Mnohem lepsi je budovat nove firmy v dobach krize

V Americe je ted doopravdy obdobi obrovskeho optimismu. Staci se podivat kolem sebe. Firmam se dari. Oteviraji dalsi pobocky. Najmy jdou nahoru. Ceny nemovitosti jdou nahoru. V okoli kde bydlim je neuveritelna aktivita v poctu lidi co se rozhodli bud pristavovat nebo kompletne prestavit svuj dum.

Tohle obdobi je prechodne. Nikdy nic netrva vecne. A nejaka krize urcite prijde. Kdy to nevim. Tipuji, ze za par let.

Pro zacinajici firmu i pres tento optimisticky stav je podle me tezka doba na podnikani.

Je tezsi najit zamestnance. Mzdy stoupaji. Je mala nezamestnanost. Lidi maji malou motivaci, protoze se maji dobre.

Je strasne tezke najit nemovitosti k pronajmu nebo koupi za rozumne ceny. Doopravdy je to silene jak to vystoupalo. Najmy u skladu jsou na dvojnasobku za poslednich 5 let (to me treba nevadi, ale kdybych sklady nekoupil a potreboval je pro vlastni podnikani tak bych narikal).

No proste vzpominam, ze Shipito jsem budoval kdyz zacala ekonomicka krize (2008) a bylo to uplne jine prostredi. A kdybych si mohl vybrat tak radeji buduji firmu v dobe , kdy je krize nez v dobe, kdy je ten blahobyt;-).

Co me k tomuto clanku vedlo je, ze uz jsem byl nastvany na naseho architekta co dela plany na pizza restauraci. Vsechno mu trva dlouho. Porad rika, ze ma spoustu prace. Uz me dochazela trpelivost a zkousel jsem hledat nekoho kdo bude rychlejsi. Komukoliv jsme volali, tak rikal, ze maji strasne moc prace a absolutne nestihaji. Ze i kdyz jim to zadame tak se zpozdime o dalsi 1-2 mesice!

Spread the love

9 thoughts on “Mnohem lepsi je budovat nove firmy v dobach krize

 1. Já jsem sám z těch mezd, co jsou třeba nyní­ v Praze, také docela překvapen. Skladní­k 30k, většina kvalifikovanější­ch profesí­ 60k, vyšší­ pozice tak kolem 100k, to prostě nebývalo…

  Zkoušel jsem teď být ukázkově na pár pohovorech, a hodně firem je ochotno jí­t platově tak o 15k výše než před rokem.

  Neustále si lidi stěžují­, jak vzrostly v Praze ceny nájmů a nemovitostí­, co hodně lidí­ vidí­ málo je fakt, že platy vzrostly ještě ví­ce, životní­ úroveň se obecně zlepšila.

  1. Přesně, v Praze narvaný hospody a nikoli turisty, ale mí­stní­mi. Když jsem byl naposledy v centru Prahy, úplně na mě dolehla deprese, že ží­t tam s 50k měsí­čně, připadal bych si jako sociálka …

   1. Češi do hospody chodili vždycky 😀
    Ale taková ta klasická hospodská kultura pomalu mizí­. Většina lidí­ dneska nemá čas na to vysedávat někde v hospodě, mají­ jinou zábavu nebo práci.
    Ale asi to myslí­š spí­š tak, že ví­c lidi chodí­ do lepší­ch restaurací­ a ví­c utrací­ za dobré jí­dlo, 20-ti leté rumy a služby.

   2. No ale zas ne všude maji kvalitní­ služby.Třeba na Václaváku jí­dla průměrné a pivo jak sodovka s bublinkama za 120-150CZK.To jsou ceny na podobné úrovni centra Frankfurtu,které je ekonomicky mnohem lépší­.Samozřejmě když člověk ví­ kam zají­t kousek od centra,tak najde tankové piva kolem 50CZK a dobré jí­dlo řekněme kolem 150-200..

 2. Asi záleží­ na úrovni pozice – myslí­m že gymnaziální­ch asistentek za pod-až-průměrnou mzdu se najde pořád celá řada, a nemusí­ být nijak nekvalitní­.

  Ale ano, sehnat lidi na specifickou kvalifikovanou práci, není­ žádná sranda.

 3. Johne, to je dobre tema a dobra uvaha!
  V dobe krizi jsou zamestnanci, prostory a i rada komodid cenove dostupnejsi. Dulezitym predpokladem ale je, ze ma zacinajici podnikatel vstupni kapital, aby ustal narocnejsi podminky na trhu (v dobe krize se hure prosazuje).
  V dobe blahobytu zase muze byt snadnejsi firmu rozjet i s mensim kapitalem a snadneji na sebe vydelat. Jsou mensi potize s odbtem, lide jsou ochotni vice utracet…
  Vidim kolem sebe spoustu firem, ktere vznikaji na koleni. Pravdou ale je, ze nejblizsi krize proveri, jak silne a kvalitni tyto firmy jsou…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *