Komplikace pri prodluzovani smlouvy, kdyz si broker chce vydelat vetsi provizi

Resim prodlouzeni jedne najemni smlouvy. Najemnik ma opci prodlouzit smlouvu o dalsi tri roky. Ale cena za najem neni jiz stavajici, ale trzni cena. Ta trzni cena se da relativne jednoduse dohledat. Ve stejne oblasti jsou dalsi sklady. Staci se podivat za kolik se pronajimaji.

Vse by mohlo jit jednoduse domluvit. Problem je, ze najemnika zastupuje realitni broker. A ten si vymyslel, jak by se cela transakce mohla udelat, aby z ni mel ten nejvetsi prospech.

Misto toho, abysme dosli k dohode co je trzni cena. Tak nejdrive presvedcil sveho klienta (najemnika) ze je pro nej vyhodnejsi podepsat smlouvu delsi. Napr. na dalsich pet az sedm let. Ted se zase snazi presvedcit me, ze kdyz jeho klient podepise na delsi dobu, tak at jim dam nizsi najem. Ja nechci. A je me jedno jestli prodlouzi jen na tri roky. Jenze to ten broker nechce akceptovat. Protoze uz presvedcil sveho klienta tim svym vymyslem, tak nema cestu ven. A jednani se ted strasne prodluzuje a nikam se nemuzeme pohnout.

Ta skutecna podstate veci je jeho provize. To samozrejme nikdo nahlas nerekne. Ale ja to v tom jednoznacne vidim. Kdyz se podepise prodlouzeni smlouvy o tri roky, tak si vydela zhruba 20 tisic dolaru. Kdyz se udela nova smlouva na pet let tak uz si vydela 32 tisic dolaru. A kdyz smlouva na sedm let tak 45 tisic. Tohle je spousta penez. A chapu, ze to je pro neho lakave ted strasne prudit, vymyslet, manipulovat, otravovat, jen aby te vyssi provize dosahl. Uplne nejvice mi vadi, to jak se snazi urputne presvedcit, ze to je vlastne uplne nejlepsi deal pro me. Ale ja vidim, ze to je nejlepsi deal pro neho. Ne pro me.

Zkonfrontovat ho je strasne slovanske a americani to nemaji vubec radi. Ja bych to nejradeji udelal. Proste nemam rad bullshit a chtel bych si to vyjasnit. Ale doopravdy to na americany pusobi hodne “psycho”. V minulosti kdyz jsem takto nekoho zkonfrontoval, tak se uplne uzavreli. Nechteli nic resit. A doufali, ze to za cas samo nejak odejde. Takze se snazim vyhybat te konfrontaci a nechavam za me jednat jednoho pomocnika, ktery je trpelivejsi a dokaze tam udelat ten mezistupen, aby se k nejake dohode doslo.

Jen teda me ta trpelivost dochazi i tak. Jeste, ze byl pekny den na lyzovani!!!

20 thoughts on “Komplikace pri prodluzovani smlouvy, kdyz si broker chce vydelat vetsi provizi

 1. A s čí­m bys ho chtěl konfrontovat, že jedná ve svém osobní­m zájmu? Jak by ti řekl můj kolega z Británie, to je přeci úplně normální­, že každý jedná ve svém osobní­m zájmu, to jen češi a slováci furt věří­, že tu oficiálně stále budujeme socialismus 😉

   1. Johne, doporučuji ti kní­žku “Never Split the Difference: Negotiating As If Your Life Depended On It”, je to od FBI vyjednávače s 20ti letými zkušenostmi s únosci, a opravdu skvělé počtení­, hlavně tě to připraví­ na to, že vyjednávání­ není­ nějaké logické jak si myslí­ hodně absolventů MBA programů, ale dost emocionální­. Za poslední­ dobu jedna z nejlepší­ch odborných kní­žek, co jsem četl, reálně využitelná v byznysu a každodenní­m životě.

    Jsou tam i vtipné storky, docela mě rozesmála pří­hoda, jak tam chtěli únosci výkupné 150.000 USD, a on to vyjednal na 4.750 USD + stereo 😀

    Ta kní­žka se mi vrátila už 1.000x. Dí­ky té kní­žce jsem vyjednávání­, které jsem vedl několik měsí­ců ukončil za 3 dni, s minimální­mi ústupky. Přiznám se, že mě teď vyjednávání­ naopak spí­še baví­, přičemž jsem ho vždycky nesnášel, no to je slabé slovo, doslova si to vyjednávání­ uží­vám :))

 2. Domluv se s brokerem, že tržní­ cena je o 20% vyšší­ než skutečná, a při podpisu mí­sto 3 let na 5 dej 20% slevu 🙂

  1. Taky nechapu, proc se pri prodlouzeni smlouvy, kdyz broker uz ma 0 prace dal plati desitky tisic dolaru provize, vzdyt je to uplne posahana logika… Broker ti jednou sezene najemnika a pak za nej do nekonecna pobira desatky..

    1. Urcite ho napis, zrovna neco podobnyho zvazuju. Jen v mensi verzi pro Evropu a jsem zvedavy na tvou zkusenost. I kdyz zapujceni mi asi prozradi nejvic

    2. Určitě napiš report, tedy pokud budeš mí­t chuť. Taky plánuju RV a rozhodně by mne to zají­malo. Možná by z toho mohlo být i pěkné video..

 3. Jeste mimo tema k pizzam. Napadlo me, ze jsem nevidel pizzu s halloumi cheese, dobra tzatziki by k pizze sla a greek pizza s feta cheese, olives a onions je super vegetarianska kombinace.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *