Duvod proc kapitalismus funguje

Premyslel jsem jeste nad komentarem co napsal Cappy u nedavneho clanku ve kterem zminuji nove velke slevy na poplatkach u Shipito:

Me to tak moc vtipny neprijde. Jednak kvuli cashflow, potom kvuli income.

A z hlediska konkurence? Kdyz uz situace dosla tak daleko, ze se musi rozjet cenova valka? Nebo ze uz nic lepsiho nezbyva..? Hm..

Nebudu komentovat rozpad zdejsiho mozkoveho trustu, ktery kdysi hyril napady, “co delat”, a jak vybehnout s konkurenci – ale nyni se spokoji s lacinymi vtipy..

Tak doufam, ze jsem to dobre pochopil co Cappy chtel rict. Pridam k tomu malou uvahu. Konkurence je vyborna vec. A samozrejme s tou konkurenci moje i kazda jina firma zapasi. At uz si to uvedomuje nebo ne. Nejsme izolovani.

Hlavnim cilem je uspokojit zakaznika, ale ta konkurence tomu dava ten spravny tlak. Bez tlaku konkurence bych nikdy ceny nesnizil. Nemel bych duvod.

Ono to je strasne tezke rozhodnuti. Predstavte si, ze zprocesujeme pres milion baliku rocne. A kazdy dolar o ktery snizime mail out poplatek u baliku je snizeni prijmu o milion dolaru. Pripravili byste se dobrovolne o takove penize? Ja uprimne ne. Je to posledni vec co bych chtel delat.

A tohle je presne duvod proc kapitalismus funguje. Soutezim s ostatnimi firmami o kazdeho zakaznika. Delam rozhodnuti, ktere verim, ze nam pomuzou ty zakazniky ziskat. Nekdy to je neco malo drastickeho. Treba to, ze vylepsime sluzby. Prikladem je, ze jsme treba zavedli podporu pres Live Chat, ktera funguje 24 hodin denne. Takze zakaznici nemusi cekat na to, az bude v USA pracovni den. A jindy je to drasticke snizeni cen.

Dulezite je, diky tomu cely system (ten kapitalisticky) funguje. Chovam se tak, jak si myslim, ze to bude mit nejvetsi prospech pro dlouhodoby uspech firmy. Kratkodobe to muze znamenat nizsi zisky. Ale krasne na tom je, ze nekdo bude kazdpodne vitez. A to je zakaznik. Ten z toho bude benefitovat okamzite. A to je dobre.

3 thoughts on “Duvod proc kapitalismus funguje

 1. Jo, jo. Zají­mavé paradoxy.
  Někdo o sobě ří­ká, že je levičák a kapitalismus se mu moc nelí­bí­, ale zlepšování­ služeb a snižování­ cen pro zákazní­ky považuje za dobré.
  Někdo o sobě ří­ká, že je pravičák a kapitalismus je to úplně nejlepší­, ale v tomto ohledu má často názory jako Cappy.

 2. Z mého pohledu je to nneucelená úvaha a to z několika důvodů. V počátku se shodneme, že o jedinou premisu o kterou jde, je vydělávání­ peněz a dlouhodobá stabilita pří­jmů.
  1) Přednesená úvaha je snahou o zí­skání­ co největší­ho počtu zákazní­ků. To je dobré možná pro exit. Ale ty sní­žení­m ceny sní­ží­š poměr zisk/práce, protože se sní­žení­m už tak ní­zké ceny přitahneš mmj. echt magory, kteří­ jsou náročnější­ na komunikaci. Super sorta maniakální­ch lidiček co v ní­zké ceně čehokoliv vidí­ střed svého života. Jsou nekompromisní­.
  2) Růst firmy nebude vyvažovat dostatečná rezerva pro pří­padné poklesy. V dnešní­ době x pří­kladů, kdy honba za růstem za každou cenu (ní­zkou) má při sebemenší­m poklesu produkce za následek červená čí­sla i přesto, že před dvěma lety stejná firma s tí­mto hospodářským výsledkem slavila úspěch.
  3) Největší­ poklad vidí­m ve správném výběru zákazní­ků, správná nika, kteří­ neřeší­ dolar, ocení­ spolupráci, vybudovanou důvěru, prostě chtějí­ shipito, značku. Krásný pří­klad Apple, jakkoli nepouží­vám, který přes to, že je drahý, vydělává ví­ce než všichni výrobci mobilů dohromady a kolik mají­ podí­l 5-10%?
  4) Cenová válka, není­-li výhled monopolu, se nevyhrává, pouze přežije nebo nepřežije.

  Ale nakonec si to ty kdo vidí­ do všech čí­sel, takže nějakou představu rozumného rizika asi máš.
  ať se daří­

 3. Kapitalizmus alebo socializmus sú len nástroje ako riadiť ekonomiku. Najdí´ležitejší­ elelment v tomto súkolí­ je človek a to ako s týmito nástrojmi bude narábať a v prospech koho.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *