Nezrealizovany projekt v realitach

Mam jeden projekt co me mrzi, ze jsem nikdy nezrealizoval. Je to totiz trosku slozitejsi vec a vyzadovalo by si to osobni pristup. Najit cesticku jak na to. Projit byrokracii. Vyridit papiry.

Kazdy stat v USA ma program na podporu tzv. low income housing. Bydleni pro lidi s nizsim prijmem. Je to treba bydleni pro seniory. Nebo pro lidi, kteri nemaji dostatecny prijem, takze jim stat dotuje najemne.

Zaroven kazdy stat podporuje stavitele, kteri postavi domy nebo byty a jsou schopni garantovat, ze najmy budou v urcite maximalnni vysi. Podle meho nazoru jsou ty najmy docela velkoryse a nejsou zas tak rozdilne od trznich najmu.

Stavitelum tak stat nabizi tax kredity, ktere 1:1 snizuji dane. Ty kredity se daji i prodat, coz vetsina developeru dela, aby ziskali okamzitou hotovost. Ja osobne bych je sam vyuzil. Behem 10 let developer dostane az 70% nakladu ve forme tax kreditu. Jinymi slovy 70% nakladu se mu takto vrati zpet. Z pohledu realitniho investovani mi to pripada jako dobry deal jak ziskat nemovitost s min. naklady. Program se jmenuje LIHTC (low income housing tax credits).

Takze tento projekt asi definitivne vzdavam. Kdyz jsem to nezrealizoval za poslednich 10 let tak uz to nikdy neudelam.

Z pohledu investovani do nemovitosti mi to pripadalo jako vyborny kseft. Jak postavit nejake byty a postupne ziskat vetsinu nakladu zpet. Na cash flow si myslim, ze by to vychazelo nadherne. Dalsi vyhoda je, ze u techto low income najmu neni problem s neplacenim najmu. Kazdy mesic automaticky prijde platba na ucet.

Dokonce jsem mel i koupene pozemky na kterych jsem si takovy mensi projekt chtel zkusit. Tri pozemky vedle sebe. Na kazdy se vejdou dva domy, ale mnohem lepsi by bylo postavit mensi byty. Treba jen jednopokojove, pro starsi lidi co bydli sami.

Screenshot 2014-04-08 18.22.23

Spread the love

9 thoughts on “Nezrealizovany projekt v realitach

 1. Opět typ daňové úlevy, na kterou si v ČR asi tak další­ch 20 let počkáme, jestli se vůbec dočkáme. Když máte zájem o investice do realit a nechcete již realizovat tento docela velký a časově náročný projekt, co třeba nějaká crowdfunding investiční­ platforma pro nemovitosti jako je https://www.realtymogul.com/ , kde se dá investovat do realit s nižší­mi částkami, a pří­padně investory pro realitní­ projekt i zí­skat. Zdá se mi jako fakt super platforma, které se u nás také asi jen nedočkáme:-)

  1. V Čechách máme velkorysý pří­spěvek na bydlení­, který je adresnější­, nežli daňové kredity. Aspoň tak, jak to bylo popsáno.

   1. Ach jo.
    Proč myslí­š, že John pí­še jistota nájemného, protože tam taky zaplatí­ stát za nájemní­ka nájemné pří­mo nájemci.

    1. V Kamilovo komentáři nic o jistotě nájmu nevidí­m. Porovnávám daňovou úlevu se soc. dávkami.
     V Čechách nevidí­m problém, že by se pronají­matelům nedostávalo peněz od adresátu soc dávek. Spí­še naopak pronají­matelé inkasují­ nadtržní­ nájemné v řadě pří­padů a toto jsou nejspolehlivější­ nájemní­ci z hlediska platební­ morálky.

  2. na ty crowdfunding platformy na investovani do nemovitosti jsem taky nedavno koukal. Je to zajimave.. a jsem zvedavy jak se to rozjede.

   1. Ve státech to má dveře otevřené dí­ky jasným pravidlům pro regulaci crowdfunding platforem, dí­ky jejich “JOBs Act” , v Evropě zatí­m equity crowdfunding moc ošetřený není­, tak že bude pár let trvat než se to tu rozjede. Každopádně Reality Mogul má solidně našlápnuto, v březnu zí­skali 9mil. dolarů investici v sérii A. Kloubok dolů před slečnou, která to v 27 letech založila a podařilo se jí­ z toho udělat za takovou chvilku, tak úspěšnou platformu.

 2. Zrovna vcera jsem si tam byl vyzvednout postu 🙂 Prekvapilo mne, ze je ta ulice porad stejne rozkopana jako byla pred rokem.
  Nenapsal jsi proc to vzdavas. Malo casu?

 3. Něco podobného v ČR funguje už dávno – koupí­te starou bytovku (100 000 Kč/byt) nebo ubytovnu, nájem stanoví­te na 15 000 Kč/mí­stnost a inkasujete pří­spěvky na bydlení­ pro sociálně slabé pří­mo od radnice.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *