Ze zakulisi: Jak se tezi bitcoin v Kazakhstanu

Kazakhstan – problemy s energii a pak protesty

Kdyz doslo na ban mineru v Cine tak se vetsina z nich prestehovala kam se dalo. Popularni destinaci se stal Kazakhstan. Geograficky je blizko k Cine. Elektrina je levna. Kazakhstan je byvala Sovetska republika a vetsina infrastruktury byla postavena pred 30 roky.

Udrzba asi moc neprobihala, protoze v roce 2021 zacali obrovske problemy. Vypadky infrastruktury. To vedlo k omezeni dodavek energie v rijnu a nakonec ke kompletnimu zastaveni dodavek v listopadu. Ale vypadky nemeli vsechny hosting centra a ve vsech oblastech.

Kdyz uz jsem se rozhodli minery co tam mame prestehovat (zaplatili 17 tisic zalohu na hosting jinde), tak nas soucasne hosting centrum prislo s pozadavkem, ze musime zaplatit dane a cla za minery co u nich mame. Protoze sidli ve free trade zone, tak nikdy clo neplatili. Jenze puvodne nam rekli, ze kdyz minery zustanouv Kazakhstanu tak nic platit neni potreba.

Mezitim jsme zaplatili jsme zalohy v jinem centru, ktere dodavky elekriny ma. V den stehovani nam ale rekli,ze mame doplatit 70 tisic dolaru. Pusobilo to skoro jak vydirani. Najmuli jsme pravnika. Vyjednavame, protoze pravnik  tvrdi, ze bysme nic platit nemeli a nemuseli. Mezitim se dodavky energie obnovily (zacatek ledna) ale prave ted zacali protesty a vlada v Kazakhstanu vypla internet. Minery maji energii, ale bez internetu nemuzou tezit. Takze jsme offline (5. ledna 2022).

Protestujici obsadili prezidentsky palac v byvalem hlavnim meste Almaty. President vyhlasil vyjimecny stav ve dvou mestech. Demonstrace zacali na zacatku ledna jako reakci na zvysovani cenu benzin.

Do rijna to bylo jedno z nejprofitabilnejsich mist kde se dalo tezit. Levna energie. Jednoduche poslani ASIC mineru z Ciny diky geograficke blizkosti. Tohle je presne o cem to tezeni bitcoinu je. Je to profitabilni kdyz funguje, ale kdyz se zacnou dit prusvihy tak je to silene. Ale proste to patri k tomu podnikani. Je to jak to je. Situace se kdekoliv muze zmenit ze dne na dne. Nejsou zadne zaruky. Ono me to skoro nikdo neveri, kdyz tyhle pribehy vykladam, tak jsem si je zacal uz trosku sepisovat. Hlavne pro me, protoze je to svym zpusobem i zajimave. A neda se to smest, ze takove divociny se deji v Kazakhstanu. Deje se to i v USA, kdyz se podivate na moje zapisky. 

Spread the love

7 thoughts on “Ze zakulisi: Jak se tezi bitcoin v Kazakhstanu

 1. Tak na to sa nedá pripravit to asi nikto nepredpoklada, čo sa môže stať v Kazachstane. Len pre predstavu o aké veľké cla a dane sa jedna? Neoplatí sa to všetko presťahovať do USA & Kanady?

 2. Proc jste internet neresili se zalohou (satelit/satelitni telefon/gsm ze sousedni zeme s roamingem…)?
  Mohu se zeptat na cenu kwh v Kazakhstanu oproti treba CZ?
  Preji brzke vyreseni.

 3. Nejhorší je, že čím víc vydělávám, tím více mám ztrát. Strašně vidím u chudých lidí, že oni se bojí každého problému, a proto jim uteče vlastně většina zisků. Asi málokteré fotbalové družstvo by napadlo, aby všichni stáli neustále před svojí brankou a bránili by, aby nedostali góla.

  Pro tebe všechna čest Johne, že už to dobře snášíš, já z takovýhle věcích stále nespím, kolikrát když si spočtu prachy, a nějaká drobnost je třeba 100.000 Kč průser, tak se mi pak blbě myslí na to, že tady je mlíko o korunu levnější 🙂 Chápu, že 100k pro tebe nejsou prachy, ale pro mě furt jo.

  A pak vidím spoustu chudých lidí, a oni se klepou, když přijdou o stokorunu, několik hodin se o ní hádají, a úplně nechápou tu cenu toho času a příležitostí. Prostě kdo chce hodně vydělávat, bude o hodně přicházet, to tak je. Když vydělám milion a přijdu o sto tisíc, furt lepší než vydělat litr a nepřijít o nic, jen aby si na to člověk skoro najmul psychoterapeuta, ono se to snadno říká, čte, člověk to ví,ale stejně mu to v hlavě pracuje, že tomu mohl zabránit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *