Predstavenie projektu www.eGar.eu

Ahoj Johne avšetci zpodnikanivusa.com,

už nejaký čas sledujem tvoj blog arád by som využil možnosť predstaviť náš projektwww.eGar.eu, ktorý konečne dospel do takej fázy, že mí´žeme naplno rozbehnúť sales. Ocení­m akúkoľvek spí¤tnú ví¤zbu, postrehy a nápady navylepšenia.

Portálwww.eGar.eu(eGar ‘“ skratka od elektronická garáž) je internetový trh snáhradnými dielmi na autá, ktorý sa zameriava napoužité autodiely. Pre bežných ľudí­ riešime problém, kde pohodlne a jednoducho zohnať použitý autodiel. V Česku a na Slovensku je približne 300 predajcov použitých autodielov, ktorí­ zví¤čša fungujú na telefonickom kontakte. Nie je však v silách človeka efektí­vne telefonicky porovnať ponuku od toľkých potenciálnych predajcov. Našou dlhodobou ví­ziou je dostať ponuku dielov od ví¤čšiny týchto predajcov na jedno miesto, kde bude dostupná pre pohodlné vyhľadanie a objednanie.

eGar.eu je zároveň aj jednoduchým evidenčným SaaS pre predajcov. Ich hlavným problémom, ktorý pociťujú je, že sa im nechce dávať svoju ponuku opakovane na viacero inzertných portálov, (respektí­ve je pre nich záťaž dávať ponuku kamkoľvek). eGar rieši tento ich problém tak, že ponuku sme schopní­ nielen zobrazovať u nás nawww.egar.eu, ale aj na predajcovej webstránke a sme schopní­ ju exportovať aj na iné inzertné portály, takže túto otravnú prácu robia iba raz.

Oproti konkurencii (bazos,autobazareu,autovia) je eGar lepší­ vspomí­nanej ponuke exportu, špecializácii len na náhradné diely, štrukturovanosti dát, využití­ katalí³gov náhradných dielov a podpore medzinárodnosti.

Prí­beh eGaru začal presne pred rokom, keď som si vrámci oddychu od štúdia Linuxu povedal, že si opraví­m svojho Fiata. Zistil som, že zohnať potrebné diely je pomerne ťažké aže je veľký problém sa zorientovať vponuke, ktorá je na inzertných portáloch. Chcelo by to sofistikovanejšie vyhľadávanie, ako obyčajný fulltext akopu dodatočných informácii (Koľko stojí­ doprava? Kto je predajca?Dáva mi nejakú záruku? Mí´žem diel vrátiť, ak mi nebude pasovať?). íšvodný prieskum vteréne dopadol sľubne atak som sa (zafinancovaný na pol roka úradom práce) rozhodol projekt zrealizovať. Postupne sa pridali ďalší­ ľudia apo roku analyzovania, vývoja, testovania, overovania aladenia tu stojí­me spoužiteľným produktom pripraveným na rozbeh auzatvárame prvé dealy.

Čí­m sme si za ten rok prešli (alebo poučenia pre ostatných)?

1.’žZber požiadaviek”: od otca, ktorí­ sa už nejaký ten rok teoreticky zaoberal zberom požiadaviek som sa nechal ukecať, že najsprávnejšie bude najskí´r ‘žzozbierať požiadavky” podľa nejakej metodolí³gie apotom to celé navrhnúť anaprogramovať. Ak Vás bude niekto nahovárať na niečo podobné, NEROBTE TO!!!!. Mí´že to fungovať len upojektov, kde je takmer úplne známe, ako má výsledný softvér fungovať (naprí­klad keď niečo kopí­rujete, alebo robí­te nanovo už bežiaci systém), aleuinovatí­vnych startupov je to zbytočná robota, lebo takto zbierané požiadavky sú stavané na vode.

2.’žInovácie stoja strašne veľa úsilia”: pri návrhu eGaru som chcel byť vždy čo najinovatí­vnejší­. Mojou snahou bolo vždy spraviť veci lepšie, ako ich robí­ konkurencia. Kým však nejaké inovatí­vne riešenie odladí­te po UX stránke tak, aby bolo naozaj použitelnejšie, ako už zabehnuté riešenie stojí­ to človeka neskutočne veľa úsilia aprerábok. Mnoho inovácii a fičuriek dopadlo tak, že sme ich zo súčasnej verzie vyhodili, lebo zákazní­k im nerozumel alebo nechcel ich použí­vať. Každú inováciu preto silno zvažujte, či ju na začiatku skutočne potrebujete.

3.’žOverujte čo najskí´r svoje hypotézy”: Koho by na začiatku napadlo, že úplne najví¤čší­m problémom bude, že predajcom sa nechce nahadzovať svoju ponuku do nejakého systému? Ztohto poznania prišiel aj náš najví¤čší­ obrat vsmerovaní­. Zšetrenia času kupujúcich sme sa zamerali na šetrenie času predávajúcich, lebo oni sú zákazní­ci abez dostatku ponuky stojí­ portál sakýmkoľvek vyhľadávaní­m za hovno….A tak sme preprofilovali produkt azačali ponúkať evidenčný systém sautomatickým exportom na najdí´ležitejšie inzertné portály.

4.’žNestačí­ vidieť, že je reálny cieľ. Treba vidieť aj reálnu aschodnú cestu, ktorá knemu vedie.”: Toto si myslí­m, že je chyba, ktorú robí­ veľa startupov arobili sme ju aj my. Človek má nejakú ví­ziu, kam chce projekt dotiahnuť, ví­ziu, ako by mali veci fungovať. Pre nás to bola ví­zia, že vrakoviská apredajcovia použí­vajú náš systém na evidenciu všetkých dielov na sklade avšetko klape, ako má.Táto predstava je realistická (viď poľské Allegro), ale má jeden háčik….prejsť zo stavu ‘žmám tu sklad dielov avhlave si zhruba pamí¤tám, kde čo je” do stavu ‘žmám všetko vskladovom systéme” si vyžaduje od predajcu veľké adlhodobé úsilie aoni ho proste nie sú ochotní­ len tak vynaložiť. Preto sme sa rozhodli každému predajcovi ponúknuť takú podrobnosť evidencie svojej ponuky, aká mu vyhovujeapridali sme katalí³g predajcov a rozpredávané celé autá. Predajca sa tak mí´že rozhodnúť, koľko času investuje do údržby ponuky, pričom zoraďovaní­m výsledkov podľa kvality ponuky ich budeme motivovať, aby časom mali ponuku kvalitnejšiu. Už teda vidí­me aj cestu…uvidí­me, aké ďalšie nástrahy na nej budú čakať.

Na záver by som rád každému odporučil knihu Running Lean. Keby som sa knej dostal skí´r, mohol som sa viacerých chýb vyvarovať amyslí­m, že je povinným čí­taní­m pre každého IT startupistu.

ÄŽakujem veľmi pekne za zverejenie aprí­padnú spí¤tnú ví¤zbu.

Ján Kmeťko,

kmetkojan@gmail.com,

www.egar.eu

6 thoughts on “Predstavenie projektu www.eGar.eu

 1. filter na vyhladavanie dielov podla automobilu s rokmi vyroby auta je celkom dobra inovacia este som to nikde nevidel, ale nie je kompletny, nenasiel som tam napriklad hyundai ix 20, ked uz tam mate tie roky mohol by tam byt jeden combobox s rokmi a podla rokov by to vyhladalo len prislusne modely aut vyrobene v konkretnom roku

  1. Katalog modelov je zatial jednou z nasich slabin. Poriadny katalog europskych modelov a motorizacii sa neda nikde zohnat (okrem TecDocu, ale ti ho nedovolia pouzivat inym firmam). Jednou z nasich priorit je teda zobrat original katalogy aut a spravit tie modely a motorizacie podla nich.

 2. Jsem trosku z oboru 😉 a vidim tam hned zakladni technicky problem, a tim jsou ruzne verze ruznych aut, zjevne s tim vubec nepocitate. Budete mit hromadu nespokojenych zakazniku, kteri budou dily chtit vratit, protoze jim nebudou fungovat.

  Globalni web tohoto typu nema myslim smysl, sila je prave v tom lokalnim prostredi. Dale neuvadite cenove podminky -> ja osobne bych Vam ani nezavolal.

  Nabidka je prilis mala (chapu ze to je tezke zlomit). Sice hodne polozek, ale zadate-li konkretni auto, polozky co bych chtel si nevyberu, dokud tam nebudou, nebude to fungovat.

  Hledani podle partnumberu nejak funguje? Co jsem zadaval nejake partnumbery ridicich jednotek, tak jsem vzdy skoncil na seznamu vrakacu.

  Vrakovistnici si myslim nebudou mit zajem plnit databaze, tech co by to delali je dle meho nazoru malo. Ano, situace se asi do budoucna bude muset zmenit, ale vetsina vrakovistniku funguje tak nejak “postaru” (ledvinka plna bankovek, ale dil si najdete sam ve skladu jestli to mame a vracet rozhodne nebudete i kdyby mel skrytou vadu). Take je tu problem kradenych dilu, treba jestli se nepletu takove Aukro PCR pomerne aktivne projizdi a podezrele dily kontroluji (to vrakovistnici nemaji uplne radi 😉 ).

  Pokud byste mel zajem, umel bych Vam pekne naplnit databazi ridicimi jednotkami, ktere bych mel k prodeji, ale asi za podminek ne zcela privetivych (rozhodne byste na tom nic nevydelal, spis naopak).

  1. Co sa tyka problemu kompatibility je nam jasne, ze telefonickemu kontaktu nemozeme branit (tak to funguje teraz). V sucasnej verzii mame len jednoduchu mailovu objednavku a vzdy je este nevyhnutna komunikacia medzi predavajucim a kupujucim.

   Hladanie podla OE kodu funguje, ale nie na vsetky diely. Nemame este kompletnu databazu.

   Co sa tyka ponuky, tak projekt prave rozbiehame, sucasna ponuka nie je obrazom toho, aky to ma potencial, takze drzte palce. 🙂 Motivaciou pre predajcov je prave to, ze im to vieme exportovat na ich stranku a na ine portaly, takze robotu robia len raz. Zacat mozu s ponukou aut, co je pomerne jednoduche (cca. den roboty).

   Na stranku planujeme davat aj nove diely a moznost prekliku na existujuci eshop. Cize aj nieco ako Heureka specializovana na nahradne diely.

   Chceme zacat prave s dodavatelmi, co sa specializuju na nieco konkretne, aby sme mali radsej menej a kvalitnej ponuky, ako vela takej, co sa da objednat hocikde……takze o riadiace jednotky mame zaujem. Ak su nove, tak ich vieme importovat automaticky (potrebujeme kod, nazov, cenu a obrazok). Ak su pouzite, tak ich treba pridat manualne. Platit vam za to rozhodne nebudeme, ale mozeme sa dohodnut na pre vas velmi vyhodnych podmienkach. 🙂

 3. Ahoj, podobný nápad jsem měl před lety. Jelikož mám několik známých, co mají­ různá vrakoviště anebo prodávají­ použité dí­ly, a zároveň sám jsem kolikrát nějaký dí­l potřeboval, chtěl jsem si hledání­ zjednodušit. Musí­m tedy ří­ct, že se jednalo zatí­m pouze o dí­ly koncernu VW – z důvodu toho, že aplikace byla napojena na databázi ETKA a odtud brala všechny možné kombinace dí­lů a aut. Hledání­ podle čí­sla dí­lu tedy nebyl problém a bylo jednoduché nají­t který dí­l jde kam použí­t (např. chladič co byl ve Fabii šel samozřejmě použí­t i pro A3, Golf atd.). Další­ DB a tí­m i značky by se samozřejmě daly postupně přidávat a aktualizovat. Bohužel největší­ problém byl v lidech – nebyli vůbec ochotni něco někam zadávat, updatovat po prodeji a už vůbec ne si dát práci s focení­m (dnes se věc bez reálného fota jen tak neprodá). Takže nápad přeprofilovat vaší­ aplikaci zároveň na evidenci dí­lů není­ vůbec špatný (podobná věc jako u jako serveru Tipcars) a pokud to vyladí­te, fungovat by to mohlo. Naví­c byste mohli vytvořit nějakou jednoduchou mobilní­ aplikaci, která by rovnou uploadovala dí­ly vyfocené přes mobil pří­mo k uživatelskému účtu, a tam by se už jen doladily detaily. Přeji hodně zdaru!

  1. Ahoj, pracovat postupne s originalnymi katalogmi chceme aj my. Mohol by si mi pls. dat na seba kontakt. Zaujimalo by ma, ako ste riesili to prepojenie s ETKOu. Mne sa nepodarilo vygooglit, ako rozkodovat ten ich proprietarny datovy format a automobilky sa s nami moc nechcu bavit. Moj mail je kmetkojan@gmail.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *