Cas privonet k ruzim?

Cekam kdy bude konecne “Time to Smell the Roses”. Privonet k tem ruzim a vychutnat si to jak to jde v podnikani.

Kdyz jsem rozjel sklad na xybikes v Kalifornii (rok 2008) tak moje nejvetsi starost byla vymyslet jak vydelavat na splatky pujcky. Povazoval jsem je za velky naklad, ktery me tizi a je nutne mit rezervy.

Takze to se mi podarilo vyresit. Shipito se rozjelo vice nez jsem kdy cekal. Vytlacilo xyzbikes ze skladu. Splatky pujcek nejsou problemem. Stiham platit vice nez je potreba.

Myslel bych si, ze tento stav me privede do absolutniho klidu.

Problem vyresen. Takze muzu relaxovat. Jenze je to obracene.

Roste to. A rychle. Resime vse ze dne na den. Je to neuveritelne kolik zmen je neustale potreba delat. V soucasnosti mame 35 zamestnancu a vypada to, ze budeme znovu najimat. Parkoviste u obou skladu se zaplnuje. Sklady se zaplnuji. Tento rok vypadal relativne v klidu, ale ten podzim nam to meni.

Spread the love

24 thoughts on “Cas privonet k ruzim?

  1. Johne ak mas moc penazi zacni kupovat svajciarske zlate tehly…fakt, papier ostane papierom ale z tehal postavis aj dom 🙂

  2. gratulujem John….

    Nic sa neda robit, kym to rastie same od seba, treba sa prisposobit – skalovat to. Oddelit prietokove baliky od tych cakajucich na konsolidaciu, pre obe nastavit procesy inak atd atd.

  3. Jak se pozná při náboru nejlepší CEO ze všech těch cizích zájemců s tajemnými schopnostmi?

    No přece, že si řekne o vůbec největší plat.

    Protože podle platu se pozná výkonnost.

    Třeba takový CEO General Motors byl výkonnější než celá továrna s 500 dělníky, což se poznalo podle toho, že byli stejně placeni on i ta továrna.

    Akorát je menší záhada v manžerské ideologii, že přes ten svůj astronomický plat nakonec přivedl firmu k bankrotu.

  4. Zkušený SEO by potopil i Titanik, čest všem výjímkám….

    Pokud to roste organicky, tak růsta růst nebo růst. Není nikde psáno, že to tak bude pořád. A když už John našel dobrou vlnu, tak se to rozjet a vézt se jak to jen půjde.

    Možná by tam měl být někdo kdo by stabilizoval procesy a vedl to po manažerské stránce, aby si John úplně rozvázal ruce pro ideové vedení – Shipito v roce 2020?

    Určitě se objeví kopie, kromě těch pár konkurentů co už jsou teď, ale chce to být ideově krok nebo lépe tři vpřed. Kde leží v přeposílání další zlatá žíla?

    Třeba Oregon je láska na první pohled. Jak obejít sales tax, DPH, clo a neporušit ani jeden zákon je až nebezpečně geniální. Laik zírá, John se směje 🙂

    Možná udělat think tank na téma kam posunout Shipito. Ale trošku se obávám, že Johna ani nestíháme myšlenkově dobíhat. Nicméně pohled zvenčí je někdy potřeba.

    S investorem a strategickým partnerem bych taky počkal až se narazí na strop. Zatím bych jen registroval ochranné známky, loga a řešil právní stránku věci – kdyby náhodou do LA připlul nějaký žralok.

  5. Pomalu ale jiste uz prichazeji zase Vanoce, kdopak si vzpomina jak tady John narikal kolik baliku mu chodi? Dovedete si predstavit kolik to bude tenhle rok? Myslite ze se zaplni druhy sklad? 🙂

  6. Myslíme, že to John bude vozit truckama z jednoho skladu (státu) do druhýho. Na parkoviště si postaví 2-3 kontejnery, který bude používat jako předsunutý sklad a v listopadu mu tam bude makat cca 50 lidí.

    Asi bych pomalu studoval krizový management 🙂

    Jinak správný CEO (sorry za SEO předtím) se na firmu přicucne jako Janoušek na státní rozpočet a sosá. Viděl jsem takhle padnout pár menších firem. U velkých firem je naopak schopný CEO jako kormidelník potřeba.

    Bude záležet na kursu USD, když dolar oslabí, budou vánoce nákupní masakr. Mainstreamová media už o tom v ČR běžně píší – že nákupy v zahraničí jsou levnější a vyčíslují i úspory – na to lidé slyší, počítat umí. Tím začíná být Shipito zajímavé pro běžnou populaci a ne jen pro geeky aka Fandor, kteří vyčmuchají slevu i 10m pod zemí.

    Kdyby John rozjel v ČR ještě trošku PR, zmiňovali by časopisy konkrétně Shipito ještě mnohem více.

    http://hn.ihned.cz/c1-46525030-proc-je-v-cesku-dr

    zde třeba srovnávají iPod Touch 8 GB v ČR a USA
    http://finweb.ihned.cz/c1-46523060-zahada-proc-js

    Další argument by mohl být, že identické výrobky v zahraničí jsou kvalitnější. Stejná čokoláda v DE má jiné (optimalizované) složení v CZ. Magnum taky, Tchibo rovněž, nafta taky jiná ……..

    Viz starý článek popelnice Evropy
    http://instinkt.tyden.cz/rubriky/tema/popelnice-e

    Všechna tahle stará "tajemství" lezou pomalu na povrch a lidé pomalu začínají vědět, co dříve jen tušili. Tenhle trend podpoří kromě třeba farmářských trhů také nákupy v zahraničí. A pokud si i ženský na vesnici v novinách přečtou "zařiďte si adresu v USA" a ušetřete na vánočních nákupech – tak odtrhnou děcka od facebooku ať jim to taky zařídí.

    Ideálně by měl mít každý v ČR dvě adresy, jedno trvalé bydliště a druhou u Shipita. Takový standard, kdo to nemá je socka a okrádá rodinu : ))))

  7. Mna by zaujimalo, ci John niekedy premyslal nad zvysenim cien.

    Samozrejme nie s cielom zvysit zisky, ale skor obmedzit dopyt po sluzbach. Je to trosku sebecky krok, ale urcite nie neeticky.

  8. Zrovna mi napadlo, jak to vlastně dopadlo s kolma ??! Už tento byznis skončil, či je pár posledních někde v rohu ve skladu??

  9. Je to krasne ze Hospodarske noviny zmini Shipito, ale proc proboha linkuji na Bongous? Jako jediny aktivni link. Tohle smrdi jako placeny link.

  10. Což takhle vychovat si nějakého syna co to po tobě jednou převezme ;-). Už jsem tu zmiňoval Baťu, Forda… Firmy obou dvou byznysmenů přežily krizová období jenom díky tomu, že fungovaly jako rodinný podnik, pro který se byli "příbuzní" ochotni obětovat bez ohledu na výši rizika i odměny. Tohle nikdo jiný než insider z rodinného prostředí zpravidla nedokáže.

    Pokud se podíváš na významné světové firmy se staletou tradicí, většina z nich je rodinnými podniky (rodina vlastní buďto majoritu ve firmě nebo alespoň největší balík akcií). Firmy bez rodinné tradice často zanikají pod náporem konkurence, protože je rozmazlený menežment bez hlubšího vztahu k firmě většinou "rozkrade" vyplácením astronomických odměn, případně přivede na mizinu hromaděním špatných (většinou megalomanských) rozhodnutí. Samozřejmě jsou i pozitivní výjimky, mezi firmami se staletou a víceletou tradicí jich ale příliš není…

  11. Řekl bych, že ten rozdíl v cenách se dá vysvětlit.

    Kdo vzešel z českého prostředí, tak je naučen, že určitý výrobek nebo službu ve vyšším stupni kvality nelze pořídit za malé peníze. A proto lidé za ty luxusní věcí platí normální cenu a přijde jim to naprosto normální.

    (Američané pro to mají výraz, že "vždy dostaneš to, co si zaplatíš").

    Nicméně západní trhy, zejména Amerika, jsou posledních 30 let válcovány levným asijským importem a spousta luxusních značek tam byla naprosto zdecimována záplavou fakes, takže jim nezbylo, než srazit ceny také.

    Ale John je na místě, tak bude vědět více..

    Josef Zemánek: Prabda. John tady vlastně navazuje na tradici cesky podnikatelu, jako byli Ray Kroc nebo Jan Antonin Bata & Tomas Bata.

  12. Tak těsně před vánoční sezonou se nám dolar sune k zemi http://ekonomika.idnes.cz/koruna-skokove-posilila

    To snad Johnovi dělají naschvál, že furt tisknou a tisknou ?

    Shipito = McDonalds ? Možná ano, obě firmy řídí mladí lidé, pobočky po celém světě a peníze se investují do nemovitosti ….

    Ceny v ČR se dají vysvětlit, ale ne kvalitou, ta je právě většinou horší než na západě.

    Značkové věci by se paradoxně daly vozit z USA do Číny, i když je to většinou země jejich původu. Originál Apple atd. je v Číně dražší než v USA. Když odečteme sales tax a čínský celník přimhouří už tak úzké očka vyjde takový iphone mladého geeka z Pekingu klidně o 100 USD levněji.

  13. shipito je ted ve stavu, kdy se ziskavaji a ztraceji manazerske ostruhy. Dennodeni zahlceni tisicem jednotlivosti muze zcela zakryt potrebne strategicke planovani. Manazer a majitel musi zmenit zabehle formy fungovani a misto reseni jednotlivych veci zacit opravdu ridit lidi , kteri ty veci budou resit.

    Skoro bych se taky zacal uvazovat o urcitem zajisteni kurzu dolaru – protoze pokud by v predvanocnim case doslo jeste jeho vetsimu poklesu (nez treba dneska) zpusobilo by to nakupni horecku a razantní nárůst přepravy.

    Jinak prosím věnujte pozornost tomuto – odhadu – Shipito před vánocemi poroste exponencialne (tj. o stovky procent oproti nárůstu v minulému roku) – protoze se zacina dostavat do urovne, kdy zacinaji mohutne fungovat osobni doporuceni a zkusenosti. Tj, ci m vic lidi bude mit pozitivni osobni zkusenost s nakupem v USA, tim vice lidi se do toho zapoji – a zacnou to delat i ti kteri neumi anglicky – v jejich okoli bude vzdy nekdo kdo to umi a ma ucet u shipita

  14. Je uplne jasny, proc Bongous ma prolink. Jelikoz redaktorka zadala adresu s www prefix a redakcni system ji k tomu automaticky pridal link. To je naprosto bezny, zadna zahada.

  15. 2 finer

    Otázka, proč něco zadává s www a něco bez? Když mi dáš 500Kč tak se ti taky spletu.

    Ale souhlasím, že v tomhle případě je to spíše blbost než záměr.

    Nicméně stejný článek umístěný na digiweb.ihned.cz už redakční systém nevzal.

    Místo diskuse tady jsme jí taky mohli napsat, že tam má chybu a to www správně patří před shipito.cz : ))

  16. Myslí­m, že to placený link nebude. Při nejlepší­m šikovný PR, ale to v tomto pří­padě taky nebude. Z největší­ pravděpodobností­ je to prostě fatální­ chyba. Nikdy neví­š jak novinářka sbí­rala data, kdo jí­ co poslal a v jakém formátu. Ona to prostě zkopí­ruje do redakční­ho systému a ten to zrovna takto vyplivne.

    Třeba tady už to aktivní­ nemá http://digiweb.ihned.cz/c1-46530550-kvuli-nakupu-na-webu-cesi-zrizuji-schranky-v-americe

    Reklama nebo CEO je podle mně zbytečný, ale dobrý PR by si Shipito zasloužilo. Platit jednu holku, ať obesí­lá redakce, tiskové zprávy, novinky, darečky, tipy pro čtenářky. Pokud by byl i rozpočet, může si i s paní­ novinářkou sednout na kafe, udělat účet na shipitu a zkusit si zadarma poslat třeba kabelku (něco co není­ v ČR). Pak si už při psaní­ článku bude pamatovat, který odkaz má být aktivní­ ==> protože tahle služba má přece podporu v češtině tak jsme ho zvýraznili.

    Poštou se dá poslat kreditka s 20-50 USD, aby si slečna redaktorka nákup vyzkoušela. Taky lze na téma Shipito dát do kupy všechny informace a takto předžvýkané články dodávat redaktorkám. Milují­ to. V rámci článku si třeba na službě Shipito vyzkouší­me jak celý systém funguje …. nebo dodat kalkulace slev nebo fotky ze skladu – jak tam makaj češi 😉

    Mohla by i nabí­zet dárky pro čtenáře – pro předplatitele adresa v USA zadax, výherce kří­žovky zí­skává ….. VIP účet na shipito.com

    Borka by mohla komunikovat i Oregon a Japonsko, tak se liší­me od konkurence, ví­ce skladů, žádné daně, fajné viďte? A tady fotečky Oregonu pro váš článek.

    Tohle tu už někdo dával ne? http://www.shoemoney.com/2010/09/14/getting-press-for-your-website-application-or-service/

    Ceny bych nezvyšoval, to pří­mo posí­láš lidi ke konkurenci. A ty zákazní­ky přeci chceš. Normálně to stojí­ dost peněz zí­skat zákazní­ka. Pokud už si někde udělají­ účet, zůstanou tam. Nikdo nemá čas kontrolovat každý měsí­c deset přeposí­lací­ch služeb. No, možná John má : ))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *