Vyjednavani najemni smlouvy s agentem

Nechavam ted meho realitniho agenta vyjednavat smlouvu na pronajem jednoho skladu co vlastnim. Nemel jsem to s nim zadane jako listing. Dokonce se mi ten zajemce o pronajem ozval sam primo me. Ale presto jsem to tomu memu agentu nabidl at to vyjedna a platim mu za to provizi. Ta provize bude 21 tisic USD. Je to docela hodne penez, ale presto se mi vyplati to tomu agentovi zaplatit.

Proc?

Ono u vetsich kseftu se doopravdy vyplati byt zastoupen dobrym agentem. Vyjedna totiz mnohem lepsi obchod nez bych vyjednal sam. Ma mnohem vice zkusenosti takze me upozornil na ruzne veci, ktere muzu uctovat a sam bych je neuctoval. Uz v tomto mi usetri (vydela navic) kolem 30 tisic dolaru rocne. Kdyz se najemni smlouva podepisuje na 5 let tak je to 150 tisic USD, ktere vydelam navic.

A pak jde o tu psychologii vyjednavani. Ja bych na to nemel tu trpelivost a mnohem drive bych bud na vse kyvnul nebo je naopak poslal do haje. On ma takovy krasny diplomaticky zpusob, ktery me umozni delat jen klicova rozhodnuti. A zaroven to zajistuje, ze se nikdo nenastve a deal se uzavre.

Ale tohle plati jen v pripade, ze ten agent je dobry. Na kazdeho dobreho je minimalne nejaky spatny, ktery vam ten deal klidne jeste pokazi. A ja myslim, ze mam za ty roky uz spickoveho.

Spread the love

14 thoughts on “Vyjednavani najemni smlouvy s agentem

 1. Je obvyklé, že v Americe platí­ provizi agentovi pronají­matel? Protože v Česku je to naopak, provizi agentovi platí­ nájemní­k (jak v pří­padě bytů, tak i kanceláří­ a komerční­ch prostor) a to i přesto, že zadavatelem inzerátu je pronají­matel, který je zákazní­kem toho agenta. Odměnu ale zaplatí­ nájemní­k.

  1. Podla mojho nazoru to je potom opacne, najomnikovy vybavuje co najlepsiu sumu. Ja osobne by som neplatil agentovi za to aby mi zohnal sklad a vybavil najvyssiu sumu co je v zaujme Prenajimatela. Samozrejme neratam kvalitu, sluzby atd.

   1. Tak pokud si hledáš pronájem přes agenta (zadáš u něj inzerát), tak je jasné, že provizi platí­š ty, protože jsi zákazní­kem toho agenta. Já ale mluvil o opačné situaci, kdy zadavatel inzerátu je pronají­matel a ten je i zákazní­kem agenta, pak by měl za službu platit on. V Česku ale chtějí­ realitky provizi po nájemní­kovi, i když nájemní­ci nejsou jejich klienti, což je podivné (pokroucený trh?)

  2. Ono je to jedno, nakonec tu provizi stejně zaplatí­ tak či onak ten nájemní­k 🙂 A když tu provizi platí­ pronají­matel, myslí­m že si nakonec napočí­tá na nájemní­kopvi ví­c, než té realitce dá 🙂

  3. V USA plati provizi vzdy prodavajici nebo ten majitel.. je to tak zavedene na tomto trhu. Takze napr. prodavam dum nebo pronajimam sklad a nabidnu 6% provizi. Pulka jde memu agentu, ktery me zastupuje a druha pulka jde agentovi, ktery zastupuje kupujiciho/najemnika.

    1. Z cele doby na kterou je podepsana smlouva.. Kdyz je to na rok ta z rocniho najmu. Kdyz na 5,7 let tak z celeho najmu na tu dobu.

       1. Tak to musi byt zajimave smlouvy ne jake mam mi tady na Slovensku a Chechach. jnak ja jako vlastnik jsem vzdy platil provizi realitke, dokud jsem na to nenajal extra cloveka co jse venuje jenom mim nemovitostem

   1. To neni uplne presne. Zalezi na lokalite – v NYC plati provizi z 99 % najemnik a cini cca 15 % z rocniho najmu (= hodne)

    1. Tak NYC je docela vyjimka v porovnani se zbytkem USA. Vetsinou to funguje jak pisu. Mozna SF to ma taky jinak, kvuli tak vysoke poptavce.

 2. Tohle je přesně to co ří­kám mnoho lidem, umění­ je házet koruny tak, aby se vraceli desetikoruny, nikoliv šetřit na všem.

  Přesně jak pí­šeš, sice utratí­š za agenta, ale on se ti v pohodě vrátí­, tak proč jeho služby nevyuží­t? 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *