Predstaveni projektu Mixturam

Ahoj Johne,
čtu pravidelně Tvůj blog a již několikrát mě docela zají­mavě inspiroval. Spustil jsem s několika lidmi projekt Mixturam.cz, který běží­ od května a zrovna v těchto dnech spouští­me anglickou verzi na Mixturam.com. Rád bych se podělil o zí­skané zkušenosti ze spouštění­ výroby v ČR a zároveň poprosil čtenáře o radu ohledně expanze na další­ zahraniční­ trhy.

Mixturam je první­ evropská firma, která nabí­zí­ doplňky stravy na mí­ru ‘“ zákazní­k si na našem webu do pilulky namí­chá vlastní­ kombinaci vitamí­nů, bylinek a extraktům a může se vyhnout plnidlům, barvivům, různým látkám použí­vaným k tabletování­ apod. Tento unikátní­ produkt mu vyrobí­me a pošleme s jeho vlastní­m názvem na etiketě.

Inu,

1. S úřední­kem jenom papí­rově

Pokoušeli jsme se o vstří­cný pří­stup k úřední­kům a celkem se nám to nevyplatilo. Nejdří­ve jsme se snažili bavit jako lidé, dokonce poskytovat informace a dokumenty nad rámec předpisů. V podstatě se po nás potom jenom chtěli vozit. Jednali jsme předevší­m osobně, ří­kali jsme úřední­kům ať nám v pří­padě jakéhokoli problému ihned zavolají­ a my to urychleně vyřeší­me… a pak nám jen přijde strohý dopis požadují­cí­ nějakou nesmyslnou věc, dokonce odporují­cí­ platným vyhláškám.

Jednu komedii mám živě v paměti ‘“ byli jsme informováni, že neplní­me jistou informační­ povinnost. Ukázalo se, že úřad neumí­ použí­vat vlastní­ wordovské formuláře. Byla v nich okna k vyplnění­ o fixní­ velikosti. Když jsme poctivě vše vyplnili (požadovaných informací­ bylo samozřejmě ví­ce, než pojala viditelná část pole a muselo se scrollovat), nějaký úřední­k si to vytisknul (tu viditelnou část) a tedy viděl jen malou část celého textu. Zkuste to pak někomu trpělivě vysvětlovat a nesnažit se ho uškrtit.

Takže jsme přepnuli do papí­rového mí³du, všechno řeší­me doporučenými dopisy, využí­váme právní­ky, pokud můžeme a najednou je klid. Všem vřele doporučuji nepustit úřední­kovi jedinou informaci naví­c kromě těch povinných.

2. Vzorky nebrat

Bláhově jsme si mysleli, že přesvědčí­me nerozhodnuté zákazní­ky tak, že na webu nabí­dneme vzorky zdarma. Se zlou jsme se potázali. První­ch asi 30 lidí­ bylo OK, opravdu to byli návštěvní­ci webu, kteří­ měli o produkt zájem a chtěli si jej nejdří­v nezávazně vyzkoušet. Potom ovšem přišla obrovská skupina lidí­ (stovky), kteří­ se o nás dozvěděli z portálů zaměřených na vzorky zdarma. Lidé si tu informaci ší­řili nadsvětelnou rychlostí­, za pár hodin od spuštění­ akce to bylo na všech diskuzní­ch fí³rech. Ve chví­li, kdy nám vzorky došly, byl odpad této skupiny prakticky 100 %, průměrná doba strávená na webu asi 5 vteřin. Prostě to byl experiment, který se v této formě moc nevyplatil. Teď dumáme nad tí­m, jestli v nějaké formě ještě vzorky použí­t a pří­padně jak. Hledáme prostě možnost jak je dostat do rukou těch správných lidí­ a ne notorických objednávačů čehokoliv zadarmo.

3. Zahraniční­ expanzi neuspěchat

Začí­nali jsme s tí­m, že velice brzo spustí­me i anglickou verzi webu. Zároveň jsme ale spouštěli propagaci v ČR a vůbec řešili celou výrobu, takže po nějakém tom týdnu oddalování­ a bezesných nocí­ jsme prostě tu anglickou verzi odložili. Odladili jsme proces výroby, uvědomili jsme si, že naše předpokládaná cí­lová skupina asi není­ úplně naše cí­lová skupina a anglickou verzi na Mixturam.com spouští­me s větší­m klidem a s tí­m, že pravděpodobně neprošustrujeme tolik peněz za neefektivní­ propagaci jako v ČR.

Jakým způsobem řeší­te zahraniční­ expanzi vy? Často slýcháme, ať se orientujeme na východ, ale stále mám pocit, že bychom se měli zaměřit na druhou stranu. Jakým způsobem jste hledali obchodní­ zástupce v zahraničí­? Naráží­me pořád na ten samý problém ‘“ velkou firmu, která by nás zastupovala, si nemůžeme dovolit, zatí­mco u různých freelancerů je problém s konzistencí­ a nedostatkem času…

Spread the love

34 thoughts on “Predstaveni projektu Mixturam

 1. Zajimavy projekt! Muzu se zeptat kdo delal design? Moc povedeny.

  Expanzi… podle me byste v prvni rade meli udelat affiliate program s recurring commisi. Health affi tohle miluji + linky od nich maji nemaly vliv na seo = organic traffic.

  Sbirali jste aspon email adresy/facebook liky kdyz jste rozdavali vzorky?

  1. Děkujeme:-) Design je napůl naše vlastní­ práce (wireframes, funkční­ prvky, rozložení­, produktová grafika) a pak práce šikovného grafika, který dal webu aktuální­ “face”. Affiliate program zkouší­me jak online, tak offline. Něco vlastní­ho, něco skrz 3rd party. Dí­ky za ten tip na programy na bázi věrnostní­ho odměňování­. Po těch se teď ještě musí­m ví­c podí­vat. V affil určitě budeme dál pokračovat tam, kde to bude mí­t finační­ smysl. Rozhodně lze využí­t i v zahraničí­. Online expanze se dá dělat v této fázi odkudkoliv. Emaily a adresy jsme u těch vzorků sbí­rali.

   1. Jinak muzu doporucit omrknout trh v Australii. S lidma (vcetne managementu obrovskych firem) se tady jedna prijemne a co se rekne plati.

    Mam nejake weby zamerene na trh v USA a ted uz smeruju vse jen na AU protoze jsem zjistil, ze ratio reward/effort je tady mnohem lepsi nez v Americe kde je sice obrovsky trh, ale kazdy se o nej pretahuje.

    Ve vitaminech/suplementech se tu toci okolo 30 miliard $ rocne, coz na 20 milionu lidi neni vubec zle a trh roste obrovskym tempem http://www.theguardian.com/world/2013/jun/11/vitamins-take-australia-hollywood-names

    Nedavno jsem cetl o dvou plavcicich co zacli part-time business prodejem premioveho proteinu ze 100% prirodnich ingredienci a vcelku rychle se dostali na prodeje $150,000 mesicne. Firmu zacli s $3000 a je to dost podobny niche k Vasemu. Cely rozhovor http://www.smh.com.au/small-business/entrepreneur/protein-supplement-business-an-internet-sensation-20130802-2r2zi.html

    1. To jsou skvělé připomí­nky a zkušenosti. Dí­ky Jakube! Na Austrálii mí­ří­mě určitě také, to je pro nás hodně zají­mavý trh. Dělali jsme si nějaké studie a dává nám to smysl. I třeba proto, že některé legislativní­ věci tam jsou z pohledu doplňků stravy mí­rnější­. Už se na to těší­me… Trh v ČR nás někdy už dost ubí­jí­:-)

 2. Bod o zpusobu jednani s uredniky v cechach se mi take osvedcil. Vse v papirove forme, maximalne vyuzivat lhut a chtit u kazdeho pozadavku zdroj pro nastudovani (zakon, vyhlaska). Hlavne se s nima nerozkecat a delat jenom to oprvdu nutne.

 3. Celkem se mi to libi, ale nemam vubec prehled o tomto oboru… Presto by me zajimalo, jestli muzete bez omezeni prodavat treba v USA? Jake jsou na to treba povoleni? Ten affiliate program mozna neni spatny napad, sama bych si minimalne udelala pruzkum, jestli by nestalo za to se zapojit…
  Pak jen takovy maly hnidopissky detail: kdyz kliknu v AJ verzi na advisor, tak to po me chce vahu v kg a vysku v cm – American by nevedel co to je, to by chtelo prehodit do lokalnich jednotek

   1. Dí­ky za feedback, tohle určitě využijeme. Ten anglický web běží­ zatí­m asi týden, takže máme rozhodně ještě co vychytávat.

    Ta anglická verze měla být kompletně mezinárodní­, proto jsme použili cm/kg, ale popřemýšlí­me, jestli by se to nemohlo měnit podle IP adresy zákazní­ka…

    Dí­ky!

 4. A co zkusit lite verzi bez uredniku, papiru a nesmyslu za lepsi cenu na Silkroad?

  Co se expanze tyce, tak nechapu, jak si mala firma muze dovolit takovy naklady. Jste net projekt, tak si udelejte affil a venujte se affilakum.

 5. BTW: Část úřední­ků se v Čechách chová tak, aby zvětšili šanci zí­skat úplatek. Čí­m větší­ problém podnikateli způsobí­, tí­m lépe pro ně. Při troše pátrání­ pak člověk narazí­ na firmu/jednotlivce/právní­ka , kteří­ zajišťuje v daném úřadu patřičný bezproblémový servis.

  1. O Koge ví­me, ten nápad je dost odlišný. Koge pracuje v hotovými produkty a jejich model je založený na “rolling subscription”, zatí­mco Mixturam nabí­zí­ opravdovou kustomizaci od A do Z.

   Koge se dostalo do povědomí­ z článku na TechCrunchi, kde slibovali kustomizaci, ale už je to asi rok a pořád ji ještě nenabí­zejí­.

   1. V USA je velké množství­ služeb rolling subscription. Zatí­m jsem nepřišel na to, proč tomu tak je. Cash flow?

     1. výhodnější­ to je jen v pří­padě, že to můžeš kontinuálně využí­vat. Dost často nemáš jinou možnost než jet rolling subscription protože jednorázová feečka jsou třeba polovina měsí­ční­ subscription (gym, yoga …)

 6. Jsem vystudovaný farmaceut a profesně se léta věnuji propagaci zdravé výživy a prevenci nemocí­. Proto se zabývám i problematikou suplementace (žádné doplňky neprodávám). Z Vaší­ nabí­dky mám nejistý pocit.

  Pí­šete o letitých zkušenostech, ale žádné konkrétní­ jméno ‘“ člověka ‘“ experta neuvádí­te. Pí­šete o nejkvalitnější­ch surovinách, ale takovéto vyjádření­ nemá žádnou legální­ hodnotu. Jsou to bio, tepelně neošetřované ‘“ raw???

  Hlavně mi však nesedí­, že celý systém je jednoznačně nastaven tak, že každý (od 12 letých dětí­) něco z Vašich produktů potřebuje ‘“ i jen po zadání­ věku a mí­r ‘“ a ty mé jsou zcela v pořádku.

  Osobní­ pří­běhy jsou až neuvěřitelně perfektně napsané (skvělý průřez zákazní­ků, všichni se o sebe i velmi dobře starají­). Sama za tí­m cí­tí­m zejména schopné obchodní­ky, žádný osobní­ pří­běh ‘“ vizi skvělého nápadů, jak se snaží­te propagovat, ale snad se mýlí­m. Margit

  1. Dí­ky Margit za skvělé připomí­nky a další­ pohled na některé detaily služby. Na vylepšení­ dojmu ze služby neustále dál pracujeme a web má zatí­m i řadu slabin. Každopádně zase na druhou stranu máme dost běžné praxe některých “pseudo” farmaceutických firem, které vyrábějí­ doplňky stravy a hrají­ si přitom na léky. Použí­vají­ v marketingové komunikaci a reklamách různé doktory, hrají­ si na patenty, vědecké studie, prodávají­ v lékarnách. To vše jen pro to, aby v lidech vyvolali mylný dojem, že prodávají­ lék. My se takto nechceme chovat. Děláme potravinové doplňky, žádné léky. Odborní­ky pak neukazujeme i kvůli konkurenci.

   Algoritmus Rádce něco ukazuje i bez určení­ problému hlavně proto, že je to náš marketingový záměr. Hodně jsme si hráli s detaily na webu (někdy vtipnými, někdy spí­š praktickými), toto je jeden z nich. Nabí­zí­ se tam úmyslně česnek a inulí­n z čekanky, což jsou obě látky na imunitu, velice přirozené a užitečné. Imunita se hodí­ posilovat vždy, netřeba mí­t nějaké zdravotní­ problémy. Pak taky nepředpokládáme, že si někdo nechá poradit a koupí­ jen tak směs, když neuvede žádné konkrétní­ obtí­že:-). Takže tento detail je vyloženě pro hračičky.

   Ty osobní­ pří­běhy jsou zatí­m na začátku a je fajn vědět, jak to někteří­ lidé vní­mají­. Chceme je rozví­jet o kupu další­ch. Život je celý o lidech, jejich problémech a způsobech, jak je řeší­. Toto tedy má primárně inspirovat v tom, že všechno se dá řešit. Vizi skvělého nápadu a osobní­ pří­běh asi ještě nekomunikujeme dostatečně. Tam ví­m, že máme dí­ry. Pracujeme ale na tom. Chystáme se na webu třeba ví­ce rozpracovat sekci O nás, o týmu. Staví­me tuto službu dost na osobní­, lidské rovině, takže v tom budeme pokračovat. Možná někdo poradí­te, co v tomto ohledu dobře funguje vám? Dí­ky moc jinak!

   1. Dobrý večer Tomáši, děkuji za odpověď a vysvětlení­, i když ne všechna chápu. Napří­klad proč by měl být problém s konkurencí­, kdyby jsme znali Vaše odborní­ky? V každém pří­padě jsem zvědavá, jak se web dále bude vyví­jet.

  2. Doplňky výživy jsou povětšinou drahé placebo. “Česneková” tableta je mnohonásobně dražší­ a mnohonásobně méně účinná, než kvalitní­ česnek od zelináře. Obchod se suplementy je ve většině pří­padů obchod se sny. Látek, které mají­ spolehlivý a ověřený účinek je minimum – nepř. Vit. C, kofein apod. Naví­c člověk, který se kvalitně a pestře stravuje, zí­ská všechny potřebné látky ze stravy – tablety mají­ malou vstřebatelnost a tělo drtivou většinu těchto vitaminů a látek stejně vyloučí­.

   1. dobrý bullshit pí­šeš …

    kto sa “kvalitně a pestře stravuje”? – max. 10% ludí­, zbytok netuší­ čo je zdravá strava

    “zí­ská všechny potřebné látky ze stravy” – z ktorej, tej tepelne upravenej? a keď nie sú minerály v pí´de kde ich tá strava zoberie?

    1. Kdo netuší­ co je zdravá strava a styl života, tomu fakt tabletky nepomůžou. Kdo se stravuje junk foodem, nadměrně se stresuje v práci a vysedává na zadku, tomu žádné tabletky nijak ke zdraví­ a pohodě nepomůžou.
     Dneska je mí³dní­ mí­t na každou věc tabletku, ale když si někdo vezme na bolavý zub tabletku proti bolesti, není­ řešení­ problému, ale jen dočasné potlačení­ následku.
     Moje prababička žádné potravinové suplementy v tabletkách neznala a ve zdraví­ se dožila 90let.

  1. Dí­ky! Proč tak varuješ před ČR? Kvůli malému trhu? Blbé náladě mezi lidmi? Byrokracii? Vybrali jsme si ho jako testovací­ trh, vyladili jsme zde procesy. Zatí­m je pro nás ještě užitečný a učí­me se další­ věci…

 7. Musí­m ří­ct, že bomba nápad. Nezapomeňte, že cí­lí­te do luxusní­ho segmentu. Vaše výrobky mají­ určité výhody ale jsou cca 3-5x dražší­ než mainstream “konkurence” v USA.

  Vzorky bych dával jenom k provedeným objednávkám jako benefit. Může se jednat jen o pár tablet.

  Expanze: Není­ nutné mí­t zastoupení­. Vše můžete dělat z ČR nebo jiného státu X. Důležité je ošéfovat poštovné, které naštěstí­ nebudete mí­t moc drahé vzhledem k hmotnosti.

  1. Dí­ky, Michale. Jiný model pro vzorky ještě časem určitě budeme zkoušet. Bohužel není­ to čokoláda nebo sušenky, takže si ze vzorku nelze udělat komplexní­ představu. Někdy to chce zkoušet i pár týdnů.

 8. Preco Vase podnikanie skoncilo? Kde sa podel ten entuziazmus? Preco ked to nefungovalo ste nehladali priciny? Preco ste nepokracovali v tom ako to cele vylepsit?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *