Valuace u startupu

Z vlastni zkusenosti zavidim startupum co nemaji zadne zisky. Je pro ne mnohem snadnejsi “vykouzlit” hodnotu (valuaci) firmy, aby tomu venture kapitalisti a investori uverili. Je to totiz fakt jen o presvedcovacich schopnostech a ne nejakych realnych vysledcich.

Fakt jim to zavidim. Ale ono je pro ty startupy tezke nepodlehnout optimismu. Staci se podivat na Angel.co a videt, ze je docela normalni dat valuaci u zacinajiciho startupu tak na 4-8 milionu dolaru. A to treba ani nemaji poradne revenues.

Sam vzpominam na doby kdy jsme bleskove rostli. Revenue $8M. Zisk $1M a horko tezko jsem byl schopen dostat valuaci 10x zisku. Tzn. valuaci $10M. Je to az skoro komicke. Pritom bych vzdy radeji bral firmu co milion uz dokaze vydelat nez firmu co prodelava/je v zacatku/nic neni overeneho. Tohle rikam jako z pohledu investora. Jenze moc takovych firem jsem jeste nepotkal.  No je to fakt zajimava doba ve ktere zijeme. Samozrejme muzete namitnout, ze ty valuace zalezi na pontecialu firmy. A ja s tim naprosto souhlasim. Naprosta vetsina tech startupu co nemaji poradne revenues a zadny zisk skonci (nechtel jsem rict skarede, ze zkrachuji). To je realita. Zadne malovani na cert. Kouknete na statistiky. Takze i z tohoto pohledu ten potencial nemaji zas tak velky, kdyz se na to clovek diva realne. Ale asi kazdy chce byt nejak klaman. Nebo chce byt optimista a doufat ve velkou vyhru v kasinu.  A kdyz uz je tam ten zisk tak se uz tolik snit neda. Ma to uz nejaky zaklad v realite od ktereho se to odviji.

ShareShare on FacebookTweet about this on Twitter

10 thoughts on “Valuace u startupu

 1. Otázka je, jak těchto přestřelených valuací využít. Facebook.com se např. prodává za P/E 120 let. Je to bublina nebo ne?

 2. to je zajímavé, já reálné zisky mám, sny o růstu do celé EU jsou téměř hotové a přesto o investora nazavadím 🙁

  1. Končí ti název firmy na “.io”? Umíš pitchovat, jako když iPadem mrská? Prošel jsi v posledním roce alespoň 128 konferencí a na nich sbíral vizitky každého, kolem kterého byl hlouček lidí? Odpovídáš na konci svého motta info, že chceš změnit svět? Pokud jsi u každé otázky alespoň 3x nezakřičel “yeah!”, tak se nediv. Pokud jen makáš na své firmě, tak nejsi dost cool a budeš to mít těžší.

   1. milý pane, konference je taky něčí byznys a jediné, co jsem se tam dozvěděl, je reklama na milión produktů a služeb, které mi 100% zajistí úspěch (pokud za ně zaplatím)… já dosáhl úspěchu bez jediné z těch kravin… takže hodně štěstí s vylejváním mozků… ti, co neumí nic jiného než vymetat konference, nejsou dobří na nic jiného, než na vymetání konferencí… vybudovat firmu je tvrdá dřina, já za 1 rok zhodnotil firmu o 50M. Rozhodně lepší něž vymetat konference nebo 1rok ztrácet čas na jakékoliv vysoké škole… stay cool 😉

 3. a na zaklade ceho presvedci ty investory, kdyz to nestoji na zadnych cislech? vzdyt prece bullshitovat bude asi kazdy, tak jak to rozslisi komu investici dat a komu ne? moc to nechapu

  1. Tak urcite pomaha mit treba foundery co maji vystudovany Stanford.. a pak ta hokejka.. udelat to tak, ze neco strasne roste.. a to je jedno za jakou cenu.. hlavne ta hokejka musi byt videt:-))

 4. Několik posledních miliardových akvizic typu Instagram, Tumblr, Whatsapp ukazuje, že v casinu se dá vyhrát a to samozřejmě mocně žene očekávání všech zúčastněných. Na rozdíl před 15 lety se na startup investicích podílí mnohem více lidí (nejen díky Angelistu). Přebytek levných peněz tomu přispívá velkou měrou.

  1. Ale to je velká kapka v moři. Všechny tyhle tech-společnosti sice vyhráli (ještě bych možná přidal snapchat), ale takových společností je, dovolil bych si říct milióny. A jsou to kvalitní aplikace a stejně nikdy takovou akvizici nezískají. Na tom se nedá stavět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *