstupném a dvou platech, a tak jsem hledal cestu jak to udělat.

  Vyřešil jsem to tak, že jsem zaměstnanci 2x po sobě srazil osobní ohodnocení a dostal pouze minimální mzdu.

  Když za mnou potom přišel s dotazem, proč má pouze minimální mzdu, tak jsem mu řekl, že nejsem spokojen s jeho prací a že bych byl rád, kdyby se buď polepšil nebo odešel.

  Slíbil, že se polepší, ale bohužel zůstalo jen při slibech. Takže dostal potřetí minimální mzdu a přinesl mi naštvaně výpověď.

  V Čechách je hrozně důležité mít všechno dobře podchyceno a ošetřeno v pracovní smlouvě, jinak je totiž zákon na straně zaměstnance.

  A co že ten zaměstnanec dělal tak hrozného, že musel pryč?

  Nedokázal splnit ani jednoduché úkoly a všechno mu trvalo hrozně dlouho a neměl snahu se zlepšovat.

  Na všechny mé výtky odpovídal – "to se nedá stihnout", "to bych chtěl vidět jak bys to stíhal ty, apod.".

  Například měl každý týden poslat 100 faxů (přes faxemailový systém) s nabídkami klientům a měl na to vyhrazeny 3 hodiny času. Dokázal jich poslat sotva 30. Když jsem se ho ptal v čem je problém, tak říkal, že to nejde stihnout. Tak jsem musel sednout k počítači a ukázat mu, že za 3 hodiny lze poslat těch faxů skoro 200. A s ostatníi úkoly to bylo podobné.

  Co mě na českých lidech nejvíc štve je skutečnost, že ze všeho dělají strašný problém a nedokáží si s ničím poradit a pořád vymýšlí jak to zařídit aby nemuseli nic dělat. Přitom ale nechtějí být svazováni nějakými postupy a procesy.

  Potřebovali bychom tady americkou flexibilitu prostě jako sůl.

 6. PK a spol: Stejně by mě, pánové, zajímalo, jak byste Johnův systém v praxi prováděli v ČR (tedy legálně v našich zákonných podmínkách, nemyslím žaádný švarcsystém). Podle mě to legálně nejde.

 7. K té flexibilitě je opravdu nejhorší se s lidmi "rozloučit", když je to potřeba, jak říká Vembl… Přijmout je rychle není problém, ale už jsem zažil tolik lidí, kteří se po zkušební době změnili (směrem k horšímu samozřejmě) a pak nastává ten boj…

  Další věcí je anti-diskriminace. Nechápu, proč tady zákonodárcům nedochází, že věci jako anti-diskriminace do soukromého sektoru nepatří. Já podnikám, já je platím, oni mě reprezentují a pokud chci mít ve firmě například jen ženy 30-40 let, protože předpokládám, že nejlépe zvládnou komunikaci s mými zákazníky, tak je to snad moje věc… holt přijdu o ty, kteří chtějí jednat jen s muži, ale to je prostě mé podnikatelské riziko s mými penězi.

 8. 2Standa: fakt nechápu, kde vidíš problém. Johnův článek je o tom, jak za 48 nabral nové zaměstnance. V ČR ti právně nic nebrání, abys ráno měl pohovor, podepsal tam smlouvu, odpoledne začal dělat.

  Pokud by Johnův článek byl "Kterak vyhodit zaměstnance za 48hodin", pak věřím, že u nás by problém asi byl, nicméně trvám na tom, že u nás nic nebrání taky tak rychlému najímání nových zaměstnanců.

 9. Myslíte si, že by toto mohla vyřešit výpověď bez udání důvodu? Co by se v praxi změnilo kdyby začla platit? Já se vždy musím pousmát když na billboardech vidím slova "výpověď bez udání důvodu" zobrazována jako něco špatného. Buď jsem ji nepochopil já, nebo oni.

 10. Mna by zaujimala jedna vec – pocul som ze v USA je nejaky zakon, ktory hovori o tom, ze firma musi zamestnavat urcite % cernochov (respektive nejakych "farebnych"). Mohol by mi k tomu niekto nieco povedat? Napriklad keby som mal teoreticky firmu v ktorej mam 30 zamestnancov a vsetci by boli belosi, nemohol by ma niekto pravne napadnut?

 11. Ne zadny takovy zakon neni.

  Ale funguje to jinak. Nesmis byt rasista, nesmis diskriminovat a nedat sanci lidem jen kvuli tomu, ze maji jinou barvu kuze. Na to by ses nikdy nemel divat. Mel by ses divat na to kdo ma nejlepsi kvalifikaci a schopnosti pro danou praci. A takoveho cloveka vybrat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *