Volkswagen vyrovnani s majiteli dieselu

V roce 2012 jsem si koupil dieseloveho VW Touareg. Perfektni auto. Maximalni spokojenost. Ctyri roky jsem s nim jezdil. Najel zhruba 100 tisic km. Nemel jsem s autem zadne problemy, ale mel jsem pocit, ze to ridicovo sedadlo je uz docela vysezene. Tak jsem auto v roce 2016 prodal. Nikdy jsem na nicem netratil. Cela afera s dieselovymi motory nijak neovlivnila prodejni cenu. Mozna naopak se mi snadneji prodalo, protoze v roce 2016 uz VW neprodaval dieselova auta.

A ted mi VW posle $5,726 jako vyrovnani byvalym majitelum VW.

Na jednu stranu je to prijemny bonus za vlastenni Touarega. Ale trosku je mi VW lito kolik je to stoji penez.

 

24 thoughts on “Volkswagen vyrovnani s majiteli dieselu

 1. Mě jich líto opravdu není. Podváděli a to se trestá. Můžem spekulovat a nařízení množství emisi, ale nijak to nezměníme. Nemluvě o tom, ze jiní to umí i bez podvodů, např. Mazda, která velmi investuje do vyvoje motorů a vyplácí se jí to.

  1. Podvádějí všichni, jen VW se na to přišlo, protože USA chtělo vytrestat Německo. Je to jen politika.

   1. A dobře jim tak. To co vw udělalo zákazníkům v Evropě je podvod na druhou. Přehráním softwaru došlo jednoznačně ke zhoršení výkonu změně chování a určitě i životnosti. Jen v Evropě se člověk spravedlnosti nedočká. VW si ty krámy mělo povinně vykoupit od všech zpět za puvodni cenu.

    1. Kdo “podvadi” s emisemi NOx si muzete snadno zjistit sami. Pokud dieselovy motor o objemu vetsim nez 2.4 litru nema spotrebu vyssi nez 8.6 litru na 100 km, a pritom nema vstrikovani adBlue, tak ma temer na 100 procent vyssi NOx.

     Je to z toho duvodu, ze nadmerne NOx vznikaji v momente, kdy je ve spalovacim prostoru extra malo paliva. Vlivem tlaku a tepla pak vsechny dusikate slozky reaguji s nadbytkem kysliku a vznikaji mnohocetne vazby NO2, NO3, NO6…, NOx. Z logiky veci ale vyplyva, ze takovy motor ma pak velmi nizkou spotrebu, a protoze hori mensi podil pevnych slozek, tak take velmi nizke emise CO2 – tedy vypousti mene sklenikoveho plynu. Zatimco NOx (smog) se po nejakem case v atmosfere rozpadne, CO2 uz ne.. ten dokazi zpracovat pouze rostliny.

     Zatimco Evropa podepsala dohodu o ochrane klimatu, USA ji ted znovu vypovedelo. Takze VW v Evrope nepodvadelo. Naopak spouste lidem usetrilo penize, a pochybuji, ze je za nizsi spotrebu bude nejaka Evropska vlada peskovat, kdyz Evropa musi vsechny suroviny draze dovazet, a to vcetne ropy.

     Samozrejme v Evrope tento pseudoskandal VW nijak ublizit nemuze. V Americe si je vychutnali, predpis je predpis, bez ohledu na to ze je selektivni a nesplnitelny.

     Ale troufam si tvrdit ze celou udalost jednou historici budou hodnotit jako jeden z nejvetsich statem (federalne) rizenych SCAMu, ktere se v USA kdy odehraly..

  2. Jaký podvod?
   Inženýři dostali zadání – na testech auto musí splňovat ten a ten limit. Zadání technicky splnili.
   Problém je, že ty limity stanovují nějací byrokrati v Bruselu (kteří vystudovali maximálně nějakou švindl školu) tak, že každých pár let emisní limit o X procent sníží, ale jaksi nechápou, že je tu nějaká fyzika a ta se na papíru neohne – limity nejdou snižovat donekonečna…

 2. Se divím, že si zrovna koupil VW Touareg, zrovna při tvých příjmech mi přijde, že ti musí být jedno, jestli koupíš auto za 50.000 nebo 100.000 USD, protože víc vyděláš za měsíc…

  1. Njn, ale co by si měl koupit na běžné ježdění? Touareg, X5, Mercedes GLE, možná GLS a tím to končí, moc dalších možností už není, pokud nechce tak často tankovat a chce to v dieselu. Za $100,000 a výše těch SUV moc není a v dieselu jen Range Rover. Ten si ale John koupit nemůže, to bych si z něj dělal legraci, až by se pravidelně vracel na odtahovce a přestože si (stejně jako John) myslím, že většina dnešních aut je poměrně spolehlivá, tak Land Rover považuju za výjimku 🙂
   Pak už zbývá jen Lexus LX570 nebo Mercedes G class (ten terénní, hranatý) a obě tahle auta nemají cenu pro někoho, kdo nepotřebuje jezdit v terénu.

  2. Přečti si Johnuv blog od jeho zacatku a zjistíš, ze přesně takhle on neuvažuje a i to ho dostalo až tam kde teď je.

  3. Klasický projev nedospělého člověka, který by si při prvním vydělaném miliónu koupil auto za 990.000 Kč, aby ostatní viděli.
   Jsou i v ČR lidé, kteří jsou úspěšní podnikatelé s majetkem ve stovkách miliónu Kč a jezdí Octávkou. Protože jim to stačí a nepotřebují ventilované sedačky z předkožky tučňáka za “lidových” 250.000,- Kč a žlutou metalízu za příplatek 180.000,- Kč. Prostě to k životu nepotřebují a je jim především líto utratit takové peníze za něco, co dle jejich názoru nedává tolik přidané hodnoty. A je jedno, jestli mají na účtě volnou miliardu nebo milión. Stejně tak by se nedali steak za 2.500,- Kč v restauraci, když se dobře nají za 500,- Kč. Protože jim je prostě líto těch 2.000,- Kč navíc, které v té kvalitě jídla nepocítí.

   1. Jo jasně, oktávkou, to tuším říkal Kellner, že jezdí oktávkou pod stan, ale mimo jiné lítá tryskáčem do Karibiku, tolik k oné skromnosti 😉

    John taky lítá občas soukromým letadlem, takže tak.

    Nikde jsem tu nepsal, že kdybych měl milión, tak si koupím auto za milión, mimo jiné skoro ten milión na účtu mám, takže sice nejezdím autem za milión, ale už jsem taky vyměnil staré auto v hodnotě 15.000 Kč, protože prostě mám na lepší a nějak mě to nezatěžuje.

    Člověk nemůže jen šetřit, je potřeba nějaký zdravý kompromis.

    1. To je pravda. Myslím si, že John ten vhodný kompromis najít umí. Jezdí, tím čím jezdí, protože to nejlépe splňuje jeho požadavky na auto (bez ohledu na cenu). Myslím si, že kdyby se objevilo na trhu nějaké SUV se slušně funkčním autopilotem, které by mu usnadnilo život, tak si jej koupí i kdyby stálo $150,000. Tesla je bohužel pro některé z nás k ničemu, protože má pro delší cesty v některých oblastech USA naprosto nevyhovující dojezd.

    2. LOL. Konečně se našel někdo, kdo našel potřebu usměrnit Johna v hledání rovnováhy. Už jsem myslel, že takový komik neexistuje 😉

 3. V Americe VW je důvodem k odškodnění nedodání kompletní dokumentace k homologaci. Což se v Evropě nestalo. Není tedy co odškodňovat. Ale je to docela nefér.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *