Moje pravidlo jak zamestnavat lidi ve firme

Mam uplne jednoduche pravidlo na zamestnavani lidi ve firme.

Kazdy clovek ve firme si musi na sebe vydelat. Nebo jinymi slovy musi mit pro firmu hodnotu. Ta hodnota se uplne jednoduse da vypocitat. Bud ten zamestnanec firme penize vydelava nebo ji je setri.

Dam prakticke priklady:

Rozdal jsem deseti zamestnancum firemni kreditky, protoze jsem potreboval aby platili ruzne naklady. Napriklad aby mohli jit na postu, udelat asistovany nakup pro zakaznika nebo zaplatit nejake firemni faktury.

Dostal jsem radu, ze mam najmout nejakeho manazera, ktery bude tyto i jine veci hlidat. Dejme tomu, ze plat takoveho manazera je 60 tisic dolaru. Usetri mi manazer dostatek penez aby se to vyplatilo? Jednozacna odpoved v tomto pripade je, ze ne. I v nejhorsim pripade, ze by nejaky zamestnanec kreditku zneuzil tak to nebude takova castka jako bych platil nekomu kdo to bude hlidat.

Takto se kriticky podivate na vlastni firmu a na kazdeho zamestnance. Je to strasne jednoduche, kdyz si nebudete nalhavat sami sobe. Ma treba smysl mit manazera kteremu budete platit stovky tisic dolaru nebo je lepsi zamestnat za stejne penize nekolik zamestnancu. Ve ktere variante firma vice vydela nebo usetri. Ono taky pozor, v male firme to funguje jinak nez ve velke. Proto rikam, ze se vzdy musite podivat realne na svou vlastni firmu a tam si to napasujete na vlastni podminky.

Najmu cloveka na marketing, ktery naslibuje hory doly. Po utraceni desitek tisic dolaru a ubehnuti dostatecneho casu vidim, ze to neprineslo nic. Budu pokracovat a dale tomu verit? Nebo se kriticky podivam a zjistim, ze v klidu o toho cloveka muzu prijit?

Neni to zadna veda. Je to jednoduche pravidlo. Ta pracnost spociva v te discipline, kterou musite mit. V kritickem pohledu na vlastni firmu. A neverit nejakym vybasnenym predstavam. A kdyz tu disciplinu mate tak mate perfektni organizaci, ktera slape jako hodiny a temer zakonite velmi dobre vydelava.

Spread the love

12 thoughts on “Moje pravidlo jak zamestnavat lidi ve firme

    1. Uplne na zacatku ja. Pak jsem treba dal cislo me kreditky nejakemu zamestnanci at pouzije moji. A pak kdyz uz jsem musel dat vice lidem, tak je prehlednejsi at maji kazdy svoji at je videt kdo co presne plati.

  1. Johne, mohl by jsi prosí­m někdy napsat o tom, jak zaměstnance motivovat? Myslí­m, že motivace majitelů i zaměstnanců je pro firmu opravdu důležitá. Čí­m motivuješ zaměstnance k vynikají­cí­m výkonům?

    1. Srovnávat CZ a USA zaměstnance je jako srovnávat hrušky a jablka. Oni když mají­ “job” tak makají­ i když se nedí­vá šéf. Mentalita je tam jiná. U nás v národě švejků má spoustu lidí­ práci jako opruz a chce se zaší­t. Nejlepší­ motivace je nastavit zaměstnancům práci jako hru, aby je bavila tak jako činnost kterou dělají­ rádi. Dát jim důvěru, respekt a nezjebat je hned jak udělají­ chybu. A taky je to o tom , neumí­š – naučí­m, nechceš – vyhodí­m. A nejlepší­ je vychovat si z juniora postupně zkušeného zaměstnance. Žádné nají­mání­ supermanů, kteří­ spasí­ firmu. Taky je to o firemní­ kultuře, o vztazí­ch mezi lidmi. Pokud zaměstnanec nemá vnitřní­ motivaci, žádnými benefity a penězma jej nenamotivuješ.

  2. Já jako zaměstnanec mám vždycky radost, když firmě ušetří­m 3 stovky při vybí­rání­ notebooku. Když vybí­rám půl hodiny, tak je to stojí­ 50 korun a firma vydělá 250. Vždycky takhle přemýšlí­m a snad je to na správné cestě 🙂

    1. U nás v software firmě jsou snad všichni manažeři lidi co začí­nali jako řadoví­ zaměstnanci a do pozice heada/team leadra prostě vyrostli, neví­m o tom, že by firma přijala jako manažera někoho externí­ho. A myslí­m že to má velmi dobrý vliv na vztahy mezi nadří­zenými a podří­zenými i na prostředí­ ve firmě.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *