Ceny nemovitosti neklesaji

Ceny nemovitosti neklesaji. Krize, nekrize.  Peclive sleduji  par lokalnich trhu. Zajimaji me ceny u more v Jizni Kalifornii. Sleduji ceny skladu v Los Angeles a Portlandu. Zavery se tykaji jen mist ve kterych mam nainvestovano.

Se svym skepticismem bych cekal, ze ceny klesnou. Ale jak se zacala otevirat ekonomika tak se nemovitosti prodavaji o sto sest.

Cekal bych, ze apetit bude u kupujicich velmi maly. Budou se bat krize. Radeji budou setrit hotovost. Ale ve spouste oblasti je naopak boom poptavky. Treba u Lake Tahoe, kde casto travim cas, je obrovska poptavka po chatach a domech. Jsou tam nejvetsi prodeje za poslednich 6 let.

Jsme v dobe kdy znovu vyrazne stoupaji pripady Covidu. Ve velkych mestech jsou nepokoje a protesty. Lide jsou unaveni z karanteny a zavirani. Mit chatu nekde v prirode se ukazala jako obrovska vyhra.

Takze kdyz v Los Angeles zavreli plaze tak jsem ocenil, ze na chate si muzu chodit v takoveto krasne prirode. Temer nikde nebyli zadni lide. Turiste byli doma. Krasa!

Takze to ze se zacaly vyrazne prodavat domy a chaty v prirode naprosto chapu.

Ale i u more v Los Angeles se ted prodavaji domy a v nekterych poblastech ceny zase rostou. To uz mi pripada skoro neuveritelne.

A podobne je to i u skladu. Tak jak me bavi investovat do skladu tak hodne casto pisu nabidky na koupi. Zkousim jestli nejaky prodavajici nepotrebuje rychle prodat. A prave jsem cekal, ze behem Covidu se zajem prodat zvysi. Zatim to tak nevypada.

Tiskne se obrovske mnozstvi penez. Ta inflace se nekde projevit musi. A nejvice se projevuje v aktivech jako jsou akcie a nemovitosti. Uroky v bankach znovu klesly. Ted dostat 1% na sporicim uctu je pomalu maximum. Takze kam ty lidi penize daji? Do akcii, nemovitosti a podobnych aktiv. Ten efekt tisknuti penez a nizkych uroku pocitime jeste vice. Kdo investuje do akcii  a nemovitosti bude spokojeny.

Spread the love

17 thoughts on “Ceny nemovitosti neklesaji

 1. Jn rotačky na tisk peněz jedou…
  A ono ten trh s nemovitostmi stejne v kazde krizi mas zpozdeni treba rok/dva.
  V roce 2007 taky dno nemovitosti bylo nekdy o dva/tri roky pozdeji, ne?

  1. Ma to vzdy zpozdeni. Ale oslabovanu bylo citit uz roce 2006 (u domu a bytu). V roce 2006 me klesl vyrazne obrat u realitni firmy a bylo videt, ze bude spatne jeste nez to bylo oficialni.

 2. Celkem by mě zajímalo, jak tato situace zahýbe s krátkodobými ubytováními v chatách a chalupách. Přestože bych letos očekával obrovský převis poptávky, vidím mnohem víc nabídek jak předchozí roky. Nebo jsem to dříve pouze přehlížel?

 3. Johne, psal jsi, že u minulé krize se snížila cena u nemovitostí až 2 roky od začátku krize, že to mělo velké zpoždění, tedy pokud teď nekecám… takže musíš asi nejdřív počkat na krizi a potom znovu čekat na propad… 🙂

  1. U minule krize se to chovalo jinak. Obchody se zpomalily vyrazne a pak nasledoval pokles cen. Ted jsou rekordni pocty prodeju.

   1. Myslím, že se to chová naprosto logicky. Spouštěčem minulé krize bylo, že nejdříve neměli dlužníci peníze na splátky hypoték, následně se z hypotéčních listů staly bezcenné papírky, následně začaly kolabovat fin. pro nedostatek důvěry, pak krachly LB a došlo to k ekonomické krizi. Takže logicky nemovitosti klesaly dříve, než byla krize. U nich to ve skutečnosti začalo.

    Dnes došlo ke stopce investic a nákupů, protože nevíme, jak bude, ale většina ještě peníze má. Nejdříve musí ze stopky nákupů dojít ke krizi, pak přestanou lidé mít peníze a pak teprve se to projeví na nemovitostech. Je třeba na pokles fin. trhů a i nemovitostí ještě počkat. Nemyslím si, že všechno zvládne udržet nahoře QE, ale uvidíme. Trpělivost.

 4. Doporucuji sledovat akcie jako Vaxart, MRNA, NVAX. To jsou kandidati na vakcínu. A jen tak pro spekulaci ipnff nebo nexcf. Růst z nekterych za poslednich par dni je sileny. Zvlášť ten Vaxart.

 5. A co myslíte jak to bude v Česku? Někde jsem četl že tu máme pokles cen nemovitostí o 1.5 procenta , pokles prodejů bytů o 25 procent oproti před koronou. Snažil jsem se to najít a hodit sem odkaz ale už jsem to nenašel. Nemáte někdo nějaký report?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *