Podnikani jak za valky

Ve velkych i mensich mestech v USA byl vyhlasen zakaz vychazeni. A situace se meni ze dne na den. I z hodiny na hodinu.

Muj kamarad Jason z Planet Express mi psal, ze zakaz vychazeni v Los Angeles byl  od 18.00. Jenze ted to zmenili na 17.00.  Okamzite obrovsky stres v praci jak vse stihnout, aby mohl poslat zamestnance kolem 16 domu (spousta z nich dojizdi vetsi vzdalenosti).

Teoreticky by mel byt ten jeho business vymezen ze zakazu vychazeni. Ale kdyz volali na policajty tak jim rekli at zavrou. At proste nedaji nejakou zaminku lidem co se nekde budou potulovat po ulicich, aby jim tam neprisli vse rozmlatit, vykrast a zapalit.

V Oregonu kde ma druhy sklad je podobna situace. Zakaz vychazeni od 18.00. V nekterych mestech to udelali jeste radikalneji. V Santa Monice je zakaz vychazeni od 13.30!

Po dvou mesicich kdy spousta firem musela byt zavrena a konecne se zacalo otevirat prichazi toto. Je mi tech podnikatelu vazne lito. Obzvlast tem, kterym jeste tesne po otevreni takto vykradli a vypalili jejich provozovny.

Pravo protestovat chrani prvni dodatek ustavy. Kazdy ma na to pravo a je to tak spravne. Ale jakmile to preroste do vykradani a zapalovani provozoven lidi, kteri nemaji vubec nic spolecneho s temi protesty, tak proste policie musi tvrde zakrocit. To je hranice nad kterou by se vubec nemelo premyslet a hned jednat.

Spread the love

202 thoughts on “Podnikani jak za valky

 1. Vojtech III. Liberecky

  ahoj vojtechu, muzes mi hodit najeky kontakt na tebe? diky Martin (muzes napsat na mat1@centrum.cz, diky)

  Reply
  martinMay 31, 2020 at 1:40 am
  johne, mohl by si mi s tim pomoct? (rad bych ho kontaktoval, ale nvm jak aktivni tu ted je) diky

  Reply
  JohnMay 31, 2020 at 8:02 am
  Martine, ja nedelam seznamku. To je asi na Vojtechovi jestli se chce spojit nebo ne.

  Reply
  martinMay 31, 2020 at 12:19 pm
  jj chapu.. ja jen kdybyses nudil (coz evidentne skoro je kdyz sis nasel cas mi odepsat toto).. a mel nejakou chytrou moznost jak to propojit:)
  anyway, diky.. at se dari

  Reply
  JohnMay 31, 2020 at 2:55 pm
  LOL. Nuda je krasna vec. Ale chce to disciplinu a nezaplnit si zivot nejakymi zbytecnymi ukoly!:-)

  Reply
  martinJune 1, 2020 at 12:59 am
  spise to neni krasna vec (ale co ja muzu vedet kdyz jsem to nezazil;)).. jinak ano.. ale v tom jsi urcite (zatim) lepsi nez ja
  jinak ten request stale plati (pokud je easy way how to hlp (mail maybe))
  diky!

 2. To co se děje v USA nemá s protesty nic společného, jedná se o rabování, kterého se účastní nejnižší sociální vrstvy, většinou muži afroamerického původu, bez práce, s nízkým vzděláním a bez vlastního bydlení (pro společnost mají velmi nízkou přidanou hodnotu, jediní komu prospívají jsou Demokraté, které tato sorta lidí nejčastěji volí). A Kalifornie je bohužel jedním ze států, který svou mírnou a liberální politikou taková individua dlouhodobě přitahuje. Řešení je jednoduché, chce to více věznic a tvrdší tresty a častěji používat ostrou munici. Ochrana majetku, obchodu a zdraví osob musí mít nejvyšší prioritu.

  1. Pánové, jste úplně mimo. Řešením není více věznic, tvrdší tresty a už vůbec ne střelba.

   Řešením je lepší přístup ke vzdělání a inteligentnější tresty, viz Norsko a jejich věznice bez mříží, stráže beze zbraní a recidiva pouhých 20%.

   I ten dobytek je schopen chápat co funguje a co ne a používají se tedy dojící roboti a automaty na vodu a krmení. To pouze někteří lidé nechápou, že strategie Norska funguje, strategie ČR nikoliv (75% recidiva) a strategie USA už vůbec nefunguje (10% nevinných v celách smrti, většina řízení skončena přijetím trestu, jako vyhnutí se nevypočitatelným porotcům z lidu). Vy si možná myslíte, že bezpečná města a ulice zajistí vašim dětem střelba a tvrdší tresty, ale opak je pravdou. Strategie tvrdších trestů vede jen k větší frustraci a víc kámošům z krimu, co dotyční při výkonu trestu získají. Ve skutečnosti potřebujete vězení fungující jako resocializační internátní střední škola s učilištěm, co většinu naučí agresi vybíjet sportem a dobré živobytí zajišťovat kvalifikovanou prací.

   1. Něco takového je v prostředí USA nemožné. Nemůžete porovnávat Norsko s USA a předpokládat, že to co funguje v Norsku, bude fungovat v USA. To je jako předpokládat, že když rostou banány na rovníku, můžete je pěstovat i na Sibiři. Norsko je vysoce ekonomicky rozvinutou zemí s minimálními sociálními disparitami, má jednu z nejvyšších životních úrovní na světě a disponuje úplně jiným demografickým a především kulturním složením.

    V USA jsou naopak rozdíly mezi společenskými vrstvami obrovské, proto platí pouze zbraně, zákon a věznice, evropský pacifismus do nich netahejte. Norské vězení z lidí jako je Breivik žádného beránka neudělají, nedělejte si iluze, že je schopné rekvalifikovat pětadvacetiletého černocha s nedokončenou základní školou, závislostí na THC a trestním rejstříkem plným drobných krádeží a výtržnictví na spořádaného občana.

    1. Tak nevím, problém tak nějak nebyl s 25 letým černochem závislým na THC, ale v policejní brutalitě.

     A jen idiot si může myslet, že demonstrace reagující na policejní brutalitu jde vyřešit větší policejní brutalitou. A už vůbec to nejde v zemi, kde je právo na zbraň součást kultury a kde více policejní brutality logicky povede ke střelbě pro změnu na policii.

     A i závislého na drogách jde vyléčit a naučit, že jsou i jiné cesty, jak si vydělávat a dokonce ty jiné cesty jsou méně rizikové. Není to lehké a nejde to hned a nikdy to nejde se všemi, ale prokazatelně to vede k bezpečnějším městům a ulicím. Což tvrdší tresty a více střelby prokazatelně nevede. Ale ignorováním skutečnosti se ještě nikdo nikam nedostal, hodně štestí.

     1. Tento pacifistický pohled s vámi v žádném případě nesdílím. V policejní brutalitě problém nebyl, byl v rabování a omezování osobní svobody a podnikání obyčejných lidí. A z těchto restrikcí je už z doby koronaviru otrávená podstatná část ekonomicky aktivní populace. Až na pár aktivistů téměř nikdo nedemonstruje, drtivá část davu rabuje a situaci zneužívá k ventilaci osobních psychických problémů, záminka (policejní brutalita) je irelevantní.

      Zájmy podnikatelů a pracujících lidí jsou nad zájmy nezaměstnaných a rabujících jedinců, takové lidi americká společnost nepotřebuje. Nač plýtvat prostředky daňových poplatníků na převýchovu a rekvalifikaci deliktních jedinců? Je mnoho zahraničních zájemců, se vzděláním a slušným vychováním, kteří by se do USA rádi dostali, ale nedostanou povolení k pobytu. Internace delikventů a otevřená migrační politika pro lidi s patřičným vzděláním a dispozicemi, to je ta správná cesta, ne pacifismus a snaha pomáhat každému za každou cenou. Lidé si nejsou rovni a je naprostý nesmysl snažit se vyhovět za každou cenou všem.

     2. Honzo hoci tvoje myslienky su pozitivne, ale zároveň i naivne. Teraz je moda si klamat a nebyt uprimny. Pravda je ale, ze urcite etnika su proste statisticky nachylnejsie ku kriminalite. A v tomto pripade si staci pozriet x videi na yt a sam isto postrehnes kto tam hlavne kradne. A realne to zmenit nejde, to je proste fakt.

      1. Vážení, dokud nezačnete řešit příčinu těch frustrací, co vedou k tomu, co se děje (a čeho spouštěčem byla rasově motivovaná policejní brutalita), tak to nevyřešíte. Jenom budete stále dohánět následky a nikdy to nevyřešíte.

       Cesta prokazatelně vede přes lepší přístup ke vzdělání (od dětí), přes méně rasismu, přes lepší sociální práci jak s dětmi z vyloučených lokalit, tak s vězni atd. atd.

       Ano, není to rychlé, není to vůbec jednoduché, nikde to nedokázali vyřešit 100% a není to vůbec levné, ale prokazatelně tudy cesta vede. Je to ještě na generace a nesmí se to vzdát, ani zvorat.

       Vámi preferované víc represe, víc nábojů, přísnější nahánění a přísnější tresty vedou pouze k brutálnější a rasističtější policii, k více vězňům a menšímu bezpečí v ulicích. Viz USA s 5% světové populace a 25% světových vězňů. A nepokojích co vypukají opakovaně z opakovaných příčin. Hodně štěstí, pokud chcete stále zkoušet slepé uličky.

       Komentovat nesmysly typu “lidé si nejsou rovni”, nebo “určitá etnika jsou…” radši nebudu. Lidé si musí být rovni v příležitostech a dětem znevýhodněným svým původem je nutné podat pomocnou ruku a nikoliv zahodit jejich inteligenci a potenciál. Ono se to mnohokrát společnosti vrátí.

       1. “spouštěčem byla rasově motivovaná policejní brutalita” – mohl bych poprosit o nějaký link, který ukazuje, že brutalita byla rasově motivovaná? Nebo je to jen wishful thinking?
        Co se týká brutality samotné, počkal bych na závěr vyšetřování.

        1. OK, je sice divné, že například následně při natáčení měl na stejném místě problémy štáb CNN tmavé pleti a o kousek vedle jiný štáb CNN nikoliv tmavé pleti byl pouze policií požádán, aby se pohyboval ve větší vzdálenosti, ale OK, policie není rasistická, beru zpět a upravuji na: “Spouštěčem byla policejní brutalita na americkém občanovi černé pleti”.

         Wishfull thinking opakovaně vyvráceným je ta vaše tužba po řešení tvrdšími tresty, to vyřeší jenom váš osobní problém s tužbou po tvrdém řešení a pomstě a vyřeší to tužby dle vašich předsudků, ale nevyřeší to problém nižší osobní bezpečnosti v amerických ulicích a městech.

         1. Tohle je od vás docela vtipná odpověď, která ilustruje problém s domnělým rasismem:
          – Na základě toho, že bílý cop zabije černého podezřelého, jste automaticky usoudil, že jde o rasismus. (což je podle mě od vás rasistická úvaha, když vypíchnete rasu jako důvod)
          – Stejně jako jste z mé odpovědi jen na základě jména automaticky usoudil, že jsem David z okolních příspěvků a přisoudil mi, že chci tvrdší tresty. (Na co reagujete, byl můj první příspěvek.)

          1. OK, to jsem měl poznat jak? Pište prosím příšte tak, aby to poznat šlo.

           Jinak jsem napsal, že beru zpět a klidně to zkraťme na variantu, že šlo o policejní brutalitu na americkém občanovi. To není úplně podstatné, prostě stav společnosti je takový, že toto spustilo současný stav. Tak jako se to už opakovaně stalo v minulosti v případě jiných problematických zabití policií .

      2. To jako že existuje statistika kde se porovnává několik etnik, se stejnou výchozí situací (vzdělání, příjem na rodinu, bydlení, věk atd.) a některá z toho více kradou??? To jako fakt???, Prosím odkaz na relevantní studii. Video na YT není důkaz. Mám obavu jestli ale dokážete pojmout co je to statistika.

     3. policajná brutalita je na mieste, najmä pri obzvlášť nebezpečnom recidivistovi, ktorý už bol v minulosti odsúdený za to, že mieril tehotnej žene strelnou zbraňou na brucho a tesne pred zákrokom polície bol podozrivý z púšťania falošných bankoviek do obehu… zastávať sa ho môže len rovnaká asociálna a kriminálna lúza ako je on, čo napokon dokazuje aj rabovanie a ničenie majetku, to už nemá s právom demonštrovať nič spoločné… čudujem sa tamojším podnikateľom, že sa nechajú primitívnou a neschopnou sprostou lúzou šikanovať a nebránia si svoj majetok so zbraňami v ruke

      1. To jako vážně je na místě zabít člověka, co je spoutaný a leží na zemi?

       To se skutečně zastáváš jedinců, co jeden klečel na krku ještě necelou minutu po ztrátě vědomí a druhý ignoroval výzvy okolních, aby pomohl Floydovi a kolegu “umravnil”. Nemluvě o tom, že během tohoto zatýkacího postupu jim jen za posledních 5 let ztratilo vědomí 44 lidí, to je u postupu co má jen umožnit někomu jen nasadit pouta poměrně podivné…

       Primitivní je především volání po více těchto policejních akcích.

   2. Tihle pomatení humanisté a dobroserové všeho druhu jsou stejně nebezpeční slušným lidem, jako sami zločinci, kteří jakoukoli pomoc a shovívavost považují za slabost systému a neváhají toho brutálně využít ve svůj prospěch na úkor slušných lidí ! Jediná skutečně účinná ochrana před těmito závadovými osobami je trestat, trestat a zase trestat ! Už naší předci znali přísloví: čiň čertu dobře a peklem se ti odvděčí…a o Norsku s jejich Breivikem a Barnevernetem bych sklapnul…

   3. kulka má recidivu nula

    občany nezajímá recidiva ale celková kriminalita a náklady

    chybou strategie USA i Norska je dovoz kriminálníků

    1. Hmm, a čemu nerozumíte v tom, že v USA je v celách smrti cca 10% nevinných. I kdybych akceptoval vaší pokřivenou logiku, jak se vyrovnáte s tím, že každého desátého bezdůvodně zavraždíte?

     Neměl byste byť i jen za prosazování a souhlas s těmito vraždami obdržet tu vaši kulku také?

   4. to by nefungovalo, pretože IQ a všeobecne ľudský kapitál páchateľov v Nórsku je vyšší, než u páchateľov typu Floyd, v USA…

    1. Mýlíš se, podívej se na složení obyvatel Norska, respektive dohledej si počty obyvatel, co nemají evropský původ.

 3. Zacina upadek ameriky jak jsem psal Johnovi.
  Do toho se vsoupne ekonomicky kolaps. Pak cizi vojska. Z ameriky se stane valecna zona. Vse bude horsi a horsi az dojde do uplneho extremu. usa budou uplne znicene ale az nakonec. Ne okamzite. Nicmene tento proces uz zacal pred nejakou dobou jen ho nebylo videt.

  1. Žádný úpadek USA se nechystá. Těch pár milionů nespokojených nízkopříjmových (na státu závislých) skupin je pro americkou ekonomiku zcela nepodstatných. Ti kdo zpomalují výkonnost americké ekonomiky jsou Demokraté a jejich sociální politika namířena na podporu těmto skupinám, oni protahují současné protesty omezují možnost nasazení tvrdších prostředků proti rabujícímu davu. Dřív nebo později budou protesty násilně potlačeny a vše půjde dál jako předtím, obchod a finanční výkonnost musí mít přednost před vším ostatním.

   Elity USA mají až nad hlavu myšlenek o rovnostářství a dalších nesmyslných ideologií a regulací patřících do evropského panoptického skanzenu. EU již dávno ztratila svou ekonomickou konkurenceschopnost a nedá se říct, že by její liberálnější postoj k násilí a omezení diskriminace některých etnických skupin vedl k větší spokojenosti jejich obyvatel, neexistuje jediný rozumný důvod proč by USA měly následovat tuto sebevražednou cestu.

   USA nejsou a nebyly bezpečnou zemí z pohledu neozbrojeného Evropana, ale vždy ctily osobní svobodu a právo na obranu sebe i svého majetku víc než cokoliv jiného a právě proto jsou stále nejvýznamnější světovou ekonomikou.

   1. Dávám amíkovi tak rok, dva.
    S růstem ekonomiky Asie klesá schopnost udržení růstu amerického dluhu. A splácet se nebude.

 4. Jsem pravičák a kapitalisticky smýšlející člověk. Rabování obchodů se mi hnusí. A víte co?

  Naprosto se ztotožňuji s Honzou. Je nesmyslné očekávat, že když se někdo narodí do chudých poměrů, rodiče ho nevedou (a nejsou schopni vést) ke vzdělání a rozumným zájmům, ale místo toho začne trávit čas na ulici, kde se přidá k místnímu gangu, tak z něj vyroste zákonadbalý bezúhonný občan.

  Každý člověk, bez ohledu na to, do jakých poměrů se narodí, by měl dostat příležitost ukázat, co v něm je. Poukázat na to, že někteří lidé ji prostě nedostávají, není sluníčkářství ani žádná ultralevicová ideologie. Ani si nemyslím, že by bylo nějak enormně nákladné těm dětem (kdy to je nejdůležitější) lepší podmínky pro rozvoj zajistit. Žádný počítač vs. starý vyřazený někde z kanceláře (nebo třeba Raspberry Pi) a připojení k Internetu, klidně pomalé, udělá obrovský rozdíl. Nejnovější kolekce předražených cetek od Applu už tak velký přínos nemá, i když cena je třeba padesátinásobná. A tak by bylo možné pokračovat.

  Současné nepokoje musí být potlačeny a bez použití násilí to bohužel asi nepůjde. A ano, hodně lidí by zasloužilo skončit ve vězení. Ale dělat si iluze, že se tím všechno vyřeší a v amerických ulicích už navždy bude jen klid a pořádek, je naivní. Nikoliv to, co zde tvrdí Honza a k čemuž se já přidávám.

  1. Nemusí se tím vše definitivně vyřešit, z historie je patrné, že stačí dav a tlak nejnižších vrstev udržovat v permanentním strachu a napětí a když výjde do ulic, trochu přitlačit, nakonec se zklidní. V USA bude vždy existovat nespokojená část populace, jde jen o to, aby byla co nejměnší a příliš se neprojevovala. USA může udržet na výsluní jen střední a vyšší třída. Tím, že byste udělal z celé populace střední třídu, ztratí stát ekonomickou konkurenceschopnost (viz EU).

   Navíc průměrný černoch bude i se stejnými možnostmi zaostávat svými mentálními schopnostmi za průměrným stejně starým Evropanem, s genetikou nic nenaděláte. Na rozdíl od Evropy jsou v USA k dispozici podrobné statistiky dosahovaných výsledků a vzdělání u jednotlivých etnických skupin a tyto výsledky výše uvedené dlouhodobě a jasně potvrzují, a to i v případě nových vzdělávacích metod a přístupů.

   Můžete to celé zamalovat růžovou barvou, založit milion neziskových organizací na podporu etnik, psát dojemné příběhy o tvrdých životních podmínkách, natočit o tom sto filmů v Hollywoodu, kde všichni vědci budou z řad etnických menšin, ale realitu tím nezměníte.

    1. Někdo by vás měl upozornit na to, že pokud nejste schopen věcné písemné argumentace a nesouhlasíte s jiným než vámi vlastním názorem a současně voláte po liberálním přístupu, neměl byste volat po omezování a zakazování písemného projevu jiných osob, ba co víc, ještě je v naprosto věcné a faktické diskuzi obviňovat z rasismu. Zde se hodí přirovnání “káže vodu a pije víno”.

     Ale k věci. Zpátky k REITs v kontextu současného dění v USA. Jedním ze sektorů, které John nezmínil jsou soukromé věznice. Má-li Trump dostatečnou šanci na obhajobu svého mandátu v nadcházejících volbách a bude-li akumulace nových delikventů ze současných protestů dostatečně vysoká, skýtá s jinak nezměněnou legislativou The GEO Group, Inc. (GEO) i CoreCivic, Inc. (CXW) značný potenciál pro zhodnocení v následujícím roce, jejich vězeňské kapacity nejsou ani zdaleka vyčerpány.

     Disclaimer: Long CXW & GEO.

     1. Vážený pane, jste rasistita. Váš písemný projev je trestným činem a jeho smazáním by vám byl jen vykonán dobrý skutek.

      Každý česky mluvící jedinec přesvědčený o tom, že ohledně inteligence je cokoliv dáno barvou pleti by si měl uvědomit, jak o něm smýšlel architekt konečného řešení Heidrich.

      Čest památce parašutistů

      1. Není rasismem poukazování na barvu kůže onoho zadrženého? Nebo snad americká policie nikdy nezadržela bělocha? Nebo nikdy nešikanovala bělocha? Nebo nikdy nezabila bělocha?

       John žije v USA. Tam je právo na svobodu slova hájeno Prvním dodatkem Ústavy. Aby nacisté, komunisté a jiní netolerantní demagogové tvého ražení nemohli ostatním lidem zakazovat názory a argumenty, které jim nahlodávají jejich hloupá ideologická dogmata. Nacistické, komunistické a jiné násilí už tímto dodatkem hájeno není, proto může být tvrdě potlačováno. Nevidím jediný rozdíl mezi nacistickým rozbíjením židovských obchodů a mezi současným rozbíjením obchodů. Lůza si potřebuje na cizím majetku vybít frustraci a něco si dokázat. Případně si nakrást. Nic víc, nic míň. Že se s jednou lůzou neztotožníš a s druhou ano? To už je pouze tvůj problém a přístup dvojího metru.

       Jestli chceš poznat mentalitu té tvé hájené zvěře, najdi si na YT chuligánskou písničku “Fotbal je jen záminka”. Můžeš pak třeba jít do ochozů chuligánům vykládat, jak z nich láskou, tolerancí a vzděláním uděláš lepší lidi. Uvidíš, co ti na to řeknou :*

       PS: Když už se tu oháníš parašutistama. Zrovna oni by chápali, co to znamená boj se zločinem a tvrdé potírání zločinu.

       1. Johne, prosím promaž tu rasistickou žumpu od lidí, co tu píšou či souhlasí s “Navíc průměrný černoch bude i se stejnými možnostmi zaostávat svými mentálními schopnostmi za průměrným stejně starým Evropanem, s genetikou nic nenaděláte.“

        Je mi líto, že parašutisté umírali i za jedince, co Heidrichovo názory na Čechy vyznávají směrem k menšinám, co se nepozdávají pro změnu jim.

        Milý Karle, minimálně v Českém jazyce jsou vaše projevy trestné a pochybuji, že v USA je toto možné.

        A chuligánů se nezastávám, jen píši, že přísnější tresty prokazatelně problém neřeší.

        1. Honzo, jak správně podotýká KarelH, v USA je pojetí svobody slova díky dodatku ústavy jiné, než třeba u nás (tudíž ani ev. bonzování by ti nepomohlo). Smiř se s tím.
         Poukazování na rasovou odlišnost není rasizmus (co Čech to muzikant, Etiopané jsou vynikající maratónci atpod.). Nižší IQ či míra kriminality jednotlivých ras je prostě verifikovaný statistický fakt. Rasizmus je nerovnost před zákonem (jak prosazoval např. Heydrich) nevzdělaný demagogu.

         1. Johne, prosím, smaž tu diskuzi celou.

          Tohle asi jiné řešení nemá, oni se tu ti neonacisté množí, nějak se přitahují navzájem. A nějak jim nevadí, že tu píší v českém jazyce a tedy jde o trestný čin.

          Díky moc

          1. John naštěstí kulturním marxismem netrpí, tak to nesmaže 🙂
           BTW Kraken napsal aspoň příjmení říšského protektora správně …

         2. No, nerad bych te zklamal, ale byl tu tusim ten paranoidni web zvedavec.org, taky non .cz domena a dostal tusim podminku. Pokud davas dohromady veci jako rasa a inteligence, tak se to proste Evrope libit nebude (nechci se poustet do toho zda mas nebo nemas pravdu).

          A k veci: me fascinuje, jak se vzdycky resi nejakej problem u odborniku na internetu a okamzite jsou tu jestrabi vs. slunickari a vsichni vidi to svoje reseni.

          Obavam se, ze proste problem cernochu v Americe (cele, nejen USA) nebo problem prekariatu opravdu resitelnej neni; minimalne ne v mezich toho, co si lidi jsou ochotny predstavit.

          1. U Zvedavce šlo o popírání holokaustu (jeho 6 mil. varianty).
           Jde o postupné oklešťování svobod, které již podvědomě přijímáš. Že se dnešním mocným nelíbí korelace mezi rasou a inteligencí nemá na moje myšlení/písemný projev vliv. Zatím. Ale třeba se dnešním mladým užitečným idiotům opět podaří svobodě zatnout tipec. Zápal/nadšení nechybí, jak je vidět. Kulisy se mění, lidé zůstávají stejní.

        2. Milý Honzo, který můj konkrétní projev v tom komentáři jsi shledal trestným? Rád se od erudovaného odborníka právnicky dovzdělám. Děkuji.

         1. Milý Karle, tobě nevadí, že se tady zastáváš nesmazání

          “Navíc průměrný černoch bude i se stejnými možnostmi zaostávat svými mentálními schopnostmi za průměrným stejně starým Evropanem, s genetikou nic nenaděláte.”

          Ty jsi nečetl, pod co píšeš?

        3. Podle toho původního příspěvku jsi vypadal jako rozumný člověk, ale ty jsi prostě jen debil.

         1) Věta, kterou napsal, není dle českých zákonů trestná.

         2) Jurisdikce se nestanovuje výhradně dle užitého jazyka.

         3) Je to český, nikoliv “Český” jazyk.

         4) Mazání komentářů názorových oponentů se může dožadovat jen debil, kterým tudíž jsi i ty.

         A v neposlední řadě:

         5) Existují objektivní důvody si myslet, že ten Davidův výrok je pravdivý. A ne, nijak to nerozporuje můj výše uvedený názor, že každý si zaslouží dostat šanci.

         1. Davidův výrok je čistý rasismus. Nechápu, jak se jej může zastávat někdo, kdo se mnou souhlasí, že každý má dostat šanci rozvinout svůj potenciál.

          Opravováním velkých a malých písmen se skutečně projevuje charakter…

          No ale od člověka co v rasismu vidí “objektivní informaci”.

          Ach jo, nevím, co budete dělat až vám dojde, že například v Číně se každý rok narodí více členů Mensy (IQ : 130), než má ČR obyvatel. Až se tato skupina rozhodne chovat jako tu prosazujete, tak nevím, jestli budete spokojení…

          Tady několik osob vyjadřuje přesvědčení, že americká menšina je hloupá a zaslouží si pouze tvrdý přístup, tak nějak nevím, co už by mělo být hlásáním rasové či třídní zášti.

          § 403
          Založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka

          (1) Kdo založí, podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásá rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.

          1. Vyjádřit názor, že určité etnikum má horší imunitu, nižší inteligenci nebo větší predispozici k nějakým onemocněním, není rasismus.

           Paragraf, který cituješ, by byl aplikovatelný, kdyby David na základě té údajně nižší inteligence chtěl potlačovat jejich práva, což se nestalo. Nevyvolává ani “trvající, velmi silný odpor vůči jiné osobě spojený s přáním druhému ublížit či jej nějak poškodit”, neboli zášť.

           Jak David utlačuje černochy, když si myslí, že v průměru mají nižší inteligenci? Nijak. Musel by je diskriminovat např. u pohovoru v práci, aby to bylo nemorální nebo trestné. A ani tehdy by to nebyl rasismus, “jen” diskriminace (čímž to nezlehčuji, *je* to závažné, ale je jaksi méně závažné někoho nezaměstnat než ho oběsit nebo zotročit). Vznášíš tu nesmyslná obvinění proto, že řekl něco, co se ti nelíbí a není to v souladu s tvou ideologií.

           A ne, v rasismu nevidím “objektivní informaci”. Jednak to nebyl rasismus, jednak jsem psal o “objektivních důvodech si to myslet”. Pokud je mi známo, existují studie, které k takovému závěru dochází. Já nevím a neumím posoudit, jestli jsou pravdivé, nebo jsou plné metodických omylů. Ale jedno vím jistě: kvůli lidem, jako jsi ty, se tu pravdu nikdy nedozvíme a i kdyby to pravda nebyla, ztratíme příležitost to konečně jednou pro vždy vyvrátit. Místo argumentů přijde jen řev o rasismu a snaha oponenty umlčet. Nevíme, jestli studie byla stažena kvůli chybám, nebo proto, že je politicky nekorektní a přinesla závěry, které se v dnešním světě prostě nesmí říkat.

           Je to důvod, proč lidi jako tebe považuji za debily a asociální ideologicky zaslepené psychopaty. Normálnímu člověku tyhle věci dojdou. Ty radši normální civilizovanou diskuzi zaspamuješ a zablokuješ nesmyslnými obviněními a požadavky na smazání nesouhlasných komentářů, čímž nikoho nepřesvědčíš, ale akorát tím všechny nasereš a vyprovokuješ k tomu, aby se příště chovali ještě agresivněji. Pak se nediv, až se té tvojí sociální skupině podaří vyvolat nepokoje i u nás a někdo bude tou brokovnicí mířit na tebe. Kvůli původně *úplné píčovině*. Garantuji ti, že všichni lidé v téhle diskuzi se shodnou, že lidská práva mají platit pro všechny stejně, že člověk má být úspěšný podle schopností a výkonu, ne podle barvy kůže, a že z dítěte pohozeného v pralese asi Einstein nevyroste. Místo toho, abychom tu tedy diskutovali o tom, jak moc tomu dítěti pohozenému v pralese případně pomoci, hasíme tu emocionální oheň, který jsi *ty* vyvolal.

          2. T. krásně si tu obhajuješ ten rasismus. Diskuse s tebou nemá smysl.

           Paragraf který cituji není o diskriminaci, ale přesně o propagaci.

           Viz “hlásá rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť “. Tak si tu jen dál hlásejte, které etnikum či rasa je tak špatné, že si zaslouží střelbu a obhajujte to rádoby “objektivním” tvrzením o nižší inteligenci daného etnika.

           Je mi z vás špatně

           Víte, ono když dle civilizovaného světa, například 57325/00 ECHR je odpírání standardní školní docházky na základě “nižší inteligence jistého etnika” diskriminací, tak hlásání podobných “pravd” je prostě rasismus. Můžete se tu samozřejmě navzájem ujišťovat, že to tak není, protože vy byste přeci nikdy nebyli rasisté, můžete o tom pro mě za mě i hlasovat, ale to je asi tak všechno. Pravdu nemáte a můžete si mě označovat jak chcete. Je to vaše volba, možná se ale podívejte i na další odstavec (2) toho paragrafu 403. Možná vás to pak přejde, možná pochopíte, že když jsem Johnovi psal, aby to smazal, bylo to jak v jeho zájmu, coby provozovatele tohoto blogu, tak v zájmu samotných pisatelů.

       2. PS Skutečně si jako jedinec píšící zde nesouhlas pod můj požadavek na smazání vyjádření o intelektuálním rasovém srovnávání dovoluješ mě označit nacististou?

 5. Ano – pro korporace neni turbulentni prostredi vhodne. Ale zapadni svet holt jednou musi prijit na to ze reseni symptomu neni reseni problemu – viz. verejna politicka korektnost, marketingovy green washing, samotny demokraticky system kde to bez penez proste nejde atd atd… Weby a billboardy jsou napechovane usmevy, hojnosti a stestim, ale za oponou se deje neco jineho…..

 6. Noah Carl z Cambridge to ve své studii, která byla okamžitě vaporizována jako politicky nekorektní, popsal docela jasně.

  1. Je-li někomu autorita Cambridgské univerzity málo. Na fakultě kde vyučuji, byly svého času velmi populární vědecké práce z Oxfordu a Berkeley, a to Rushtona a Jensena, za jakýsi odrazový můstek pro širší odbornou veřejnost lze považovat článek Thirty Years Of Research On Race Differences in Cognitive Ability (2005), DOI: 10.1037/1076-8971.11.2.235. Nejhorší na celé věci bylo zpolitizování a zpochybňování validovaných výsledků. Podobně jako to zde předvádí někteří liberálnější čtenáři Johnova blogu a zcela při tom popírají skutečnosti a vyzývají k cenzuře.

   1. Nevyzývám k cenzuře, ale ke smazáním neonacistických vyjádření.

    Toto býval blog o podnikání, ach jo.

    1. Honzo klid, blog o podnikani to stale je. Vsichni snad muzeme vyjadrit svuj nazor i kdyz se treba nekomu jinemu nelibi.

     At si protestuji jak chteji, maji na to pravo. Ale rabovani, bezhlave niceni majetku a fyzicke ublizovani lidem uz je opravdu za hranou.

     1. Já se ale nikde nezastávám rabujících.

      A tohle:

      “Navíc průměrný černoch bude i se stejnými možnostmi zaostávat svými mentálními schopnostmi za průměrným stejně starým Evropanem, s genetikou nic nenaděláte.“

      se skutečně má smazat a jedinci, co toto mají za názor a svobodu slova mě děsí…

      1. A co třeba “průměrný Čech bude i se stejnými možnostmi zaostávat svými muzikálními schopnostmi za průměrným stejně starým Romem, s genetikou nic nenaděláte”? To by ti nevadilo? 🙂
       Ty jsi takový novodobý bruselský svazák, ještě si vás pamatuji z minulého režimu.

       1. Geneticky je skutečně dána inteligence. Ale nemá to nic společného s barvou pleti či geografickým původem. A dále je možno inteligenci buď rozvinout či zabít průběhem vzdělávání, rozhodně alespoň výsledek IQ testů hodně souvisí krom inteligence i se vzděláváním a tréninkem uvažování a řešení problémů.

        Vám se asi genetických předpokladů k inteligenci nedostalo, tak si to vynahrazujete budováním sebevědomí jinak. Možná by i vám prospěl lepší přístup ke vzdělání. No bohužel, to už asi nedoženeme, tak snad u těch dětí se to podaří.

        1. Tak pokud to bude důvěryhodným vědeckou studií prokázáno, tak pak tímto můžete argumentovat na závěry studie o nižší inteligenci, o které taky nevíme žádné detaily. Vše ostatní je od Vás hodně za hranou co bych čekal v této diskuzi.
         Inteligence samotná nikoho nedělá lepším nebo horším člověkem, je to jen výsledek testu!

         1. 2 Michal K.

          Za hranou je neustálé obhajování rasistického vyjádření.

          Ale jak už jsem přehodnotil, klidně ať to tu zůstane, ať je to pěkně navěky vidět. A zatím jsem se nedočkal žádného argumentu, i když už mazat nic nechci 😉

          1. Reakce na můj předcházející příspěvek: v žádném případě nepropraguji myšlenku rasa/etnikum/původ vs nižší IQ. Očekával jsem, že to bude vzhledem k obsahu článku jasné. Asi jsem to měl více zdůraznit v původní reakci. Článek je o lidech, obecně!, kteří si pletou vyjádření svobodného názoru s rabováním. A to asi nebudou nejbystřejší mozky této planety. Bohužel se můj příspěvek stal podnětem k úplně jiné diskuzi. Ovšem to už nemohu ovlivnit, ani původní příspěvek editovat či smazat, protože očividně umožňuje jiný výklad mých slov, než byl původně zamýšlen.

           Honza
           Jelikož jsi hodně aktivní v této diskuzi, poprosil bych, abys případné další nesrovnalosti uvedl na pravou míru za mne. Děkuji.

          2. Nicméně poučil jsem se. Příště, než si vůbec dovolím zmínit nějaké jméno, tak se důkladně seznámím s celým jeho profilem a prací. Aby se nestalo, že osoba, kterou jsem na základě přečteného článku považoval za sice lehce kontroverzní, ale nikoli za hranou, může případně prezentovat problematické názory, kterých si nebudu v okamžiku psaní vědom. Člověk pak může být lehce spojován s něčím, o čem ani v nejmenším neměl tušení.

    2. “O případném vlivu genů na prokázané skupinové (rasové) rozdíly v IQ neučinil žádný závěr.” Pokud to byla reakce na můj příspěvek, tak se důrazně ohrazuji proti účelové dezinterpretaci mého příspěvku a pokoušet se z něho udělat nějaké závadné vyjádření. Nejsem si vědom žádného rasového podtextu.

 7. Takovy cesky pohled na vec u velke casti z Vas. V UK se cernosska komunita celkem dobre zaclenila do spolecnosti. To proto, ze ta rasova nesnasenlivost vuci nim je minimalni. V Britanii sem si paradoxne pripadal vic znevyhodnovany nez kdejaky cernoch. Obecne Britove vychodoevropany vubec nemusi. Kolikrat si mi obrazne otevirala kudla v kapse, kdyz mi byly hazeny klacky pod nohy, ale nejsem magor, takze se slo dal a hazel sem to za hlavu. Kazdy takovou povahu nema a ja nezil v kumunite “svych” abych se teto diskriminaci vyhnul. V Americe pro me bylo vse jinak, znevyhodnovany sem si neprisel, spis naopak. Diskriminace nebo jakykoliv znevyhnovani na zaklade barvy pleti nebo puvodu je prasarna a nafackujte si vsichni Vy, co to delate. Nikdo si nevybira jestli se narodite bily nebo cerny, chudy nebo bohaty. Pokud Vas spolecnost respektuje takovy jaky jste, je velka sance ze z Vas bude dobry a mozna i uspesny clovek, ale pokud Vas spolecnost odsuzuje za neco, co ani neni Vase chyba, je velka sance, ze budete kriminalnik. Pral bych si, aby se toto v USA zmenilo, ale je treba zmenit vzdelavaci system tak, aby byl dostupnejsi. Jednim z duvodu proc jsem z CR odesel je tato zabednenost vetsiny. Kazdej druhej chytrej jako radio s nazory totalniho rasisty. O tohle nestojim.

 8. Johne, pokud i zmínka vědecké studie už je dnes považována za neonacismus, tak prosím o smazání mého příšpěvku v této diskuzi.

  1. Pouze v očích totálních dementů. V této diskuzi jsem konečně naplno pochopil, proč jsem za svoje názory taky často nálepkován jako dobroser a sluníčkář, i když celý život volím pravici a nesnáším anarchisty a komunisty.

   Protože když poukážu na to, že některé problémy jsou složité, tak si to lidi okamžitě spojí s názory exotů tady Honzova ražení, kteří požadují mazání všeho, co se jim nelíbí, názorové oponenty nesmyslně obviňují z páchání trestných činů a když už nic jiného, aspoň se začnou na Twitteru dožadovat, aby byli vyhozeni z práce.

   Takže přátelé, s tímhle jděte do prdele. Pokud si mám vybrat mezi dvěma extrémy, vyberu si radši ten konzervativní než ten liberální. Než se špinit občasným taháním za stejný konec provazu jako tyhle zrůdy, raději nebudu za správnou věc bojovat vůbec. Mě se to koneckonců netýká a muset neustále vysvětlovat, že “ne, nejsem levičák, souhlasím s nimi v téhle jedné věci a nesouhlasím ve sto dalších” mě už nebaví. Nasrat!

   1. T. zešílel jsi? Jako ten zbytek, co mě napadá? Shodneme se na tom, že jednoduchá cesta předsudků nikam nevede a že děti mají dostat šanci. Tak nechápu, proč mě najednou i ty označuješ za exota…

    Já tady jen stále dokola opakuji, že toto vyjádření:
    “Navíc průměrný černoch bude i se stejnými možnostmi zaostávat svými mentálními schopnostmi za průměrným stejně starým Evropanem, s genetikou nic nenaděláte.“ je čistý rasismus. Našel bych tu ještě pár dalších, jako dobytek atd… A jejich obhajování na internetu je v ČR trestným činem.

    Jinak se nezastávám a nezastával jsem se tu lidí páchajících násilí a rabujících, jen jsem projevil podložený názor, že v tvrdších trestech a přísnějších vězeních nespočívá řešení. Proč na mě na základě tohoto vidí místní rasismus obhajující jedinci (zdaleka to nejsou všichni zde a ani všichni, co sem dnes něco napsali) komunistu, nacistu, bruselského svazáka apod. vůbec nechápu. Ve skutečnosti jsem pravicovější, než většina zde, jenom racionálně chápu, že přes ty tvrdší věznice cesta nevede. Nabízel jsem k tomu několik argumentů k diskuzi a mezinárodní srovnání, místo diskuze jsem se postupně dočkal neonacistických rasových vyjádření, což mě naštvalo. Ozval jsem se, že se to jedno nejkřiklavější prohlášení má smazat a dostal ještě více rasismu a neonacismu.

    Osobně si myslím, že i ujetá studie o IQ vs původ člověka je rasistický nesmysl, ale její zmínka mi až tak nevadila. Ono zkoumat IQ podle původu si totž plete kauzalitu s korelací, horší přístup ke vzdělání totiž vede k menšímu měřitelnému IQ. A tak jsme zpátky u toho, co tvrdím, že je nutné zplepšit. Ale kdo chce, najde si tam holt své odůvodnění, proč má lepší původ. (Heydrich by měl radost).

    Neblbněte a vraťte se meritu věci, že je hrozné, co se děje. A že to nemá jednoduché řešení a rasové předsudky to nevyřeší.

    1. Ano, souhlasím, že se jedná o složitý problém. Jen tu nesouhlasím s názorem, že každý se může stát jaderným fyzikem, stačí mu dát dobrou školu. A nemá to nic společného s rasou. Mě by mohli učit jadernou fyziku, jak by chtěli a stejně bych jaderným fyzikem nebyl. Snad to jako vysvětlení stačí a můžeme se tady navzájem přestat obviňovat z nějakého závadného podtextu.

     1. Pro doplnění, ani já netvrdím, že z každého uděláte jaderného fyzika.

      Jen zastávám názor, že se z hlediska společnosti vyplatí dávat dětem šanci na vzdělání a snažit se pomoci jim uplatnit jejich potenciál. Protože nechat je napospas ghettu je pošle do ghetta.

      A když už se to nestihlo v dětství, dává smysl a vyplatí se to pokoušet dohnat v tom krimu. Je to mnohem funkčnější, než vězení ala středověk.

      1. Já tak chápu tu studii, že se snažila vyvrátit ten dnešní předpoklad, že každý je skrytý Einstein. Tak to prostě není. Jenže je to tak politicky ožehavé téma, že jak se toho člověk dotkne, tak na něho hned útočí.

       Nebylo by lepší se s tím prostě smířit, aby to nebylo uděláme z Tebe jaderného fyzika. A když to náhodou nezvládneš, tak Tě odepíšeme? Snažit se po letech o nápravu škod je strašně těžké. A na to se pak nabaluje spousta dalších problémů a aspektů a už se to strašně komplikuje.

       1. Ono stačí, uděláme z Tebe šikovného truhláře… A nebo něco úplně jiného, pro co máš vlohy.

        Ale prostě dát šanci, jinak se to pak prostě špatně dohání

        1. On si jen dovolil zpochybnit očekávání, že když oba rodiče mají IQ 60, tak dítě se narodí s IQ 300. Nejsem biolog, takže to nemohu posoudit. Nicméně na absenci IQ génia není nic špatného. Já taky nejsem největší mozek této planety. Společnost potřebuje i pekaře, recepční, cokoli. Ale, když každému budeme do hlavy od narození vtloukat, že “určitě” bude příští prezident, což se prostě nestane. Pak následuje frustrace, zklamání a další hromady sociálních negativních jevů. To nesouvisí s rasou. A ani já jsem o rase nikde nehovořil.

 9. Podle mě ta studie navíc nehovoří o IQ vs původ. To by mi připadalo řekněme problematické.

  @John, jestli mohu poprosit tak to moje vyjádření raději smaž. Nerad bych, aby si ho někdo mylně interpretoval.

 10. Sel jsem se ted projit do lesa na krasnou ranni prochazku. Mam uz nachozeno 15,862 kroku. Venku je slunicko, ale pritom takovy krasny chladek ja po ranu na horach byva. Mezitim se tady rozviji vasniva diskuze, ale zas tak dulezita neni. Kamarad Jason si s tim zakazem vychazeni taky nejak uz poradi. Oni to zase posunuli 18.00 misto 17.00. Pry to bylo poslano omylem vsem lidem v oblasti L.A. a ta zprava o 17.00 byla urcena jen jednomu mestu a ne cele oblasti.

  Nikdo z uredniku a politiku se nevyjadruje k tomu, ze by se nemelo shlukovat kvuli Covid-19. Rousku ma tak 10-20% protestujicich. Tisice lidi se ted hromadne sdruzuji a krici hesla, coz je velmi riskantni chovani na prenos Covidu. Jsem velmi zvedavy jestli ted vyskoci v USA pocet nakazenych. A znovu budou nejvice postizeny ty mensiny, ktere ted prostestuji. Proc ale vubec nikdo z politiku proti tomu nic nerekne, kdyz jeste porad je zakazano lezet na plazi, poradat koncerty, chodit do kina nebo posiloven. Co je spravne reseni? Zachranit zivoty z Covidu a zakazat protesty? Chranit svobodu slova s tim, ze kazdy si nese riziko za svoje chovani? Spousta techle problemu co se dnes deji nemaji nejake jednoduche reseni. Kdyby to jednoduche reseni bylo, tak verim, ze uz by ho nekdo implementoval. Naprosta masova vetsina lidi v USA nechce policejni brutalitu, ale ty reseni nejsou tak snadna jak i ostatni veci kolem nas.

  1. Dobré ránko a díky

   Držím palce Jasonovi a jeho bizu

   A předpokládám, že se i tiše (pod fondy) můžeme zasmát tomu, že tvůj post (co nemůže za to, co se pod ním rozjelo) byl o podnikajícím kamarádovi z menšiny 😉

   Jinak pěkný den a sorry, některé věci mě prostě štvou

    1. Hmm, jak myslíš.

     Ve skutečnosti nejde o cenzuru, ale o potenciální zodpovědnost provozovatele blogu. Já být Johnem, smažu to celé, něco je jasný rasismus, něco smrdí obhajobou rasismu a rozhodně bych to nechtěl mít na svém osobním blogu.

     viz rekapitulace rozhodnutí německého spolkového soudu a soudů britských ohledně výkladu EU směrnice a jejího uplatnění na Google Inc. “Podstatné je, že soudy obou zemí potvrdily, že ISP tohoto typu není odpovědný za proti-právní obsah do doby, než je najisto postaveno,že se o protiprávní obsah jedná. Významným faktorem pro stanovení odpovědnosti je to, zda ISP podnikl kroky, které vedly k objasnění, resp.podnikl kvazi dokazování, zda je obsah proti-právní. Jestliže postupoval tak, aby si ověřil správnost tvrzení jednotlivých stran, nenese odpovědnost.”

      1. Je dobre, ze su stale ludia co sa ozvu a nedaju sa prekricat. Internet je plny antivaxerov, fake newserov, xenophobov, ktory ta hned zacnu nalepkovat za slnieckarov, komunistov a neviem co ine, ked sa ich nazor nezhoduje s tvojim. Ber to ako chlap a neurazaj ludi. Nic nie je cierno biele. Lahke riesenia (ako je nejaka pochybna studia o IQ na zaklade rasy) su proste to, lahke riesenia, ktore nefunguju.

       1. ľahké riešenia naopak fungujú a sú veľmi účinné, čo nefunguje sú komplikované riešenia, pretože do nich si obvykle rôzne tretie strany zakomponujú svoje záujmy, ktoré inak nemajú s riešením problému nič spoločné…
        pokiaľ ide o rasy, tak rasy skutočne existujú a existujú medzi nimi aj rozdiely ako po antropologickej, tak aj po psychologickej stránke, do ktorej patrí aj výška IQ

 11. Nejde mi odpovědět přímo (https://www.podnikanivusa.com/2020/06/01/podnikani-jak-za-valky/#comment-213472), tak to píšu Honzovi sem.

  To, že tu někdo chce střílet černochy, protože si myslí, že mají nižší inteligenci, je tvoje konstrukce. Nesmyslně jsi spojil dvě úplně nesouvisející vlákna diskuze. V jednom se diskutovalo řešení současných nepokojů, kde – jen tak mimochodem – fakt nedělají bordel jen černoši. Ve druhém se řešily sociální problémy obecně. Podle Davida by to moje řešení stejné nefungovalo, protože problém není v nedostatečném zázemí a příležitostech, ale v průměru nižší inteligenci. Já ten pohled nesdílím, ale trvám na tom, že se *nejedná* o rasismus a budu obhajovat svobodu o tom diskutovat.

  Jestli se domníváš, že tu někdo porušuje zákon, přestaň tu spamovat a běž radši sepsat trestní oznámení. Je to tvoje občanská povinnost. Nepíšu přes proxy, vyplnil jsem tu normální e-mail. Klidně Johnovi pošlu svoje celé jméno a adresu, ať policii nepřiděláváme zbytečnou práci. Těším se na předvolání k poskytnutí vysvětlení. A buď tak hodný, napiš pánům policistům, ať tě informují o tom, jak s tvým oznámením bylo naloženo. Až ti dají vědět, že se žádný trestný čin nestal, tak aby tě to třeba namotivovalo se trochu dovzdělat a přestat syčet síru na každého, kdo řekne něco, co odporuje tvému vidění světa.

  1. Ale jo, pro mě za mě to stále opakujte. Já se nikam obracet nebudu, mojí snahou je ohradit se proti rasistickým tvrzením, nikoliv podávat trestní oznámení. (pro doplnění, to by byla povinnost u závažnějších věcí, ale nebudu vás obtěžovat jinými paragrafy)

   Jinak to snad není možné. Dovzdělejte se tím 57325/00 ECHR

   Svoboda diskutovat, ve vašem podání “nižší inteligenci etnik”, z vás by měly skutečně některé postavy temných kapitol evropských dějin radost.

   Nehledě na to, že bych si o někom, kdo souhlasí s šancí pro děti, skutečně nemyslel, že bude něco takového obhajovat. Víte co změříte testy inteligence, mimo jiné sociální situaci a přístup ke vzdělání. Viz dostudujte si například hodnocení Binet-Simon testování v USA (pro imigranty)a proč se od těchto praktik upustilo (Morton Hunt Dějiny psychologie).

   1. Nevím, jak s tím souvisí šance pro děti. Ta je pro všechny, nezávisle na rase. David si myslí, že by to problémy stejně nevyřešilo. To je legitimní názor, který nesdílím, ale je to legitimní názor.

    Proč je to legitimní názor? Protože ukazuje na potenciální slabé místo. Buď pravdu nemá a řešení v podobě lepšího přístupu ke vzdělávání apod. by fungovalo. A nebo pravdu má a patologické sociální jevy by to stejně neodstranilo. Pak je na čase začít přemýšlet nad jinými řešeními. Nějaké množství lidí, kteří neuspějí, bude existovat vždy, ale je docela podstatné vědět, kolik jich asi je a tak.

    Takže zodpovědět si tuhle otázku je naprosto klíčové. A dokud někdo jako řešení toho “problému” (když jsme se ani neshodli, že ten Davidův předpoklad platí) nezačne navrhovat rasově motivované násilí a omezování práv a svobod, o rasismu opravdu nemůže být řeč. Je absurdní se tím furt ohánět.

    Blíž jsem se k tomu rozepsal v dalším komentáři, který čeká na schválení (asi proto, že obsahuje odkazy).

    1. Názor, že lepší přístup ke vzdělání by situaci nevyřešil je legitimní. A debata o tom je to, co bych nijak nerozporoval.

     Tvrzení o nižší průměrné inteligenci etnika legitimní není. To je rasismus. A podaný vyjádřením z hodně zapáchající žumpy.

     A když si se sebezapřením odmyslím, že debatovat nad rasistickým vyjádřením se nemá (proto jsem to chtěl smazat a chci stále, protože to zavádí diskuzi někam úplně špatně a dotýká se to věcí, kde už začíná problém, včetně těch trestně právních konsekvencí v dalších extrémech těchto názorů), tak platí, že poměřovat IQ dle etnického původu je zaměňování korelace s kauzalitou. Na což už se dávno přišlo, proč je to nesmysl.

     Navíc já nikde netvrdím, že lepší přístup ke vzdělání má z lidí dělat génia. Tvrdím, že každý má dostat šanci. Například protože pohled na rodiče utápějící svou frustraci v alkoholu skutečně nikoho nenaučí, že se snahou zaměřenou směrem, pro který má dané děcko vlohy, vede k lepší budoucnosti. A tady je jedno, jestli je 1/10 truhlářem, 1/10 pekařem, 1/10 muzikantem, 3/10 dělníkem v automobilce u pásu … 1/100 fyzikem. Protože i prací u pásu v automobilce si jde zajistit rodinu a rozhodně je to bezpečnější a míň stresující, než “kariéra v gangu. A tam, kde se toto nestihlo naučit dotyčné v dětství, má nastoupit resocializační funkce vězení. Prokazatelně to funguje mnohem lépe, než káznice s “tvrdými” tresty, odkud se vrací dotyčná část odsouzených do života jedině s větší frustrací a víc kontakty na ostatní s kriminálními sklony. Což je toxický koktejl. A volání po více ostré munice a tvrdších trestech proto nevede k bezpečnějším ulicím.

     1. Není problém v tom, že to vidíš moc úzkoprofilově? Proti nepřiměřenému zásahu policie se postavili lidé z celé země. Johnův článek si stěžuje na ty, kteří nejsou schopní pochopit, že vyjádření prostestu, na který mají samozřejmě nárok, by nemělo sloužit zároveň k rabování či zapalování aut. Protože to už je poněkud vzdáleno od vyjádření názoru. A právě TY a nikoho jiného jsem si dovolil kritizovat. Bohužel to tady zabředlo do úplně jiné diskuze, ale to už je záležitost jiných.

      1. Já se ale těch rabujících v ničem tady nezastával, jen jsem předložil argumenty, proč cesta tvrději je trestat nikam nevede. Nikde jsem tím nepsal, že se nemají trestat, jen jsem popsal, že úplně jiný způsob průběhu jejich trestu je funkční lepší cestou k bezpečnosti.

       Následně jsem se dozvěděl, že není a odůvodněno to bylo čistě rasistickým vyjádřením Davida (já bych to i vzal, pokud by bylo psáno, že nízkou průměrnou inteligenci vidí u těch rabujících, ale to on nepsal). Ohradil jsem se s tím, že podobné výlevy z rasistické žumpy se mají smazat. A už to jelo… Dozvěděl jsem se mnoho smutného o několika čtenářích tohoto blogu (a samozřejmě pár nadávek opakujících se v určitých kruzích)…

       1. Tady je v těch komentářích už strašný zmatek. Možná jsem se na začátku nevyjádřil naprosto jasně, takže se snažím dopátrat, jestli si ještě s někým musím něco dovysvětlit nebo jsou ty narážky na komentář “přes čáru” už opravdu jen na jiné. Fakt nemám nějaká pochybné výlevy na internetu zapotřebí.

 12. Johne, smaž celou tuhle diskuzi!!

  Tahle diskuze už dávno přesáhla rozumnou mez!
  Vidím, že se mi tu někteří snaží podsouvat názor, který jsem nikdy nevyjádřil.

  1. Klid. Tady se vedla normální civilizovaná diskuze než tady pan “Elf” začal vznášet nesmyslná obvinění, ohánět se paragrafy a dožadovat se mazání komentářů, které se mu nelíbí.

   Podstata těch lidskoprávních hnutí byla a je v tom, že každý lidský život je stejně hodnotný a s každým by mělo být zacházeno stejně. To tu (doufám) nikdo nerozporuje. Rasisté ano.

   Označit za rasistu člověka, který vysloví domněnku, že nějaká skupina je v průměru míň inteligentní než druhá, je naprosté znevažování památky skutečných obětí rasismu. Je to devalvace toho pojmu. Mám kamaráda vietnamské národnosti, který od dvou let žije v ČR a bál se za náma přijít do hospody, protože jednou někde potkal holé hlavy, které mu vyhrožovali. Osobně jsem byl svědkem toho, jak na jeho národnost měla pejorativní narážky starší paní, když jen stál na ulici vedle nás. Prosím pěkně, TOHLE je rasismus a jeho oběti to reálně poškozuje přinejmenším psychicky.

   Když si někde na netu přečtu, že Norové mají vyšší průměrné IQ než Češi [1], fakt se tím necítím ohrožen na svých základních lidských právech. Když se v mainstreamových médiích dočtu, že lidé s menším počtem ACE2 receptorů by mohli být odolnější vůči SARS-CoV-2 [2], tak to také nepovažuji za rasismus. A kdyby tu někdo napsal, že průměrný pes je míň inteligentní než průměrný člověk, tak bych to rovněž nepovažoval za výzvu k týrání zvířat.

   Já si nemyslím, že by ve kvalitní studii, po kontrolování pro environmentální, sociální aj. vlivy, nějaká signifikantní korelace mezi barvou pleti a inteligencí mohla vyjít. Samotné geny ovlivňující množství pigmentu inteligenci asi neovlivňují. Pokud by se mezi Afroameričany vyskytovaly v nadměrné míře nějaké geny zodpovědné za nižší inteligenci, byly by to patrně úplně jiné geny. A byla by zvláštní náhoda, že by se ty geny zrovna nevyskytovaly u žádného jiného etnika.

   Taky bych připomněl, že inteligence není jednorozměrná veličina. IQ testy, které se zarputile snaží tu inteligenci na to jedno číslo napasovat, nejsou vše. Bylo by tedy žádoucí ty případné rozdíly v IQ dál vyšetřit: zjistit, v jakých konkrétních ohledech se naše schopnosti liší.

   V neposlední řadě bych se pozastavil nad tím, proč v primárně bělošské populaci většinou mívají lidé tmavší pleti problémy nezávisle na tom, odkud přesně pochází. Afroameričané mají kořeny v Africe, Romové v Indii (kasta nedotknutelných). Oproti nám mívají snědší pleť i lidé z muslimských zemí. Byla by zvláštní náhoda, že by všichni měli ty “špatné geny” zodpovědné za “nižší inteligenci” nebo “asociální chování”.

   To je můj názor a tohle bych odpověděl Davidovi. Jenže Honza žádné argumenty nemá a jak se někdo dotkne jeho vize světa, kde se všichni rodí stejní, chce jen mazat, mazat, ohánět se paragrafy a zase mazat.

   A víte, vážení, co je ten objektivní důvod si myslet, že David má pravdu? Tohle. Přesně to, co se tu děje. V normálním světě by tohle téma bylo dávno tisíckrát vyřešené, existovaly by kvanta kvalitních studií, které prošly tvrdou kritikou ať z jedné či druhé strany a jednou pro vždy by se vědělo, jak to tedy je. Ale pokud je podle názoru zdejšího “Elfa” trestné byť jen vyslovit hypotézu zde v diskuzi, tak to je pak holt těžké věřit tomu, že na akademické půdě je tomu se svobodou projevu jinak.

   [1] https://worldpopulationreview.com/countries/average-iq-by-country/
   [2] https://zpravy.aktualne.cz/domaci/jsou-nemci-odolnejsi-vuci-koronaviru-sledujeme-je-jsme-jim-p/r~dec53b9e802911eab1110cc47ab5f122/

   1. Milý T. (povšimni si, že jsem tě v celé této diskuzi nikdy neznačil jedinou nadávkou), je to přesně naopak.

    Nikdy a nikdy jsem nenapsal, že se všichni rodí stejní. Vážně si myslíš, že jako člověk s matematickým elitním vzděláním mám pocit, že jej zvládne každý. Já jen opakuji, že každý si zaslouží šanci. A myslím tím, šanci ukázat, že když se zaměří na to, co mu jde, je pro něj i jiná cesta, než ulice a ghetto. Myslíš, že má tvrzení zde, že někdo může být truhlářem, někdo muzikantem je tvrzením, že všichni se rodí stejní, nebo jen prostě vidíš vše bezdůvodně rudě? Jenom prostě tvrdím, že jsou lidé, co jim jako dětem nikdo neukázal, že jejich manuální zručnost například, nebo umělecký talent je uživí, když se mu budou věnovat, bez kriminality…

    Jinak Davidovými tvrzeními ten rasismus začíná. A důvod, proč se studie například toho Noah Carl z Cambridge odmítají a proč byl vyhozen není v tom, že by nemohl zkoumat, co zkoumal, ale že to zkoumal nevalidními pseudovědeckými metodami. Já s tebou souhlasím, že pokud se podobné zkoumání očistí o vliv původu, výživy, vzdělání atd. vyjde na dostatečně velkých populačních skupinách nulový rozdíl.

    Jen na rozdíl od tebe trvám na tom, že prohlášení o nízké inteligenci etnika je rasismus. A bohužel nám historie ukazuje, že tolerance podobných prohlášení vede k tomu, že tomu víc lidí věří a následně se v tom navzájem utvrzují a jak to končí Evropa měla příležitost vidět a zažít, proto je to trestné. A proto mi to vadí.

    A nemůžu se ubránit dojmu, že moje snaha zde lidi štve právě a zejména nikoliv kvůli nějaké svobodě slova, ale protože jim David “mluví z duše”.

   2. Milý T. a ještě jeden dotaz, proč když máš argumenty a na rozdíl ode mě tě to neštve, jako rasismus, proč jsi Davidovi nepsal toto hned? Můžeš mi prosím nějak vysvětlit, proč místo toho jsi se pustil do mě? A označil mě za “debila”, za “asociálního ideologicky zaslepeného psychopata”?

    Já jsem jen žádal smazání jedné rasistické věty, protože to je jediná cesta, jak dotyčné umravnit, aby používali argumenty a nikoliv nějaké rasistické polopravdy? Tu větu, co mi vadila jsem x krát zopakoval, to z toho nebylo jasné, že mi jde o to, že toto do diskuze nepatří?

    1. Honzo, to se asi budu muset omluvit za zmatky. On se ten komentář o rasistické větě nějak ocitl hned pode mnou a mně pořád nebylo jasné, odkud se ta narážka vzala. Až teď je mi jasné, že to byla reakce na úplně jiný komentář.

    2. Mazání je jediná cesta jak někoho umravnit? Dále určuješ, co do diskuze patří a co ne? Žvást o argumentech je od tebe už jen směšnost sama, když jsi to tu zaplevelil nejvíc ze všech a argument v tvých větách (na rozdíl od tvých oponentů), aby člověk pohledal. Místo toho bys akorát mazal. Odkud jsi vypadl, ty zrůdo, z kulturní komise, nebo rovnou Orwellovi z 1984?

     1. Děkuji za další snůšku nadávek

      Myslím, že se tu skutečně krásně ukazuje, jak vám všem vadí, když někdo označí pravým jménem Davidovo (a vaše) smýšlení o inteligenci menšin. OK, tak to klidně nemažme, jen ať je tu navěky zachyceno, co jste zač.

      A nějaký argument, proč ten lepší přístup ke vzdělání nefunguje a proč dělají ti Norové ve svém vězeňství vše špatně by nebyl?

      1. Honzo, prosil bych víc rozlišovat u těch komentářů. Člověk se tu omlouvá za zmatky a pod sebou najde jen poděkování za další urážky a házení do jednoho pytle se všemi těmi zlými. To není moc fér!

       1. 2 Halit – tady je to i odskočené a mělo by být jasné, že je to odpověď p.Václavovi, který nás tu pěkně v diskusi obohatil. Ber to tak, že mě to začíná s nimi bavit. Takže nic memažme a uvidíme, jestli se krom rasismu dočkám i argumentace. Zatím jsem se jen dozvěděl, že mít 5 procent světového obyvatelstva a 25 procent světových vězňů je prostě nutnost, protože inteligence amerických černochů v USA prostě nikdy nemůže být stejná, jako inteligence Evropanů.

        1. 2 Honza – tak to je téma, do kterého já se rozhodně zapojovat nehodlám. Takže končím s touto diskuzí. S tématem rasismus nepotřebuji mít nic společného.

      2. Já, ty zrůdičko, o rasách, o řešení nepokojů apod. nenapsal ani jedno písmeno, ani znak. Tak mě do toho netahej! Mě zaujala pouze a jenom ta tvoje snaha ostatní cenzurovat a ještě to vydávat za to, že těm, které bys mazal, vlastně činíš dobrý skutek. Z toho se každému, kromě tobě podobných hajzlů, musí zvedat žaludek.

       Už ti to psal někdo výše. Obecně platí, že hlouposti, nepravdy a lži rozbiješ argumentem. Realitu, pravdu, tu musíš smazat, jinak se jí nezbavíš. No a protože tvoje doba ještě nenadešla, tak se tu dožaduješ jen mazání komentářů (a je úplně jedno, jestli jsou úplně nesmyslné, nebo ne), ale každému cenzorovi dojde poměrně rychle, že je potřeba spolu s komentářem mazat i jeho tvůrce. No a do téhle společnosti jsi se sám zařadil, proto ta zrůda.

       1. Děkuji za další nadávky.

        Zrekapituluji to.

        Opět jsi se zastal rasistických vyjádření. Co to vypovídá o tobě?

        Opět jsi nepřidal jediný argument do diskuse (ve které zatím není jediný argument, proč nefuguje, co popisuji a co prokazatelně má jako prevence kriminality lepší výsledky).

        Budu se i nadále těšit na další tvá obohacující vyjádření 😉 Já jsem cestu a argumenty pro ní popsal, reakcí na ní ze strany nesouhlasejících bylo jen rasistické prohlášení, či spousta vyjádření zastávajících názor, že to rasistické vyjádření je zcela v pořádku. Nevadí, já mám času dost, třeba na něco přijdeš/te.

    3. Protože v prostředí, kde někdo opakovaně vznáší nesmyslná obvinění z trestných činů a dožaduje se mazání “závadných názorů”, se nedá dobře diskutovat. Je to v podstatě forma vyhrožování. Priority se posunou úplně jinam.

     Můžeš tu svá tvrzení o rasistické větě opakovat pořád dokola, ale pravda se tím z toho nestane.

     1. 2 T. Díky za reakci

      Dobře, podle tebe to tedy není rasistické vyjádření

      Mohl bys mi tedy vysvětlit, jak je možné, že v 57325/00 ECHR je takový postup označen jak rasová diskriminace, za niž byla učiněna zodpovědná Česká epublika?

      Mohl bys mi prosím vysvětlit, jak chápeš ten trestný čin dle § 403 trestního zákoníku? (který řeší mimo jiné i hlásání rasové, etnické, či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob) Toto by mě zajímalo v souvislosti s označováním černochů, jako osob méně inteligentních, čehož se zde neustále zastáváš, dokonce píšeš “že by to i mohla být objektivně pravda” a vyjadřuješ názor, že je škoda, že to nikdo neprozkoumal.

      Mohl bys mi prosím výše uvedené vysvětlit i ve světle rekapitulace trestněprávní problematiky obsahu publikovaného na internetu a relevantní judikatury soudů uvedené zde https://www.kpbi.cz/prilohy/167_NOO.pdf?A mohl bys mi prosím vysvětlit, co si ty konkrétně představuješ pod pojmem xenofobie?

      1. Přestaň překrucovat má tvrzení. Nikde jsem nenapsal, že “by to objektivně mohla být pravda”, protože si to nemyslím, ale že “existují objektivní důvody si to myslet”. Tzn. nejen ty subjektivní.

       Pokud je mi známo, tak k takovému závěru došly některé studie. Lze k němu dojít i na základě toho žebříčku zemí podle inteligence, který jsem linkoval v jiném komentáři. Možná vychází ze špatných zdrojů, možná jsou metodicky chybné (a tudíž samy o sobě ve skutečnosti objektivní nejsou). Ale když si někdo, kdo není odborník, takový přehled vyhledá a na jeho základě si učiní názor, aniž by si ověřil, že neexistují lepší zdroje, které ten závěr rozporují, tak se možná dopouští chybné práce s informacemi a možná je idiot, ale faktem je, že 90 % populace si ty informace vyhledat ani nezkusí, tak z toho důvodu jsem to hodnotil jako “objektivní důvod si něco myslet” (i když názor, ke kterému dospěje, objektivní třeba není).

       Není v silách běžné populace detailně prověřovat každou informaci, každou studii, stát se expertem na statistiku a potažmo všechny obory lidské činnosti. Někdo jim to musí předchroupat. Ten “někdo” jsou zpravidla média. Ale kvůli lidem jako ty se dnes médiím nedá věřit, že by o tom informovala nezaujatě. Jinak řečeno: kdyby tam vyšel článek, že mezi rasami rozdíly v inteligenci nejsou, stejně se najdou lidi, kteří tomu nebudou věřit čistě jen kvůli tomu, že ta média si dnes nic jiného publikovat prostě netroufnou. A je úplně jedno, že tam ty rozdíly třeba fakt nejsou a ten článek by byl pravdivý. Je tu poptávka po politické korektnosti, pravda je až druhořadá.

       57325/00 ECHR není pro tuto diskuzi relevantní. Bylo by to relevantní, kdyby rozmísťování dětí do škol probíhalo podle zcela korektních kritérií (třeba i zaslepených, tzn. ten, kdo by o tom rozhodoval, by neznal etnickou příslušnost dítěte), ale protože by romské děti shodou náhod končily ve zvláštních školách častěji než ty bílé, bylo by to označeno za diskriminaci. A kdyby to tak bylo, měl bys pravdu, že zde existuje konkrétní právní riziko, ale to by fakt nebylo dobře. Byl by to důvod k velmi vážnému znepokojení a okamžitě bych podnikl kroky k nápravě takového stavu.

       Ke § 403 jsem se už vyjadřoval. Kdyby někdo chtěl černochy zbavovat jejich práv nebo vyzýval k násilí vůči nim, bylo by to trestné. To se tu nestalo.

       A uváděl jsem tu několik příkladů, proč je i nesmysl, aby to trestné bylo. Cituji:

       > Když si někde na netu přečtu, že Norové mají vyšší průměrné IQ než Češi [1], fakt se tím necítím ohrožen na svých základních lidských právech. Když se v mainstreamových médiích dočtu, že lidé s menším počtem ACE2 receptorů by mohli být odolnější vůči SARS-CoV-2 [2], tak to také nepovažuji za rasismus. A kdyby tu někdo napsal, že průměrný pes je míň inteligentní než průměrný člověk, tak bych to rovněž nepovažoval za výzvu k týrání zvířat.

       Ta jeho věta prostě žádnou nenávist nešířila, nevyzívala k násilí, neobhajovala diskriminaci. Tudíž není a rozhodně by neměla být trestná.

     2. 2 T. A ještě bych tě poprosil o vysvětlení tvého pohledu na

      § 355
      Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob

      (1) Kdo veřejně hanobí

      a) některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo

      1. Ta věta tak, jak byla formulována, má k hanobení opravdu hodně daleko. Tohle není ani tolik o tom, jakou informaci napíšeš, ale hlavně o tom, JAK ji napíšeš. Je to o emocích. O tónu, o náboji.

       Je rozdíl říct, že Češi mají jednu z nejvyšších průměrných spotřeb alkoholu na hlavu na světě a je rozdíl říct, že Češi jsou vychlastaná, geneticky podřadná prasata. Asi tak bych ten rozdíl přirovnal.

       1. 2 T. ano, toto rozdíl je, konstatování o výši spotřeby je OK, ta druhá věta o “vychlastaných, geneticky podřadných prasatech” OK není, jsem rád, že v tomto se shodneme. Důvod vychází u toho, že první věta je konstatování nějaké skutečnosti, druhá je o dehonestaci.

        No a já mám za to, že věta:
        “Navíc průměrný černoch bude i se stejnými možnostmi zaostávat svými mentálními schopnostmi za průměrným stejně starým Evropanem, s genetikou nic nenaděláte.”.
        Tak tato věta za prvé není konstatování skutečnosti a za druhé je dehonestující. Ano, není obsahem natolik vulgární, jako váš příklad, ale přesto je veřejné hanobení etnické skupiny.

        A za pravdu mi dává například1 T 22/2018 – Obvodní soud pro Prahu 1, kde se obviněný po sdělení obvinění přiznal a přijal podmíněné zastavení trestního stíhání se zkušební dobou 12 měsíců za výrok “Cikáni jsou jak medůzy – otravný a k ničemu.”.

        Já osobně v tvrzení, že prý černoch bude vždy zaostávat svými mentálními schopnostmi za průměrným stejně starým Evropanem a tím výše uvedeným o cikánech moc velký rozdíl nevidím.

        1. V ČR naštěstí nefunguje precedentní právo. Ale i kdybychom měli tyto dvě kauzy porovnat, jsou tam značné rozdíly.

         1. “Cikán” může být vnímáno jako dehonestující samo o sobě (ten pojem je obecně považován za nekorektní).

         2. Přirovnání ke zvířatům je také dehonestující, byť zde je nutné to brát s jistou nadsázkou, protože se jedná o vtip.

         3. I podprůměrně inteligentní člověk může být prospěšný a nemusí být otravný.

         4. Oba výroky byly napsány v češtině a předpokládám, že z ČR. Zatímco jeden se trefuje do etnika, které má v naší populaci netriviální zastoupení a kde je situace poměrně hodně vyhrocená (viz např. žhářský útok ve Vítkově) a ve společnosti to téma silně rezonuje, druhý se trefuje do etnika, které se v ČR vyskytuje řádově méně a přinejmenším před vypuknutím imigrační krize se o něm prakticky nemluvilo.

         Kdyby tam byla řeč třeba o Eskymácích, nevěřím tomu, že by se to před soud vůbec dostalo. Protože ultimátně jde o společenskou škodlivost. Romové si to můžou přečíst a cítit se uraženi, nebo si to může přečíst někdo, kdo jim bude chtít škodit a tohle ho v tom povzbudí. Eskymáci si to nejspíš nepřečtou a pravděpodobnost, že to někoho vyprovokuje natolik, aby jim jel přes půl planety zbourat iglů, je naprosto mizivá. To by to téma ve společnosti muselo rezonovat daleko, ale daleko víc. A ano, pak by ten výrok možná byl trestný i vůči Eskymákům.

         Osobně si přesto nejsem jistý, že by ten výrok měl být trestný, ale protože je upřímně docela stupidní a výše trestu je velmi rozumná, moc mě to netankuje.

         1. Mám za to, že Davidův výrok je stejně stupidní, stejně dehonestující a stejně závadný v tom, že tolerování obdobných výroků posiluje ostatní stejně smýšlející v jejich konání a je tedy začátkem cesty, která vede do nepěkných konců. Ostatně o faktoru povzbuzení to píšeš i ty.

          A jinak se mýlíš i v otázce precedentnosti našeho právního systému. Judikatura postavila už dávno neodůvodněné nerespektování rozsudku v obdobné věci do roviny porušení práva na spravedlivý proces. A následně bylo toto i kodifikováno, viz Občanský zákoník

          § 13

          Každý, kdo se domáhá právní ochrany, může důvodně očekávat, že jeho právní případ bude rozhodnut obdobně jako jiný právní případ, který již byl rozhodnut a který se s jeho právním případem shoduje v podstatných znacích; byl-li právní případ rozhodnut jinak, má každý, kdo se domáhá právní ochrany, právo na přesvědčivé vysvětlení důvodu této odchylky.

          1. Ale nějaký výrok nemůže být trestný jen kvůli tomu, že “posiluje ostatní stejně smýšlející” a je “začátkem cesty”. Svoboda myšlení je jedním ze základních pilířů moderního práva. Nemůžeš být stíhán za to, že to vypadá, že si myslíš něco závadného.

           David přispěl do debaty relevantní námitkou (proč ji považuji za relevantní, resp. proč je důležité na ni odpovědět, jsem vysvětloval výše). Není tam nic, co by bylo zbytečně emocionálně zabarvené. Nedožaduje se žádného zbavování práv nebo násilí. Kdyby to někdo následně začal dělat, tak to už je jeho problém, jeho zodpovědnost a skončit před tím soudem si fakt zaslouží.

           A citovat paragraf § 13 (Oddíl 3, Ochrana soukromých práv) mi přijde v kontextu této diskuze fakt hodně mimo.

   3. Díky za odkaz a vnesení dat do diskuze.

    Stejně bych byla opatrná v kauzalitě rasa -> velikost IQ.

    V té rovnici by mě zajímalo, jak bylo kontrolováno následující:

    -počet nocí kvalitního spánku před IQ testem
    -kvalita stravy v těhotenství matky
    -zdravotní stav během dětství/ prodělané infekce…
    -byl dotyčný trénován v řešení podobného typu úloh dříve?
    -má za sebou hodiny matematiky?
    -počet žáků ve třídě při výuce matematiky
    -přístup k elektřině, internetu

    Nemáte odkaz na studii, která by to opravdu zohledňovala?

 13. Myslím, že účelem tohoto webu není vzájemné se osočování a výhrůžky mezi čtenáři. Každý, kdo souhlasí, nechť pošle Johnovi email, ať tuhle diskuzi celou raději smaže.

  1. Jakoby nestacilo spamovat diskuzi pod clankem. Jeste zaspamovat Johnovi email, at uz ho to konecne nasere a zrusi to a mas svoje vitezstvi. Fakt nevim jestli me vic serou rasisti nebo SJW. Obvykle asi podle toho ci vyplod si prectu jako posledni.

   1. Proti nepřiměřenému zásahu policie se postavili lidé z celé země. Johnův článek si stěžuje na ty, kteří nejsou schopní pochopit, že vyjádření prostestu, na který mají samozřejmě nárok, by nemělo sloužit zároveň k rabování či zapalování aut. Protože to už je poněkud vzdáleno od vyjádření názoru. A právě TY a nikoho jiného jsem si dovolil kritizovat. Bohužel to tady zabředlo do úplně jiné diskuze, ale to už je záležitost jiných.

    1. Co znamena, ze se proti necemu “postavili lide cele zeme”? Hrajes si se slovama, aby to evokovalo neco uplne jinyho. Proste v dany zemi se sebrala urvana a nasrana mensina a sla do ulic delat bordel. Lide cele zeme ale nepovstali. Maximalne na sebe hulakaji dve rozdeleny partaje jako tady v “diskuzi”, kde je jasny, kam to cely smeruje a je to uplne jedno.

     Me proste fascinuje jak nekdo chce psat nekomu, co ma delat se svym blogem. Resp se mi to docela hnusi. Pokud ani na urovni s prominutim malyho blbyho blogu lidi nedokazi respektovat to, ze je tu nejakej majitel, kterej je tu totalitni vladce a my sem bud muzem nebo nemusime chodit, tak jak pak na nejaky makrourovni ma cokoliv fungovat. Jeste ubozejsi je vynucovat si tu cokoliv spam-natlakem. Nic vic.

     1. Zdaleka ne každý, kdo nesouhlasí s tím, jak proběhnul onen policejní zákrok, se dopouští násilí! Jak už jsem řekl, kritizoval jsem pouze a jen tu část, která se místo pokojného vyjádření názoru dopouští násilností. To je vše!

      Johnovu autoritu nezpochybňuji. Byla to jen žádost. Pokud to pro někoho vypadá jako spam, tak se omlouvám. Johnovi i čtenářům tohoto webu.

      1. Ty vole jasne ze autoritu zpochybnujes tema svyma synekdochama a manipulacema jako vetsina lidi, co tu nahazuje jen emoce a neumi reagovat na toho s kym radobydiskutuje. Ted jsi tomu nasadil korunu. Bu, bu, ja vubec nedelam to, co delam. Co takhle zamyslet se nejdriv nad sebou, nez zacnes resit neresitelny prusery sveta a nutit lidem neco, s cim prokazatelne ta plus minus pulka lidi proste nesouhlasi. Je uplne jedno kdo ma pravdu a jak veci jsou – i bez toho je videt, kam veci spejou. Ucelem globalne neni veci vyresit a ucelem diskuzi neni se nejak vzajemne informovat. Jde o to si dat do drzky a podporit to svym monologem; pripadne na sebe ukazovat ramena v diskuzich. Tenhle nazi pristup se stal normou.

 14. Je tu nejak moc komentaru, takze uz nejde odpovedet na X tou odpoved.

  Takze pro Kraken a “U Zvedavce šlo o popírání holokaustu”… nevim jak je to relevantni, ze slo o popirani holocaustu. Michat rasu a IQ je to samy jako tzv. popirani holocaustu. Asi jsi toho zvedavce tak uplne nesledoval, protoze ono neslo o popirani holocaustu, ale “jen” o revizi, pokud se pamatuju. Pricemz ja fakt nevim esli maji cernosi nizsi IQ nebo jestli zabili “jen” 2 miliony Zidu; ja jen vim, ze zpochybnit se da uplne vsechno a pokud se vsechno zpochybni, nezbyde nic.

  Tohle je stale jeste soukromej blog. Stale jeste US vlada nenaridila, ze zde John nemuze zverejnovat, co chce. Takze je naprosto irelevantni, co tady vsichni pisou. Pokud tady John tuhle diskuzi necha, tak at ji necha. Pokud ji chce smazat, protoze je to rasismus, tak at si ji smaze.

  Ale pokud si Krakene myslis, ze to, ze se dneska to dulezite deje mezi tim, zda slunickari nebo alt-right ovladnou diskuzi, tak se mylis. I kdyby slunickari cenzuorvali sebevic, coz jako se snazi fest, tak ty rasisticky a vsechny mozny konspiracni teorie stejne jen pofrci o to vic. Vem si ze bys byl cernej a ze by cerny fakt meli nizsi IQ. Co bys udelal? Sel by ses vykastrovat? Nebo rovnou zabit? Ne, delal bys to samy, co delaji cernosi. Bojoval bys o svoje misto na zemi vsemi prostredky.

  Me se libil jeden clanek, bohuzel ho nemuzu najit, kterej psal, ze ta iluze multi-kulti je sice vylhana, mozna i postavena rovnou na lzi, ze jsme si vsichni rovny, ale ze bylo vyhodny ji verit pro vsechny (vcetne tech barevnych). Kazdopadne ta iluze se ted proste rozpadla a nastava tridne-rasovy boj.

  1. Také jsem ten případ Zvedavec moc nesledoval, možná je přesnější slovo revize, nevím, ale tvrdit, že zahynulo jen 4 místo 6 mil. Židů (tj. určité rasy, třeba Arméni toto privilegium nemají) je u nás trestný čin (nikoli např. veřejná výzva k zavraždění prezidenta, to se může).

   Statisticky máme nižší IQ než Číňané, nepůjdu se pro to zabít, ani vykastrovat, na svých cestách po světě, co jsem seznámil s Číňany, mi k mému velkému překvapení byli hodně blízcí (daleko více než např. Němci), mají podobnou mentalitu a podobný smysl pro humor. Tak jim vyšší IQ přeju.
   Za mlada jsme po tréninku chodili do hospody s jedním Romem (tehdy se jim ještě říkalo Cikáni), v té putice bylo docela černo (ale bylo to blízko & levné pivo), taky na to rád vzpomínám.

   Ale proč to píšu. Vy mladí jste plní předpojatostí a chtěli byste rovnat svět, ale to bude jenom k horšímu, pokud nezačnete u sebe. Dokud u vás např. malé IQ a velké IQ nebude rovnovážně ekvivalentní, do té doby s tím ve světě nemůžete udělat nic dobrého.

   1. Psat “vy mladi” ma v diskuzi jedinej smysl. Nahnat si nejaky body tam, kde chybi prave ta diskuze. Muj tip je, ze jsem starsi nez ty btw, i kdyz s cikanama jsem nechlastal, jen me za komancu kopali do hlavy. Jeden za druhym na me nabehavali a bili delali ze se jich to netyka.

    Bottom line je, ze je tu dalsi pokud o rasove-tridni boj, kterej pokud bude vyhrocenej, tak i bilym, co jim je prdele i jejich vlastni zivot, vnuti to, ze se budou muset priradit ke svy rase. A bude collateral damage. Ja proste jen na tomhle blogu rikam dejte pokoj tomu cloveku, co tady nechava misto pro ty nase zvasty.

    1. Tak to je smutné, jsi-li starý. Aspektem stáří měla by býti vyrovnanost. Jestli má kdo větší svaly, IQ či penis by již nemělo vyvolávat sebevražedné myšlenky či zoufalou kastraci, ale shovívavý úsměv na vzpomínky svého nevyrovnaného mládí.
     Aby se o nějaké vyrovnanost vůbec mohlo uvažovat, musí být rozdíly vidět. Vy s Honzou byste rádi vyrovnanost suplovali slepotou, ale to jen přivodí nevyrovnanou generaci gtgs.

 15. 98 příspěvků! Snad se shodneme v tom, že právo protestovat je zakořeněné v americké ústavě, rabování by se mělo trestat, zametání policejního násilí pod koberec je problém, že jsme rádi, že jsme bílí a že nikdo z nás se nepovažuje za rasistu. Kolik z vás se zeptalo svých černošských kolegů/přátel na jejich názor nebo jak to zvládají?

 16. Co je divného na tom že jiná etnika mají jiné průměrné IQ, výšku nebo váhu?
  To je přece logické.
  NBA, atletika nebo kulturistika je plná černochů. Proč asi?

  To přece není rasismus tvrdit že černoši mají víc svalů nebo míň něčeho jiného.
  Rasismus by byl na základě toho je třeba diskriminovat v práci nebo baru.

 17. Ale Honzo, hlavně – a tohle bych považoval za svůj poslední příspěvek do této absurdně dlouhé diskuze – já se nechci přít o tom, co je nebo není trestné. Stejně se na tom neshodneme a není to ani důležité. To přenechme právníkům.

  Mě prostě naštval tvůj počáteční přístup, kdy ses tu opakovaně v několika komentářích dožadoval cenzury a ohánět se paragrafy, což vypadalo v podstatě jako vyhrožování.

  Pohybujeme se na webu, kde lze očekávat určitou úroveň na straně čtenářů i diskutujících. Kdybys měl pravdu a ta věta byla projevem rasismu – já si to nemyslím, ale možné to je – jaký asi bude mít dopad? Je opravdu lepší to smazat, a nebo to naopak vyvrátit konkrétními čísly a argumenty? Protože pokud je něco rasistické a není to výzva k nějakým konkrétním činům, pak je to buď nepravdivé, nebo zavádějící (hodnotící nesmyslná kritéria).

  Cenzura je krajní řešení. Docílíš tím akorát toho, že lidi se “závadnými názory” vyženeš z veřejného mediálního prostoru do nějakých uzavřených Facebookových skupin nebo méně viditelných internetových fór, kde už budou ale jen ti extremisté. Nebude, kdo by jim oponoval. Jen se tam budou vzájemně utvrzovat ve svých nenávistných teoriích a budou naštvaní na tu pokryteckou společnost okolo, která s nimi tu jejich pravdu nesdílí. To je pak krůček od toho, aby se začali extremizovat ještě víc.

  Zamysli se nad tím v kontextu toho Norska a jejich vězeňského systému, o čemž jsi se zmiňoval v jednom z prvních komentářů. Vyřazení ze společnosti vs. začlenění do společnosti. Tohle je stejné.

  Netvrdím, že svoboda projevu má být úplně absolutní. Asi je nezbytné to v určitou chvíli zastavit, dotyčného klepnout přes prsty a když mu to nedochází, tak ho poslat před ten soud, aby mu to vysvětlili tam. Ale to mají být spíš výjimky, když s někým fakt není řeč a šíří názory, které v někom opravdu mohou vyvolávat strach a obavy o vlastní život nebo práva. Zdejší diskuze prostě nevygradovala zdaleka natolik, aby to bylo splněno. A to i v tom případě, že bys měl pravdu a opravdu se to tu hemžilo rasismem.

  Já se ti omlouvám za osobní invektivy. Působíš jako inteligentní člověk s nějakým rozhledem. Beru za svou chybu, že jsem se tak rozlítil a i mou vinou se diskuze stočila méně vhodným směrem. Ale zamysli se, prosím, nad tím, zda je nahlašování komentářů opravdu ta správná cesta. Jestli není lepší ponechat lidem možnost formulovat myšlenky, které stejně nosí v hlavě, probrat je s ostatními a i pokud třeba nezmění názor, tak aspoň pochopit pohled protistrany. Aspoň do nějaké míry, kde ta reálná míra rizika nebo újmy někomu je prostě… malá.

  Jinak díky všem zůčastněným za diskuzi.

  T.

  1. 2 T. Díky, také bych to tímto uzavřel, toto tvé finální vyjádření mi přijde rozumné.

   Stále mám za to, že původní Davidův výrok ohledně geneticky daného mentálního zaostávání je za hranou toho, co by se mělo objevit v diskusi. A šlo mi o to vyhodit tento jeden pseudoargument, jinak jsem se diskusi nebránil. Ta reakce na tento můj požadavek mě samotného překvapila, co jsem si přečetl. Je možné, že lepší reakcí z mé strany by bylo bývalo napsat, že mám za to, že podobné dehonestující nepodložené a potencionálně rasistické vyjádření do diskuse nepatří, ale když už to někdo tvrdí, tak… A jít to vyvracet (jak jsem i později zmínil), například odkazem na knihu o historii psychologie pojednávající o důvodech ukončení testování imigrantů v USA, kde došli k závěru, že výstupní data jsou tak hrubě zkreslená jazykovou a kulturní bariérou (kvalitou vzdělávacího systému země původu), že nemají žádnou vypovídající hodnotu. Jednal jsem jinak, protože jsem přesvědčený, že podobná vyjádření jsou i překročením trestního práva a proto mi o tom diskutovat přišlo podobně absurdní, jako tvrdit zde, že rabující masa je v právu. Není, protože rabování není protest, ale zločin. Příště to nicméně zkusím jinak, protože jak píšeš, je zjevné, že míra reakce na má vyjádření je natolik hysterická, že přestože opačný postup vede k tomu, že ta rasistická vyjádření zůstanou na věky dostupná, tak alespoň budou dostupná s polemikou o jejich validitě a dotyční hlásající podobné nesmysly nebudou moci vykřikovat “mažou mi pravdu bez argumentů”.

   Jinak stále mě fascinuje, že i po tom všem co bylo napsáno přijde někdo další a dopíše sem v kontextu mentálního “zaostávání” etnika či rasy “To přece není rasismus tvrdit že černoši mají víc svalů nebo míň něčeho jiného”.

   Problém je, že to není pravda. Je to jen dehonestující nesmysl na základě předsudků. A není to pravda ani v případě těch svalů. On je totiž rozdíl mezi například Quatemalou a Belize, v jedné zemi budete jako Evropan nejnižsí, v druhé nejvyšší, to podle původu importovaných obyvatel. Obdobně na africkém kontinentu budete podle navštívené země s průměrnou evropskou výškou patřit k vyšším a jinde k nižším. Nemá to tedy nic společného s barvou pleti, v té NBA například nejsou hráči s postavou maratónců z Etiopie. Oproti tomu ty vlohy k vytrvalému běhu také nejsou otázkou barvy pleti, ale přizpůsobení nadmořské výšce a běhání od mala do školy. Ukázkou přizpůsobení té n.v. budiž cyklista Froome vyrůstající v Etiopii.

   1. Jen doplnění, Froome je narozen nikoliv v Etiopii, ale v Keni, což je druhé a ještě větší rodiště nejlepších maratónců světa.

   2. A černá/bílá barva kůže taky nemá nic společného s genetikou/rasou? Lidské rasy existují, tudíž se nějak geneticky odlišují, jedni jsou subtilní, jiní mohutní, Češi mívají větší technické nadání (což uznávali i říšští Němci), Italové jsou horkokrevní, Tibeťané mírumilovní atd. atpod., jedni jsou v něčem úspěšnější, jiní méně, no a co, život je pestrý.
    Vždyť ty máš úplně vymytej mozek. To ti udělali ve škole?

    1. Děkuji, že jste mě obohatil o vyjádření o mých mentálních schopnostech. 🙂

     A jak vás opravňuje genetická, kulturní a jiná různorodost lidí k tvrzení, že prý “černoši mentálními schopnostmi zaostávají za evropany”, kterého se zde stále jako zcela nezávadného zastáváte?

     Těším i na další vaše obohacující vyjádření 🙂

 18. Plodná diskuze. Asi rekord na Johnově blogu 🙂

  Původně se tu vedl spor mezi zastánci tvrdého postupu proti rabujícím, s jejichž řáděním souvisel i tento post, a jejich odpůrci(em). Na ten spor jsem také reagoval.

  Takže znovu. Protest je jedna věc, násilí + vandalství + rabování věc druhá. Když se dívám na Šoporova videa z LA, tak následky vandalství a rabování odklízejí z drtivé většiny běloši. Přičemž poklidných, nenásilných protestů se z drtivé většiny účastní také běloši. To jsou fakta, která si každý může ověřit na vlastní oči a dál je nehodlám komentovat.

  Co ale hodlám komentovat a co mi tady chybí (a nejen tady, ale ve většině diskuzí a pořadů na dané téma), je ignorace služby amerického policisty jako důležitého faktoru v této kauze. Už zmíněný Michal Šopor poznal šikanu americké policie na vlastní kůži, i když je běloch. Tím padá stále omýlaný nesmysl o údajném policejním rasismu. Zároveň pak nahrál videa, kdy se jako spolujezdec pasivně účastní policejních služebních patrol v LA.

  Co tím chce básník říct? Že každá mince má dvě strany. Ano, někteří policisté se nechovají tak, jak bychom si představovali. Na druhou stranu, dokud na jejich místě nestrávíte alespoň půl roku a nebudete dnes a denně čelit problémům a nebezpečím souvisejících s jejich prací, tak nikdy nemůžete dostatečně ohodnotit jejich chování. A zejména, nemůžete odhadnout vaše vlastní reakce v krizových, stresových situacích.

  Co se týká toho obviněného policisty. Prý byl u policie 18 let. Nepochybuji o tom, že podobný zákrok (který používá při zatýkání podezřelých nejen policie v různých částech světa, ale i armáda při zadržování a prohledávání nepřítele) použil za těch 18 let ve stovkách případů a asi věděl, co si může dovolit. Někdy mám pocit, že mnozí toho policistu vnímají jako nováčka, který se poprvé ocitnul na ulici. A protože v amerických městech neexistuje žádná kriminalita, rozhodl se zahnat nudu a z vlastní iniciativy nohou uškrtit černocha, gangsterským zákrokem okoukaným z hollywoodské kriminálky.

  To je samozřejmě pohled naivního, dětinského laika. Například lékařský chirurg má za 18 let praxe více než jednu oběť, která zemřela na operačním stole při jeho zákroku. Je to lidská tragédie, ale statisticky se jedná pouze o vyjímku potvrzující pravidlo, že normálně proběhne vše ok. Ale znovu – kdo z nás osobně může se 100% přesvědčením prohlásit, že by mu za 18 let operování nikdo pod rukama nezemřel? Nebo, že by za 18 let služby u americké policie nikdy nikdo nezemřel při jeho zákroku?

  Na druhou stranu, cílené, organizované vandalství a rabování je dobrovolně páchaný zločin, nikoliv nešťastná událost související s výkonem vaší práce. Proto je tvrdý zásah vůči těm, kteří tento teror páchají, zcela adekvátní. Howgh.

  1. Myslím, že nikdo, ani já zde, nezastával názor, že se nemá zasahovat proti rabujícím.

   Pouze jsem si dovolil poznamenat, že následně je na místě úplně jiný přístup k trestům a jako řešení podobných věcí do budoucna je potřeba méně rasismu a jiný přístup ke vzdělávání a k vězeňství.

   Co se týče policisty, tak jsem dnes četl statistiku, že ztrátu vědomí při podobném postupu ve stejném městě za posledních 5 let zaznamenali 44x. Nemyslím, že účelem tohoto postupu je ztráta vědomí, ale účelem je pacifikace pro nasazení pout. Proč je u osoby s již nasazenými pouty potřeba 8 minut klečení na krku a dokonce proč trvá klečení na krku ještě 46 vteřin po zjištění nehmatného pulsu skutečně nechápu a celé to znamená, že podobná brutalita je u tamní police běžná a tentokrát došlo na “Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne”. To není příběh o chirurgovi, co dělá vše co může, ale spíše o individuích, co na vše kašlou a dlouhá léta měli štěstí…

 19. Já myslím, že problém je v tom, že nebyla projevena lítost nad tím co se stalo a lidé mají pocit, že vás může kdokoliv z jakéhokoliv důvodu ve jménu zákona zabít aniž by vás kdokoliv zachránil. A to je strašné. Horší než rabování. V tomto ohledu jsou USA hodně daleko za mnohými vyspělými zeměmi.

  1. Hm. Klasické defektní myšlení lůzra a zločince. Ať se rabuje, vraždí a znásilňuje. Hlavně ať mi nehrozí, že mě při tom chytne policista a něco mi udělá. Z toho mě jímá hrůza….

   Škoda že tě nejímá hrůza z toho, že asociál tvého ražení může nevinnému, slušnému člověku zničit nebo ukrást majetek, a jemu nebo jeho blízkým poškodit zdraví nebo vzít život. Nikoliv neúmyslně, ale zcela úmyslně a bez lítosti.

   Mě osobně by zajímalo, zda by současná umělá hysterie vznikla za předpokladu, že by ona zatýkaná oběť byl několikrát trestaný neonacista, který si odseděl pět let za násilnou trestnou činnost. Zda by se pořádaly protesty a zda by tady taky někdo brečel, jaký je to chudáček a že by podobné neonacistické kriminálníky měl někdo před zlou policií bránit. Ten zatýkaný úmyslně jednal protiprávně a následně se bránil zatčení. Byl to recidivista a odseděl si pět let za loupežné přepadení. Neměl tedy žádný problém s nelítostným, úmyslným ubližováním jiným lidem. Ovšem média a různé politické nátlakové skupiny z něj ze zištných důvodů udělaly hrdinu. Proto pro defektní jedince tím hrdinou bude, i kdyby na chleba nebylo. I oni se podvědomě chtějí chovat jako zvěř a ubližovat jiným lidem. Ale i oni mají hrůzu z toho, že by je za to stihl trest. Nebo že by se dokonce někdo mohl bránit a na oplátku ublížit jim.

   Vsadím se, že na americkém venkově, kde se všichni znají a chovají se k sobě slušně, nikdo podobné problémy s policií nemusí řešit. Naopak v aglomeracích, kde je vysoká koncentrace jedinců s defektním, asociálním myšlením a tím pádem i vysoká míra kriminality, je logicky i vyšší procento tvrdších zákroků ze strany policie. Akce zákonitě vyvolává reakci. Ti zločinci při páchání trestné činnosti úmyslně ubližují nevinným lidem. Není tedy jediný důvod brát na zločince ohledy a litovat je, a záměrně ignorovat jejich oběti.

   Jestli v něčem západní demokracie naprosto selhává, tak v umožňování neřízené adorace defektních, asociálních jedinců a jejich defektního, asociálního myšlení. Na úkor slušných, pracovitých lidí. Takto si vychovává mezi mládeží další a další lůzry a zločince. Kteří budou v budoucnu volat “dejte mi nebo si to vezmu, já mám milion práv a žádné povinnosti”…..

   1. Za mě osobně, ano, proti podobnému zákroku bych bránil kohokoliv. Podobnou věc jsem ochoten připustit pouze v rámci boje proti státnímu terroru, ve faktickém byť nevyhlášeném válečném stavu proti totalitnímu státu a jeho představitelům, tedy nemám problém například s činy bratří Mašínů.

    Zákrok proti spoutanému neozbrojenému jedinci, co se pouze přetlačuje při snaze je naložit do auta, který má podobu 8 minut klečení na krku a přestože po cca 6 minutách se dotyčný nehýbal a dokonce následně mel i nehmatný puls ukazuje na naprosto nezvládnutý výběr a výcvik policistů. A to bez ohledu, kolik let ten dotyčný byl u policie. A statistika ukazuje, že pro ně to v tom daném městě je normou.

    A dále statistiky kriminality ukazují, že americký způsob trestání a represí nevede k větší bezpečnosti. A jestli v něčem USA naprosto selhávají, tak v tomto. Nebo mi dovedete nějak vysvětlit, jak je možné, že v přepočtu na počet obyvatel je v USA více vězňů, než v totalitní Číně? Myslím, že toto samo o sobě dokazuje, že váš předpoklad, že tvrdý postoj k pachatelům kriminality vám zajistí méně kriminality je úplně mimo. To vám zajistí jen plné věznice a způsob provozování věznic vám zajistí jen a pouze větší sociálně provázanou komunitu recidivistů lépe spolupracujících a využívajících své kamarádské vazby z věznic při další kriminalitě. Cílem by přitom mělo být, aby ti propuštění využívali znalostí, co se je naučili ve vězení k lepšímu životu více kvalifikovanou a lepší prací. Včetně toho, že je má vězení naučit, že na ně společnost nekašle když budou eventuelně v nouzi a pomocnou ruku můžou hledat v církevní charitě, v státních sociálních službách, v místní komunitě atd. atd.

    Ty dle vás lůzry si vychováváte svým školstvím, přístupem k dětem z vyloučených komunit a lokalit a následně svými “nápravnými” zařízeními.

    1. Pomáhání, napravování a vzdělávání vrahů, násilníků a zločinců obecně jsou jen další škodlivé aktivity pomatených humanistů a podobných hloupých a naivních Honzů, kteří roní krokodýlí slzy nad vrahama a posmívají se jejich obětem ! Kriminál má být místo, kde si zločinci, kteří spáchali zlo odpykávají trest při nejméně 12 hodinové každodenní těžké práci, základní stravě a bez volného času a jakékoliv zábavy a místo, kterého se budou skutečně bát! Jakékoliv výchovné a vzdělávací aktivity ano, ale až si tyto závadné osoby odpykají svůj trest a né že se budou povalovat u televize a trénovat v posilovnách, hrát si na PC a debužírovat při stravě 5x denně, jako to mají vrazi v 3hvězdičkových věznicích v Norsku…je jen dílem poblázněných humanistů, že vrahouni /Breivik/ se povalují ve fešáckém vězení a jejich oběti na hřbitově! Napravený a slušný vrah…tak tomu může věřit snad jen ten tradiční hloupý český Honza z pohádek…

     1. 2 ovi1 Je hezké, že máte víru, že čím tvrdší vězení, tím lépe snižuje kriminalitu a činí svět bezpečnější. Bohužel statistiky vám v tomto za pravdu nedávají a dokud se nebudete řídit měřitelnými výsledky, ale slepou vírou, budete jen dále zkoušet slepé uličky.

      Máte i nějaký jiný argument, než svou víru v tvrdost trestů? Něco, co by šlo porovnávat a kontrolovat, zda vede k cíli?

      1. Mám velice jasný argument…pokud je násilník, nebo vrahoun v base a nebo na šibenici, tak v tu dobu a v případě druhé varianty už nikdy nikoho neznásilní, ani nezabije !!! I kdyby vysoké a tvrdé tresty náhodou nepomohly, tak ale určitě zločincům neuškodí…

       1. 2 ovi1

        Ne nemáte argument, jen jste se zatím neseznámil s tím, k čemu se vyjadřujete.

        Nikde, ani v USA nejsou vězení plná násilníků a vrahů, těch jsou plná vězení jenom v blbých filmech, ve skutečnosti ale většinu tvoří pachatelé drobné kriminality. V ČR dokonce většinu tvoří neplatiči výživného. A skutečně nevím, jak matce a dítěti, na než nedostává od otce výživné, pomůže, že je tento ve vězení, kde není ani vzděláván, ani nezískává životní a pracovní návyky, a že tento po propuštění krom nálepky trestaného získá ještě exekuční mafii za zády s dluhem za výkon trestu a bez využití toho trestu k tomu, aby něco víc uměl a přesvědčilo ho to, že je jednodušší a pohodlnější soustředit se na to.

        A argument o šibenici je úplně mimo, v USA je v celách smrti 10 procent nevinných. I jen jeden jediný nevinný z stovek je regulérní argument, proč je trest ultimátní a definitivní jako trest smrti nepřijatelný, natož pak 1 nevinný z 10. A dokonce i pro nezpochybnitelné zlo ala Breivik je mnohem horším trestem omezení jejich svobody na doživotí a například nemožnost šířit své bludy přes internet, než kdyby pro jim podobné z něho byl stvořen mučedník tou vaší šibenicí.

        Dále v USA většina trestaných je ve vězení jen z důvodu přijetí dohody o vině a trestu z důvodu strachu před loterií kterou je porota z lidu. Mnoho lidí co nic neudělali radši akceptuje vězení. Ti co riskují před porotou, tak mají peníze na obhajobu a placení například psychologů, co studují složení poroty, a právníci se pak snaží se ovlivnit výsledek přes námitky na složení poroty. Americký soudní systém je v tomto směru velmi specifický a produkuje spoustu lidí ve vězení jen z důvodu, že se ve špatný čas vyskytli na špatném místě a měli například barvu pleti, co u zbytku populace evokuje násilníka pochybné inteligence. Což zjevně funguje, jak dokazuje stále znovu a znovu i tato diskuse.

        Pokud takto funguje justiční systém a vězeňství, tak to jen produkuje další a další s nálepkou kriminálníka, co v dalším životě to mají ještě těžší, než předtím a jsou tedy pod ještě větším tlakem sklouznout k té “kariéře” v gangu.

        Navíc vaše teze, že násilník ve vězení je nejlepší cesta k méně násilí mimo věznici je také v rozporu se statistickými daty, v USA je téměř 25 procent světových vězňů na pouhých 5 procent světové populace a přitom počet například vražd je mnohonásobně vyšší, než kdekoliv v EU. Přitom dle vašeho “jasného argumentu” by to přeci mělo být přesně naopak, když ti násilníci a vrahouni jsou v USA v kriminálu, kdežto v EU si jen tak běhají na svobodě.

    2. Jestli ti dovedu vysvětlit, proč je v totalitní Číně s tvrdými tresty méně vězňů než v USA, kde probíhá adorace zločinců a vězení tam nemají odstrašující účinek? To je mi líto, ale na tak složitou otázku opravdu nedokážu najít odpověď…..

     Promiň, ale s tebou nelze vést debatu. Jsi jako malé umíněné dítě. Nedokážeš nebo nechceš zpracovávat předložená fakta a pořád si vedeš svou. Ve finále si sám vyvracíš svoje vlastní argumenty v rámci jednoho příspěvku.

     Btw, v USA už desítky let existuje krajně rasistická Affirmative action. Že se na někoho ze sociálně slabých nebo z menšin kašle, jsou pouze výplody tvé fantazie. Ty a tobě podobní si prostě nechcete přiznat, že někdo lůzrem zůstane, i kdybyste ho na kolenou prosili. Naopak, takoví Asiaté se dokážou integrovat do americké společnosti už ve druhé generaci imigrantů, i bez vládních grantů, a získat universitní diplom. Bez brečení o údajném rasismu a bez nutnosti kvůli nim falšovat data a upravovat školní osnovy.

     Ty mi ovšem určitě napíšeš, že z oficiálních statistik vyplývá, že se bělochům líbí víc žlutá barva než černá, a tím je záhada vyřešena. Inteligence, mentalita, disciplinovanost, pracovitost a další faktory s mírou společenské integrace a úspěchu jednotlivých skupin osob nemají přece vůbec žádnou souvislost. A kdo by s těmito faktory chtěl argumentovat, na toho budeš žalovat u Johna nebo rovnou podáš trestní oznámení. Ale v tom je právě ta tvoje omezenost myšlení.

     1. 2 KarelH

      Těžko můžu zpracovávat předložené fakta, když žádná nepředkládáš. V celé této diskusi jsem já předkládal fakta o recidivě v Norsku a bylo mi předhazováno, že Norsko není srovnatelné. Dále bylo argumentováno jen vírou v tvrdší tresty a prohlášeními o černoších.

      Něco málo fakt, co dokazují, že problém není ani v tvrdosti trestů, ani v černoších.

      London nemá trest smrti, LA jej má dodnes a cca rok je moratorium na výkon trestu smrti. Doufám, že se shodneme alespoň v tom, že trest smrti těžko ještě přitvrdit.

      No a srovnání, London 2016 1.3 vraždy na 100K obyvatel, LA 2016 7.3 vraždy na 100K obyvatel.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Crime_in_London#Homicide
      https://en.wikipedia.org/wiki/Crime_in_Los_Angeles

      Takže problém skutečně není v tvrdosti trestů. No a co se týče rasového složení obyvatel. London 13% black, LA 10% black. Takže za problém zjevně nemohou černoši.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Demography_of_London#Ethnicity
      https://en.wikipedia.org/wiki/Ethnic_groups_in_Los_Angeles

      Problém je skutečně někde jinde a přesvědčení a slepá víra, že důvodem jsou etnické a rasové rozdíly obyvatelstva a řešením tvrdší tresty jen drží vše ve slepé uličce a ve skutečnosti oddaluje nalezení příčiny problému a jeho vyřešení.

      1. London by som teda sem nedaval, ako uspesny pribeh. Tam tych vrazd je len z toho dovodu menej, lebo zbrane su uplne zakazane a je vlastne zakazane vsetko. Nemozes nosit u seba ani noz, ani nic, co by sa dalo pouzit ako zbran a uz len to, ze to najdu u teba tak za to mozes ist sediet. Navyse v Londyne bolo minuly rok viac zabitych ludi v nejakom intervale porovnania (tusim zhruba prvy polrok), ako v New Yorku.

       Londyn oznacovat ako nejake bezpecne mesto, rozhodne by som to nerobil. Zijem tam, viem ake to tam je, sam som videl uz rozne incidenty tam s nimi. A to sa deje tam napriek tomu, ze su tam dost pozitivne diskriminovani, vlada do nich tlaci kopec penazi. Taktiez som sa rozpraval s nejakymi ucitelkami, co ucia na skolach s prevazne s cernoskymi detmi a je to tam masaker celkom (osobne by som tam deti nedal). Preco si myslis ze nehnutelnosti v blizkosti skol, kde je menej ciernych su o dost drahsie? Presne kvoli tomu, lebo nikto normalny nechce dat deti do skoly, kde su indidenty s nozmi a podobne.

       Samozrejme je dost vela uspesnych a vzdelanych ludi, co su doktori, pravnici a podobne. Lenze to je aj v USA. V UK je to mozno trochu lepsie kvoli statnemu zdravotnictvu (co je vyhodnejsie pre tych s nizkymi prijmami) a kvoli tomu socialnemu statu, co tam existuje (to snad vysvetlovat ani nemusim).

       A samozrejme aj medzi bielymi Anglicanmi existuju problemove skupiny.

 20. Mentální schopnosti je vágní termín, vejdou se tam technické, spirituální, náboženské, umělecké a jiné schopnosti, které jsou těžko měřitelné. Čili ono vyjádření je něco jako Sparta je lepší než Düsseldorf. Co je pro mne zarážející, s jakou samozřejmostí bys podobné (pro mne úsměvně hospodské) vyjádření zakazoval a s jakou samozřejmostí předpokládáš, že rozumní lidé (John) budou na tvé straně. Nepředpokládám, že jsi izolovanej, jsi komunikativní a vyrůstáš v nějaké komunitě…
  Některé lidské kvality však měřitelné jsou, jako třeba IQ, resp. jsou zjevné, jako třeba africké vesnické chatrče vs. světové metropole. A tak bychom je měli měřit nebo jinak poznávat, abychom byli moudřejší, lépe viděli. Respekt k druhému neznamená být slepý/zamlčovat rozdíly. Respekt k druhému znamená respekt k jeho volbě, k volbě jeho předků, které postupně se zhmotnily v genech potažmo v rase. To nám umožní se z těchto cenných rozdílů učit, např. se spirituality andských šamanů či australských Aboriginals.
  https://www.youtube.com/watch?v=HqiWFLsgVi4

   1. 2Kraken Ten výrok o mentálních schopnostech na základě rasy/etnika je prostě dehonestující. A jeho tolerování vede k přesvědčení lidí, že je to pravdivé tvrzení a to pak končí přístupem ke vzdělávání, který ECHR označil jako rosově diskriminující. A krom toho jsou podobně dehonestující výroky projednávány jako trestné i u českých soudů, příklady z judikatury jsem také uváděl. Tolik k mému přesvědčení, proč toto do diskuse nepatří.

    Jinak ony obdobné výroky do diskuse nepatří nejen pro svou škodlivost a trestnost, ale i jednoduše protože nejsou žádným argumentem. Jsou jen urážkou onoho etnika či rasy. Vám by se asi také nelíbilo, kdybych se o vašich mentálních schopnostech na základě komentářů zde vyjadřoval obdobně. Takové výroky prostě do diskuse nepatří.

 21. Honza bude mít radost z posledních návrhů z USA:
  Dědictví otrokářů
  Zatímco někteří volají pro oslabení místních policejních složek, jiní prosazují jejich úplné rozpuštění. Zbytečně prý černochy a další etnické menšiny děsí. Ředitel střediska černošských studií (Black Policy Center) Kalifornské univerzity v Los Angeles Isaac Bryan v této souvislosti připomíná, že místní policie vznikla z hlídek pátrajících po uprchlých otrocích a takové dědictví si nese dodnes. Stále podle něj platí, že je větší pravděpodobnost, že policie zatkne černocha. „Ta historie je stále zakořeněna v naší policii,“ míní Bryan.
  Místo policistů lektoři, místo zbraní vlídné slovo
  Nápad policii prostě zrušit se může zdát fantasmagorický, přesto je na stole. Zabývá se jím městské zastupitelstvo v Minneapolis, tedy ve městě, kde byl při policejním zákroku usmrcen černoch George Floyd, což současné rasové nepokoje ve Spojených státech rozpoutalo. Radnice má na stole návrh, podle něhož by měla být tamní policie nahrazena „komunitně orientovanou nenásilnou veřejnou službou“.

  Svět se nám prostě zbláznil…

  1. 2 ovi1 Tak tento nesmysl mě skutečně nenapadl, mě by bývalo stačilo, kdyby procházeli policisté lepším výcvikem, lepšími psycho testy atd. Čistě z důvodu, že nepovažuji za dobrý výkon policie, pokud postupem určeným k pacifikaci někoho kladoucího odpor, dojde 44x ke ztrátě vědomí dotyčného během 5ti let. Protože nasadit pouta by měli policisté zvládat i bez bezvědomí zatýkaného.

 22. Zastánci boje proti rasizmu a chudobě požadují odstranění policie a klid na rabování a fetování :

  Americké město Minneapolis chce rozpustit městskou policii a nahradit ji novým alternativním systémem, který bude zaměřen na preventivní programy či komunitní výpomoc, uvedla to předsedkyně městské rady Lisa Benderová. Jde o reakci na smrt Afroameričana George Floyda, který zemřel po zásahu policisty.

 23. Vyzivna diskuze 🙁 zaujalo me konstatovani faktu ze “ruzne rasy maji ruzne vysoke IQ” – slysel jsem to uz vickrat… Zajimalo by me, jestli ti kteri tenhle vyrok pouzivaji jako jeden z argumentu, veri tomu ze kdyz vezmu 100 “cernych”, 100 “bilych”, 100 “zlutych” a 100 “hnedych” deti, dam jim naprosto stejne podminky pro zivot, naprosto stejnou uroven vzdelani a naprosto stejne rodinne a socialni podminky tak mi po 30 letech vypadne jedna rasa, ktera ma statisticky “nizsi” IQ a je “hloupejsi” (cilijak rikate stado, popripade dobytek).

  Nestacim koukat co se deje v americe – naprosto nepochopitelna policejni brutalita proti vsem i “bilym” protestujicim. Vsadim se, ze kdyby byl zatykam beloch, nikdo mu nebude klecet kolenem na krku po dobu 8 minut (je uplne jedno, jestli ten clovek byl v minulosti trestan a podobne, policie proste nema pravo nikoho zabit jen tak pri zatykani). Tohle neni ojedinely pripad, takovych jsou desitky. Kratkodobe reseni neznam, ale ze sledovani zprav je mi vazne soufl…

  1. vo vseobecnosti… rasy su tri zakladne (kaukazska / belosi; aziati (indiani, azijci…) a negroidna (cernosi)…
   Z tych studii vyplyvalo, ze ano, aziati maju najvacsie priemerne iq, belosi stredne a cernosi (v priemere) najnizsie. Je to asi podobne ako urcite cernosi maju lepsiu stavbu tela a su lepsi bezci alebo skokani ako aziati… belosi su taki priemerni…
   Len tie studie sa dost teraz nemusia, lebo to nie je politicky priechodne… ale ta samotna studia vyzerala vcelku seriozne (ziadne fasizoidne kecy…)

   1. Ach jo, stále dokola? Kde stále berete to přesvědčení, že studie ukazují takové rozdíly? Vy někde vidíte studii zohledňující a korigující níže zmíněné faktory výživy a vzdělání?

    Viz citace z článku v THIRTY YEARS OF RESEARCH ON RACE DIFFERENCES IN COGNITIVE ABILITY 2005 American Psychological Association
    “However, within-groups evidence does imply the plausibility of the between-groups differences being due to the same factors, genetic or environmental. If variations in level of education or nutrition or genes reliably predict individual variation within Black and within White groups, then it would be reasonable to consider these variables to explain the differences between Blacks and Whites.”

    Ty studie se “nemusí” přesně z důvodu, že panuje všeobecný konsensus, že nejsou podobné výzkumy validní. Ze stejného důvodu se upustilo od toho testování imigrantů v USA, protože výsledky jsou z důvodu zkreslení kulturním prostředím místa původu zkreslené k nepoužitelnosti.

    1. Nechci se hadat o studiich, ale zajimalo by me proc treba rekordy na 100 metru jsou v drtive vetsine v rezii afroamericanu. To mi prijde ze spis podporuje tu hypotezu co psal ten predchozi diskuter, ze tam jsou nejake rozdily, ktere jsou obecne platne(ne ve 100%, ale proste vychyluji nejak ten prumer urcitym smerem). Nebo ze by belosi byli tak spatni bezci kvuli nejakym socialnim duvodu, nebo ze by byli lini trenovat?

     1. 2 Pavel

      To už jsem sem jednou psal, že není pravda, ani že černoši mají víc svalů.

      U těch sprinterů například platí, že (a je to dané geneticky díky pouhému <3 procetnímu výskytu mezi sprintery na olympijské úrovni oproti 18 procentnímu u běžné populace) jen Jamajčané a původem západo afričané mají vyšší obsah proteinu alpha-actinin-3. U Jamajky je ještě faktorem výživa bohatá na hliník, což během prvních tří měsíců těhotenství pomáhá při tvorbě rychle se stahujících svalových vláken. A vše pěstované na Jamajce vyrůstá z půdy s vysokým obsahem bauxitu.

      Na úrovni hodně nejlepších sprinterů je z Jamajky, nebo hodně nejlepších sprinterů je černých, budou tyto prohlášení pravdivá. Ovšem obrátit to na černoši jsou nejlepší sprinteři nejde, protože pak už tam je mnohem širší vzorek, než Jamajčané či lidé s původem v západní africe. A například v Keni či Etiopii vyrůstají nikoliv sprinteři, ale maratónci.

      A podobně to je s tou inteligencí, na úrovni barvy pleti to je jen rasistický předsudek. Na úrovni mnohem užšího geografického původu to možná někde platí, ale nikdo to neumí očistit o vliv výživy a kulturních rozdílů. A případně se to ani statisticky signifikantně neprojevuje.

      Podívejte se například i na česká data. Jako na celém světě platí, že do velkých měst se lidé stahují za lepším živobytím, i pro Prahu platí, že v ní po studiu zůstává kdekdo. Teoreticky by pak mělo platit, že průměrná inteligence Pražanů bude vyšší, než ve zbytku ČR. Když se ovšem podíváte na výsledky středoškolských matematických soutěží, tak se tam vyskytují gymnazisté z celé ČR a neopanují to elitní soukromé školy. Rozdíly Praha versus ČR jsou v souladu s počty obyvatel a nikoliv nějakými rozdíly způsobenými "stahováním inteligence do měst".

      1. Ty jsi ale opravdu skvělý manipulátor. Cokoli odmítneš, co se ti nehodí do krámu. A naopak zase cokoli přijmeš, co se tí hodí do tvého světonázoru.

       Vědecké studie, se – pěkně prosím – nepřijímají KONSENTEM. Vědekcé studie se přijímají pomocí vědecké metodologie, cokoli ostatní je podvod.

       Kdykoli slyším o přijetí hlasováním vědců a vědeckým konsentem, okamžitě vím, že jde o politické rozhodnutí, které vědecké studie zamítají, ale je třeba je tak nějak politicky přijmout navzdory vědecky získaným výsledkům. Jako třeba záměry klimatických konferencí, záměry genderových pavěd, nebo záměry aktivistů jako je Honza.

       Takže vědecký konsent = prostou angličtinou politická manipulace.

       Ještě jednou to napíši: Vědecký konsent = politická manipulace.

       Ty tu manipulaci předvádíš v top míře, protože odmítáš vědecké studie, které nahrazuješ vědeckým konsentem. K tomu stačí dobře motivovaných pár desítek vědců s dobře mířenými granty (prostou angličtinou = dobře zkorumpovaných).

       Navíc dosti pracovně dělám s biochemií, a ty tvé nesmysly o běžcích jsou na zvracení.

       České děti dostávají v mnoha vakcínách i v mnoha hliníkovém nádobí do těla tolik hliníku, který se více a více uvolňuje v kyselejších potravinách (aby byly déle konzervovány), že podle tvých závěrů je česká mládež nejlepším běžcem na světě. Hliník je pěkně prosím jed pro tělo.

       Nech už těch tvých lží, pěkně prosím.

       1. Pokud se budeme bavit věcně, je tedy nějaká vědecká studie, která ukazuje rozdíly v inteligenci očištěné od zmíněných (nerasových) vlivů? Tj. studie, která jednoznačně ukazuje na kauzalitu, ne jen korelace?

        Ze statistiky mám státnice a takové otázky dávají smysl. V 80. letech se uvádělo, že podle průzkumů mají konzumenti kávy vyšší riziko určitých nemocí. Později se ukázalo, že šlo jen o korelaci, ne o kauzalitu, problémem bylo právě neočištění od dalších vlivů, např. že pijáci kávy častěji kouří.

        1. Zatímco se můžeš u člověka svobodně rozhodnout, zda budeš pít či nepít kávu, těžko se můžeš svobodně rozhodnout mít ty či ony rasové geny.

         Jestliže je rasa / geny inherentní a téměř neměnnnou součástí člověka, tak rozdíl mezi kauzalitou / korelací prakticky ztrácí smysl. Jediné co lze statistickými metodami zjišťovat je podíl genů / rasy na inteligenci.

        2. Když už, ať je sranda: A to pití kávy také nebylo očištěno od rasových vlivů.

         Běloch po biochemické stránce vydrží neskutečné věci. Takové Asiaté nebio černoši nevydrží tolik. Stačí jen téma jak rychle se opije Asiat a jak rychle Evropan. Nebo snášenlivost mléka v dospělosti u Evropanů a Asiatů. Když kouří černoch cigarety, jede do hrobu mnohonásobně rychleji než běloch.

         Mám svou teorii, že asijská kuchyně – zejména japonská – je do značné míry kompromis, který se snažil obejít nedokonalosti asijského metabolismu.

         Lidem ukazuji, že třeba makrobiotika a všechny ty asijské systémy výživy, jsou dietou fungující na handicapovaný asijský slabší metabolismus. Ono když část Asie ovládli Angličané, a vnutili jim svou kuchyni (jednu z nejhorších v Evropě vůbec), tak to takové Japonce zdravotně silně kosilo. Jak kvůli špatnosti anglické kuchyně obecně, ale také kvůli mnohem slabšímu metabolismu Japonců proti Evropanům.

         Když se Čech či Evropan pokouší najet na asijský způsob výživy, docela riskuje. Asijská kuchyně způsobuje mnoho nemocí, zejména rakoviny, protože jsou to prasata. Třeba jsem nikdy nepřišel na to, proč jíst syrové ryby (ála suši), když je to v zásadě bakteriologický a parazitologický risk poměrně velkého formátu.

         Pak je tu sója – rostlina, která spolehlivě vytáhne z člověka řadu vitamínů a minerálů a způsobí jejich nedostatek. Nemluvě o dalších účincích a dalších neblahých látkách.

         Je dokonce statisticky dokázáno, že když se Japonec vzdá japonské kuchyně, a začne jíst rozumnou západní – zvýší si šanci na to, že nedostane řadu druhů rakovin.

         A tak dále.

         1. Milý Miroslave, víru zde prezentujete predevším vy. Bohužel víru založenou na rasových předsudcích.

          Ostatně i ostatní vaše vyjádření stojí za to, mohl byste například předložit nějaké medicínské studie na podporu vaší teorie o japonské kuchyni?

          Zde je například psán pravý opak pro rakovinu tlustého střeva. https://cebp.aacrjournals.org/content/18/6/1688

          1. Milý Honzo, víru založenou na předsudcích tu prezentujete vy. Od prvního písmenka do posledního.

           A když už to nejde jinak, máte nálepky. Toto je rasové, éééé, to je fuj. Jste prostě náboženský sektář.

           Já bych před vámi varoval. Například vaše teorie o podpoře hliníku a bauxitu na výkon běhu jsou nejen nesmysl, ale hlavně je to zdraví nebezpečné, pokud se toho někdo chytne.

           Ke zbytku: Existuje google. Hledejte!

       2. To, co on píše jsou vlastně skvělé zprávy pro budoucí rodiče. Když rok před tím, než budou mít dítě se přestěhují do Koreje, jejich potomek bude mít o pár bodů vyšší IQ 😀

        1. Pozor! Když chcete prorazit v USA, stačí tvrdit, že lze zvýšit IQ.

         Takový ruský Žid Lev Semjonovič Vygotskij (pedagogický psycholog) prorazil v USA a na Západě proto, a v zásadě jen a pouze proto, že tvrdil, že lze učením zvyšovat IQ. To se Američanům natolik líbilo, že se Vygotskij stal na Západě sakra slavným.

         (https://cs.wikipedia.org/wiki/Lev_Vygotskij)

         Říkat lidem, co chtějí slyšet, to je osvědčená taktika jak svůdců žen, tak marketinku, tak sebeprosazení. I když třeba říkáte nesmysly či pololži.

         Typické pro taková tvrzení “přání otcem myšlenky” je, že jde o “konsent” nikoli fakta, důkazy, vědu. Že se prostě odhlasuje co chceme, to jde vždycky. Nesmí se to ale zkazit pokusem o objektivní vědecké studie, ty to zkazí, a celá iluze je rázem pryč.

         Stačí se jen podívat, kolik vědeckého konsentu ve 30. letech 20. století potvrzovalo nadřazenost árijské rasy. Hned vám bude jasné, jak je to s tím vědeckým konsentem.

         Nebo kolik vědeckého konsentu před rokem 1989 bylo v uznávaném názoru, že veškerá věda vychází z marxismu-leninismu.

         A Honza se snaží o konsent, že neexistují žádné rozdíly mezi rasami. Protože si to moc přeje slyšet a potvrdit. A jako vždy, když se lže, je třeba se odvolávat na podplacený konsent, nikoli objektivní vědu.

         1. Milý Miroslave, ani v této reakci na rádoby vtipný příspěvek o zvýšení IQ přestěhováním do Koreje nemáte pravdu.

          Ono skutečně například lepší předškolní vzdělávání v Jižní Koreji by mohlo tomu dítěti zvednout IQ o několik bodů. Viz článek v časopise s impact faktorem 9.3 https://www.psychologicalscience.org/news/releases/diet-parental-behavior-and-preschool-can-boost-childrens-iq.html

          Víte, to jsou totiž ty kulturní a sociální vlivy na inteligenci, od kterých musíte testování očistit aby šlo eventuálně dospět k závěru o etnických rozdílech kauzálně se projevujících v inteligenci.

          1. Čtete si někdy ty vaše studie, co tu uvádíte? Někdy mi přijde, že si děláte z lidí srandu.

           V té studii je uvedeno, že když děti nebudou mít zničený nervový systém podvýživou, tak nedochází k degradace jejich IQ.

           Měl byste konečně přestat z vaším náboženským přístupem, a třeba zkusit pochopit text těch vědeckých studií. Neschopnost chápat psaný text vám reputaci nezachrání. Ani nedá argumenty.

           Je jasné, že geneticky danou inteligenci lze zhoršit. Například tím, že dítě nebude mít dostatek jódu, nebo dostatek výživy pro vývoj mozku, nebo tím, že mu uděláte díru do hlavy a mozek zničíte. Že potenciál inteligence lze využít naplno pouze, pokud tělo dítěte a jeho mozek nezničíte třeba podvýživou. To ovšem nikoho nepřekvapuje s výjimkou sektáře a rasového nálepkáře Honzy.

           Doufám, že se na mě nebudete zlobit, že budu dále ignorovat odkazy na vaše vědecké studie, neb se vždy týkají zcela jiného tématu než o čem je řeč. Měl byste se naučit chápat psaný text, máte v tom velice hluboký handicap. Nejste sto pochopit ani ty studie, na které odkazujete.

          2. Milý Miroslave, skutečně mi tu vědecký přístup chceš osvětlovat ty, numerolog a astrolog?

           To si tady z lidí děláš srandu?

           Já jsem odpovídal na posmívání se faktoru možného navýšení IQ dítěte tím, že bude vyrůstat v jiné zemi a kultuře. Odpovídal jsem odkazem na studii v jednom z hodně dobrých časopisů dle vědecké kvality textů (tedy dle impakt faktoru). Zkus to prosím také, odpověz studií stejné kvality potvrzující, že lepší školka nemůže zvýšit IQ dítěti o několik bodů.

       3. 2 Vědec

        Víš ty co, tady máš zdroje a můžeš si je rozporovat autorům.

        https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20684046/
        https://www.amazon.com/Jamaican-Gold-Sprinters-Rachael-Irving/dp/9766402345

        “a disproportionate number of Jamaica’s Olympians – including Usain Bolt and Veronica Campbell – come from the region containing the island’s aluminium ore deposits. Even more Olympians’ parents were born and raised there. The ACTN3 gene can only make a difference during the first three months of pregnancy when the number of fast twitch muscle fibres is determined. Irving and Charlton’s suspicion is that aluminium in the mother’s diet promotes the gene’s activity. We already know that aluminium in the environment or diet can alter a gene’s creation of certain proteins. Jamaica’s food crops will contain especially high amounts of aluminium when grown in bauxite-rich soil. If that promotes the development of fast-twitch muscle fibres in growing foetuses, that could add to the Jamaican edge”

        A co se týče konsensu, oni vědci když se shodnou, že nějaká studie je vadná, tak to není, že se jim nelíbí, ale že podle nich nebyla dodržena metodika.

        Tobě se ale prostě jen nelíbí skutečnost, že inteligence kauzálně nesouvisí s barvou pleti. Tak předlož validní studii očištěnou o sociální, enviromentální a kulturní rozdíly a provedenou na statisticky odpovídajícím vzorku.

        2 Turing

        A ty myslíš, že pár bodů v IQ neudělá lepší školka v té Koreji. To buď ujištěn, že těch pár bodů (jen těch pár bodů) udělá úplně s přehledem. Viz článek z vědeckého časopisu s impact faktorem 9.3 https://www.psychologicalscience.org/news/releases/diet-parental-behavior-and-preschool-can-boost-childrens-iq.html

        1. Nauč se chápat psaný text. Nauč se chápat, co říkají ty tvé vědecké studie. Nechápeš to.

         Čteš text, a nerozumíš jeho významu. Díváš se na realitu, a nerozumíš jí. Protože si jí chceš přemalovat podle tvých přání. Všechno.

        2. A to jsem se vůbec nepustil do témat, na kterých bych tě uvařil jako žábu, jako:

         a) Co znamená IQ? Jaký je význam tohoto čísla?

         b) Co to je inteligence?

         c) Proč se u dětí měří? Proč už první test Binet-Simon roku 1905 zavedli test inteligence u dětí, a co bylo jejich skutečným cílem?

         d) Jak se vůbec IQ a inteligence měří? Jakou mají inteligenční testy přesnost?

         e) Co ti říkají (spíše neříkají) vývojová stádia dětí (viz vývojový psychologie), a jak se provuje v rostoucích schopnostech dětí a jak se mění naměřené IQ v průběhu vývoje a zrání dítěte?

         f) Od jakého věku lze spolehlivě měřit inteligenci dětí?

         g) Jak moc se liší výsledná čísla IQ různých testů. Proč třeba seriózní IQ test naměří stejnému člověku dejme tomu 110, ale test Mensy klidně 150? Že by chtěla Mensa i korejská školka přijít naproti štěstíčku?

         h) Jak moc závisí výsledky IQ testu u dětí na tom, v jakém jsou emočním stavu, a na tom jak je motivuje / nemotivuje osoba, která s nimi test dělá? Děti jsou obecně velice závislé na prostředí a výsledky v různém prostředí lítají i o stovky procent, což ví každý psycholog, natož i máma.

         A tak dále. Já jsem vystudovaný psycholog, a na klinických praxích jsem už něco natestoval. Na rozdíl od tebe, nálepkáře a sektáře, který nerozumím ani za mák tomu, čím se tu snaží argumentovat.

         1. Já už jsem tě vyzýval, abys předložil jeden jediný test očištěný o zkreslující vlivy o té nižší inteligenci dle barvy pleti. Dokud ho nemáš, tak tu jen meleš rasové předsudky. Já jsem své informace ozdrojoval, to neumíš, když jseš ten vystudovaný odborník?

          1. Ty jsi odzdrojoval velké kulové s přehazovačkou. Uváděl si studie, které jsi sám nepochopil, a které mluvily o něčem jiném, než je téma.

           Považuješ vědecké studie za magický amulet, ke kterému se modlíš, a jako velké abrakadabra – aniž bys jim vůbec elementárně porozuměl.

           Ty si neumíš přečíst ani nadpis vědeckých studií o čem jsou! Mají s tebou lidé vůbec ztrácet potom čas?

           Proto jsem napsal, že s dovolením nebudu reagovat na někoho, kdo reaguje úplně mimoběžně – 1) bez znalosti tématu, 2) bez znalosti oboru, a ještě to 3) posichruje neschopností chápat psaný text (ve vědeckých studiích), a 4) jako šlehačku na dort dá nálekování rasismem.

          2. Milý Miroslave, zatím jsi to ty, kdo není schopen ani předložit nějakou relevantní studii, ani citovat cokoliv z mnou odkazovaných zdrojů a uvést, v čem je to špatně a proč. A toto tvrzení mít podložené nějakým relevantním zdrojem. Nikoliv pouze jako tvůj názor.

           Jak píšeš, údajně “máš znalosti tématu”, “máš znalosti oboru”, “chápeš psaný text”, tak argumentuj na úrovni a nech na čtenářích, ať posoudí, čím máš svá tvrzení podložená.

           Děkuji a budu se těšit

 24. Takhle to Honzo dopadá, když společnost jedná s násilmíkama a vrahama v rukavičkách místo, aby seděli v base a makali do úpadu:

  Televize Markíza uvedla, že Ivan před rokem napadl nožem průvodčí ve vlaku. „Byl vyšetřován na svobodě a nebyl vzat do vazby,“ upozornila televize. Policejní prezident Milan Lučanský potvrdil, že za nebezpečné vyhrožování byl odsouzen k podmíněnému trestu.

  Kdyby nebylo pomatených humanistů, tak teď seděl v base a ve škole ve Vrůtkách mohl být klid a všichni živí…

  1. 2 ovi1

   Svět není zdaleka tak jednoduchý a černobílý, jak bys jej rád měl. Stejně by na to šlo nahlížet tak, že kdyby lépe fungovala škola a učitelé, nemusel tento jedinec být nervově labilní s pocitem ublíženosti z důvodu šikany v dětství pro rozštěp rtu. A nemuselo tedy dojít ani k tomu ve škole, ale dokonce ani k tomu ve vlaku.

   Mohl bys prosím mě, tvými slovy pomatenému humanistovi, vysvětlit, proč, když řešením jsou tvrdé tresty, je násobně více vražd v LA, než v Londýně, když v LA se vražda trestá trestem smrti?

   Dokud to totiž nedokážeš vysvětlit, tak jsi “pomatený zastánce tvrdosti” při trestání, co ignoruje data jasně ukazující, že jím prosazovaná cesta k cíli nevede.

   1. Proč je tedy ve Švédsku, kde uplatňují vzhledem k muslimům a imigrantům tvůj preferovaný humanitní, tolerantní model – je mnohem více násilí, kriminality a vražd než v tom tvém LA? A navíc to má velice strmou vzestupnou tendenci. A to přesto, že stát a úřady už tají a zametají pod koberec co jenom jde, takže v oficiálních číslech se objevuje jen zlomeček případů.

    Dokud to totiž nedokážeš vysvětlit, tak jsi “pomatený zastánce humanity”, co ignoruje data jasně ukazující, že jím prosazovaná cesta k cíli nevede.

    1. Můžeš prosím dát libovolný odkaz na tu tvou legendární míru vražd ve Švédsku? Víš, já tam přes sport, co dělám, mám dost kamarádů a tohle se tam skutečně neděje.

     Nicméně pokud věříš tomu, že při nárůstu míry vražd ve Švédsku nad LA to jde ututlat, tak si spíš najdi psychologa. Ale nechci být konfrontační, najdi mi několik reálných lidí žijících ve Śvédsku, kteří ti to potvrdí a pojďme se o tom bavit a pak budu hledat důvod a vysvětlovat, jinak tady píšeš o chimérách, nebo dokonce o lžích a je vtipné, že z toho ještě obviňuješ mě 🙂

     Já žiji ve světě, kde si informace ověřuji, ty možná ve světě, kde vlády zfalšovaly covid, aby nás mohly ovládat. Což já vím, že nejde, protože sám znám několik lidí co umí sekvencovat virové DNA a vím, že jich je v ČR k několika tisícům a skutečně nejde konspirovat s aktivní spoluprací několika tisíc lidí na lži. 🙂

     1. Já vím, že děláš do všeho. Měl jsem tu čest vidět, jak děláš do vědy a do
      psychologie. To stačilo a bylo na zvracení. Už se mi v tom fakt nechce pokračovat, člověk má raději smysluplné diskuse.

      Je pravdou, že poprvé jsem viděl člověka v diskusi, který není sto přečíst si ani nadpisy vědeckých studií, kterými argumentuje. Už z těch nadpisů je vidět, že jsou o něčem jiném než prezentuje. S tím se setkávám opravdu poprvé. Myslím, že si z nás musíš dělat bžundu, to nemůžeš myslet vážně, tak hloupý snad nejsi.

      Ty nepotřebuješ žádné důkazy. Ty potřebuješ svou sektářskou lež. Jak už jsem psal výše, další diskusi s tebou si velmi rád odpustím.

      1. Já tu konzistentně tvrdím, že:

       Inteligenci ovlivňuje kulturní prostředí, vzdělávání a výživa. A že pokud chceš eventuelně zkoumat inteligenci podle barvy pleti, musíš odstranit tyto vlivy, které to jinak posunou (o pár bodů). Na podporu jsem předložil studii z renomovaného časopisu potvrzující, že i úroven předškolního vzdělávání ovlivňuje inteligenci.

       Dále jsem tu prezentoval studie faktu, že poměrně hodně sprinterů na úrovni světové špičky pochází lokálně z Jamajky. A argumentoval, že není pravda, že by obecně černoši měli více svalů, protože něco úplně jiného jsou obyvatelé původně jedné části afriky a něco úplně jiného jsou obyvatelé jiné části.

       A dále skutečnost, že dle dat o kriminalitě nevedou tvrdší tresty ke snížení kriminality. Příkladem míra vražd v Londýně a v LA. A že příčinou vysoké kriminality v LA není etnické zastoupení černochů v LA.

       Vyber si kterýkoliv z těchto tří faktů a argumentuj k němu jako já, tedy předlož data, nebo relevantní vědeckou studii, nebo relevantní statistiku. Případně pokud tvrdíš, že já prezentuji něco špatně, napiš konkrétně co a proč. Máš údajně radši smysluplnou diskusi, tak místo mého napadání rozporuj mnou předložená tvrzení ozdrojovaně. Já k tvrzením o ovlivnění inteligence výživou, vzděláním, citoval vědecké zdroje a zmiňoval je a etnické složení a míru vražd v LA a v Londýně jde snadno dohledat.

       Děkuji

       1. A všichni ostatní ti tu konzistentně tvrdí, že inteligenci ovlivňuje především genetika, a tedy i rasa. A tento vliv má mnohonásobně vyšší platnost než kulturní prostředí, vzdělávání a výživa.

        Pokud si vezmeš mentálně retardovaného člověka, tak můžeš na něho kulturou, výživou a vzděláváním působit až do alelujá, ale nedostaneš z něho génia, ani kdybyses rozkrájel.

        Můžeš svou teorii výživy, vzdělávání a kulturního prostředí klidně předvést prakticky v libovolném ústavu, kde jsou inteligenčně slabší.

        Momentálně Česká republika tento experiment, že ignorování genetických předpokladů inteligence a dalších schopností, nevede k tomu, co si Honza přeje, probíhá. Jmenuje se inkluze, a je to asi pětistý osmdesátý šestý pokus, že vyfukováním kouře do vody zlato nevzniká.

        Prostě přestaň planě žvanit, a běž do libovolného ústavu s mentálně handicapovanými dětmi. A předveď tvé kecy v praxi. Udělej z nich nadprůměrně inteligentní děti. Všechno ostatní jsou jen tvé utopie, které jsou úplně mimo realitu.

       2. Ohledně černochů z Jamajky si argumentoval tím, že je to baštěním hliníku – tedy jedu pro každého člověka.

        Tvrdší tresty vedou i nevedou ke snížení kriminality.

        Rozhodně kvituji tvůj strategický pokus, kdy tvrdíš jednu ptákovinu za druhou, aniž bys jí jakkoli prokázal, a měl k ní seriózní důkazy. Zato od druhých chceš, aby ti prokázali opak. Jsi opravdu manipulátor velkého stylu.

        Jednoduše platí:

        1) Inteligence je v první řadě určena genetikou. Pokud nesouhlasíš, klidně můžeš v libovolném ústavu mentálně retardovaných prakticky předvést, že máš pravdu.

        2) Ve Švédsku, Německu, Francii a dalších státech ti prakticky statistiky ukazují, že “měkký přístup k imigrantům” a “affirmative action” zvyšují statistiky kriminality a snižují bezpečnost. Můžeš jít do libovolného státu jim to prakticky předvést, že to bude opak.

        3) Můžeš sám na sobě si předvést, že baštění hliníku tě dostane pouze mezi invalidy, nikoli mezi špičkové sprintery.

        Ty toho “naargumentuješ”, ale v praxi bys pohořel. Jsi takový teoretický rozumbrada.

        1. Milý Miroslave, sedni si, zhluboka se nadechni, uklidni se a přečti si, co jsem tu psal v celé diskusi.

         Nikde jsem netvrdil, že z každého uděláš génia. Nikde jsem netvrdil, že inteligence není dána geneticky. Nikde jsem neprosazoval inkluzi. Pouze jsem psal, že výživa, vzdělání a další socioekonomické faktory ovlivňují inteligenci. Což jsem dokládal vědeckými studiemi. O pouhých pár bodů. Ovšem to stačí na důkladné vymazání veškerého kdy natestovaného statistického rozdílu inteligence mezi rasami. Takže neexistuje žádný důkaz rasových rozdílů průměrné inteligence. Toť vše, co jsem tvrdil.

         Nikde jsem netvrdil, že v oblastech s více imigranty není více kriminality. Pouze jsem tvrdil, že tvrdší tresty nevedou k vyřešení problémů s kriminalitou. Opět jsem to dokazoval statistikami (tvrdost trestu za vraždu v LA vs totéž v London vs homicide rate per 100K). A i v tom Švédsku s nárůstem kriminality je recidiva mnohem menší, než ve zbytku EU. A o to tu jde, jak docílit resocializaci trestaných. Jestli preferuješ jejich další fungování jako kriminálníků, nebo ne. Tam je cílem co nejnižší recidiva a tím co nejvyšší bezpečnost.

         A nikde jsem netvrdil, že baštění hliníku doporučuji. Pouze jsou tvrdil, že černoši nejsou jen původem ze Západní Afriky velcí a urostlí, ale také z Keni a Etiopie, malí útlí maratónci. A také jsem odkazoval na studii, kde je hypotéza o vlivu bauxitu v půdě na vývoj plodu během prvních třech měsíců těhotenství.

         Rozumíš psanému textu?

         Věřím, že jsi v klidu dokážeš vše znovu přečíst a promyslet a až se ti povede reagovat na mé myšlenky a nikoliv na své naštvání na imigraci, tak budeš schopen diskuse a začneš reagovat na to co skutečně píši a nikoliv na to, co se ty domníváš.

         1. Vidím, že si znalec antropológie, tak mi prosím ukáž jeden štát, v ktorom si vládnu černosi a vládne v ňom prosperita a blahobyt. Díky za príklad.
          A ešte mi prosím napíš, čím to je, že tie štáty USA, ktoré majú najpočetnejšie afro-americké komunity si vedú ekonomicky najhoršie?

          1. Mohu se prosím zeptat, jak tvé přesvědčení o neschopnosti černochů dosáhnout prosperity a blahobytu souvisí s mými diskutovanými a daty podloženými tvrzeními?

           Má tvrzení:
           1) Není rozdílu mezi průměrnou inteligencí mezi rasami.
           2) Tvrdé tresty nevedou k poklesu kriminality
           3) Za vysokou míru kriminality = vražd v LA nemůže rasové zastoupení černochů – viz London

           Děkuji za případnou odpověď k věci

           BTW: Nemáš pravdu ani v tvém tvrzení o státech v USA, mezi nejbohatší státy USA patří například California (s největším zastoupením etnických menšin – black, hispanic…), kdežto Vermont (s 94 procenty white) je mezi nejchudšími státy. Je skutečně těžké diskutovat s lidmi, co jen stále dokola prezentují nějaké své přesvědčení bez jakýchkoliv ověřitelných dat či dokonce v naprostém rozporu s daty.

          2. A ještě lepším příkladem je Idaho, HDP na hlavu poloviční oproti California, kdežto populace jedna z nejvíc white v USA. Obdobně Maine, o něco bohatší stát, než Idaho.

           Svět skutečně nefunguje na jednoduchých předsudcích typu “Čím více černochů, tím více chudoby”.

          3. Honza to nie je presvedčenie, že černosi nevedia dosiahnuť blahobyt, to bola otázka, ktorý štát na svete riadený černochmi ten blahobyt dosiahol a na túto otázku si neodpovedal. Skôr je na zváženie, prečo v štátoch, ktoré riadili belosi a černosi ich odtiaľ vyhnali alebo pozabíjali, vzápätí nastúpil hladomor, humanitárna katastrofa a skončili v hyperinflácii, bankrote a občianskej vojne…
           1) samozrejme, že je rozdiel medzi priemernou inteligenciou medzi rasami, rovnaký rozdiel v inteligencii je aj medzi národmi alebo priemernou inteligenciou medzi mužmi a ženami…
           2) tvrdé tresty vedú k poklesu kriminality, pretože ak dostane vrah namiesto liberálnych 5 rokov basy spravodlivých 25 rokov, doživotie, alebo ešte lepšie – absolútny trest, tak sme ho úspešne stiahli z ulíc a už nemôže pokračovať v trestnej činnosti… ty chápeš výkon trestu ešte socialistickým štýlom, kedy sa aj väznice nazývali nápravnovýchovné zariadenia, ale dnes sú to už len ústavy na výkon trestu a je na každom odsúdenom, či po prepustení chce, alebo nechce viesť riadny život. Účelom výkonu trestu je dnes primárne ochrana spoločnosti od páchateľov trestných činov a nie ich náprava, hoci tá je samozrejme možná tiež a ústav im na to poskytuje množstvo programov zaobchádzania a príležitostí.
           3) pozri si štatistiky FBI o rasovom zložení páchateľov trestných činov v USA, z ktorých vyplýva, že istá menšina je v nich disproporčne zastúpená v pomere napríklad ku bielym páchateľom https://ucr.fbi.gov/crime-in-the-u.s/2013/crime-in-the-u.s.-2013/offenses-known-to-law-enforcement/expanded-homicide/expanded_homicide_data_table_6_murder_race_and_sex_of_vicitm_by_race_and_sex_of_offender_2013.xls

          4. Miroslave, pročti si prosím celou diskusi výše.

           1) Nemáš pravdu, že je rozdíl v průměrné inteligenci mezi rasami, dost vědeckých výstupů o tomto jsem sem opakovaně dával.

           2) Nemáš pravdu, že vyšší tresty vedou k nižší recidivě a nižší kriminalitě. Opět důkazy v podobě konkrétních statistických údajů jsem opakovaně uváděl v této diskusi. Účelem trestu je mimo jiné resocializace pachatele a ti, kdo tento přístup uplatňují, mají nižší míru recidivy. Tvá představa ve skutečnosti vede k další a další kriminalitě už trestaných a je proti zájmu společnosti.

           3) Nemáš pravdu ani v tomto, nejde o rasové složení pachatelů (já nerozporuji složení pachatelů), ale o rasové složení obyvatel (co rozporuji je skutečnost, že vyšším poměrem černochů nedojde k vyšší kriminalitě samo o sobě). LA a London mají stejné zastoupení černochů a zatímco London má míru vražd srovnatelnou s EU, tak LA má cca 5x-7x vyšší. Toto dokazuje i nesmysl s výší trestů, LA má trest smrti a stejně to pachatele od vraždy neodradí.

           Svět prostě není jednoduchý a jednoduchá řešení “mohou za to černoši” a “vyřeším to tím, že pachatele zavřu a tvrdě potrestám” prokazatelně nefungují.

          5. Honza ovocie takýchto postojov dnes vidíme v praxi ako horiace ulice, vyrabované obchody a zničený majetok a žiaľbohu aj straty na životoch… Zdravá sedliacka logika pritom hovorí, že keby štát tým ľuďom nedával iba symbolické tresty v duchu liberálneho pseudohumanizmu, dnes by boli vo výkone trestu odňatia slobody a nie v uliciach, keďže väčšinou ide aj tak o recidivistov…
           Prečo nejdú do ulíc rabovať Česi alebo Slováci, keď fízli pri nejakom nepodarenom zákroku usmrtia nevinného človeka? Je to preto, že majú inú mentalitu, iné hodnoty a vyššie lQ, než osoby ktoré dnes páchaním kriminality v uliciach rozvracajú svoj vlastný štát a na 99% sú ľahko identifikovateľné prostredníctvom spoločných antropologických znakov ako príslušníci istej menšiny.
           K priemernému lQ jednotlivých rás si pozri výsledky testovania štátov podľa Mensy a porovnaj ako sú na tom štáty napr. v EU a štáty v Afrike…
           K ďalšiemu sa asi ani nemá zmysel vyjadrovať, keď sú pre teba štatistiky FBI nedostatočné.

          6. Mýlíš se, to co sklízí v USA není výsledek malých trestů.

           Ale pokud to nechápeš na srovnání míry vražd v London vs LA a trest za vraždu v London vs LA, tak to asi nepochopíš nikdy, protože to prostě pochopit nechceš a statistická data ukazující tvůj omyl jsi se rozhodl ignorovat. Podívej se na míru recidivy v Norsku, Švédsku, Finsku, Německu vs v ČR a v USA.

           Jen je smutné, že podobné nesmysly na základě zcela pomýleného náhledu vedou do slepé uličky.

           A ohledně té inteligence ti to sem ještě jednou zopakuji.

           Viz citace z článku v THIRTY YEARS OF RESEARCH ON RACE DIFFERENCES IN COGNITIVE ABILITY 2005 American Psychological Association
           “However, within-groups evidence does imply the plausibility of the between-groups differences being due to the same factors, genetic or environmental. If variations in level of education or nutrition or genes reliably predict individual variation within Black and within White groups, then it would be reasonable to consider these variables to explain the differences between Blacks and Whites.”

           Publikováno ve vědeckém časopisu v cca jedné třetině až na středu pole z hlediska kvality výstupů – impact factor.

           According to the Journal Citation Reports, the journal has a 2016 impact factor of 1.915, ranking it 22nd out of 147 journals in the category “Law”, 30th out of 77 journals in the category “Health Policy & Services” and 43rd out of 129 journals in the category “Psychology, Multidisciplinary”.

           Pokud předložíš nějaký obdobně validní argument, budu rád, ale prosím neopakuj tady jako další (v dlouhé řadě před tebou) jen nesmysly založené na předsudcích o rasových rozdílech v inteligenci a víře ve všespasitelnou tvrdost trestů (které říkáte selský rozum a kde ignorujete statistiky, které ukazují, že vězení lépe resocializující vězně vedou k nižší recidivě a o to jde, aby ti trestaní napříště už neopakovali své jednání a fungovali jinak).

          7. Neandertálcov nejde resocializovať, napokon trestný register Floyda mi v tom dáva za pravdu, ten človek mieril zbraňou tehotnej žene na brucho, povedz mi aké nízke lQ tá osoba musela mať, aby sa dopustil niečoho takého… Keď má niekto lQ v pásme debility, tak jediná možnosť ako sa môže spoločnosť chrániť pred takýmito jedincami je izolovať ich v ústavoch na výkon trestu, alebo ich na územie svojho štátu nepustiť, pokiaľ takáto možnosť existuje.
           Londýn je už dnes zložením obyvateľstva skôr krajinou tretieho sveta, než anglickým mestom a tomu zodpovedá aj tamojšia miera kriminality.
           Americká psychologická asociácia je skompromitovaná organizácia, ktorá presadzuje extrémne liberálnu agendu, napríklad manželstvá pre homosexuálov, legalizáciu pedofílie, skrátka nie je to žiadna autorita a ak čerpáš informácie práve z takýchto ideologicky orientovaných zdrojov, nečudujem sa tvojmu pohľadu na svet. Ja ale určite nemienim polemizovať so závermi organizácie, v ktorej si niektorí členovia myslia, že napríklad pedofília je fajn, mne sa z toho dvíha žalúdok…

          8. Hmm, děkuji za další snůšku nesmyslů.

           A nějaký skutečný argument by nebyl? Opakováním rasistických předsudků mě skutečně nepřesvědčíš.

           Nemáš pravdu ke kriminalitě v Londýně na úrovni třetího světa.

           A opakuji, citované k výzkumům rasových rozdílů IQ je z vědeckého časopisu cca v jedné třetině až jedné polovině dle kvality. Mimochodem například v roce 2012 pouhé dva vědecké časopisy publikované v ČR měly vyšší impact factor https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_impaktov%C3%BDch_v%C4%9Bdeck%C3%BDch_%C4%8Dasopis%C5%AF_vyd%C3%A1van%C3%BDch_v_%C4%8Cesku Podívej se, jak je konstruován impact faktor a pokud chceš zpochybnit závěry něčeho, přijd prosím s něčím jiným, než pouhým tvým názorem. Dokud tak neučiníš, mám za to, že tvůj názor je pomýlený a je v rozporu s daty a realitou.

           A argument o American Psychological Association (APA). To jako myslíš vážně, že organizace, která je v USA největší, je v ní 120 000 psychologů, je pro tebe pomýlená? Mezi 120 000 jedinci se určitě najdou i extrémy, ale vážně chceš ignorovat profesní skupinu odborníků o velikosti 120 000? Kdo jiný by měl více rozumět tématu, než oni?

           A o tvém tvrzení “Neandertálcov nejde resocializovať” ti doporučuji podívat se výše do této diskuse, kde jsem uváděl judikaturu co řeší podobné výroky. Je to trestné, není to argument a do slušné diskuse to nepatří. Nebavíme se tu o konkrétním jedinci a jistě existují jedinci, co skutečně nelze resocializovat. Nicméně řešíme tu statistiku a ta jasně ukazuje, že významnou část resocializovat jde, jinak by prostě nebyl možný rozdíl v kriminální recidivě 20% – 30% Skandinávie a Německo versus 75% ČR. Nebo si myslíš, že ve srovnání se obyvateli těchto zemí jsme “neandrtálci”, nebo třetí svět?

          9. nemám rád dáta z wikipedie, ale keď si sem už začal dávať odkazy na ňu, tak aj ja ti z nej dám nejaké dáta z výskumu: https://cs.wikipedia.org/wiki/IQ_and_Global_Inequality

           Označiť kriminálnikov, ktorí rabujú v uliciach za neandertálcov je trestné?)) tak to som potom asi naozaj prestrelil, lúza ktorá rabuje v uliciach je ešte horšia ako neandertálci, ospravedlňujem sa neandertálcom…

          10. Hmm, a to dokazuje jako co?

           Podle mě to dokazuje jen, že jsi rasista, jinak bys neignoroval, co je psáno přímo na tvém odkazu:

           “Například, Lynn a Vanhanen (2006) udává národní IQ 69 Nigérie na základě tří vzorků (Fahrmeier, 1975; Ferron, 1965; Wober, 1969), ale nevzali v úvahu další relevantní publikované studie, které ukázaly, že průměrné IQ v Nigérii, je podstatně vyšší než 70 (Maqsud, 1980a, b; Nenty & Dinero, 1981; Okunrotifa, 1976). Jak správně poznamenal Lynn během konference v roce 2006 Mezinárodní společnost pro výzkum Intelligence (ISIR), odborná literatura zahrnuje spoustu možností. Nicméně, Lynn (a Vanhanen) pracují s literaturou nesystematicky.”[5]

          11. Podľa mňa si rasista skôr ty, pretože popieraš rozdiely medzi rasami, tým aj svet okolo seba a staviaš kriminálnikov na rovnakú úroveň ako bezúhonných ľudí. Presne to dnes robia rasisti ktorí demonštrujú v USA a rabujú obchody.

          12. No, pokud pro tebe je rasistou osoba, co zde podloženo výstupy ze studií z renomovaných vědeckých časopisů opakuje, že neexistuje prokázaný rozdíl v průměrné inteligenci mezi rasami, tak jsem hotl rasista. Já ale myslím, že definici rasisty spíš naplňuje ten, kdo opakovaně bez obstojných argumentů tvrdí, že jsou černoši blbí…

           A jinak mám za to, že bohužel asi ne úplně přesně chápeš význam psaného textu, já se tu nezastávám jedinců co rabují, to není protest, to je zločin. Jen zde opět podloženo daty tvrdím, že problém s těmi rabujícími nejde vyřešit jejich tvrdším trestáním, ale naopak, jejich inteligentnějším trestáním vedoucím k resocializaci a minimalizaci recidivy.

           Nicméně tato diskuze mě zatím stále dokola přesvědčuje o tom, že jako společnost jsme neadrtálci s podprůměrnou inteligencí, protože místo abychom problém řešili, tak jej zhoršujeme blbostí hnanou pomstychtivostí vedoucí k tvrdým trestům ve vězeních, co místo změnou trestaných a výchovou je jen utvrzují v jejich frustracích, sociálně je propojují s jim podobnými a vedou k dalšímu vytváření kriminálníků recidivistů…

           Každopádně děkuji sa zapojení do diskuse a doufám, že se společnost nakonec vymaní z těchto nikam nevedoucích slepých uliček.

           https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2213494-norsko-netresta-ale-napravuje-cely-bez-mrizi-a-dozorci-beze-zbrani-inspiruji-svet

          13. Nikto tu v tejto diskusii netvrdí, že černosi sú blbí, to je len tvoja mylná predstava o tom, čo si iní myslia, hoci si to v skutočnosti nemyslia… ja len odkazujem na legitímne zdroje o výsledkoch meraní IQ, závery nech si z toho urobí každý sám podľa svojich mentálnych schopností. Pozri si napríklad výsledky merania IQ podľa organizácie Mensa, ktorá má poradný hlas v UNESCO, ich zistenia sú viacmenej zhodné s výsledkami autorov ktorých spochybňuješ: https://www.tvnoviny.sk/domace/1741913_ako-su-na-tom-slovaci-s-iq-zistili-sme-najvyssie-namerane
           Ja rozdiely medzi rasami vidím, rovnako ako každý kto má oči, ale napriek tomu nepovažujem žiadnu rasu za menejcennú, ľudí treba posudzovať na základe skutkov a nie pôvodu, mne by určite nevadilo mať za susedov napríklad takého Baracka Obamu alebo Michaela Jacksona, keby ešte žil, ale určite by som za svojho suseda nechcel kriminálnikov ktorí sa správajú ako horda neandertálcov a namiesto tvorenia hodnôt ich iba ničia alebo rabujú. Nemožno niekomu tolerovať páchanie kriminality a rabovanie iba preto, že má v dnešnej dobe tú správnu farbu pleti, rovnako nemožno šikanovať policajtov iba preto, že podozrivý alebo páchateľ voči ktorému zakročili je inej rasy, lebo práve to je rasizmus a to sa dnes deje v USA.

          14. Naopak, bylo zde opakovaně tvrzeno a já tu jako nesmysl rozporuji od počátku toto:

           “Navíc průměrný černoch bude i se stejnými možnostmi zaostávat svými mentálními schopnostmi za průměrným stejně starým Evropanem, s genetikou nic nenaděláte.”

           Jinak i k testům Mensy, myslím, že ty země se tam většinově vejdou do rozpětí 30ti bodů a to si dovedu představit, že je dáno kulturními rozdíly, zejména výživou a přístupem ke vzdělání. Prezentoval jsem tu i studie co ukazovali, že 5-10 bodů udělá i lepší školka rozvíjející kognitivní schopnosti v předškolním věku. Z rozdílů mezi zeměmi nelze vyvozovat rozdíl, mezi rasami, musel by se sestavit vzorek očištěný o výživu v těhotenství matky, o podmínky v dětství atd. atd. Neuděláte z každého génia, ale rozdíl 10-20 bodů je ovlivnitelný jinými, než genetickými faktory a možná i více.

           A já tu neholduji pro násilí při protestech USA. Jenom tvrdím, že řešení je mnohem složitější, než tvrdé tresty.

           Ostatně sami máme co řešit co se týče recidivy a přístupu k výkonu trestu a i ten slovenský případ, kdy místo resistutace došlo k naaranžování někoho nedýchajícího do křesla po nepřiměřeném zákroku, je smutné, že neskončili dotyční před soudem. No a v USA se podobné věci při policejních zákrocích dějou trošku podezřele často. Takže tam zjevně špatně funguje policie. Nemyslím si, že by tam šikanovali policii, naopak příliš často ignorují excesy, viz přeci není normální, aby při postupu zakleknu na krk a tělo a s kolegou (policisté nejsou sami) nasadíme pouta a blokovanou osobu uvolníme, toto dle odborníků zabere minutu. Tak přeci není v pořádku, pokud toto opakovaně vede ke ztrátě vědomí a tedy riziku smrti a následků pro zatýkané??

          15. Je nesporné, že inteligencia je podmienená viac geneticky, než kultúrnymi a inými faktormi a dvom debilom sa určite génius nenarodí. Ak vytrhneš napríklad potomka dvoch súrodencov zo svojej biologickej rodiny a umiestníš ho do rodiny dvoch géniov, ktorí mu poskytnú maximálny priestor pre jeho vývin, tak určite jeho lQ nezlepšíš o 30 bodov, pretože je to len fikcia z kategórie sci-fi. Jediný spôsob ako môžeš zvýšiť jeho hodnotenie lQ testu je ho na ten test učením pripraviť tak, aby ho spravil s výsledkom +30 bodov oproti svojmu štandardu, i keď to vôbec nebude odrážať realitu.
           5 bodov +/- urobí aj keď sa lepšie alebo horšie vyspíš, nie je to žiadna veda a netreba za tým hľadať lepšie škôlky a kultúrne podmienky.
           Ľudské rasy sa líšia geneticky, každá má nejaké iné prednosti a vyniká v niečom inom, je zhovadilosťou sa snažiť zotierať medzi nimi a popierať antropologické a geneticky dané rozdiely. Je to akoby si si sa snažil z líšky vychovať psa, alebo z osy včelu. Proste sú to odlišné vetvy evolúcie, z ktorých každá sa vyvinula iným smerom.

          16. 10 – 20 bodů udělá výživa, sociální zázemí a vzdělávací systém. To smaže většinu tebou prezentovaných rozdílů Mensa testů mezi zeměmi. A ani u těch 30bodů rozdílu nelze vyloučit, že by u stejného vzorku ale ve stejných podmínkách (tedy výživa, vzdělání a sociální zázemí rodičů řekněme 3 generace dozadu) tento rozdíl nebyl úplně vymazán.

           Viz zvětšení rozdílu z 6ti bodů na trojnásobek sociekonomickými faktory mezi 2 ročními a 16 letými dětmi.

           “SES was significantly associated with intelligence growth factors: higher SES was related both to a higher starting point in infancy and to greater gains in intelligence over time. Specifically, children from low SES families scored on average 6 IQ points lower at age 2 than children from high SES backgrounds; by age 16, this difference had almost tripled.”

           https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4641149/

           Tedy socioekonomické faktory do 16 let udělaly průměrný rozdíl v IQ 18 bodů.

           Co se týče výživy matky tak tam ten rozdíl také je a také je to nezanedbatelných pár bodů.

           https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5763349/

           Tedy rozdíl 10-20 bodů mezi zeměmi nemusí být vůbec dán geneticky a i těch 30 bodů nemusí vůbec být dáno jakýmikoliv rozdíly průměrné inteligence mezi etniky.

     2. Pozri sa na statistiky zo Svedska. Napriklad tu su nejake cisla:
      https://worldpopulationreview.com/countries/rape-statistics-by-country/
      Vo svete su 6. najhorsi s mierou 63.5 incidentov na 100 tisic obyvatelov. Susedne Norsko ma napriklad mieru 19.2, Finsko 15.2

      Dalej vidno, ze zhruba polovicu (trochu menej, ako polovicu) pachaju ludia, co sa narodili v Europe a zvysok (teda trochu viac, ako polovicu) pachaju ludia, co sa narodili mimo Europy. Skoro stvrtina (cca 23%, z celeho “kolaca”, nie z polovice) je “Middle East & North Africa” ako miesto narodenia, 16% je “Other Africa” a 11% je zvysok sveta (mimo Europy).
      Z Afriky mali v roku 2016 len asi 1% populacie. Ani teraz urcite to nebude velmi vysoke cislo, je k tomu dost tazke sa dopatrat, vidim, ze to neradi publikuju tieto informacie velmi). Napriek tomu na pocte znasilneni maju dost vysoky podiel. A to este zanedbavam ten fakt, ze narodeny v Europe moze byt tiez z predkami z Afriky.

      Taktiez nezabudnime na fakt, ze v roku 2019 vo Svedsku vybuchlo viac ako 100 bomb.

      Ale ludia, ako ty v tom zjavne nevidia problem. A budu sa vyhovarat na to ze su to chudaci bez vzdelania. Ak Svedsko si nedokaze ale dat ich do poriadku, co je vysoko lavicova, socialisticka a rovnostarska spolocnost tak ukaz mi potom priklad krajiny, ktora to dokaze a kde ich populacia bude mat porovnatelne cisla v trestnej cinnosti aspon s krajinami EU, ktore su v ramci EU najhorsie.

      1. 2 Tomas

       Díky za odkazy. Já jsem nicméně rozporoval Miroslavovi tvrzení o údajné větší míře vražd ve Švédsku, než v LA. viz “Můžeš prosím dát libovolný odkaz na tu tvou legendární míru vražd ve Švédsku?”.

       A to z důvodu, že na míře vražd jsem dokumentoval, že zastoupení černochů nevede k vyšší míře vražd (viz srovnání London vs LA) a že tvrdší tresty nejsou řešením (viz opět LA vs London). A vraždy z důvodu té absurdity, že ani trest smrti nevede ke snížení míry vražd a tedy je jasným důkazem, že v tvrdosti trestů to není.

       Jinak ano, ostatní kriminalita ve Švédsku roste a vzrostla migrací.
       A možná ještě nadále poroste.

       U vražd to ale ani náhodou není ani trošku blízko LA. https://www.statista.com/statistics/533917/sweden-number-of-homicides/

       A na rozdíl od vražd (či bomb) je problematické mezinárodní srovnávání rape incidentů, protože dívka v Mexiku (ale i v některých částech USA) ohlásí jako obtěžování, čož tam zcela správně spadá (osahávání v bazénu a podobně) něco úplně jiného, než dívka ve Švédsku (z důvodu studu, způsobu vyšetřování atd. atd.).

       Jinak já tu od začátku diskutuji, že tvrdší tresty nejsou řešení. A jako příklad jiného trestání jsem dával Norsko a nikoli Švédsko.

       1. Norsko je skvělý případ. Má třeba svého Breivika. Norsko navíc dosud neopustilo zvyk z nacistické éry, a to masivní odebírání dětí normálním a dobrým rodičům.

        Norsko stále ještě neopustilo ideu přeprogramovávání mozku dětem tím, že jim sebere rodiče.

        Jestli myslíš tento způsob, tak nejsi jen pomýlený, ale přímo nebezpečný.

        1. Milý Miroslave, sedni si, zhluboka se nadechni, uklidni se a přečti si, co jsem tu psal v celé diskusi.

         Kde se zastávám Norského Barnevernetu?

         Jak souvisí jeden neonacistický magor Breivik s tím, že Norsko má odlišný přístup k výkonu trestu? A jak souvisí s tím, že jejich míra recidivy je světově jedna nejnižších?

         Uklidni se, vydýchej se a až zapomeneš na vše, čím ti vadí Norsko, můžeš klidně reagovat i na něco, co jsem skutečně napsal.

         Budu se těšit 🙂

 25. Hlavní problém spočívá v tom, že existují lidé v jejichž zájmu je polarizovat společnost takovým způsobem, který úplně vymaže existenci názorového “středního proudu” a tím efektivně znemožní jakoukoliv rozumnou diskusi o určitých tématech. A bohužel se jim to minimálně v některých oblastech velmi úspěšně daří, protože přesně vědí na jaké “struny” hrát.

  Byla doba, kdy se lidé na někoho, kdo řekl, že se třeba angažuje v nějakých charitativních projektech v zahraničí, dívali tak nějak s respektem (čímž netvrdím, že ho nutně museli poplácávat po zádech či kupovat mu v hospodě pivo).

  Dnes už je to jinak. Běžně se mi stane, že s někým začnu mluvit o svých aktivitách v Peru a on mi okamžitě začne odpovídat, že nechce mít nic společného s ničím, co podporuje migraci do Česka (???). Trochu už lituji i toho příspěvku, který jsem svého času Johnovi poslal ke zveřejnění.

  Přesne něco takového momentálně dělá Greta Thunberg v oblasti problematiky klimatických změn. Nevím tedy, zda schválně, nebo zda jí jen někdo využívá. Každopádně jak tak sleduji různé debaty, tak to začíná být v bleděmodrém totéž. A není divu, protože v konečném důsledku jde o perfektní způsob jak se zbavit všech “nepohodlných” názorů. Jakmile vás někdo nějak zaškatulkuje, tak už začne být úplně jedno, zda o té které problematice mluvíte či píšete na základě svého vzdělání (= odborných znalostí), vlastních zkušeností z reálného světa, nebo něčeho jiného. Jakékoliv rozdíly plynoucí například z toho, že různí lidé se v rámci svých studií věnují různým oborům – což je něco, co za jiných okolností nemáme problém akceptovat – zmizí. A ntomolog se rázem stane odborníkem na islám.

  Mě osobně to každopádně obohatilo alespoň v tom směru, že teprve díky diskusím o muslimech a islámu, které se rozpoutaly v kontextu s migranty, jsem konečně pochopil jak svého času mohlo dojít k holocaustu. Navíc v Německu, což není (a nebyla) zrovna nějaká “barbarská” země. Ty metody, s jejichž pomocí je možné vzbudit neskutečnou (byť zcela iracionální) nenávist vůči někomu, jsou až obdivuhodně důmyslné.

 26. na Slovensku sme mali pár rokov dozadu rovnaký prípad ako teraz v USA – policajt počas zákroku kľakol na krk podozrivému a ten v dôsledku toho zomrel.
  Išlo o profesionálneho vojaka, ten bol na rozdiel od recidivistu Floyda bol bezúhonný. https://plus7dni.pluska.sk/domov/profesionalny-vojak-zomrel-zasahu-policajtov-dodnes-nikoho-nepotrestali
  Keďže podozrivý bol biely a nemáme tu ani žiadnu černošskú menšinu, tak sa rabovanie a ničenie cudzieho majetku nekonalo. Situácia v USA je dôkazom, že multikulturalizmus pokiaľ ide o spolužitie bielej a čiernej rasy nefunguje, pretože rozdiely v mentalite, životných postojoch a množstve ďalších vecí sú priepastné. A ak sa aj nájdu výnimky, jedna lastovička predsa leto nerobí…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *