Automatizovane reseni na skladovani

Co se tyka reseni na vetsi automatizaci a lepsi vyuziti prostoru ve skladu, tak tohle reseni me zaujalo naprosto nejvice.

Dnes jsem to videl na vlastni oci a skutecne jsem se nemohl odtrhnout.

37 thoughts on “Automatizovane reseni na skladovani

 1. Verim ze to je efektnivni technologie. Ty krabice se tedy umistuji do sloupcu nad sebe, nejmene idealni pripad tedy bude ze zbozi bude umisteno uplne dole pod cca. 10ti krabicemi nad nim ?

 2. Martin Vich: nejméně ideální­ bude, když budou splněny tyto body současně: a) počet robotů bude X*Y, b) všechny požadované položky na roboty budou úplně dole a c) sklad bude úplně plný 🙂

  1. ale ak sa nieco take udeje, dost to napovie o riadeni procesov v inych fazach businessu…napr., ze na vianoce kratkodobo zvysim kapacitu skladu (doplnim 1-3 rady tych boxov a pocitam s tym pri vyhradzovani priestoru)…vsetko je mozne, ked clovek porozmysla

 3. Pěkné, hodně mi to připomí­ná jednu oblí­benou hru z dětsví­ – jak skládáte obrázek třeba z 16 čtverečků a máte volné jen jedno okýnko 🙂
  A jinak, musí­ to být pro ty mašinky docela honička, když se sejde v jednu chví­li třeba 5 požadavků na vyndání­ boxů ze spodní­ch pozic v 5 různých sloupcí­ch – protože předpokládám, že to funguje tak, že ten robot musí­ vše vyskládat, pak vytáhne požadovaný spodní­ box a pak ty, co byly nad ní­m, zase zaskládá zpátky…

  1. U Kiva je docela silene, ze kazdy rok platis 20% z ceny za support.. a samozrejme cena take v milionech dolaru. Ale kazdy ma neco do sebe. Kiva tam mela taky prezentaci a bylo pekne se na to divat.. podobne jako u tohoto

 4. Já jsem rád že se mi podařilo komplet najet na čárové kody. Tohle je o tři levely výše. Ideální­ je že od sebe oddělí­te lidi a nemůžou se někde zaší­vat mezi regálama když jdou pro myš. Každýmu přijí­žděj bedýnky a nemá čas někde oplendovat.

   1. Právě že jsem lidumil a věří­m že zaměstnanci jsou dospělí­ lidé – a podle toho to bohužel někdy vypadá. Nejlepší­ zaměstnanec je stroj – ten neodmlouvá, nezaspává, atd…

 5. Ideální­ řešení­ pro distributory něčeho, co je v bednách nad sebou stejné, troufám si tvrdit, že pro Johnův sklad mizerné řešení­, pokud něco požadovaného bude až dole, bude ten systém muset vytahat všechny bedny z toho komí­nu někam dopryč a pak teprve vyzvednout to něco. Nebo je i tohle nějak domyšlené?

  1. Jak ří­kají­ ve videu – nejčastěji využí­vané bedny jsou vždy úplně nahoře. Že potřebuješ něco zespod se může stát kdykoliv – tak to má za pár s vytažené. Ten systém bude mí­t vlastní­ AI, naví­c mu budeš moci jasně ří­ci, že obsah téhle bedny se bude posí­lat až někdy za 14 dnů, tak ji to pošle dolů a co se ten den bude blí­žit, bude ji to pomalu vytahovat nahoru, pří­padně po jiné ose.

   1. To právě u Shipita nejde dopředu ří­ct. Buď jsou zásilky konsolidované, pak tu bednu bude potřebovat vytahovat pro doplnění­, nebo obratem odesí­lané. U těch zase není­ žádná skupina, která by šla později. Ale šlo by asi u nich optimalizovat pořadí­ expedice tak, aby roboty tahaly co nejméně.

    Nápad na úsporu mí­sta je to určitě skvělej, ale je to tí­mto vykoupeno: spousta ježdění­ robotů sem a tam a spousta zbytečného vytahování­ krabic.

    Ale zase by dodavatel měl být schopen to dokázat nasimulovat předem a tak poměrně reálně odhadnout, jak to bude fungovat.

 6. Vypadá to hezky. Zají­malo by mě jakou to má odolnost proti nečistotám a co se stane když se něco sekne uprostřed gridu. Odstávka skladu na půl dne(dojezd technika do 7 dnů), než se podaří­ vytáhnout zakousnutou bedničku?

 7. Mě se to moc nelí­bí­. Je to systém, který vypadá efektně i prostorově úsporně.

  Ale bude to mí­t vysoké poruchy, protože řečeno slovy matematické teorie poruch, jedná se o sériový systém. Jakákoli drobná porucha odstaví­ nebo brutálně zpomalí­ celý systém.

  Přijde mi to spí­še jako do laboratorní­ch podmí­nek, ne do reálného prostředí­.

  Algoritmus jde naprogramovat dobře, o tom žádná. Vyšší­ složitost se projeví­ pouze vyšší­m časem pří­stupů do položek.

  Systém bude brutálně pomalý a zpomalovat se s hloubkou uložení­, ale také se zátěží­, kdy ví­ce vozí­ků najednou musí­ použí­t ‘ždočasnou proměnnou” pro uložení­ něčeho co je nad tí­m co se žádá.

  Ale jeden vozí­k se pokazí­ a zůstane někde stát. A ?

  Kolejničky se snadno ohnou.

  Programy na ří­zení­ nejsou bez chyb.

  Přijde mi spí­še efektně udělané video a propagace, technicky a provozně ten systém bude černá můra.

  V zásadě princip neudělal nic jiného, než že vynikají­cí­ parametry jedné fyzikální­ veličiny (prostor) nahradil zhoršení­m v jiných fyzikální­ch veličinách (čas pří­stupu, spolehlivost).

  Dí­ky počí­tačovému algoritmu je možné leccos zoptimalizovat, ale fyzikální­ zákony ani realitu ještě nikdo nezměnil.

  Osobně bych ten systém spí­še vylepšil jinak. Seskládal bych buňky půdorysu nikoli do čtverců, ale nechával bych některé sloupce volné bez úložného prostoru. Třeba vzdušný sloup vhodného tvaru polygonu, kolem čtvercové sloupce regálů jako je to na videu. A robot by si volným vzdušným sloupem sjel pří­mo i do pří­slušného patra a nic by nemusel přeskládávat.

  Vhodným návrhem tvarů by se dalo dosáhnout toho, že prázdné vzdušné sloupy by představovaly řekněme 20 % půdorysné plochy, ale cenu daleko lepší­ch operativnější­ch parametrů. Včetně brutálně rychlejší­ho pří­stupu, vyšší­ spolehlivosti, a primitivní­ho algoritmu ří­zení­ bez nutnosti předpoví­dat z křišťálové koule budouocnost co se bude potřebovat. Nižší­ poruchovost, a menší­ náchylnost na provozní­ výpadky

  Miloslav Ponkrác

  1. Já bych to neviděl tak černě:
   “…jeden vozí­k se pokazí­ a zůstane někde stát. A ?”
   – a nic, sundá se aby nezavazel, než ho firma opraví­ / dodá nový. Mezití­m je tam x další­ch. Furt podstatně menší­ problém, než když se pokazí­ “ještěrka” a mí­sto 2 máš najednou jen 1, nebo žádnou a musí­š ve skladu lozit po štaflí­ch 🙂
   Nehledě na to, že robot, který by jezdil po 3 osách mí­sto 2 + musel by umět vzí­t box ze všech stran by podle mě poruchovost systému spí­š zvýšil, takhle je činnost těch samotných mašinek celkem jednoduchá – jedu po ose x / y / čapnu krabici / pustí­m krabici. To se dá postavit i z LEGA. 🙂
   Být v pozici člověka, který přemýšlí­ o implemetaci takového systému, děsila by mě asi nejví­c situace, že se nějak dodrbe celý ten systém (např. ří­dí­cí­ program) a než to přijedou opravit, budu mí­t třeba půl dne tisí­ce boxů se zboží­m v tom gridu, do kterého se bez těch mašin nijak nedostanu 🙂

  2. Nesuhlasim, podla mna spickove riesenie

   1. porucha jedneho voziku zo 100 (alebo aj celej polovice) nie je tak zasadna ako vypadok 1 – 10 ludi zo 100, pretoze efektivita prace tohto jedineho robota je na inej urovni ako u cloveka (nehovoriac o tom, ze nepotrebuje prestavku na obed alebo spanok 🙂 ) a dokazu sa navzajom nahradit (pripadne staci mat par zaloznych robotov na “striedacke”, nevyzeraju to byt nejak super drahe masiny)

   2. keby doslo k fatal error, predpokladam ze aj 1-dnova odstavka by bola lahsie kompenzovatelna s tymto systemom ako 2-hodinova so stresujucimi ludmi

   3. o kolajnicky by som sa bal najmenej, pretoze je to pevny komponent (a asi nebudu vyrobene z plastu). Prve odchadzaju vzdy pohyblive sucasti a elektronika – a tu je tou sucastou iba ten vtipny vozik (vid. bod 1.)

   4. o pomalost/rychlost systemu by som sa neobaval, to bude urcite lepsie ako u ludi, co robia chyby (o rozbiti tovaru ani nehovorim)

   Takze tlieskam! Ked to niekto budete mat, velmi rad si to pozriem nazivo

 8. Vhodné pre sklady s urcitym druhom tovaru. Napr. velkosklad. Pre roznorode baliky neouzitelne. Ako vidiet, chlieviky su rovnakeho rozmeru. Co ak pride balik, ktory sa do chlieviku nezmesti? Rozbalit a rozdelit? A mat sklad 1/2 Autostore a 1/2 klasicky, tak sa to iba viac skomplikuje. A v pripade poruchy tak to vidim na odstavku skladu. Otazne je co to vlastne stoji a ci sa to oplati.
  Pre Johnov sklad myslim, ze nevhodne. Mne sa viac pacil kiva systems.

 9. taky z toho nejsem nějak unešen. Krabičky malé, celé je to pomalé a člověk se musí­ pořád modlit ať se to nepo… pak na to může akorát zí­rat jako Kim Čong Il:)

 10. Neví­m jaké jsou rozměry třeba 80% balí­ků co chodí­ Johnovi, pokud by se vešly, viděl bych to jako schůdné řešení­. Protože i když bude něco zahrabané dole, předpokládám že nezáleží­ na tom jestli se to vyhrabe za 1 nebo 3 minuty, pořád ten stroj bude rychlejší­ než jiné operace (balení­ apod.)
  Co bych ale viděl jako možný problém, je úzké hrdlo toho portu – výtahu nahoru, a to oběma směry.
  Spolehlivost předpokládám mají­ vyřešenou – je třeba se zeptat někde kde to již provozují­. Obecně popoví­dat si s někým kdo se stará o provoz nebo údržbu již existují­cí­ instalace dá hodně.

 11. Posunulo se to někam? Vypadá to pěkně, ale po zkušenost prodeji elektroniky velkoobchodně z Čí­ny jsem paranoik. Nejdří­v vysmlouvat cenu a potom dodat dodatek, že např. nad X% závod techniky platí­ všechno oni. Mí­t jistotu v tom, že náklady na náhradní­ dí­ly celý projekt nezabijí­. Otázky zní­ ještě ta, proč tenhle systém nepouží­vá Amazon

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *