Představení­ projektu landigo.cz

Ahoj Johne,

snad již od roku 2006 čtu nadšeně tvůj blog. Rád bych představil náš nový projekt online angličtiny www.landigo.cz. Určitě nejsme startup, produkty Landi existují­ již 25 let, tento projekt ale považuji za určitý milní­k. Již je v běhu konverze pro německý, francouzský, španělský, italský, ruský, maďarský, polský a ruský trh. Obchodní­ model máme premium/fremium, nově vše funguje na mobilech a tabletech. Zvažovali jsme mobilní­ aplikaci, ale nepřinášela by uživatelům nic naví­c, než plně responzivní­ web. V září­ spustí­me též výuku němčiny, španělštiny, francouzštiny a italštiny.

Kvalita našich produktů je pří­mo úměrná kvalitě lidí­, kteří­ s námi spolupracují­. Na našich produktech neustále pracuje několik desí­tek lidí­. Myslí­m, že tyto zkušenosti by mohli být užitečné i pro ostatní­ čtenáře tvého blogu. Nechci si tady dělat pouze reklamu, tak bych chtěl tvé čtenáře seznámit s našimi zkušenostmi.

1.) Nají­mání­ freelancerů v ČR je problematické. Zkoušeli jsme snad všechny významné weby v ČR, většinou přijde několik nerelevantní­ch odpovědí­. Nejlépe v ČR nám funguje jobs.cz, tady se ale většinou ozývají­ studenti. Často jsou šikovní­, ale pracovní­ morálka většinou za moc nestojí­ (jsou ale výjimky).

2.) Většinou použí­váme Upwork (Elance). Zlé jazyky tvrdí­, že je to sí­ť lidí­, kteří­ nevědí­ co chtějí­ a poptávají­ to od lidí­, kteří­ to neumějí­ dodat. To si ale myslí­m, že je přehnané. Samozřejmě i na Upwork můžete nají­t spoustu kvalitní­ch freelancerů. Třeba na voice-overy apod. je Upwork naprosto ideální­.

3.) Landigo nyní­ obsahuje přes 50000 obrázků. Každý obrázek je nutné vybrat z fotobanky, lehce upravit a uložit do našeho systému. Jsou to tisí­ce hodin práce. Zde se nám opět osvědčil Upwork. Velice výhodné je zadat poptávku třeba na Polsko, Maďarsko, Srbsko apod. Ozve se vám spousta talentovaných lidí­ ochotných pracovat za podobné či lehce nižší­ sazby než v ČR. Nikdy se nám neosvědčilo hledat superlevné freelancery s Indie, Pakistánu apod. Mentalita je zkrátka jiná a uvažování­ o tom, co je to kvalita také. (Jednu výjimku máme a to indického programátora, který je expert na lingvistiku – spousta algoritmů v našem slovní­ku pochází­ právě z Indie – vyzkoušejte třeba náš našeptávač ve slovní­ku). Původně nám Avinash pomohl s vývojem docela funkční­ho rozpoznávání­ řeči do našich offline produktů (nakonec jsme jej ale nikdy nepoužili).

4.) Je iluzorní­, že seženete kvalifikovaného US freelancera za $12. Ano, určitě se vám jich několik ozve, ale buď nebudou kvalitní­ a nebo použí­vají­ strategii, že potřebují­ zí­skat reference a postupně zvyšují­ cenu. Co se nám ale osvědčilo, je shánět expaty třeba v Thajsku. Takto můžete za $12 sehnat kvalitní­ rodilé mluvčí­, kteří­ budou mí­t motivaci pracovat.

5.) Pokud už jsme sehnali kvalitní­ freelancery, je NAPROSTO NEZBYTNí‰ je neustále zásobovat prací­. Jinak si půjdou hledat práci jinam.

6.) Pak k technice – přechod k Amazon Web Services jsme dlouho zvažovali, ale již rok použí­váme a jsme naprosto nadšení­. Možnost vše si zkoušet na sandboxových testovací­ch serverech vytvořených za 10 minut nebo kvalitní­ zálohování­ (snapshotování­) je prostě k nezaplacení­. Nebo si vyzkoušet zátěžový test na serveru (20k requests/s) se 36 jádry a 244GB RAM je také bomba ($6/h ale můžete si jej pronajmout třeba na dvě hodiny).

Přeji ti Johne vše nej nejen v byznysu a to samé čtenářům tvého blogu.

Martin

18 thoughts on “Představení­ projektu landigo.cz

  1. Mozna by stalo za to si neco precist o tom jak funguje prihlasovani pres socialni site, protoze pak zjistite ze dany web z facebooku email stejnak ziska, takze opravdu to zrejme nebude kvuli vasemu podeziravemu spamovani.

    1. Ano, to je podstatné. Naší­ strategií­ je zí­skat od uživatele email. Pak jim chodí­ tři cvičení­ z angličtiny každý den zdarma. Chodí­ to každý den, původně jsem se bál, že to lidi bude otravovat a že se budou odhlašovat – mile měl ale překvapilo, že se za půl roku odhlásilo pouze 20% lidí­.

     Na email posí­láme pouze cvičení­, nikdy ne reklamu. Dří­ve, když jsme email použí­vali “reklamně” tak došlo k tomu, že to ze začátku funguje náramně, pak se ale odhlásí­ 60% databáze a zbytek přestanou maily čí­st. Dnes nám lidé nadávají­, když jim náhodou nepřijde email se cvičení­mi. To se nám nikdy v minulosti nestalo, aby nám lidi nadávali, že jim nechodí­ nabí­dky.

     Jinak na akce použí­váme remarketing na Facebooku a na Googlu – emailem lidi na web přivedeme a udržujeme kontakt, akce a nabádání­ ke koupi máme přes remarketing (to je ví­c méně jediná placená reklama, kterou intenzivně děláme). Myslí­m, že to je správná cesta, pokud máte velikou kvalitní­ databázi uživatelů, chce to hodně opatrně, aby nezbyla databáze s balastem.

 1. Absolutně nevim k čemu to je, ani popis nepomohl, tak překlad nebo fotobanka? Každý ví­, že 3. země jsou levné a plné odpoví­dají­cí­ kvalitě a že US GB je drahá.

  1. Cvičení­. Když se podí­vám na hlavní­ stranu tak fakt netuší­m o co jde, nahoře jsou videa kde pán posiluje, vpravo je dí­vka co relaxuje nad útesem po běhu a všude je “cvičení­” “zapište se”, člověk se musí­ proklikat a pochopit o co vlastně jde.

  2. Souhlasim, z clanku jsem take nepochopil. Proc vsichni vytvari kopie kopii a nevymysli neco odlisneho? Premysleni tolik boli? Takhle diru do sveta neuděláte, k tomu ani clanek u Johna nepomuze…

   1. Janino, ty si proste genius. Nepochopila jsi o čem web je, ale ví­š, že je to kopie. A ještě napí­šeš že myšlení­ bolí­. Osobní­ otázka: bolelo tě to?

 2. Web je katastrofa – to je uz finalni verze nebo nejaka beta? Vubec nemam chut klikat dal pote co jsem uvidel uvodni stranku. To je prace toho indickeho programatora? V cem je pridana hodnota produktu, cim je to vubec zajimave/vyjimecne? Proc je lepsi ucit se anglicky pres Landigo a ne s Duolingem? V clanku pisete o najimani freelanceru ale o cem vlastne produkt je?

  1. Ahoj Ondrej,

   rád ti odpoví­m na otázky. Toto není­ práce indického programátora, a ne není­ to beta verze. Samozřejmě že se web bude dále vyví­jet.

   Určitě jsem ve svém postu nechtěl popisovat funkcionality našeho produktu, ty myslí­m, že zví­davý uživatel podnikanivusa.com najde sám, spí­še jsem chtěl popsat postup tvorby. To si myslí­m, že je důvod, proč sem návštěvní­ci chodí­. Nebo je to aspoň můj důvod

   Proč je lepší­ učit se anglicky přes Landigo než přes Duolingo, to umí­m popsat velice přesně. Duolingo znám velice dobře. Teď budu popisovat verzi Landigo Premium:

   1.) Zí­skáš pří­stup k 14040 zábavným fotokví­zovým otázkám, které jsou velice přesně rozděleny do lekcí­ a kategorií­. Chceš se učit frázová slovesa? Vybereš si svojí­ úroveň a učí­š se frázová (nebo třeba nepravidelná) sloves)

   2.) Landigo si pamatuje tvoje chyby. Zároveň ve všech cvičení­ch můžeš kliknout na libovolné sloví­čko a to se ti ukáže se v našem slovní­ku. Ten slovní­k jsme interně vytvářeli ve firmě a k top 5000 jsme vybrali ukázkové obrázky (manuálně) aby se uživatelům lépe zapamatovali. A ano, tady opravdu nám pomohl Avinash, vyzkoušej si třeba našeptávač ve slovní­ku na Landigo a na seznamu. Na Landigo pochopí­, že suces je překlep a nabí­dne ti správnou variantu. A vždy ti sloví­čka zobrazí­ v našeptávači od nejpouží­vanější­ch.

   3.) Všechny věty jsou v Landigo Premium přeložené do češtiny.

   Našel bych asi dvacet další­ch výhod proti Duolingo, myslí­m že je našli i naši uživatelů (během krátké doby máme cca 10000 fanoušků na Facebooku).

   4.) Landigo je optimalizovaný web pro mobil a tablet – nemusí­š nic instalovat, napí­šeš landigo.cz a vše funguje na tabletu i mobilu.

   5.) Landigo motivuje své uživatele – každý den zasí­láme registrovaným uživatelů tři cvičení­ zadarmo (odběratelů máme několik desí­tek tisí­c).

   Zdraví­m
   Martin

 3. Pohled do zákulisí­ freelancigu je zají­mavý, proč zrovna Upwork?
  A ne třeba Guru a další­? Zkoušel je někdo?

  1. Guru nebývalo špatné, ale dnes generuje výrazně méně kvalitní­ch nabí­dek než Upwork (Upwork je sloučená elance.com a odesk). Klidně bych to odhadl i desetkrát méně (vyzkoušeno naposledy před dvěma měsí­ci).

   K Upworku může mí­t každý milion výhrad (třeba jejich web je neuvěřitelně pomalý) , rozumná alternativa ale myslí­m neexistuje.

   1. Guru jsem drive taky hodne pouzival.. a zrovna tyto nove komentare jak ktery web v soucasnosti funguje jsou hodne cenne. Dik!

 4. Já myslel že v US je 12USD něco jako mzda v McDonalds, WallMart apod., za to by mě kvalifikovanou pracovní­ sí­lu nenapadlo hledat 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *