Komercni nemovitosti v dobe cinskeho virusu

I kdyz prijde krize, tak vyvoj cen u komercnich nemovitosti ma velke zpozdeni. Kdyz tady byla minala financni krize v roce 2008, tak nejlepsi realitni koupe jsem zrealizoval az v roce 2012 a 2013. To uz ale byla davno doba, kdy ekonomika rostla. Takove to ma u tech komercnich realit zpozdeni. Residencni (byty a domy) zacaly rust na cene mnohem drive nez ty komercni nemovitosti.

Jaky bude mit ekonomicky dopad soucasna Coronavirus krize si netroufam odhadovat. Zalezi jak rychle skonci domaci karantena a zacne se znovu normalne pracovat.

Snazim se drzet ruku na tepu trhu komercnich nemovitosti. Casto si volam s brokery. Zjistuji informace. Sleduji realizovane obchody. A taky davam nabidky, abych videl reakce prodavajicich.

Zatim vidim, ze nabidky, ktere by pred mesicem nikdo nechtel ani posuzovat se stavaji atraktivnimi. Ale vse se meni temer ze dne na den. Pred tydnem jsem vyrizoval pujcku v bance (cash out). Je to velmi atraktivni pujcka. Ma dobry urok fixovany na 10 let. Jenze ten trh za ten tyden uplne vyschnul. Je to typ pujcky, kdy bankeri spoji vetsi mnozstvi pujcek dohromady, udelaji z nich bondy a ty prodavaji. Jenze o bondy uz tento tyden zajem neni. Nejsou kupujici.

Spread the love

5 thoughts on “Komercni nemovitosti v dobe cinskeho virusu

  1. Ahoj Johne,pokud bude mit tato krize zhruba stejny prubeh jak v roce 2008 tak by podle tveho nazoru mely byt komercni pozemky na svem financnim dne zhruba v roce 2024-25???????Mam vyhlidnute nejake pozemky v oblasti Tampa bay a Miami area a nabidl jsem majitelum tech pozemku docela hodne nizkou cenu,sice bych platil CASH,ale cena byla tak nizka,ze se me majitele vysmali ale situace se hodne rychle meni,protoze vcera me jeden majitel tech pozemku volal,ze by byl mozna,rika mozna mohl zacit vyjednavat o cene.

    1. Ta psychologie uz hraje roli ted a zacina se lepe vyjednavat. Mam stejny pocit. Ale jestli z toho bude delsi krize, tak ceny pujdou dolu az za par let. Ta setrvacnost tam fakt je. Ale jestli je pozemek doopravdy nejak unikatni/zajimavy tak bych daval nabidky uz ted a na nic bych necekal.

  2. Tak v této době stačí chodit s pytlem peněz a koupíte si co chcete a za Vaši cenu, at už je to objekt, veterán či cokoliv jiného.. co v době když je dobře stojí ranec. Vždycky se někdo najde kdo peníze aktuálně v takové době potřebuje – nutně a prodá pod cenou, resp za cenu kupujícího. Vždycky to tak bylo.

    1. Jinak horší situace je když narazíte na stejný případ jako jste Vy sami, i to se mi stalo 🙂 Né úplně s každým to tak jde provést, ale s velkou většinou ano.. na to platí pak jedno, říct si ,že nejsem bohatý jen Já sám.

  3. Obávám se, že tato krize bude mnohem hlubší. V 2008 se jednalo pouze o finanční krizi, Čína se tomu vyhnula, teď v tom jede téměř celý svět. Ty Trumpovy biliony dolarů pomohou možná na pár týdnů až měsíců, ale zavřené podniky to neotevře. A co pak s dluhem 30, 40, 50 bilionů když vylezou úroky nad nulu? A když už jednou spustily helicopter money, tak s tím budou pokračovat… takže jediným možným řešením po krátké (rok, dva?) devalvaci bude velká inflace… V té devalvaci budou velké příležitosti na koupi….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *