Kdy se da porusit pravidlo na nacasovani u nakupu nemovitosti

Na trhu se objevila krasna nemovitost. Ve vynikajici oblasti, kde je jen zridka neco na prodej. Tuto konkretni nemovitost drzi jedna rodina 40+ let. A ted se rozhodli ji prodat.

Takze jak jsem psal v predchozim clanku, jak je dulezite kupovat v dobrem nacasovani, tak zrovna v tomto pripade se to pravidlo neda dodrzet. Na nektere prilezitosti by se muselo cekat hrozne dlouho nez by se objevily znovu. Kdyz jste si jisti, ze nemovitost chcete dlouhodobe vlastnit a muzete si dovolit preckat nejakou tu krizi, tak doporucuji kupovat bez ohledu na to kde se trh zrovna nachazi.

Pred par minutami jsem odeslal offer. Nabidl jsem perfektni terms, ale ne uplne nejlepsi cenu. Jsou uz dalsi ctyri zajemci co offer poslali. Tyhle multiple offer situace nemam rad, kdyz kupuji a vetsinou se ani nezucastnim. Cena se vysponuje velmi vysoko kvuli tomu jak nikdo o ten deal nechce prijit. Takze moji slabsi nabidku na cenu jsem vylepsi obrovskou rychlosti v uzavreni, kratouckou due dilligence dobou a nabidkou nejjednodussi transakce jak to jen jde. Doufam, ze ostatni zajemci budou chtit pouzit pujcky nebo bude mit slozitejsi due dilligence (treba zjistovat jestli pujde nemovitost konvertovat na jejich cinnost, apod.). Je to komercni nemovitost a mohl bych tam mi dalsi pobocku Pizzouna;-). Vice konkretne nereknu, protoze vidim sanci tak na 50%. Jestli to vyjde tak napisu vice.

Spread the love

13 thoughts on “Kdy se da porusit pravidlo na nacasovani u nakupu nemovitosti

 1. Toto sa mi u teba veľmi páči – jednoduché pravidlá v komplikovaných veciach. A ochota zmeny uhlu pohľadu (porušenie predchádzajúcich pravidiel) pokiaľ sa to dá. Proste nebyť skonstnatelý na tých (i jednoduchých) pravidlách…

 2. Taky drží­m palce.

  Mě jako majitele by po čtyřiceti letech držby vůbec nezají­mala rychlost prodeje, financování­, ani to jak rychle si kupují­cí­ vyří­dí­ due diligence, zají­mala by mě pouze nabí­dnutá cena a na férovou nabí­dku bych si počkal klidně dva až tři roky (jinak bych nemovitost vůbec neprodával). Vyšší­ pravděpodobnost, že prodávají­cí­ho tlačí­ čas bych očekával pouze u prodeje nemovitostí­, které v nedávné době změnily majitele (třeba v dědickém ří­zení­).

  1. Nikdy nevis jaky ma majitel duvody k prodeji – mozna se objevila jinaci nemovitost kterou oni moc chteji, treba je nekdo nemocnej a potrebuje urgentne penize na lecbu, divorce muze byt taky duvod, je toho spousta a nekdy by ses divil o kolik dolu muzou prodejci jit dolu kvuli co nejrychlejsi settlementu…

   1. To je pravda, ale vše zmí­něné vní­mám jako silně spekulativní­ faktor, který se projevuje předevší­m u nezodpovědných subjektů. Pokud zanedbáme významné negativní­ makroekonomické změny nebo lokální­ ekonomický úpadek, dlouhodobě neexistuje jediný důvod proč prodávat obsazené budovy v dobrých lokalitách za cenu pod reprodukční­mí­ náklady, pří­padně s kalkulovaným dvouciferným výnosem. Majitel se tí­m vždy dobrovolně připravuje o podstatnou část své investice.

    Pokud majitel očekává větší­ zhodnocení­ někde jinde, bude to vždy s daleko vyšší­m rizikem. Finanční­ trhy i podnikové investice – to vše je rizikovější­ kapitál, než nemovitosti. Náhlý prodej je řešení­m jen pokud majitel/podnik nestí­há splácet své dlouhodobé závazky a dojde k zesplatnění­ úvěru.

    V pří­padě rozvodu nebo nemoci je rozumnější­ prodej neuspěchat, jedině tak lze předejí­t obrovským majetkovým ztrátám, naví­c pokud na nemovitosti nevázne velká zástava, lze ji vždy využí­t k zí­skání­ další­ch levných finanční­ch zdrojů od banky. Kontokorent/provozní­/spotřební­/překlenovací­ úvěr a podobné chuťovky mají­ prostor jen u finanční­ch sebevrahů.

 3. S tí­mto jsem v ČR bohužel vždy pohořel. Snažili jsme se takto v minulosti rozšiřovat nabí­dku sí­dla pro firmy, nabí­dnout např. úhradu v hotovosti, hned, žádné hypotéky, ale prodávají­cí­ v ČR jsou velmi rozvážní­ a kvůli údajné žádosti o hypotéku jsou schopni si nechat utést i zájemce, co by platil hned a reálnou částku.

  1. Proč by prodávali levně, když můžou prodat dráž? Pokud je nic netlačí­ a nepotřebují­ hned finance jinde. Majitelé nemovitostí­ většinou nejsou hloupé socky, co radši berou 500,- cash dnes, než 1000,- za týden.
   (až na vyjí­mky, když nemovost třeba někdo zdědí­ apod.)
   Kdybych prodával svůj byt, tak budu taky vybí­rat toho kdo mi dá nejvyšší­ cenu.

   1. A prakticky by mi bylo jedno, jestli se obchod uzavře za týden nebo za 3 měsí­ce.
    Cena nemovitostí­ v ČR stále roste, takže člověk nemá co ztratit.

 4. Tak prodavajici uz ma 10+ nabidek (offers)! Takze v druhem kole s nejvyssi pravdepodobnosti vypadnu, protoze tohle jsou presne ty situace kdy se cena vysplha mnohem vice nez bych si pral.

  1. Je úžasné a z pohledu ČR (mimo Prahu a Brno) až neuvěřitelné, jak likvidní­ je trh s komerční­mi nemovitostmi v některých lokalitách v USA. Já jsem rád za tři vážnější­ nabí­dky během jednoho roku. Veřejnost jde hlavně po bytech, pří­padně domech. Větší­ch investorů do nerezidenční­ch nemovitostí­ je zoufale málo, střední­ tří­da má strop někde u dvou, maximálně tří­ bytových jednotek koupených za život, na ví­c jejich bonita u bank většinou nestačí­. Přitom jsou výnosy u komerční­ch nemovitostí­ často vyšší­ a jejich správa je jednodušší­, než u bytových jednotek.

   Řetězení­ úvěrových rámců na pronajaté nemovitosti české komerční­ banky umožňují­ jen ve vyjí­mečných pří­padech, k tomu lze připočí­tat daň z převodu nemovitostí­, osvobození­ od daně z pří­jmu až po pěti letech, byrokratické zdržování­ změn územní­ho plánu a máme recept na nefuknční­, neefektivní­ a zablokovaný realitní­ trh a omezenou pracovní­ mobilitu. Kdyby šlo rychle a bez větší­ch ztrát přejí­t na americký trh, už jsem tam, ať si soudruzi z EU to centrální­ plánování­ užijí­ beze mne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *