Americky zamestnanec vs. cesky zamestnanec – kulturni rozdily

Cesky zamestnanec chce ukazat jak je uzitecny a potrebny ve firme. Tak sefovi ukazuje jak je vsechno ve firme ve strasnem stavu, nic nefunguje, vsude je hrozne moc prace, casto si na neco stezuje, je vystresovany a vse proste stoji jen na jeho ramenou.

Realita je, ze firma funguje relativne velmi dobre. Male zadrhele se najdou, ale celkove vse slape jak o masle. Ale ten cesky zamestnanec ma ten pocit, ze musi ukazat jak je vse spatne, aby bylo videt jak moc je ve firme potrebny.

Americky zamestnanec, vidi problemy, ale zasadne rekne, ze vsechno funguje naprosto perfektne a bez problemu. I na ty nejvetsi prusery dokaze dat pozitivne pretocit, ze to vypada jako uspech. Proste hlavne nechce sefa stresovat. Nechce nosit spatne zpravy. Takze radeji zataji cokoliv je negativniho a vyzdvihne jen to pozitivni.

Realita v tomto pripade je, ze ve firme je totalni bordel. Nic nefunguje. Nikdo nic poradne nedela. Deji se skutecne prusery, ale sef se o nich nikdy nedozvi, protoze podrizeny mu vzdy rekne jak vse bajecne funguje. Kdyz uz je nachytan s trenkami dole, tak prizna nejaky miniaturni zadrhel. Ale jinak bude zasadne tvrdit, ze vsechno funguje naprosto fantasticky.

Tento muj priklad berte s rezervou. Sam nemam rad generalizovani. Ani nejake extremni priklady. Ale ono na tom je dost pravdy. Je to doopravdy velky kulturni rozdil mezi ceskou naturou a americkou.

12 thoughts on “Americky zamestnanec vs. cesky zamestnanec – kulturni rozdily

  1. Tak tak…to sebemrskacstvi mych spoluobcanu me nikdy neprestane udivovat…obzvlaste v komentarich tohoto jinak skveleho blogu. Zajimalo by me, co je vede k tomu, neustale tak hanit a plivat na svuj narod a vykreslovat jej horsi, nez ve skutecnosti je…

 1. Casto som v US a to nebude len v praci. Na kazdom kroku pocuvam od americanov, ako je vsetko awesome, great, amazing, wonderful, no problem atd atd. Vsetko je proste skvele. Maju to v nature.

 2. Kamarad Cech delal v Japonsku pro mistni firmu. Kdyz meli jednani s Americkou firmou tak tam pry vzdy vznikali situace…. Americani se ptaji “…Muzete tohle udelat?” Japonec “…It’s difficult” Americani si pomysleli super…. je to slozity ale vlitnou na to a dodaji nam to.
  Japonci ovsem neumeji rikat ne takze “It’s difficult” rovna se absolutni a rezolutni NE.

  To co jsi napsal v clanku je vlasne dobrej popis narodni natury. Cech prijede z dovoleny a na otazku jak bylo rekne “Ja dobry…… ale zachod nesplachoval a more bylo daleko”. Bud mame potrebu bejt hodne uprimny a nebo se shodit…

 3. Spí­š by měl zají­mal pohled amerického šéfa. Jak on na to nahlí­ží­? Jsou mu Češi na obtí­ž? Uvědomuje si jak mu američtí­ zaměstnanci mlží­ ohledně reálného stavu firmy?

 4. No ale mě teda spí­š pří­jde lepší­ ten český národ z tohodle pohledu. Protože já když pří­jdu na problém, tak se o něm šéf dozví­ a ví­, že na tom pracuju, nebo potřebuju pomoci. Ale prostě se to řeší­ ať to je sebemenší­ kravina, nebo průser nejvetší­ho kalibru … pro info pracuju v bance, takže průsery se fakt najdou…
  Pokud by na to hleděl američan, asi by to zatloukl pod koberec a to je pro mně mnohem větší­ problém, než stí­žnost jak se všechno posí­rá….

 5. Toto bol dovod, preco ma vyhodili z americkej firmy. Stale som chcel cosi zlepsovat, stale som chcel vediet preco nieco robime “akurat takto” a navrhoval som zlepsenia, ktore chcem urobit.
  A tak nejako som (neskoro) pochopil, ze oni to beru ako kritiku.

 6. Setkal jsem se s názorem, že pří­činou může být to, že v Americe je ví­c světla. Většina lidí­ si to neuvědomuje, ale USA leží­ podstatně jižněji než ČR, takže lidi tam mají­ ví­c sluneční­ho svitu, který u nich vzbuzuje optimismus.

  1. Ahoj Martine,
   na to mi nejde nereagovat. Setkal jsem se s touto hypotézou taky. Ale bylo to podávano takto, že existuje spojitost mezi ekonomickou prosperitou a délkou a intenzitou sví­cení­ v obytných prostorech. A docela bych tomu i věřil, když jde člověk u nás nějakou ulicí­ a vidí­ jak většina bytů je potmě:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *