Moje koketovani s venture kapitalem

Loni jsem koketoval s myslenkou venture kapitalu. Ani tak neslo o to, ze bych nutne potreboval investici do firmy. Bral jsem to jako prilezistost na nejaky castecny exit. VC by ziskal sanci se svest na uspechu firmy a ja bych mel neco jako pojisteni (snizeni rizika).

Jenze jsem zjistil, ze ja osobne nejsem moc VC material. Mam dost velky problem se vzdat kontroly. Pevne verim, ze uspech vyzaduje mit jasnou predstavu kam jit. A kazdy clovek tu predstavu muze mit uplne jinou. Vemte si jen ruzne diskuze zde na blogu. To co se jednomu muze stat jako totalne spatne reseni, muze byt dobra cesta. Ale presvedcit jineho je tezke. O tom by se dalo diskutovat do nekonecna. Jsem rad, ze nemusim obhajovat kazde svoje rozhodnuti. Rad si vyslechnu ruzne nazory. Pomaha mi to. Ale nedovedu si predstavit jak efektivne ridit firmu, aniz bych tu rozhodovaci schopnost mel plne v rukach. Venovat energii a cas nekoho presvedcovat je hodne neefektivni.

Kdybych vzal penize do VC tak bych najednou nemohl rozhodnout, kde bude novy sklad. Nejaky VC, ktery nema dostatek casu na ten muj business by mel veto v rozhodovani techto strategickych rozhodnuti. Ja nad dulezitymi rozhodnutimi premyslim non stop. Diskutuji se spoustou lidi treba s mymi zamestnanci. Ale nikdy bych nechtel dat veto nekomu “z venku”. Kdyz si vezmu tempo rozvoje firmy, tak mi to pripada uplne nerealne.

Dalsi problem co jsem mel jsou tzv. drag along rights. Investor se rozhodne prodat svuj podil, a ja tomu nemuzu zabranit. Dokonce musim prodat i svuj podil. Muze to byt zrovna v dobe, kdy to vubec nebude vyhodne a nebudu to chtit udelat. Kdyby investor vlastnil vetsinu ve firme, tak proti tomu nic nemam. Ale kdyz bude vlastnit mensinu a bude chtit mit takovou kontrolu mi pripada silene.

Samozrejme VC ma argument, ze se musi chranit, kdyby se podnikatel nejak zblaznil a chtel delat nejake divociny. To docela chapu. Pro me je dostatecna motivace milionove pujcky co mam na skladech. Za kazdou rucim osobne. Kdyz se nebude darit a nebudu vydelavat tak jsem totalne v prd…:-). Nedejboze, kdybych byl nucen delat neco cemu neverim a pak by to zpusobilo, ze by se firme nedarilo. Takze venture kapital se svymi podminkami neni pro me.

Spread the love

10 thoughts on “Moje koketovani s venture kapitalem

 1. Tak toto je v턛턍níƒÂ½ problíƒÂ©m. SíƒÂ¡m míƒÂ¡m projekty, do kteríƒÂ½ch jsem investoval (jako VC). A potom míƒÂ¡m projekty, pro kteríƒÂ© shíƒÂ¡níƒÂ­m investory, protoí…¾e víƒÂ­m, í…¾e kdybych do nich investoval síƒÂ¡m, í…¾e by byly od za턍íƒÂ¡tku pod-investovaníƒÂ© a odsouzeníƒÂ© k zíƒÂ¡niku (takí…¾e nejenom VC, ale takíƒÂ© SEED capital, jako nutnost). Kdo míƒÂ¡ pro strach udí„›líƒÂ¡no, m텯텾e se mi ozvat 🙂

  Ví…¾dycky jsem si myslel, í…¾e v USA uí…¾ majíƒÂ­ mezi sebou kontakty. SystíƒÂ©m. Pravidla. Ale podle toho co píƒÂ­í…¡eí…¡ Johne, je to stejníƒÂ¡ divo턍ina, jako tady v í„ÂŒR…

 2. Uff, zaujimalo by ma, s ktorymi VC si o tom rokoval. Standardne chce kazdy investor (a je skutocne jedno, ci to je superangel, alebo VC) mat z toho zisk, tzn. aby sa tebe primarne darilo. Vsetky ich kroky budu primarne smerovat k tomu, aby podporili tvoju viziu dostatocnou financnou aktivitou a zaroven eliminovali riziko. VC, ktory ti zasadnym sposobom zasahuje do prace tak, ze ti ju obmedzi je neschopny a pochybujem, ze by prezil cez par investicii. Ked sa pozries na starsie fondy, ale aj investorov vidis, ze maju za sebou nemale uspechy.

  Samozrejme, kazdy chce mat kontrolny balik v spolocnosti, ale nikdy som nezazil, ze by to bola podmienka. Predat mozes aj 20% za relativne slusne peniaze, hlavne ak je vidiet potencial biznisu, co u teba problem nie je. Rovnako s predajom podielu to take zle nie je. Vzdy je mozne doplnit klauzulu, ze ked budu mat zaujem predat svoj podiel, musia ho ponuknut najskor tebe. Zaroven mozes mat druhotnu ochranu, ze keby stretlili sialenu sumu, musia za rovnakych podmienok kupit tvoj podiel. Su to len ochranne mechanizmi, ktore ale celkom funguju.

  Taktiez je vopred vhodne vediet, akeho investora hladas. Chces len financneho, ktory ti da povedzme 5 mil USD a potom uz len kazdy kvartal sleduje vysledovky a snazi sa ti radit na urovni financii, alebo chces strategickeho, ktory vie ponuknut nieco ine, napr. velkeho investora z UPS, alebo Fedexu, ktory vie priniest do firmy dalsie know-how.

  Ak to nepotrebujes, a podla toho co pises expandujes dost rychlo, tak ti je investor aktualne zbytocny. Toho sa oplati hladat vtedy, ak by si napr. chcel akvizovat niekoho ineho, alebo potreboval by si mat konkurencnu vyhodu oproti inej spolocnosti, alebo dojdes do financnych problemov, ktore by ti financna inekcia pomohla zvratit.

 3. MyslíƒÂ­m si, í…¾e si to Johne vystihl naprosto pí…™esní„›. Pokud jde o mí„›, jíƒÂ¡ bych s VC asi existovat nemohl. Ví„›tí…¡inu íƒÂºsp턛텡níƒÂ½ch rozhodnutíƒÂ­, kteríƒÂ© míƒÂ© firmí„› vydí„›laly docela velkíƒÂ© peníƒÂ­ze, jsem prosadil autoritativní„›, proti ví…¡em, a nebyl jsem o jejich spríƒÂ¡vnosti schopen pí…™esví„›d턍it ani svíƒÂ© spolupracovníƒÂ­ky. Ti si naopak mysleli, í…¾e jsem se uí…¾ íƒÂºplní„› zblíƒÂ¡znil a dokonce jsem zaí…¾il, í…¾e ní„›kteí…™íƒÂ­ i podali víƒÂ½pov턛턏 – takovíƒÂ© blobosti príƒÂ½ dí„›lat nebudou. Takí…¾e pí…™esví„›d턍ovat o n턛턍em sporníƒÂ©m ní„›jakíƒÂ©ho VC, kteríƒÂ½ o daníƒÂ© problematice nemíƒÂ¡ 턍asto ani poní„›tíƒÂ­, si ví…¯bec nedokíƒÂ¡í…¾u pí…™edstavit. Ve svíƒÂ©m oboru se pohybuju víƒÂ­c neí…¾ patníƒÂ¡ct let a ní„›kteríƒÂ© trendy a spríƒÂ¡vnost ní„›kteríƒÂ½ch rozhodnutíƒÂ­ umíƒÂ­m intuitivní„› vycíƒÂ­tit. Jení…¾e to pro VC asi nebude argument…

 4. Johne, míƒÂ¡í…¡ mnohem na víƒÂ­c neí…¾ se upsat VC! Seí…¡ to schopen síƒÂ¡m dotíƒÂ¡hnout aí…¾ na megafirmu. VC by tí„› jen brzdil. MíƒÂ¡lokdo ti míƒÂ¡ co nabíƒÂ­dnout. MaximíƒÂ¡lní„› Fedex míƒÂ­sto ve svíƒÂ½ch letadlech 🙂

 5. VC pod턾a mí…ˆa víƒÂ´bec nieje pre teba. Aspoí…ˆ v síƒÂºí„asnosti. Je na to ve턾a díƒÂ´vodov, niektoríƒÂ© si nespomenul.

  1. ako som 2 posty dozadu spomenul, tempo rastu hovoríƒÂ­ o tom, í…¾e strop tvojej firmy je eí…¡te 턏aleko. Teda ak by si spravil nejakíƒÂ½ deal teraz, dostaneí…¡ míƒÂ¡lo peí…ˆazíƒÂ­ a VC dostane o rok ve턾a muziky.

  2. Nevieí…¡ do 턍oho v budíƒÂºcnosti VC zainvestuje. Napr. si sta턍íƒÂ­ zobraí…Â¥ príƒÂ­klad Illusion softworks (Mafia, Mafia 2) a 2K games (predtíƒÂ½m Take 2). 2K stojíƒÂ­ aj za síƒÂ©riou GTA, takí…¾e sa drbíƒÂº obidvom developerom do remesla tak, aby si GTA a Mafia nekonkurovali. Takí…¾e ak zainvestuje VC do inej obdobnej spolo턍nosti ako si ty, tak míƒÂ´í…¾e tebe vetovaí…Â¥ dobríƒÂ© rozhodnutia ktoríƒÂ© by ví…¡ak ohrozovali tvoju konkurenciu v ktorej oni majíƒÂº zainvestovaníƒÂ© peniaze.

  3. VC 턍asto í…¡kodíƒÂ­ zíƒÂ¡sahmi do firiem uí…¾ len z toho díƒÂ´vodu, í…¾e sa v danom obore víƒÂ´bec nevyznajíƒÂº. Zvy턍ajne len potrebujíƒÂº do nie턍oho pichníƒÂºí…Â¥ kapitíƒÂ¡l.

  4. Z VC by si mohol maí…Â¥ vo턾níƒÂ© zdroje ktoríƒÂ© síƒÂº ti na síƒÂºkromníƒÂº spotrebu k ni턍omu nako턾ko míƒÂ¡í…¡ na sluí…¡níƒÂ½ í…¾ivot dosí…Â¥. A na spíƒÂ¤tníƒÂº investíƒÂ­ciu do firmy síƒÂº ti zbyto턍níƒÂ© lebo síƒÂ¡m rastieí…¡ takíƒÂ½m tempom, na ktoríƒÂ©ho zvlíƒÂ¡dnutie ledva stíƒÂ­haí…¡ zdokona턾ovaí…Â¥ síƒÂºí„asníƒÂ© firmeníƒÂ© procesy. Ak by si megainvestíƒÂ­ciou zapríƒÂ­í„inil nadmerníƒÂ½ rast, príƒÂ­jde ve턾a detailov v podnikaníƒÂ­ ktoríƒÂ© prehliadneí…¡ pre nedostatok 턍asu.

 6. @ShuwiX ShuviX myslíƒÂ­m trefil hí…™ebíƒÂ­k na hlavi턍ku. PostupníƒÂ½ rí…¯st je pro Shipito klíƒÂ­í„ovíƒÂ½ a pro Johní…¯v íƒÂºspí„›ch zíƒÂ¡sadníƒÂ­. Jak roste po턍et zíƒÂ¡kazníƒÂ­kí…¯, zdokonalujíƒÂ­ se procesy i John. Jakmile by se díƒÂ­ky VC za턍aly díƒÂ­t skoky, mohlo by to ní„›komu spadnout na hlavu. Johní…¯v styl je jistota parníƒÂ­ho víƒÂ¡lce.
  VC je pro Johna vyloí…¾ení„› kontraproduktivníƒÂ­. Pro ostatníƒÂ­ to ale m텯텾e bíƒÂ½t klidní„› naopak, nic proti VC obecní„›.

 7. @Clayton S tim souhlasim.. a casto je potreba se rozhodovat rychle. Firma potrebuje nejakeho vudce, ktery vi co dela. Cim mene byrokracie tim lepe.

 8. JíƒÂ¡ bych zas tak roli VC nazatracoval. John míƒÂ¡ í…¡tí„›stíƒÂ­ , í…¾e ví„›tí…¡inu kapitíƒÂ¡lu na rozvoj potí…™ebuje na nemovistosti (sklady), coí…¾ se díƒÂ¡ dobí…™e financovat pomocíƒÂ­ íƒÂºví„›rí…¯ a m텯텾e to bíƒÂ½t i levní„›jí…¡íƒÂ­ neí…¾ vyuí…¾íƒÂ­tíƒÂ­ VC. V jiníƒÂ© pozici jsou firmy, kteríƒÂ© napí…™. vyvíƒÂ­jíƒÂ­ software, webovíƒÂ© aplikace apod. Tam se díƒÂ¡ know-how sníƒÂ¡ze zkopíƒÂ­rovat a je tedy nutníƒÂ© v brzkíƒÂ© dobí„› zíƒÂ­skat zajíƒÂ­mavíƒÂ½ trí…¾níƒÂ­ podíƒÂ­l nebo potí…™ebnou masu uí…¾ivatelí…¯. Tyto firmy nemajíƒÂ­ krom píƒÂ¡r PC a serverí…¯ í…¾íƒÂ¡dníƒÂ½ majetek, kteríƒÂ½ lze zastavit jako zíƒÂ¡ruku za íƒÂºví„›r.
  V tomto ohledu je role VC nezastupitelníƒÂ¡ a proto velkíƒÂ¡ 턍íƒÂ¡st investic sm턛텙uje príƒÂ¡ví„› do oblastíƒÂ­ jako software nebo web aplikace. Bez VC by neexistoval Google ani Amazon 턍i Facebook. ZníƒÂ¡sobit po턍et uí…¾ivatelí…¯ je na procesy samozí…™ejmí„› jednoduí…¡í…¡íƒÂ­ u webovíƒÂ© aplikace neí…¾ u logistiky 턍i víƒÂ½roby.

  Co se mi ale moc nelíƒÂ­bíƒÂ­ je osobníƒÂ­ ru턍eníƒÂ­ za íƒÂºví„›ry firmy. Takhle by 턍loví„›k po letech budovíƒÂ¡níƒÂ­ firmy mohl skon턍it s “holíƒÂ½m” z….. i kdyí…¾ by konec firmy nezavinil.
  U ví„›tí…¡íƒÂ­ch pí…¯j턍ek to pak ani nedíƒÂ¡víƒÂ¡ smysl, protoí…¾e jako fyzickíƒÂ¡ osoba by je stejní„› nebyl schopen splatit.

  Johne, za턍al bych pí…™ece jenom trochu myslet na zadníƒÂ­ kole턍ka. ZníƒÂ¡m píƒÂ¡r lidíƒÂ­ co na to pí…™i rí…¯stu firmy zapomní„›li a potom kdyí…¾ je ní„›kdo podvedl, tak nemí„›li ani na príƒÂ¡vníƒÂ­ka, aby se mohli íƒÂºí„inní„› bríƒÂ¡nit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *