Predstaveni projektu Aktiv.io

aktiv

Radi by sme čitateľom tvojho blogu predstavili náš projekt https://aktiv.io. Jedná sa o webové CRM, ktoré má slúžiť malým a stredným podnikateľom na riadenie vzťahov s ich zákazní­kmi, riadenie obchodného procesu (obchodný prí­pad, cenová ponuka, objednávky) ako aj plánovanie obchodných činností­, ako sú meetingy, telefonáty, úlohy alebo udalosti.

Sme firma Geefu (www.geefu,net), zaoberajúca sa vývojom webových aplikácii na mieru. Ani jeden z nás nie je obchodní­k, ale sme podnikania chtiví­ IT ľudia, ktorí­ sa momentálne snažia pokryť kľúčové činnosti spojené s fungovaní­m firmy. Aj keď s tým nemáme zatiaľ praktické skúsenosti, postupne sa učí­me. Pre zmenu máme skúsenosti z veľkých aj z menší­ch projektov, s tvorbou a s návrhom analýzy a architektúry ako aj so samotným vývojom. Keďže obi dvaja vo firme máme určité finančne záví¤zky, nemí´žeme si aktuálne dovoliť venovať sa projektu na fulltime, takže pracujeme vo svojom voľnom čase a po večeroch. Jeden v Prahe, druhý v Bratislave.

Zhruba pred rokom sme začali tvoriť CRM na podnet od 3 potencionálnych zákazní­kov, ktorí­ v tom čase nemali vybraný žiadny systém, pomocou ktorého by riadili svoj business, alebo mali zastaralý nástroj alebo mali jednoducho nedostatočne riešenie.

 

Približne na jeseň 2013, bol nasledovný stav:

 1. Stavebná firma
 • hľadali niečo, kde by si mohli vytvárať cenové ponuky a objednávky, mali tam fakturáciu a reporting a plánovali si aktivity stretnutia, telefonáty aúlohy, no zároveň hľadali niečo, čo by im umožňovalo evidenciu kontaktov a firiem. Nemali na to žiadny nástroj.
 1. Importér a distribútor čajov
 • hľadal jednoduché riešenie pre svoju skupinu obchodní­kov. Hlavne, aby mohol sledovať zákazní­kov a ich objednávky afakturáciu a aby mohol obchodní­kom plánovať aktivity do kalendára. Použí­vali Google apps (spreadsheets, docs, etc) s jednoduchými skriptami a samostatný krabicový fakturačný systém.
 1. Luxusné podlahy aterasy
 • hľadali systém na správu databázy zákazní­kov a tvorbu a správu cenových ponúk s možnosťou práce cez mobilné technolí³gie. Použí­vajú zastaralý systém na správu cenových ponúk a chceli by použí­vať niečo, čo už beží­ na mobilných platformách a má podobné funkcie, ako ich aktuálny zastaralý systém.

V auguste 2014 sme dotiahli CRM do stavu použiteľného produktu. Sí­ce následne sa veci pohli, ale iným smerom, než sme očakávali:

 1. Stavebná firma
 • nemohla už čakať dlhšie, kým dokončime nás CRM systém do takého stadiaľ, v ktorom by ho už mohli začať použí­vať a po pár mesiacoch sa rozhodli začať použí­vať konkurenčný nastroj. Ale otvorene priznali, zem je možnosť, zem by časom mohli prejsť aj na naše CRM.
 1. Importér a distribútor čajov
 • sa rozhodol, zem ostane zatiaľ na svojom aktuálnom riešení­ Google apps a samostatnom fakturačnom systém, pretože aktuálna situácia mu moc nedovoľuje prechádzať na niečo nové, pretože je vo fázy veľkej expanzie atakmer všetku svoju energiu dáva do rozvoja svojho businessu. Priznali, že možno časom by sa mohol k tomu kroku odhodlať, ale za súčasnej situácii to nie je z časových a organizačných dí´vodov možne.
 1. Luxusne podlahy a terasy
 • momentálne sme s nim v kontakte a cvákame na jeho rozhodnutie, či sa odhodlajú náš systém začať použí­vať.

 

Pravda teda je, že aktuálne nemáme žiadneho aktí­vne platiaceho zákazní­ka, ktorý by využí­val naše CRM. Samozrejme cez internet prichádzajú nove registrácie, ale bohužiaľ nikto z nich aktí­vne nepokračuje v použí­vaní­. Uvedomujeme si problém vtomto štádiu, sí­ce sme CRM dotiahli do funkčnej podoby, ale zanedbali sme marketing a komunikáciu so subjektami, ktorí­ boli pre nás potencionálnymi zákazní­kmi. Keďže sme našich potencionálnych zákazní­kov netlačili do finančnej zábezpeky, tak nemali voči nám žiadny záví¤zok, okrem ústneho prí­sľubu, že budú použí­vať nami vytvorené CRM, ktoré bude zohľadňovať ich definované potreby.

Aj napriek tomu, že sme takto zanedbali business development, ktorý sme predtým prakticky ví´bec netvorili, tak stále si aj popri pí´vodných troch potencionálnych zákazní­kov myslime, že mame v rukách vynikajúci kus softwaru postavený na najnovší­ch a progresí­vnych technolí³giách a nemienime sa vzdať. Preto začí­name aktí­vne riešiť marketing a rí´zne partnerstvá, ktoré nám možno prinesú nejakých obchodní­kov na voľnej nohe. Verí­me, že tí­ nás v rámci affiliate programu budú vedieť odporučiť ďalej. Na rozvoji CRM pracujeme neustále ďalej, vývoj sme nezastavili a snaží­me sa aj naďalej zvyšovať atraktí­vnosť nášho riešenia tým, že sa snaží­me dorábať ďalšie funkcie, ktoré sme mali povodne v pláne aj na základe rozhovorov so spomí­nanými potencionálnymi zákazní­kmi.

 

Čo by nás zaují­malo?

 • určite názor na aktuálnu situáciu, čo si myslia ostatní­, kde sme ešte spravili ďalšie chyby, aby sme si ich vedeli lepšie uvedomiť a prí­padne zapracovať ich nápravu. Vieme, že sme neboli dostatočne aktí­vne v kontakte s potencionálnymi zákazní­kmi, ktorí­ boli pre nás motiváciou celý tento projekt uskutočniť.
 • Zároveň chceme podotknúť, že sa posledné mesiace zaují­mame o rí´zne formy marketingu ako aj remarketing, máme vytvorený affiliate systém, kontaktujeme domácich integrátorov, zháňame kontakty a sme otvorení­ investí­ciám.
 • Pokiaľ by bol niekto názoru, že treba iste do nejakého startup inkubátoru, tak dáme mu za pravdu, že bol by to jeden z možných správnych krokov, ale ako sme už spomí­nali na začiatku, z časových dí´vodov by sme to nezvládali.
 • Kde sa baví­me so svojim okolí­m, tak nám povedia hrozne málo. Ví¤čšina reakcií­ od ludi je super, páči sa im to riešenie, vravia nám, že vieme čo robí­me, ale bohužiaľ nemáme dostatok prostriedkov na digitálnu propagáciu nášho produktu. Je to mravčenia práca, kde nás osobné stretnutia stoja najmenej peňazí­, ale naopak najviac času.
Spread the love

32 thoughts on “Predstaveni projektu Aktiv.io

 1. Par rychlych postrehov:

  – .io domena sa hodi skor pre technologicke produkty/produkty pre vyvojarov a zaroven by pre vas podla mna bola vhodnejsia .sk domena kedze produkt je len po slovensky a cielite na slovenske firmy

  – nadpis okna/tabu je po anglicky ale cely text je po slovensky

  – maly preklep na screenshot-e: KontaTKy namiesto KontaKTy

  – zoznam pouzitych technologii (node.js, redis, …) je rusivy a podla mna zbytocny pretoze vasich potencialnych zakaznikov technologie nezaujimaju ale zaujima ich to ako im pomozete vyriesit ich problem

  – design je velmi podobny http://goout.cz

  – blog ma datum prispevku po anglicky: Napí­sané Sunday, 12 Oct

  1. 1) plánujeme zahraničný trh, na Slovensku a Česku si chceme testovať produkt a nabrať silu na zahraničie. Už máme preklad landingu do angličtiny hotový, len nie je nahodený ešte 🙂
   2) skús upresniť, neviem čo myslí­š konkrétne?
   3) už je to fixnuté! Toľko krát sa na to pozeráme, že už to prehliadame podvedome
   4) áno, to plánujeme vyhodiť, ale ozvali sa nám napr z Couchbase, že sa nami chcú pochváliť v rámci EMEA, ako služba, ktorá stavia na ich produkte. Chceme to nahradiť niečí­m relevantnejší­m
   5) na blog je viac chýb, napr pracujeme na zaintegrovaní­ vzhľadu, aby ladil s landingom 🙂
   6) Vďaka za ochotu reagovať! 🙂

   1. 1) Jen pozor na to, že trh pro CZ/SK je naprosto rozdí­lný od jiných částí­ Evropy, natož pak směrem na západ. To, co funguje zde, nemusí­ fungovat v USA a naopak. Takže bych určitě i co se týče testování­ zkusil zabřednout do zahraniční­ch vod.

    1. Chápem, preto na zahraničný trh chceme í­sť len veľmi opatrne a pomaličky, neni sa kam ponáhľať a myslí­me si, že na CEE trhu sa rýchlejšie oťukáme, aj keď varovali nás pred poľskými zákazní­kmi 🙂

      1. Pretože expanzia vyžaduje ďalšie variabilné náklady, ktoré treba pokrývať a súčasne pridáva réžiu v ďalší­ch smeroch. Aktuálne cez partnerské firmy otvárame spoluprácu do Nemecka, ale zatiaľ to berieme s rezervou v rámci obchodných vzťahov

       1. Mno neví­m, nedovedu si představit jaké náklády musí­ mí­t online projekt v zahraničí­, ale řekl bych, že neexpandovat ddo angličtiny a zůstat v ČR a SR vás výjde v konečném důsledku dráž.

 2. Za mě – dal bych tam nějaký usecase a jednoduchý tutorial + výhody proti jiným CRM (typicky ZOHO CRM atd.)
  Zkusil jsem si to regnout a projí­t a je to celkem hezké, ale moc jsem nepochopil v čem by měla být ta moje úspora času, nebo v čem je ten pří­nos pro mě, vlastně celkově jak to použí­vat. Je možný, že to tam někde je, ale já nemám čas to 3 hodiny hledat a už v žádným pří­padě nemám čas to třeba na zkoužku zavádět do firmy. A potenciální­ zákazní­k bych klidně být mohl.
  Plus jedna taková drobná – pokud se vám někdo regne na zkoužku, musí­te jí­t po něm. Na začátku napsat, že kdyby cokoliv potřeboval ať se ozve, sledovat jestli to během pár dnů začal aktivně použí­vat, pokud ne, napsat v čem je problém atd. Zí­skáte bud zákazní­ka nebo feedback. Já když jsem si projí­žděl nějaký CRM, tak třeba právě ze ZOHA (americkej CRM) mi hned druhý den volali jestli mi mohou pomoci atd. atd.

  1. S tým usecasom nám to veľa ľudí­ radilo, len to nie je také jednoduché, kým poriadne nemáš na kom a s kým 🙂 Na tom plánujeme zapracovať. Porovnanie nám tiež pí­sali ľudia.
   K tej úspore času, nedávno nás napadlo, že user si mí´že po registrácii vybrať, aby bolo CRM naplnené testovací­mi dátami a mohol si vyskušať na pieskovisku, ako čo kde funguje, rovnako interaktí­vne hinty, kt budú navigovať usera 🙂
   íno, tieto kontaktné emaily akurát nahadzujeme do systému a snaží­me sa zapracovať. V jednotlivých intervaloch a podľa rí´znych akcií­ budeme kontaktovať novo registrovaných. Aktuálne sa nam minulý týždeň regli zaují­mavé subjekty a pripravujeme pre nich personalizované kontaktné emaily prí­padne hovor ak dovolia. 🙂
   Aktuálne prioritne riešime veci, ktoré nám za málo úsilia prinesú najefektí­vnejšie výsledky 🙂
   Vďaka!

 3. Myslí­m, že máte budoucnost. Umí­te programovat multiplatformně, zají­mavě a potencionál to má. Když už ale máte produkty snažte se je prodávat. Nejde jen o tento, ale máte i hospodářství­ tak se snažte prorazit i s tí­m. Nevěnujte se jednomu projektu.

  1. Vďaka! Hlavne agilne a mnoho tých funkcionalí­t sa dalo dokopy len po večeroch, čo si myslí­m je obdivuhodný výkon. Posledné odhady boli že nás pracuje na Aktiv.io 9 programátoru, to potešilo 🙂
   Teraz rozbiehame aj sociálne kanály a už sa nám dostáva feedback aj cez ne, takže uvidí­me, snaží­me sa komunikovať na maximum aktuálne 🙂

 4. Jestli svému produktu opravdu věří­te, tak už potřebujete jen referenční­ho zákazní­ka. V tom pří­padě nabí­dněte tomu první­mu 90% slevu na okamžité zavedení­, s domluvenou možností­ pak na něj v reklamách odkazovat.

  1. Shodou okolností­ sa nám ozvali z tej stavebnej firmy, že by od konkurencie sa opí¤ť vrátili k nám, takže crtá sa nám tu šanca referenčného zákazní­ka, ktorého by sme mohli využiť aj ako case study. To nás posunie dosť si myslí­m.

 5. Status quo, sme radi, že nás John ‘otiskl’ sem. Tak na oplátku by som mohol povedať, že sa nám ozvala jedna web developerka (z minulej spolupráce na inom projekte) a konečne pochopila skrz prí­padovku čo robí­me, plus extrémna návštevnosť a spustu nových registrací­ uží­vateľov, ktorí­ skúšajú náš produkt 🙂
  Zí­skali sme tu ďalšie nápady a myšlienky
  Patrí­ Ti velké dí­ky Johnny! 🙂

 6. V kní­žkách o startupech bývá takovýto pří­stup pranýřován jako odstrašují­cí­ pří­klad. Máte krásný hotový produkt, ale za celou dobu jste ho jedinkrát neotestovali, jedinkrát jste nemluvili s opravdickým platí­cí­m zákazní­kem.

  Když si představí­m, že váš produkt prodávám v malých a střední­ch firmách, se kterými mám tu čest, tak mě jí­má hrůza. Vyhodili by mě! Pro každý úkon milionkrát kliknout a vyplnit děsivý formulář. Opravdu si myslí­te, že na to mají­ čas? Každý pří­chozí­ email cpát do vašeho systému? Každou schůzku ve svém stávají­cí­m kalendáři ještě přepisovat k vám? Nemůžete korporátní­ byrokracii cpát malým podnikatelům.

  V čem jste lepší­ než Zoho nebo geniální­ Insightly? Vychází­te snad z předpokladu, že malý podnikatel musí­ použí­vat malý lokální­ křáp, mí­sto aby použil mezinárodně uznávaný velký produkt?

  1. Samozrejme, knizky casto maju pravdu ale riesime prave otazku, ktoru sme uz spomenuli v nasom clanku. Ano, nemame ziadneho platiaceho zakaznika to uz vieme, pretoze zakaznici nechceli platit za nieco, co este neexistuje. Hold nenasli sme ziadneho zakaznika (investora), ktory by to zaplatil a postupne jak sme CRM tvorili, by ho priebezne skusal a daval nam k tomu svoj feedback. Ano, to tiez vieme. Ale nemyslim si, ze by ten nas produkt bol uplne nezmyselne navrhnuty a robil by nezmyselne veci.

   K tomu klikaniu len dodam tolko, ze vlozit prichozy/odchozy mail do CRM lze zabezpecit bez jedineho kliku v CRM (staci si precitat nieco o mailovej asistentke). Tak isto preniest naplanovane schuzky zakaznika jednorazovo do CRM a potom si dalej evidovat schuzky uz v ramci CRM, ktore samozrejme ma integraciu na rozne kalendarne aplikacie, to je sucast aj naseho CRM. Takze netreba to hned vidiet cerne. A prave snazime sa korporatnu byrokaciu v nasom CRM idealne vobec nemat, lenze musite si v prvom rade uvedomit, ze CRM je o datach a pokial tam tie data nemienite plnit spravne tak, aby vam to CRM potom co najlepsie pomohlo analyzovat, tak potom nema vyznam CRM ani pouzivat. Ale samozrejme, vsetko s mierou.

   Nikto nikoho nenuti pouzivat nase CRM, myslime si, ze kazdy produkt si najde svoju zakladnu zakaznikov. V com sme lepsi ? Odpoved: Robime veci inac a snazime sa ich robit lepsie. To je presne taka ista otazka, v com je lepsia Skodovka v porovnani s BMW ? Odpoved uz necham na kazdom, nech si ju doplni podla svojej inteligencie.

   1. Věnoval jsem vám svůj čas, zaregistroval jsem se, proklikal jsem si to. Žádné integrace s mailem ani kalendářem jsem si nevšiml. Teď jsem si schválně přečetl i odstavec “mailová asistentka” a “synchronizace”. A stále neví­m – že to jde propojit, ani jak to jde propojit. Stále mi váš produkt připadá jako sada CRUD s tabulkami “zájemce, firma, osoba, schůzka, email, událost”. Možná je to moje chyba, ale pro vás skvělá zpětná vazba!
    Váš systém stojí­ 15euro/user, insightly 7dolarů/user (a pro tři uživatele úplně zdarma). Takže vy jste to drahé BMW a oni Škodovka?

   2. “Robime věci inac” – je-li tohle hlavní­ value proposition, pak nemá cenu se ani registrovat, natož skutečně zkoušet. Pořád nechápu, proč bych mezi 200 online small business CRM aplikacemi měl aspoň zvážit, že si vyzkouší­m právě tu vaši.

    1. Ano, skutocne je to tak. Je treba si uvedomit, ze my sa tu nesnazime vymyslat nove kolo. Ale berieme klasicky koncept CRM, davame tam do toho svoje znalosti a skusenosti a robime to inac a lepsie ako to robia ostatni a chceme si pre seba odkusnut cast trhu. Preco existuje spusta fakturacnych systemov ? Preco existuje spusta CMS systemov ? atd. Kazdy proste riesi rovnaku vec, len svojim pohladom a pristupom ale pritom kazdy ma svojich zakaznikov.

     Ja skutocne netusim, co sa da take extra prevratne na CRM vymysliet, co by sme mali iba my a ziadna ina konkurecnia by to este nemala. Je to vzdy len otazka dostupnych vymozenosti v technologiach a potom poptavka uzivatelov danej aplikacie.

     Momentalne napriklad pracujeme na integracii s iDoklad, potom by sme chceli naintegrovat Xero, v plane mame integraciu s Virtualnou VoIP ustrednou, radi by sme tam dorobili vizualny Workflow Designer alebo Chat pre uzivatelov atd. atd. samozrejme spusta dalsich veci je v plane. Ale to uz je zase podmienene tym, co tam zakaznici budu chciet mat. Presne az teraz nastava ten moment, ked mame spravenu Core funkcionalitu CRM, ktora sa da pouzivat a chceme sa pytat trhu, co dalsie by tam chceli mat. Teraz je ten spravny moment sa zacat bavit o tom, kadial sa ma to CRM uberat.
     Preto sme aj poziadali Johna, aby nam pomohol a umoznil zacat sa pytat ludi prostrednictvom aj jeho blogu. Chceme ist von, medzi ludi, chceme vidiet ich nazory, namety, reakcie atd.

     1. Upří­mně: “děláme to jinak” je heslo tak 90 % firem v jakémkoliv segmentu trhu, protože nedokážou vymyslet skutečnou konkurenční­ výhodu nebo inovovat koncepci, kterou realizují­ desí­tky jiných výrobců ‘” třeba právě CRM. Když se podí­vám podrobněji na screenshoty vašeho CRMka + na váš LinkedIn, chápu, že produkt bude mí­t souvislost s frustrací­ z dlouhé implementace Dynamics CRM. (Svět je malej.) Výsledek je ale de facto to samé, jen jinak obarvené, s jiným počtem kliků potřebných na docí­lení­ téhož, s desetinou fieldů na formuláří­ch a nulovou customizovatelností­.

      Když vezmu konkrétně třeba onu emailovou asistentku, alias integraci přes Bcc na speciální­ adresu. Takhle to řeší­ úplně všichni. Přitom je to úplně na nic. Nikdo se nezamyslí­ nad skutečným workflow běžného uživatele, který ať chcete nebo nechcete žije primárně v emailu a ne ve vašem software. Skutečnou, dobrou, bezešvou integrace, která by využí­vala vlastností­ konkrétní­ho firemní­ho emailového řešení­ (ať už Google Apps nebo Exchange) a uživatel se o ní­ nemusel starat jak o tamagoči, nad tí­m se nikdo nezamyslí­.

      Rozdí­l mezi Dynamics a vaší­m produktem je popsatelný jako platforma vs. řešení­ konkrétní­ho business problému. Nad Dynamics uděláte s trochou snahy cokoliv. Nad vaší­m produktem nic ‘” o to ví­c by podle mého názoru měl být vymezený a optimalizovaný pro konkrétní­ skupinu uživatelů se specifickým business problémem. Mrkněte se třeba na Trilimi. Kluci tam taky dělají­ CRM, ale pro konkrétní­ cí­lovku: FMCG. Pokud budete jen “jiní­”, tak vaše obchodní­ výsledky budou IMHO funkcí­ marketingového rozpočtu a neznalosti zákazní­ka (asymetrická informace).

      1. Pozrite sa, mate samozrejme svoju pravdu a suhlasim, ze bez dobrych napadov nemame dlhodobu zivotnost. Ale tie napady sa musia realizovat postupne, krok po kroku.
       Sam musite dobre vediet zo svojej skusenosti, ze zadarmo nieco robit nie je sranda a preto potrebujeme nejakych zakaznikov na zaciatok, ktori sa uspokoja s tym, co aktualne mame, bude im to na ten ich start stacit a s tym, ze postupne sa im funkcionality budu dorabat. Ale v jednej osobe (developra) po veceroch vo svojom volnom case to nejde uplne tak, ako si to clovek predstavuje. Preto by sme sa radi pohli nejak dalej a idealne sa chceli tomu venovat na plno, lenze to lze len za urcitych predpokladov a momentalne hladame tu cestu, ako sa k tomu dopracovat.
       Pokial sa budete chciet o tom hlbsie pobavit, tak Vam mozem kludne zavolat na Vase cislo, mam tu na stole od Vas polozenu vizitku (Svet je skutecne malej) ale dufam ze pochopite, ze by som tu nerad na fore preberal sukromne alebo z inej oblasti zalezitosti.

 7. Je hezké že se vám podařilo dotáhnout produkt do funkční­ho stavu, nicméně pár drobností­ mi tam schází­.

  1, nějaka killer funkce proč vzí­t zrovna ten Váš. Ví­ceméně mi pří­jde stejný jako spousty jiných CRM. Já tam prostě nevidí­m žádnou přidanou hodnotu proč vzí­t váš a nevzí­t nějaký od konkurence.

  2, chybí­ mi tam demo. Možná tam někde je, ale prostě není­ na první­ pohled vidět. Jak si mohu pořidit nějaký produkt, když nemám možnost si ho v klidu proklikat.

  3, zbytečné chyby. Napří­klad kliknu na přihlásit a ihned mi vyskočí­ hláška:

  Neplatný účet
  Vaše prihlasovacie údaje nie sú správne

  ….

  1. Ahoj, viac nájdeš tu, čo plánujeme https://aktiv.io/blog/sk/2014/10/21/po-roku-od-zacatia-a-kam-dalej/
   1. Aktuálne nemáme žiaden marketing hammer, ale myslí­me si, že aktuálny value proposition budú regionálne integrácie s rí´znymi online systémami na ČR/SR trhu. Predávať to ako all-in-one na manažment.
   2. Rozmýšlali sme nad pieskoviskom, kde by si uží­vateľ mohol naklikať testovacie dáta, ale to neskí´r, nie je to prioritou
   3. A čo je tam nesprávne? Keď ste ich nevyplnili alebo nie sú validné, nie sú správne.

   1. 3, to je právě ono. Kdyby to vyskočilo při špatné přihlášení­ tak to pochopí­m, ale ta hláška se mi zobrazila ihned co jsem kliknul na tlačí­tko přihlásit (aniž bych cokoliv vyplnil či vůbec do toho formuláře vstoupil).

  1. A to je zlé? CSS človeka si nemí´žeme dovoliť, no s investorom by sme si mohli spraviť front-end podľa vlastných predstáv.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *