Podnikani by melo byt se ziskem

Tak jsem mel peknou debatu se startupem, o kterem nedavno vysel clanek na TechCrunch. (Jen poznamka: Nejsou z CR, ale z Ameriky.). Vezou se ted na vlne publicity a jsou nadseni, jak uspesne vsechno rozjeli.

Co jsem si z toho odnesl je to, ze se vraci konec devadesatych let. S kazdym prodejem, co udelaji, utrati vice nez vydelaji. A ty naklady se nedaji svest na vydaje na reklamu. Po jejich zapocitani to je jeste vice tragicke.

Asi jsem fakt moc pri zemi, ale tohle vubec neobdivuji. Kdybych aspon videl nejaky plan, jak do budoucna tuto situaci zmenit, ale o tom ani zadny naznak. Spise takove doufani, ze prijde nejaky zazrak az vse bude fungovat ve velkem, tak se nejak usetri a tim se vytvori zisk. V tomhle jsem fakt skeptik. Na toto by se melo myslet hned od zacatku. Jestli zisk bude nebo nebude to je uz jina. Hned se to nemusi podarit, ale musi se aspon o to snazit.

Spread the love

9 thoughts on “Podnikani by melo byt se ziskem

 1. Nedá sa generalizovať. Podľa mňa záleží­ od konkrétneho biznisu, projektu a trhovej situácie. Desiatky dnes milií³nových/miliardových firiem najprv nevedeli, na čom budu zarábať (Google, YouTube…) a vyhliadky neboli ružové. YouTube nezačal zarábať nikdy, ale founderi odišli aj tak s tučnými balí­kmi, čí­m naplnili cieľ podnikania — zisk. Tým ale nechcem povedať, že podporujem aktuálny neziskový B2C trend, ale motyka už veľakrát vystrelila, niekedy je možno lepšie čakať na streľbu motyky.

 2. Dominik : Podle me nejde ani tak o generalizaci jako osobni pristup k businessu. Kazdy se v tomhle ohledu odvolova na google, youtube, facebook apod. Realita je ale takova ze na kazdy takovy startup pripada 100 000 tech ktere drive ci pozdeji skonci v zapornych cislech a padnou nebo se do podobnych vysin nikdy nevysvihnou. Ja souhlasim s Johnovou skepsi v tom, ze je v dnesni dobe opravdu cim dal vic lidi, kteri doufaji, ze nejak zazracne narazi na zlatou zilu. Ja osobne proto spise preferuju budovat firmu na realnych zakladech a necpat si pred jmeno startup jen proto, ze je to v mode.

 3. To mi připomnělo jednu pasáž z knihy Davea Barryho (Dospěju, až umřu):

  ‘žTakže abych celou situaci shrnul: Noviny na internetu nic nevydělávají­ a dospěly k závěru, že řešení­m je dělat na internetu ještě ví­ce věcí­, které nic nevydělávají­. Všichni doufají­, že to novinám nějak ‘“ nikdo neví­ jak ‘“ umožní­ přeží­t. Je to jako ta klasická epizoda South Parku z roku 1998, v ní­ž kluci zjistí­, že do domácností­ tajně lezou trpaslí­ci a kradou kalhotky. Kluci navští­ví­ tajné podzemní­ doupě trpaslí­ků a najdou tam hory kalhotek. Ptají­ se na důvod a trpaslí­ci vysvětlují­, že mají­ tří­fázový obchodní­ plán:

  Fáze 1 ‘“ Shromažďování­ kalhotek
  Fáze 2 ‘“ ?
  Fáze 3 ‘“ Zisk

  To je v současné době podstata plánu novinového průmyslu, až na to, že na mí­stě kalhotek je internet. Nemáme ANI TUŠENí, co se má stát ve fázi 2.”

 4. Johne, to co popisuješ, to je byznys – a zisk je v zí­skávání­ najivnější­ch investorů:-( Takový “letadlo” – Ponzi-schéma;-)))

  …a padákem jsou všespasitelné “marketingové prachy” od kdekoho:-))

  Jak zpovzdálí­ pozoruji startup scénu, utvrzuji se v názoru, že nám trochu chybí­ “umění­” osobně vzí­t, nabí­dnout a prodávat (klasická cesťácká obchodničina).

  Přece vymyslet automat na prodej je mnohem dražší­ než začí­ta osobně prodávat. Proto bude stabilní­ byznys začí­nat vždy u zákazní­ka a ne u originální­ch aplikací­.

 5. Pro me slovo startap uz trosku zakrnelo a zdeformovalo. Vidim kolem sebe spoustu mensich projektu ktere zakladaji nadsenci a v prubehu tomu zacinaji rikat startup, kdyz se jich ale zeptam kde je trh, kdo je cilova skupina, nebo nedej boze na cem chteji vydelavat, tak jako bych rázem nakousl neprijemne tabu. Vetsina zacinajicich startapu se ohání­ facebooky a pinteresty ale neuvedomuji si ze v cechach sme trochu jinde, neni tu pro velke uspechy takovych projektu puda a nevidi ty obrovske investice ktere za nekterymi nenapadnymy ale uspesnymy sluzbami/firmamy jako je pinterest jsou.

  Nejhorsi asi je ze si neuvedomuji ze startup by se mel minimalne odzacatku zaplatit a samozrjejme vydelavat. Vypadá to ze vytvorit startup, ktery vubec nevydelava je naprosto prirozene a ze to ma prijit az nekdy zazrakem zacas a pripada mi ze takhle to vsichni beroz pri zakladani. Pritom (aspon teda ja v to pevne verim) startap neni nic jineho nez normalni zacinajici firma, do ktere preci jdu proto, ze mam napad/klienty/nejaky trh/vymyslenou nejakou strategii atd. jak vydelat penize a pripadne prinest neco noveho na trh.

  Karel Behounek: haha prirovnani k tem skritkum ze southparku me pobavilo, je to presny!!! 🙂

 6. Tohle je bohuzel dneska hodne caste a taky mi to prijde pomerne tragicke. Spousta “startupu” jen sebere investice a pritom je videt ze jsou dlouhodobe jen ztratove…

 7. Jenže ono se to tak učí­ již ve škole. Tadyhle z rozvahy zjí­stí­te, že jste v první­m roce v mí­nusu, tak tady přidáte půjčku z banky. Do 3 let to pofrčí­ záporně, pak budete v plusu. Musí­te si udělat dobrou SWOT analýzu (konkrétně vám ale nikdo neřekne, jak se to dělá dobře) A kdo ví­, co bude za 3 roky?
  Byznys na dluh je normální­. V nejhorší­m přijdete jen o vklad do toho s.r.o. 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *