Coronavirus situace Los Angeles 31. brezna

Myslim, ze spousta majitelu nemovitosti v USA ted se zatajenym dechem ceka jestli dostanou zaplaceny najem na duben. Zitra je prvniho. Vetsina najmu je splatna prvniho dne v mesici.

Vetsina firem je zavrenych.  Zatim to vypada, ze budou zavreny na 100% do konce dubna. Co bude dal se nevi. Ale v Kalifornii ocekavaji, ze vrchol umrti a novych pripadu bude nekdy v polovine az konci kvetna.

Kdyz si predstavim zavrene firmy jeste v kvetnu tak si myslim, ze bude velke mnozstvi firem, ktere to nepreziji. A to i s tim stimulus balickem a pujckami  od vlady co se nemusi vracet. Doufam, ze jsem moc pesimista.

Kdyz jsem s Milosem Cermakem nataceli podcast (16. brezna) tak v Los Angeles County bylo kolem 100 potvrzenych pripadu. V Cesku bylo 380 pripadu. Porovnavali jsme to, protoze pocet obyvatel je temer totozny (10.1M vs. 10.6M)

Jen pro zajimavost dnes (31. brezna) mame v Los Angeles County 3,011 pripadu. V Cesku 3,181.

Pocet pripadu je podobny. Samozrejme muze byt vse jinak za par tydnu. To se uvidi jak se to dale vyvine.

V Los Angeles neni povinne nosit rousky. A nosi je naproste minimum lidi. Ja treba ano, protoze jsem proti rouskam nikdy zadne stigma nemel.

Tak prisna narizeni jak mate v CR tady nebyly. Restaurace zustaly otevrene dele. Az kdyz je zavrely, tak to hodne lidi zaskocilo a panikarili s nakupovanim. To bylo pred 14 dny. Tohle je uz relativne v normalu. Treba v obchodech kam jsem sel je zasobovani velmi dobre. Sice sem tam neco chybi (nejake trvanlivejsi veci), ale celkove zadne stradani to neni. Fronty uz u obchodu taky nikde nejsou (i kdyz je na hodne mistech limitovan pocet kolik lidi muze vstoupit do obchodu).

Jeste do do patku se dalo chodit na plaze. Vetsina lidi se docela dost zdruzovala. Posledni ctyri dny se zprisnilo kam chodit venku. Ty rekreacni mista a oblibene stezky na prochazky jsou zavrene. V patek jsem si byl naposledy kitesurfovat. Ted uz to mozne neni. I kdyz ty plaze jsou doopravdy obrovske a da se jednoduse dodrzovat odstup. Surfovat se taky nemuze. Proste na plaz nikdo nesmi ani vstoupit (nebo na stezky u plazi nebo u utesu)


Zjistil jsem, ze rouska na kole mi strasne pomaha s alergiemi. Zacala alergicka sezona a temer nemam zadne problemy s rouskou!

Americka Navy nam poslala do Los Angeles nemocnicni lod  USNS Mercy. Ta ma tisic luzek a deset operacnich salu. Bude se pouzivat pro ty pripady lidi co potrebuji jit do nemocnice a Coronavirus nemaji.

Kdyz lod priplouvala do pristavu v L.A. tak se me hrnuly v teto pohnute dobe do oci slzy. Nemohl jsem si pomoci.

Na Dockweiler plazi, ktera je hned vedle LAX letiste, se zaparkovaly obytna auta, ktere guverner Newson ziskal do FEMY (agentura na reseni ruznych katastrof). Je to urceno hlavne pro bezdomovce nebo lidi co potrebuji izolovat treba od vlastnich rodin. Byl to prvni krok a dalsi mista kam se obytna auta zaparkuji se resi.

V Los Angeles mame take vystaviste. To National Guard (statni armada) ted predelala na polni nemocnici pro situaci, ze bude potreba vetsi pocet nemocnicnich posteli.

Dale bylo zajisteno pres 900 hotelovych pokoju pro potrebne a bezdomovce, aby mohli byt v karantene. Major vyzval dalsi hotely at nabidnou pokoje mestu. Zatim zadny kolaps neni. Pripravujeme se na nejhorsi.

Pratele, je to silena krize. Pisu clanek, abyste videli jak to treba funguje lokalne. Amerika je obrovska zeme a nemuze se vsechno resit jako celek. Proto jsem i porovnaval ty cisla, ze L.A. County je stejne velka jako Ceska Republika.  A chtel jsem vam to trosku priblizit jak to je tady u me.

Podle meho nazoru se porad testuje v Americe malo (ted kolem 100 tisic testu denne). Melo by se testovat tak trikrat vice. Ale verim, ze se to brzy zmeni. Ale taky mam obrovsky strach o podnikatele, firmy, zamestnavatele jak dlouho vydrzi. I kdyz je nepopularni volat o obnoveni provozu a je povazovano za extremne dulezite drzet karantenu, tak taky mam pocit, ze nesmime zlikvidovat temi opatrenimi firmy co prinasi zamestnani a plati dane.

Tento tyden jsem sel i do japonskeho supermarketu v Torrance. Mame tady velkou japonskou komunitu a hned jsem byl doslova prijemne prekvapen jak to tam resili. Do obchodu se sami rozhodli nepoustet vice nez 15 lidi. Pritom je to velky supermarket. Pred vchodem stoji ochranka, ktera to inteligentne organizuje (ti japonci to fakt umi). Hned po vejiti dovnitr tam byla pani uklizecka ktera dezinfikovala kazdy nakupny vozik a kosik nez ho predala dalsimu nakupujicimu. Primo pred nim, aby to videl. Samozrejme vsichni rousky. Proste uplne jina kultura a premyslim jestli tohle neni duvod proc se jim dari lepe bojovat s Coronavirusem.

Ono to je cesta kterou bych chtel jit. Musime testovat, testovat a testovat. Pak zavest opatreni jak byt vice opatrni. Porad vse cistit, apod. A snad se brzy zacneme krok za krokem (pomalu) dostavat do normalu. Protoze zavrene firmy fakt dlouho mit nemuzeme!

Spread the love

26 thoughts on “Coronavirus situace Los Angeles 31. brezna

    1. To se mi nepodarilo dohledat. On ten reporting tady nebyl idealni. Snad do minuleho tydne nereportovali pocet vysledku testu, kdyz to bylo negativni a rikali ze to zmeni.

      1. Johne, největší problém jsou lidé s nulovými příznaky a obecně lidé s příznaky tak slabými, že to připomíná nachlazení nebo rýmu. Podle statistiky kterou zveřejnila Čína, je těchto nezjistitelných šiřitelů 13%. Dnes ráno v TV zveřejnil krizový štáb odhad pro ČR, že těchto lidí je 10-40%.

        Dále si vemte jak dlouho je člověk nemocný. O tom se taky málo mluví. Ale dle oficiálních dat zveřejněných Světovou zdravotnickou organizací http://www.who.int si zle najít kdy měla v ČR 26 uzdravených a kolik týdnů dřív bylo prvních 26 nakažených. Vychází to na 3.5 týdne což je o dost víc než nějaká chřipka. Dále se uvádí, že člověk po odeznění nemoci přestože se cítí být zcela zdráv, pak cca týden ještě šíří vir do okolí.

        Teď si představte že těch 10-40% nakažených lidí s mírným průběhem, kteří si myslí že se nachladili a nikdo je vůbec netestuje, to šíří do okolí nějakých 3.5 týdne čili 24 dní (jezdí metrem a MHD, chodí nakupovat do supermarketů). A že to je sakra nakažlivé ukazuje že Covid-19 má koncentraci virových částic cca 1000x vyšší než původní koronavirus SARS-Cov-1 z roku 2003 (ten se díky tomu, že nebyl až tak nakažlivý podařilo celkem rychle zastavit). Mimochodem Covid-19 byl přejmenován na SARS-Cov-2 na základě genetické analýzy RNA viru, kdy se ukázalo, že je to velmi blízký příbuzný. Není to chřipečka, je to variace zabijáka SARS z roku 2003.

        Můj názor: Díky nemožnosti odhalení nakažených lidí s nízkými až nulovými příznaky, kteří tento vir šíří cca 3.5 týdne do okolí, je prakticky nemožné tento koronavirus zastavit bez celkové karantény. Jediné co na tento SARS-Cov-2 zafungovalo a je to prakticky odzkoušeno je Čínský model když postiženou oblast zavřeli na 6 týdnů do karantény, všichni museli být doma, a tím eliminovali tiché šiřitele. Chytré, rychlé, efektivní a s minimálními ekonomickými dopady. Naopak rychlé zvládnutí Číně umožnilo obnovit výrobu na 100% a nyní násobně vydělají na prodeji roušek, testů, léků a jiného zdravotnického materiálu do celého světa, který zoufale volá o pomoc.

        Z ekonomického hlediska zcela nechápu chování vlády v ČR. S koronavirem zápasíme už 5. týden a pořád se to šíří, a ekonomické důsledky budou obrovské, odhaduje se schodek min 200 miliard místo plánovaných 60mld. Přitom stát může nařídit lidem vybrat si dovolenou a aby zůstali doma těch 6 týdnů a nikam nechodili (jako v Číně). Ze zákona mají všichni 4 týdny dovolené, drtivá většina má 5 týdnů, tedy stát by musel doplatit cca 1.5 týdne. Kolik by to stálo? 4miliony zaměstnanců X průměrná mzda 36 100 kč X 1.5 týdne /4 týdny v měsíci = 54 miliard.

        Celková karanténa by nás stála pouhých 54 miliard, a kdyby se zavedla včas už na začátku, tak přístí týden bychom již končili 6. týden karantény a bylo by po problému s minimálními počty mrtvých. A ekonomika ČR by byla při vstupu do ekonomické krize ve skvělé kondici a mohla by vydělat na výrobě zdravotnického materiálu pro celý postižený svět.

        Jako daňový poplatník jednání vlády ČR nechápu, není výhodné jak z ekonomického tak i z hlediska počtu mrtvých, nesouhlasím s ním a hlavně nechci ty následky platit ze své kapsy. Nehledě na to, že když váš imunitní systém na to blbě zareaguje, tak na to může umřít i mladý a zdravý člověk.

        Dokáže mi to někdo vysvětlit?

        1. A přitom to Česká republika dělá lépe než většina států. Česká vláda začala dobře, ale teď jaksi nevědí co s tím. Nemají cíl, nemyslí do budoucna, reaguje pouze impulsivně a emocionálně na momentální impulsy.

          Myslím, že by se mělo pořádně testovat, mnohem více než doposud. Bez masivního testování to nemá smysl. Pak uzavřít nejenom stát, ale také jednotlivé kraje či menší jednotky vůči sobě. Bez toho žádné, naprosto žádné opatření nemá smysl.

          Strašně se mi líbí ten japonský supermarket, jak popisuje John. To by mohlo být řešení.

          Dnes jsem musel jít do českého Kauflandu. Všude nebalené pečivo a nebalená zelenina a ovoce mohutně ochytávaná. Zákonem nařízené jednorázové rukavice samozřejmě nikde nebyly.

          Český stát vyhradil seniorům dobu 8:00-10:00, aby se nenakazili od mladších, kdy nesmí být ve velkých obchodech nikdo jiný než oni. U seniorů je úmrtnost na covid-19 mnohem vyšší, tak je takto stát chce chránit. Šel jsem do Kauflandu v 7:00, a 80 % zákazníků byli senioři nad 65 let. Každý z nich kupoval plný velký košík, častěji dva, to znamená všechny zdržovali, a sami sebe ohrožovali.

          V supermarketu hlava na hlavě. Pokud tam jediný měl nemoc, tak jí rozšířil na tuty, i s rouškou. Mezi 7:00-8:00 je to jediná hodina, kdy si lidi mohou ráno, třeba do práce, nakoupit. Kvůli vyhrazeným hodinám pro seniory. Ovšem v okamžiku, kdy v tomto čase nakupuje velké množství seniorů, mi to od našich starších lidí přijde jako hyenismus vůči sobě i druhým.

          Co nechápu je fakt, že policisté pokutují lidi, co nemají roušky. Ale lidi, kteří byli nakažení, a vědomě nakazili často desítky dalších lidí – tam jsem nikdy o žádné pokutě nečetl. Litovel a Uničov se uzavírala kvůli jedinému manželskému páru, který “se nebojí koronaviru” a nakazil spousty dalších lidí.

          Souhlasím s tím, že se mělo vše na měsíc a kousek zavřít do karantény. A pořádně testovat a zmapovat situaci. Jenomže každé opatření znamenalo jekot, že “se vracíme do komunismu”, a politická opozice, neziskové organizace (speciálně Minář a jeho Mil. chvilek…), umělci, ekonomové – se tvářili jako kdyby to byl konec vesmíru a návrat do diktatury.

          Takže to bude celé mnohem dražší, ekonomicky destruktivnější, a s mnohem horšími následky na všech úrovních. To ale platí pro ČR, USA, Śvýcarsko, Velkou Británii a další.

          1. A nebo je tu ještě další ekonomická možnost.

            – ČR má roční rozpočet cca 1600 miliard kč.
            – z toho se musí vyplácet 500 miliard na důchody
            – když Covid-19 usmrtí 50% důchodců, tak se rozpočet ČR dostane ze schodku -60miliard do přebytku +190 miliard
            – navíc tyto přebytky budou trvat cca 10 let než zestárne další generace
            – jiné státy na tom budou poměrově plus mínus podobně

            No jak říkala Frau Merkel, stejně se to nepodaří zastavit a nakazí se v Německu až 70% lidí. Oni to vlastně ani moc nechtějí zastavit.

        2. Dovolená není od toho, aby jste si jí nahradil nemocenskou a ani od toho, aby jste byl 5 týdnů doma.

          1. Vyjímečný stav taky není od toho, aby si každý jezdil na dovolenou kam chce a kdy chce. Přesně takoví lidé jako ty to sem dovezli z Itálie. Když bude potřeba tak povolají armádní zálohy a budeš muset do maskáčů a pomáhat zvládat krizovou situaci ať chceš nebo ne.

            Pochop že tento Covid-19 je nejhorší pandemie za posledních 100 let. Za 3 měsíce usmrtil více lidí než Ebola, SARS a MERS dohromady.

            Může se stát, že budou zavřené hranice 2 roky. V ČR máme jen 2100 plicních ventilátorů, nemoc trvá cca 4 týdny/28 dní, to znamená že zvládneme maximálně 75 lidí s vážnými příznaky denně. Těch je cca 10%, takže si můžeme dovolit maximálně 750 nakažených denně, pak začne systém kolabovat jako v ITA nebo NY.

            Pokud bys chtěl takto kontrolovaně promořit celou populaci ČR, tak 10 mil lidí děleno 750 lidí/den = 13 tis dní = 36 let. To je katastrofa být 36 let v nějaké lehké formě karantény jako dosud.

            Tedy jsou jen 3 možnosti:
            – současné kontrolované promoření bude trvat 36 let
            – vymkne se to kontrole jako v ITA a zemře 12% populace (cca 1 milion lidí) a stejně to bude trvat rok možná dva.
            – nebo uděláme razantní karanténu na 6 týdnů a vphodě to zvládneme. Pokud bude třeba tak i opakovaně a přitom vědci budou makat na očkování a anivirotikách.

            Z ekonomického a lidského hlediska je schůdná jen a pouze třetí možnost.

            1. Richarde, jen vypíchnu ty tři možnosti, co jsi zmiňoval:

              – současné kontrolované promoření bude trvat 36 let
              – vymkne se to kontrole jako v ITA a zemře 12% populace (cca 1 milion lidí) a stejně to bude trvat rok možná dva.
              – nebo uděláme razantní karanténu na 6 týdnů a vphodě to zvládneme. Pokud bude třeba tak i opakovaně a přitom vědci budou makat na očkování a anivirotikách

              Varianta 3 je teď už nesmysl. Znamenalo by to mít roky zavřené hranice a neustálou karanténu, protože každý řidič kamionu, co by dovezl zboží, by tu mohl opět roznést nákazu. Takže varianta 3 je pasé. My volíme něco mezi variantou 1 a 2.

              A rád bych jen dodal, že čím déle budeme teď trvat na variantě 1, tím horší to bude mít ekonomický dopad. Už tři týdny tu máme karanténu a pořád je jen klid před bouří. Ve všech nemocnicích v ČR je 350 paicentů CELKEM. Takže kapacita je velká, nemocných zatím málo. Nákazu už nezastavíme, ale v tomhle stavu bychom ji opravdu drželi roky. Takže čím dřív uvolníme nějaké restrikce a naplníme nemocnice a přesuneme se k variantě 2, tím dřív budou zase obchody otevřené a tím budou i menší ekonomické následky (ale samozřejmě i víc mrtvých).

              Bohužel v ČR se žádná zásadní podpora firem nekoná. Stát sice vyhlásil, že bude platit mzdy, ale podrobnosti zatím ještě nejsou jasné. A už proběhly dvě kola bezúročných půjček, ale ve směšně malém rozsahu, takže první kolo bylo vybrané za 3 dny, druhé dokonce za 3 hodiny. A třetí kolo bude až 20. dubna. Takže k penězům se dostali jen ti nejrychlejší a navíc je budou muset časem vrátit, což netuším, jak udělají, pokud bude na konci roku ekonomika v troskách.

              Sleduju nezaměstnanost. Ta nejspíš nastíní následný vývoj. Já osobně si myslím, že spousta firem krachne, cena nemovitostí půjde dolů, přibydou neplatiči, bankroty a exekuce. No však si poslední krizi ještě všichni pamatujeme.

              Jen já osobně si myslím, že tahle bude hlubší a delší. Protože tady ten výpadek příjmů přišel naráz, ze dne na den. V roce 2008 nejprve přišel krach na burze. Pak postupně začaly krachovat nějaké navázané firmy, začaly se postupně snižovat prodeje, začalo se šetřit, propouštět, prodávaly se nemovitosti… A všechno to trvalo dlouho, vlastně několik let. Teď klesly příjmy mnoha firem na nulu ze dne na den. A miliony lidí ve světě se ocitly ze dne na den na úřadu práce. Tolik zmařených investic si nikdo nedokážeme ani představit.

        3. Ten napad s dovolenou je dobry, ale neresi to OSVC, coz neni uplne mala cast produktivnich lidi.

          Zpravy z Ciny je treba brat malicko s rezervou. Uz se opet siri informace ze Cina zakazuje export ochrannych pomucek pac se jim tam po uvolneni karanteny rozjiszdi druha vlna. Bude to jeste zajimavy rok.

        4. Přidám jenom v rychlosti svou zkušenost. Čísla nakažených v ČR jsou se zpožděním.

          Já jsem se dozvěděl, že mám Covid-19 2,5 týdne po prvních příznacích. Protože mě nikdo nechtěl otestovat a pak jsem čekal 5 dní na výsledek. Desítky lidí, které jsem mohl potenciálně nakazit, těm to je už jedno, protože jsem je potkal před 17 dny.

          Nicméně, chtěl jsem říct jenom to, že jsem se nakazil nejspíš někdy začátkem března a dozvěděl se to až 27. března. Byl jsem zařazen do statistiky, jako kdybych se nakazil 27.

          Nemluvě o tom, že jsem se chtěl na to vykašlat, většina příznaků (krom šílené únavy, která trochu polevila až po 2 týdnech nemoci) a normálně si už zajít do obchodu, protože podle doktorů a epidemiologů jsem měl obyčejnou virózu nebo chřipku, a už jsem se cítil relativně dobře. Přesto jsem pořád infekční a kdybych se nevnutil na test, šířil bych teď nákazu vesele dál.

          Kolik takových lidí asi venku běhá?

  1. Johne, řítíme se do krize, to je všem jasné. Myslíš, že je i správný čas na to nabrat kapitál, pro budoucí investice dokud ještě není v ekonomice úplný skepticismus? Banka mi pořád ještě nabízí úvěr s úrokem na úrovni hypotéky (něco málo přes 3 %). Nemám rád zadlužování, ale až přijde čas nakupovat, tak bych chtěl být připravený.

    1. Souhlas, namaxovat kredit, shortovat, vratit az bude credit crunch za nekrestanskej urok nebo az bude hyperinflace. Pripadne rinse and repeat, dokud se vse neposere. Az natisknou dalsi love, tak zas namaxovat kredit… Kapitalismus zvladne zmonetizovat i sam sebe a bylo by smutny bejt late to the party. Pokud neco nezmenis, tak se prizpusob, nebo jak ze to bylo?

    2. @Patrik Jestli to porad jeste jde vzit penize, tak bych je vzal. Banky se zacnou bat a prestanou pujcovat, i kdyz na ne bude obrovsky politicky tlak aby pujcovaly

  2. Řeší se nějak radikálně stanová města na ulicích? To jsou tisíce lidí a tohle bezdomovectví je obrovský problém v LA. Tam pokud se to rozjede, tak to bude také velký problém. A nějak si nedokáži představit, že tohle všechno město přestěhuje do karavanů, hotelů. V zásadě je to příležitost, aby LA tenhle problém konečně vyřešilo.
    V Kalifornii je už pár dní kolem 60tis nevyhodnocených testů, ví se co za tím stojí? Je nějaký problém s kapacitou laborek?

  3. Musím říct, že ty karavany a obecně oddělit nemocné, je výborný nápad. Chápu, že ležet někde 14 dnů je na nic, ale pořád lepší jak infikovat rodinu a ostatní…

  4. S temi plovoucimi nemocnicemi udelal Trump dobry tah, verim, ze velmi pomohou. Celkove to zatim pres nelehke okolnosti zvlada pomerne dobre.

    1. Pokud by byly pro nakažené, bylo by to super. Ale jestli jsou pro zdravé jak píše John, tak mezi “zdravými” bude někdo v inkubační době bez příznaků a s negativními testy. Až se u něj virus pomnoží, nakazí spoustu ostatních jako to bylo na výletních lodích. Tohle je nedomyšlené.

      1. Odkdy je nemocnice pro zdrave? Nemocnice je pro ty, co potrebuji hospitalizovat. Pomuze jinak vytizenemu zdravotnimu systemu v dane lokalite s vysokou hustotou obyvatel.
        Nebo maji nekomu odlozit operaci slepaku proto, ze nemocnice kvuli covid nestihaji?

        1. Normalne nemocnice budu teraz riesit hlavne COVID-19. Ta lod ma na starosti nevyhnutne pripady nemocnic napr. operacie slepeho creva. Vsetky pripady okrem COVID-19. Dalsia podobna by mala byt v NYC, ak som dobre cital.

  5. Pořád řešíte to co už bylo. Nedíváte se do budoucna co teprve přijde. A neposloucháte. A chcete brát půjčky do obrovské ekonomické krize, která povede jen a jen k válce. Zajímavé. Lidi budou mít málo peněz na zajištění svých základních potřeb natož vést podnikání. ohromné množství jich přijde o práci budou hladovět. Slepý vede slepé.

  6. Ať je to, jak je to, ale udělá to dobrou čistku ve všem – otázka zda to bylo potřeba, at už to vzniklo jak chtělo … – Já myslím, že to bylo potřeba, lidí na světě už bylo prostě moc a donekonečna to tak nejde/nešlo táhnout. Pro krizi/válce je potom vždycky nejlíp. Tak to bylo odjakživa. Je to hnusný, ale možná to už bylo nutný.. nevím.

  7. Lodě a RV – super je na tom to, jak je to škálovatelné a flexibilní. A to je zrovna to, co potřebuje podnikání aby přežilo krizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *