Jak si banky hlidaji firmy, kterym davaji pujcky

Kazdy rok prochazi Shipito kontrolami od bank od kterych mame pujcky. Je to v ramci jejich internich procesu, aby si mohli udelat carku, ze vse je s pujckou v poradku. Nastesti toto uz nemusim resit, protoze na to mam velice sikovneho cloveka primo ve firme, kteri resi finance.

Me to totiz z principu uplne irituje. Nejaky banker co to ma na starosti si nejdrive vyzada danova priznani a vysledky auditu, ktery ted povinne musime mit. Pak si nahodne vybere nejaka cisla. A zjistuje proc je tam nejaka zmena a at to vysvetlime. Treba proc pomer nakladu k obratu je o 1.1% procena jinaci v porovnani s predchozim rokem. Presne takove bezvyznamne zmeny, ktere jsou ciste jen nejake fluktuace a ani nema smysl se jimi zabyvat.

Me pripada, ze je zajimaji nahodne detaily, ale naprosto jim unika to co je doopravdy dulezite. Jde tam ciste jen o tu carku, ze se to udelalo. Takze muj clovek ve firme treba odpovi, ze ta zmena je “normalni fluktuace” a banker je spokojeny. Tohle jsem ze zacatku vubec nechapal. Ale je to jak to funguje.

Spread the love

2 thoughts on “Jak si banky hlidaji firmy, kterym davaji pujcky

  1. Je vidět, žes ještě nikdy nedělal ve velké firmě 🙂 Ohledně té drobnosti ještě uspořádají­ mezinárodní­ konferenční­ hovor, udělají­ na to scrum metodiku jak to vyhodnocovat a nakonec to ještě probí­rají­ vysocí­ manažeři otázky typu:”proč u 100 firem se poměr nákladů k výnosům změnil o 0,85%”?

    Nakonec z toho vytvoří­ kontingenční­ tabulku, koláčový graf a Power Point prezentaci a člověk co to dělá udělá projektový tým složený z lidí­, kteří­ se bojí­, že by je vyrazili, a tak radši vykazují­ činnost na meetingu, kde dávají­ podnětné připomí­nky, jestli by ten koláčový graf měl být modrý nebo zelený, přičemž se pak půl hodiny dohadují­, kdo tu barvu změní­ 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *