Představení­ projektu dakis.cz

Ahoj Johne,

Jmenuji se Tomáš Štambera. Tvůj blog jsem objevil tak tři roky nazpátek a tvůj pří­stup kpodnikání­ se mi opravdu lí­bí­. Chtěl bych tobě a čtenářům blogu představit projekt, na kterém pracuji už půl roku se svým bratrem Dominikem –http://dakis.cz/– jde o eshop sdrogerií­ stí­m, že zboží­ jde posí­lat periodicky. Projekt máme týden v ostrém provozu.

Člověk si vybere periodu a objedná si zboží­. Vadministraci si potom může kompletně naplánovat, kdy chce dodávky dostat, co vkaždé má být atd’¦ Pří­padně ji může vynechat, upravit apod’¦ má naprostou volnost. Něco podobného má i Amazon se svými Subscriptions, ale nezkoušel jsem to vpraxi.

Inspirovali jsme se projektemdollarshaveclub.com, který rozesí­lá žiletky na holení­, a řekli jsme si, že podobný princip uděláme sdrogerií­ ‘“ většina lidí­ už má svojí­ značku vybranou, jejich nákup spočí­vá vtom, že přijdou do obchodu, vezmou to zregálu a jdou kpokladně. Zvlášť pro určité profese, které nekončí­ vpráci ve čtyři odpoledne a nejdou potom do obchoďáku na nákup, to může být řešení­, jak se neotravovat sběžným nákupem šamponu, sprchového gelu a toaleťaku.

Chtěli jsme udělat projekt, který něco fyzického prodává, zároveň něco dělá jinak, naví­c. Původně za tí­mhle projektem stála idea, že existuje celé široké odvětví­ produktů, pro které je prostě ztráta času chodit do obchodu. Bývaly doby, kdy mlí­kař objel každé ráno město a rozvezl flašky smlí­kem. Byl to periodický obchod smlékem. To samé snovinami apod. A tenhle princip chceme přenést na internet.

Myslí­me si, že existuje zboží­ nudné a zboží­ zají­mavé, na nudné zboží­ se ideálně hodí­ periodický obchod, pro zají­mavé zboží­ budeme všichni pravděpodobně pořád chodit do kamenných obchodů. A Dakis je právě obchod snudným zboží­mJ

Systém jsme si programovali sami a heslem vývoje uživatelského prostředí­ byla jednoduchost. Je to jedna zvěcí­, která podle nás spoustě obchodů chybí­. Jsou přeplácané, to my jsme nechtěli. Náš systém reklamace napří­klad přesně popisuje, co má člověk udělat ve čtyřech krocí­ch. Nechtěli jsme zaší­vat info o reklamací­ch jako to dělá spousta obchodů, aby se na to zákazní­k vykašlal.

Další­ věc, která byla hodně těžká, byly dodavatelé. Vdrogerii musí­te prodávat tisí­ce výrobků a všechny je kupovat vyžaduje kapitál, který jsme neměli. Naštěstí­ jsme narazili na dodavatele, který nám byl schopen do druhého dne cokoliv dodat, čili jsme schopni expedovat jako bychom měli zboží­ na skladě. Pří­padně máme sepsanou sí­ť obchodů, kde zboží­ sjistotou seženeme, kdyby byla nouze nejvyšší­. A postupně si vytváří­me vlastní­ sklad.

Dokonce jsme si udělali napří­klad i pravidla co se týče balení­ šamponů a všeho tekutého, což je vlastně vdrogerii téměř všechno. Skrabicemi se během přepravy děje kdoví­co a všechen gel by měl zůstat vlahví­chJ. Osvědčila se nám strečová folie + pěnová tělí­ska. Tenhle způsob balení­ je samozřejmě dražší­ než kdybychom to balili klasicky skrabicovou vycpávkou a modlili se, aby se nic nestalo.

Ale zaměřili jsme se na to, aby si zákazní­k opravdu mohl být jistý tí­m, že zboží­ mu dojde v pořádku a on ho bude moct použí­t. Jinak by pro něj nemělo smysl přestat chodit do obchoďáku a kupovat drogerii u nás.

Jeden znejčastější­ch argumentů proti projektu bylo, že člověk nebude vědět, kdy přesně mu co dojde. O to ale úplně nejde. Naší­ snahou je dosáhnout toho, aby zákazní­k všechno operativně měnil. Datum, množství­, položky ‘“ a to všechno, aniž by vytáhl paty zdomu. Všechno může udělat na mobilu. Když vidí­m, že mi dochází­ sprchový gel, nemusí­m myslet na to, že ho musí­m koupit.

Budeme vděční­ za vaše názory a připomí­nky, které vás napadly a které nám nedošli. Děkujeme mockrát za feedback.

A na závěr okénko do našich budoucí­ch vizí­, zatí­m spí­š snů: Plechová schránka na balí­ky, kterou bude mí­t zákazní­k u domu stejně jako poštovní­ schránku a do které mu budou doručovány balí­ky. Každá schránka bude mí­t kí³d, kterým se bude oteví­rat a který bude dopravci předán spolu s balí­kem 🙂 no ale tohle je prozatí­m jen hudba budoucnosti.

Tomáš a Dominik

Dakis.cz

Spread the love

21 thoughts on “Představení­ projektu dakis.cz

 1. Očekával bych, že při pravidelném nákupu budu mí­t zvýhodněnou cenu zboží­. Srovnání­m několika produktů na heureka.cz vidí­m, že jste dražší­ (u některých položek docela výrazně) než konkurence.

  Pokud chcete, aby zákazní­k vše operativně měnil (tzn. do toho eshopu stejně přišel a něco změnil), co mu brání­ aby mí­sto do vašeho eshopu nešel do jiného, kde (procentuálně) hodně ušetří­?

  1. jde o to, že u každého eshopu platí­te poštovné, my máme poměrně ní­zkou hranici 500,- od které je poštovné zdarma, čili ve výsledku právě při nákupu ne jednoho šamponu ušetří­te. Jinak jsme teprve na začátku a ceny jsou ještě v jednání­…

   1. Co jsem se dí­val, tak tu stovku, kterou musí­m jinde zaplatit na poštovném, ušetří­m na jednom větší­m balení­ prací­ho prášku. Je mi nějak proti srsti objednávat malá balení­, takže toho naberu na půl roku. Pak jsou rozdí­ly markantní­.

    Ten nápad se mi na první­ pohled v něčem zamlouvá, ale když se do toho eshopu dostanu, nějak mě už přechází­ ta chuť zkoumat jak to funguje.

    Pár postřehů:

    – Chybí­ vodí­tko, na jak dlouho dané balení­ asi vystačí­. Ví­m, že je to individuální­, ale něco jako “obvykle vystačí­ na x dnů/prací­ch cyklů/úklidů” by pomohlo. Vůbec nemám představu, na jak dlouho mi to či ono vyjde. První­ periodu tedy ví­ce-méně hádám. Snaží­m se vyladit, aby mi v jednom nákupu přišlo co nejví­ce věcí­, tedy jak velké prací­ prášky, tak zubní­ pasty a toaleťák. Takže často použí­vané zboží­ musí­m doplnit početně. Popřemýšlel bych, jak toto ulehčit.

    – Mí­sto “koší­k” a “objednávka” bych použí­val něco jako “nákupní­ lí­stek”. Měl bych třeba deset nákupní­ch lí­stků, každý jinak pojmenovaný (Máma/Táta/íšklid/Dcerka) a u každého bych nastavoval periodu dodání­ a vše co je potřeba, přihazoval/odebí­ral zboží­, spouštěl/pozastavoval/rušil. Tak jak to máte teď mám prostě koší­k a dokud něco neobjednám, tak neví­m, jak to bude fungovat dál.

    – Když už je tam to plánování­ nákupu, proč si nemůžu naplánovat i datum první­ho dodání­ a musí­m objednat ihned? Když bych neobjednával a nepotvrzoval hned, mohl bych si s tí­m hrát a zjistit jak se vše chová, jak mi ubí­há čas do první­ objednávky apod. Taková “Trial” verze, aby tomu lidi uvěřili, ještě než skutečně objednají­.

    – Jak je to s cenou? Mám u další­ch nákupů garantovanou cenu ze dne objednání­? Pří­padně by se mohlo dát nastavit něco jako “Max. cena” přes kterou nepovolí­m, aby objednávka přetekla. V takových pří­padech bych pak uví­tal i nastavení­ inkasa. Pení­ze si strhnete sami z účtu, mě chodí­ zboží­ a nikdo s ničí­m neotravuje. Když je to “nudné”, dotáhněte to do detailu. Potřebuju jenom notifikace, že za x dnů mi přijde zboží­ a bude se strhávat x peněz.

    – Chybí­ hrubé srovnání­ cen, akce (předpokládám, že přijdou časem). I přes přidanou hodnotu bude podle mně cena rozhodují­cí­. Proč myslí­te, že mají­ v supermarketech obrovské cedule AKCE a procenta kolik ušetří­m (i když to často není­ pravda). Když je to nudné a taky nutné zboží­, rád bych při nákupu aspoň ušetřil. Klidně budu nakupovat dvě tři značky, podle toho, která je zrovna levnější­/v akci. To samo o sobě popí­rá to, že se periodicky objednává furt to samé. Mohl by být výběr “objednávám tohle NEBO tohle, podle toho, co bude zrovna v den objednávky levnější­”. Taky by to mohly vyřešit hromadné slevy. Chce to vyladit poměr mezi ušetřeným časem a ušetřenou cenou. Budu-li vědět, že za nákup nepřeplácí­m 60 % oproti normální­mu nákupu a bude všechno ostatní­ fungovat, nebudu mí­t důvod chodit jinam.

    – mohly by mi chodit mailem změny u zboží­, které mám na nákupní­m lí­stku. Mám trochu obavy, že po nastavení­ periodického nákupu ztratí­m kontrolu, dohled nad tí­m, co mi přijde, kdy a kolik to bude stát. Že prostě zapomenu (i když to je vlastně mým cí­lem). Předpokládám, že tam máte nějaké notifikační­ maily “Za 10 / 5 / 1 den odesí­láme vaši objednávku, zkontrolujte si, že máte objednáno vše, co potřebujete”. + odkazy “Přesunout objednávku o x dnů” / “Pozastavit objednávku” / “Objednat ihned” / “Zaplatit nyní­” apod.

    1. moc dí­ky za skvělé tipy… hodně jich máme sami v plánu, jinak napří­klad cena je garantovaná ze dne nákupu, posunutí­ první­ dodávky je 100% skvělá myšlenka, tu určitě zapracujeme… a doporučené periody u zboží­ jsou taky v plánu

 2. Ja tedy nechci subscription. Nechci dalsi handling cehokoliv a uz vubec nechci dalsi hromadu obalovyho materialu, ktery bych musel roztridit a vyvezt do kontejneru.
  Chci nakoupit na dlouho dopredu, kazdou polozku nekolikrat (klidne na sest mesicu predem), zato chci vyraznou slevu za objem – a to desitky procent. Drogisticky zbozi je v CR extremne predrazeny, takze konkurence cenou by mohla mit disruptivni potencial.
  Pak mi osobne taky chybi pripojeni sortimentu drogerie a lekaren, jako je to bezne v US.

  1. Nakup na dlouho dopredu,to te bude stat dost cash.Jak to mas vymyslene s dopravnym ? preci jen tyhle polozky jsou dost levne,objemne,tezke ,coz v cene bude delat pomerne hodne za dopravne.Vyrazny objem za slevu – no nevim myslis,ze jsi opravdu schopen ze startu toho zbozi prodavat po kontejnerech ? Neni rok 1993,ale 2013,vseho je prebytek a drogisticke,kosmetika se prodava predevsim v retailech,hypermarketech a velkych sitich drogerii.
   Drogisticke zbozi predrazene ? A jak jsi na to prisel ? Procentualne sice mozna ano,ale CZ neni USA,jsme malicky trh.Navic to jestli stoji nejaky sampon 60 nebo 67 si myslim vubec nikdo neresi.

 3. Kebyže žijem sám, tak by som to využí­val. Premňa ako typického chlapa (niečo ako El Bunda 😀 ) je kupovanie drogérie otrava, takže by som to určite zúžitkoval. A hlavne nepočúvaj tých, čo ťa odrzádzajú, alebo pí­šu, že je to blbosť. Choď si za svojí­m cieľom.

 4. Já v tom smysl vidí­m dost velkej. Jsou rodiny, lidi, kteří­ nemají­ pení­ze ani myšlení­ na to nakoupit na rok dopředu a přesně každý měsí­c musí­ jí­t i do drogerie pro ubrousky, plenky, laky, šamony, sprcháče, žiletky…. A tohle je přesně pro ně.

 5. Jako hlavní­ dí­ru vidí­m právě tu dobí­rku, pokud jak ří­káte, že je to směrované pro lidi, kteří­ v práci nekončí­ ve 4 nebo 5 a nemohou navští­vit drogérii, tak kde vemou čas dojí­t na poštu? Popř. čekat na PPLku? To mi přijde tak trochu z deště pod okap.

 6. mě se lí­bí­ ta.. : “Pravdivá DOSTUPNOST!
  “Omlouváme se, zboží­ nám právě došlo” – od nás neuslyší­te. .)

 7. Náhodou to není­ špatný nápad a kdybych byl hodně zaměstnaný člověk, co nemá čas myslet na kraviny typu “zase mi došli odpadkové sáčky” celkem bych to uví­tal. Naštěstí­ pro mě se o všechno stará má “stará” takže vlastně periodický nákup mám zaří­zen 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *