Going dark u vyjednavani nakupu nemovitosti

Vyjednavam realitni obchod. Prodavajici dal protinabidku. Porad jsme daleko od sebe s predstavami o cene.

Muj agent radi at dame dalsi protinabidku a pak aspon tyden na nic neodpovidame. Rika tomu “going dark”.

Realitni obchod je psychologie. Trh neni tak pruzny jako treba trh akcii. Je malo kupujicich i prodavajicich. Nez se nejaka transakce uzavre tak to trva mesice a nekdy i roky (u komercnich nemovitosti). Takze ta zaverecna cena co se vzdy vyjedna je hodne o te psychologii. Jak moc nekdo chce koupit a jak moc nekdo chce prodat. Kazda strana vzdy pouziva nejake argument. Treba rekne, ze tohle je posledni nabidka. Bud akceptuj nebo se s tebou uz nebudu bavit. A pak stejne akceptuji dalsi proti nabidku.

Uplne nejlepsi obchody se mi podarilo uzavrit, kdyz jsem moc kupovat nechtel. Proste jsem dal nabidku a pak jsem prestal reagovat (going dark). Na jakykoliv pokus o proti nabidku jsem rekl, ze pouze co jsem nabidl poprve je akceptovatelna cena. Tohle mi perfektne fungovalo v dobe krize. Ted kdy ceny nemovitosti jdou nahoru to neni dobra strategie, protoze prodavajici vi, ze pocka a ceny pujdou nahoru. Takze mam obrovske dilema. Jak moc mam cekat nebo vyjednavat. Spravny postup je zachovat chladnou hlavu a nechat si tu prilezitost klidne ujit, protoze budou dalsi ksefty. Takze to zkusim a dam protinabidku, ktera znovu bude agresivni a nebudu se hrnout do vyrazneho zvyseni ceny. Jen tam je riziko, ze se objevi dalsi kupujci (coz ted pred vanocemi se snad nestane, protoze lidi mysli na jine veci).

Spread the love

10 thoughts on “Going dark u vyjednavani nakupu nemovitosti

  1. Myslí­š, že ještě pořád jdou ceny nemovitostí­ nahoru? Já už si myslí­m, že to spí­š pomalu začí­ná padat. Možná u komerční­ch nemovitostí­ ten trend má trochu zpoždění­.

  2. Zatí­m není­ žádný důvod pro to, aby cena nemovitostí­ začala padat. A jelikož jsme v ČR za amerikou trochu opoždění­, tak tady budou nemovitosti drahé o to déle.

  3. Ano, počká a později dostane lepší­ cenu. Ale za tu dobu, jaké bude mí­t náklady na prázdný objekt? Já to teď mám s jední­m bytem. Dlouhé čekání­ na “vhodného” nájemní­ka a “dobrou cenu” mi přináší­ zvýšené náklady na prázdný byt.

  4. Neví­m jak v US, ale v Praze a okolí­ je trh hodně pružný, co mám kamaráda realitní­ho makléře, tak byt v praze prodává v průměru týden, pokud je to za tržní­ cenu.

    Já jsem teď prodával zaplevelený pronajatý pozemek (prodej nájemní­ smlouvy), kam se nedalo ani vejí­t, kolik je tam bordelu s chatkami v dezolátní­m stavu a bál jsem se, jak dlouho to budu prodávat. Ale protože je to 20 minut za Prahou a nabí­dl jsem tržní­ cenu, tak to byla otázka 2 týdnů.

  5. Tento postup se mi neosvědčil (v ČR). Problém bývá – hlavně v Praze, že je prodejné za tržní­ cenu relativně cokoli a v jakémkoli stavu, takže tenhle postup může na straně kupují­cí­ho vést (a často vede) k tomu, že to nevyjde.
    Naopak v “horší­ch” lokalitách to mají­ makléři často na háku a to že neodpoví­m znamená, že už se neozve nikdy nikdo 🙂 Vlastně jsem často nepochopil, že je ani nezají­má nějaký feedback, co bylo blbě, proč jsem se neozval – a to za situace, kdy nemovitost je i dále v nabí­dce a často šla cena dolů – nikdo nenapí­še – hele, ty si to chtěl, cena šla dolů, nezají­má tě to třeba teď?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *