Kdybych napsal knihu…

Co si myslite, ze by vas zajimalo, kdybych se odhodlal napsat dalsi knizku. Tentokrat o Shipito. Nejake informace ze zakulisi. A trosku detailneji popsat cely ten pribeh. Jeste nez zapomenu, jak se vsechno delalo. Cim drive se to da na papir tim lepe. Chtel bych si to zdokumentovat i pro sebe, protoze me samotneho zaskocilo jak se Shipito hrozne rozjelo.

Nevidim v tom totiz nejakou moji ambici, ze bych se snazil vybudovat nejvetsi nebo nejrychleji rostouci firmu na preposilani zasilek z USA. Proste to nejak tak jede jak po masle a clovek spise premysli jak to vsechno zvladnout. Nestoji za tim nejaky grandiozni plan, ze bych chtel byt jednickou na trhu. Spise se celou dobu snazime co nejvice vylepsit procesy, abysme byli hco nejvice efektivni.

Ja sam jsem byl prijemne prekvapen jak velka fima se z toho rozjela. Ze zacatku jsem to porovnaval s jinymi podnikani jako IncParadise nebo XYZbikes. A Shipito prekonalo vsechna ocekavani. Takze premyslim do jake miry by o tom slo psat. A na co se hlavne soustredit.

24 thoughts on “Kdybych napsal knihu…

 1. To by bylo super! Určitě bych si jí koupil mám už doma tvojí 1. knížku a je pro mě hodně motivující. Budu moc rád když to opravdu dáš na papír a kniha bude i v papírové podobě. 🙂

 2. Určitě bych začal tím, co je pro tebe charakteristické. To jest tvoje podnikatelská filozofie, která je velmi zajímavá (jednoduchost, rychlost, s nízkými náklady). Pokračoval bych příběhem o Shipitu tak, jak se vyvinulo , čímž bys ukázal nezanedbatelnou roli náhody v podnikání a chytré práce, (nikoliv tvrdé) a zdůraznil, že každý vedlejší produkt jednoho podnikání je motorem pro druhé podnikání. Určitě bys tam měl zahrnou své úvahy, které jsou protkány poučkami velmi cennými pro všechny začínající podnikatele. Dodal bych porovnání mezi tvými podnikatelskými projekty a pokusil se čtenářovi nastínit úvahu, jak je možné, že Shipito se tak rychle rozrostlo. Dodal bych před závěrem nějaké tvé shrnutí a desatero a ukončil to závěrem, kde by bylo udáno nějaké motto nebo poslání. Co ty na to?

 3. mě osobně by zajímalo nastavování těch procesů – jak si na co přišel atd. Pak třeba i nějaké finanční řízení firmy, určitě máš spoustu svých vlastních přístupů odlišných od těch klasických. Pak bych určo rozepsal delegování inc. paradise, kde to bude určitě také o nějakých procesech ap. ale nečetl jsem tvoji první knihu, tudíž si nejsem jistý, zda-li jsi už tak neučinil…

 4. Co takhle to pojat jako vyprávění. Me by zajimaly ty pochody na zacatku. Proc se do neceho takove poustet, co jsem od toho ocekaval, jake plany a ocekavani na zacatku staly a jak se to pak stretlo nebo rozeslo s realitou a nastalym vyvojem. Jak se stalo to, ze najednou byla ta sluzba zadanejsi a zadanejsi. Kterym smerem jsi napnul usili pri rozvoji firmy, co bylo z tveho pohledu dulezite. A jak se k sakru da za tak malou chvilku uplest z hovna tryznivy bic na velke, zavedene US firmy. Staci dojebat trh? A prosil bych odpovedet hned, kdo ma cekat na dalsi dil ;D

 5. Souhlasim s tim jednim prispevkem, trochu zapolemizovat v cem je Shipito jine ze se tak rozjelo – urcite by to pomohlo i tobe si to uvedomit a v budoucnu pouzit 🙂 Knizku bych si myslim znovu koupil

 6. ahoj, super , už se na knihu těším – už bych si ji i předplatil (nezkusíš pro tento případ Kickstarter?) . Jako nejcennější obsah knihy bych bral info o těch negativních věcech s kterými ses setkal – různé pokusy o podvod, problémy se zaměstnanci (nespolehlivost, příp. pokus o krádež atd. )
  Mimo to mě zajímá takový ten přerod z člověka, který ví všechno o provozu firmy, zná všechny zaměst. na člověka, který se musí už spolehnout na ostatní – tj. nemůže být ve všech skladech najednou atd. Jak se vyrovnat s narůstající odpovědností za zaměstnance, klienty , úvěry atd. Věci, které se týkají změny osobnosti – uvažování, přemýšlení atd. Určitě bych zmínil i procesy vyjednávání s bankami, investory, majiteli nemovitostí atd. Jinak knihu klidně napiš teď a vydej ji s nějakým zpožděním – informace v ní pořád budou mít hodnotu pro ostatní, ale už ne pro konkurenci nebo obchodní partnery , budeš tak moc být otevřenější.

 7. ja myslím že nie ej o čom premýšľať John 🙂 Väčšina čo čítala tvoju prvú knihu si prečíta aj druhú. Ak to bude o tom ak si vybudoval jednu z najrýchlejšie rastúcich firiem v USA tak by si obsah zaslúžil preložiť aj do angličtiny! Každopádne sa na ďalšiu knihu teším 🙂

 8. Ahoj Johne, čtu Tvůj dotaz a říkám si fajn: ještě jsi nenapsal ani řádek a už jsi nám ji prodal;-)) Dobrá práce! Piš!

 9. apropos: sice off-topic – ale: “Je to oficiální: 2.5. 2012 odvysíláme ohlédnutí Den D – rok poté a od 9.5. startuje 4. řada, která poběží až do 1.8.” – viz FB

 10. Tak tomu hovorím nápad! 🙂 Páčila by sa mi kniha na hrane medzi business príručkou a beletriou, praktická, s prílohami ako “Najpoužívanejšie frázy v angličtine pri komunikácií s bankami/pri žiadosti o úver”, “Ako/s kým/kam lietať prvou triedou”, “Kde nakupovať” (no dobre, toto nie je úplne must) alebo “Ako sa nestať workholikom a nájsť si popri práci čas na rodinu”. Nosnou časťou knihy by boli samozrejme texty – vecné, vtipné, k veci, ako ich máme radi tu na blogu.

  Good luck!

 11. To nezvládneš. Psaní tě nebude bavit. Sežeň si na týden šikovného redaktora nebo novináře a udělej s ním pět dlouhých rozhovorů. Pak ho to nech přepsat, nebo to můžeš vydat jako audioknihu. Jinak to nedopadne.

 12. Ahoj Johne, jen do toho.!
  Je potřeba neustále motivovat další lidi, stát se svobodnějšími a finančně nezávislými.
  Myslím si, že bys to mohl napsat tak, jak to cítíš.
  Možná by ses tam mohl trochu rozepsat o tvých partnerech (zaměstnancích). Jak se spolupracuje s lidmi v USA.
  Hodně zdaru!

 13. Ahoj Jone,
  teprve jsem narazil na Tvoji první knihu a na iphonu jede jedna stránka za druhou. S manželkou máme v hlavě jeden projekt, jen nevím jak a kde začít. S čím začít jako první, co potom apod. Třeba najdu inspiraci zde. Každopádně další knihu? Jsem jedině pro!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *