Diverzifikace & fokus

Vzdycky jsem byl zastancem diverzifikace. Ale nejak se mi to ted v hlave meni. Mam pocit, ze chci osekat spoustu veci co me zdrzuji a maximalne se zamerit na to kde moje prace udela nejvetsi rozdil.

Muze za to Shipito. Meni me to perspektivu. Neni to nejaka nova vizionarska predstava. Spise prakticka realita. Casu je malo. Kazda hodina kdy muzu bez vyruseni premyslet nad Shipito prinese mnohem vice nez hodina, kterou venuji necemu jinemu. Samozrejme si muzete rict, ze lze delegovat. Ale i to, ze ve skrytu duse sem tam premyslim nad necim jinym hraje roli. I nejake male vyruseni jednou za cas hraje roli. Staci, ze se prerusi tok myslenek. Clovek prevede mozek na neco jineho. A zrovna ted a v nejblizsich mesicich resime hodne strategickych zalezitosti. Mezinarodni expanze a dalsi rust pozaduje, aby se vsechno poradne promyslelo.

Neveril bych, ze to nekdy budu rikat, ale fakt mam ted pocit, ze chci maximalne vse zjednodusit a soustredit se jen na jednu vec.

Spread the love

25 thoughts on “Diverzifikace & fokus

  1. Tak to gratuluji, od hledani mista a chuzi stesti naproti jsi dorazil do bodu, kdy jsi v jednom miste to stesti potkal (shipito byl puvodne jen zpusob, jak zaplnit sklad vedle kol 🙂 ). Tak ted to stesti pekne vyzdimej, tesne pred vrcholem rustu to prodej nekomu velkemu a pak se s kapitalem vrhni do financovani startupu, kde budes pocitat jen penize a na to, jak to s omezenym rozpoctem delat, budou jini, mladi 🙂 Ti se nezakecaj 😀

  2. Nechceš někdy zveřejnit tabulku porovnání Shipito vs konkurence? Určitě něco takového máš a mě by zajímalo, co stojí za tak velkým úspěchem, proč si lidi vybírají tebe a nikoliv konkurenci.

  3. To je logickej vývoj.

    Shipito se dostalo do stádia, kdy už není experiment, ale je to seriozní, fungující a perspektivní business – tudíž vyžaduje a zasluhuje plnou péči.

    Další stádio bude to, až se z Johna majitele stane John rentiér. Přenechá vedení shipita někomu jinýmu a sám bude jen sbírat ovoce. Pak zas s naspořeným kapitálem přijde na řadu diverzifikace – investování (teď už ne času, ale peněž) i do jiných projektů.

  4. re: Markoniuss

    co stojí za úspěchem shipita? Tento blog 🙂 Kdyby John nepsal blog, tak by se na trhu v ČR (kde shipito začínalo) prosazoval mnohem, mnohem hůř a kdo ví jestli by se to povedlo.

    První zákazníci shipita (čtenáři tohoto blohu) věděli, že za tím stojí John a že se nemusí obávat o serioznost. Navíc to byla skvělá reklama pro shipito, když to zde John propagoval (neznám návštěvnost tohoto blogu, ale je to prostě skvělá cílová skupina zákazníku shipito). A dál už prostě šuškanda, lidé si shipito sami doporučují, každý ví že je to skvělě fungující služba.

    Teď už si Shipito žije vlastním životem a na tomto blogu už nezávisí, ale pro začátek Shipita byl tento blog a osobnost Johna řek bych zásadní 🙂

  5. Its a very nice news for shipito users. I had no doubts that shipito's pricing policy will leave behind any other existent mail forwarding service.

    And it is very important checkpoint for you, John, I guess. To move aside other businesses and address all your attention to shipito.

    I think, that futher "internetization" of Asia and middle east countries will bring a huge amount of new customers.

    Of course I'm walking about Russian market in the most. May you share with us some statistics about shipito? What country does bring you clients the most? I bet Russia is in the three leaders.

    We see, in forums, that more and more people start to use your service, but more and more are still in challenge.

    Why? The answer is – terrible mistakes from shipito staff. Who wants to receive someone elses clothes? No one, I guess, but it happens. And of course it is 1% of all sent packages, but this scare potential clients.

    And your personal concentration on shipito should fix this issues and bring the "shit happens" probability to 0.01%.

    Wish you luck!

  6. Petr2: Já nevím, ale John se moc netvářil na to, že by Shipito bylo hlavně pro ČR. Chvíli jsem pracoval pro DHL a měl jsem přístup k různým tabulkám o byznysu a úplně mě překvapilo, jaký je trh v ČR v porovnání například s UK nebo Holandskem. Klidně bych věřil, že John Shipito různě inzeroval a propagoval ve fórech, ale nevěřím tomu, že to jen tak tady do světa bude říkat, kde má reklamu a jaký trh je pro něj nejvýnosnější…

  7. Na jednu stranu se říká, že má člověk věnovat maximální energii tam kde mu to jde nejlépe a kde jsou jeho silné stránky. Dosáhne tak úspěchu mnohem rychleji. Taky není dobré sedět na dvou židlích. Na druhou stranu je příjemní mít vedlejší projekty v případě, že hlavní z nějakého důvodu zkolabuje. Potom ty menší projekty alespoň hradí fixní náklady, které zbyly po projektu. (splátky úvěrů, leasingy atd.).

    V Johnově případů je jasné, že ho prostě Shipito potřebuje celého a pokud tam tu pozornost a energii nedá, tak mu projekt nevyroste. A růst musí, aby byl vždy dva tři kroky před konkurencí, která čeká na každou chybu nebo zaváhání. Taky asi kopíruje, takže John musí inovovat rychleji než konkurence stíhá kopírovat.

    John je ten motor a Shipito je prostě už teď velké auto 😉

    Zajímavá myšlenka z diskuze byla rozjet to co nejvíce do široka, počty frenšíz, poboček a odeslaných balíků. Vybudovat systém a jméno a pak to prodat nějakému velkému hráči a podržet si minoritní podíl.

    Otázka je spíše co pak? Hotové peníze tou dobou již bude riskantní držet a transfer skutečných hodnot již bude v závěrečné fázi.

  8. John: V zásadě ne. Diverzifikace je potřeba. Chápu, že je to složité, když není už morál dělat 5 věcí najednou, ale…

    Jestli jsou nové nápady na podnikání, tak existuje řešení. Jmenuje se "Business developmnet company".

    BDC je společnost, která rozvíjí business za podnikatele (nebo iniciátora nápadu na podnikání) a nebo obecně pomáhá začínajícím firmám v jejich růstu. Výhoda je, že má většinou vlastní kapitál a zkušenosti s budováním od nuly a že se podnikatel nemusí o nic starat a na nic myslet. Veškerý servis za něj udělá BDC.

    Neuvažoval si někdy tímto směrem?

  9. Já osobně si myslím, že diverzifikace je potřeba, i když Shipito roste a je to skvělý a úspěšný projekt a žádá si momentálně celý tvůj čas. Člověk nikdy neví, kdy se mu příjem z jiného soudku (podnikání) bude hodit. Nejlepší by bylo svěřit kompletní starost o tvá další podnikání někomu třetímu, komu absolutně věříš a kdo prokázal své kvality. S tvou zkušeností si určitě nějak poradíš. Pořád je lepší mít nějakou záložní firmu a zdroj příjmů než mít všechna vajíčka v jednom košíku.

  10. 2 Petr2 :

    Nemyslím si, že by shipito vytáhli nahoru jen čtenáři blogu. Já osobně sleduji Johnovy úspěchy už od začátku na blogu a přitom jsem nikdy nebyl zákazníkem shipito. Ale fandím a držím pěsti člověku, který se dokáže takto podělit o svoje úspěchy a zážitky. Už jen proto, že já bych to nikdy takto otevřeně neudělal.

    A teď k té diverzifikaci – je to správné v okamžiku kdy chci rozmělnit riziko, které neumím odhadnout nebo nemusí být v můj prospěch. V okamžiku kdy ale znám přesně jaké je riziko, tak je veškerá diverzifikace nežádoucí, protože pokud chci vydělat co nejvíc tak investuji co nejvíce (peněz, času,…) do projektu s nejmenším rizikem…se zaručenými zisky.

  11. 2 DaN:

    Napsal jsi to dobře, ale měl bych dvě menší výhrady:

    Problém je, že NIKDY přesně neznáš jaké je riziko. Těch faktorů je prostě příliš a žijeme příliš krátce, abychom si některých vůbec všimli. Můžeme si myslet, že známe riziko, někdy nám to i vyjde, ale reálně nic nevíme.

    Zaručené zisky jsou taky z říše pohádek a fantazie, zvláště v dnešní rychlé a dynamické době, kdy je více změn za pár let než za století zpátky. A to nikdo negrantuje, že se to ještě nebude zrychlovat.

    Diverzifikovat je vždy OK a on to John dokonce dělá a dobře. Nevím sice jak vlastní ty nemovitosti, aby o ně nepřišel když se něco po s, ale už tam má pasivní příjem nezávislý na Shipitu. Hlad mít nebude a cash na restart mu to taky dá. Možná by to chtělo vlastnit i něco mimo severní Ameriku, aby jistota byla globální.

    Důvodem proč nediverzifikovat v Johnově případě je, kromě adrenalinu, jeho schopnost se dostat znovu nahoru. Talent měl už v ČR a nějaké know how cestou nasbíral, takže i kdyby se dostal na nulu, cesta zpět bude velmi rychlá.

    Takže jsme zase na začátku, DaN má pravdu, neztrácet čas a energii a plnou parou vpřed.

    Taky je dobrá vědět, že sil bude ubývat, takže tolik výstřelů v životě nikdo nemáme. Pokud to nejde probourat, když je člověku 30-45, nemusí to jít později lépe.

    Přeskočit z kategorie "lidských zdrojů" do kategorie "elity" je prostě fuška. Ale sem tam někdo přeskočí 🙂

  12. 2DaN.. s tou definici diverzikace mas pravdu. Kdyz jdes na jistotu tak staci koupit akcie jedne firmy, ale musis vedet, ze na 100% mas jistotu… Jinak vsichni ostatni co nevim tak diverzifikujeme… A takto to funguje v investovani i v projektech.

  13. 2Cappy: Moc neverim na to, ze si najmu nejaky BDC a ti budou delat vsechno za me… myslim, ze by pak podnikatel mohl byt uplne kazdy a jen si najmul BDC at praci udela za nej.

  14. Přesně tak. Když všechno šlape tak jak má, když business roste v podstatě sám od sebe, když se na účtech točí peníze o kterých se Vám ani nesnilo a každou minutou se objem zvětšuje, když už máte pocit, že jste na to prostě kápli a zítřek bude ještě růžovější než dnešek — tak v ten moment je strašně těžké nechat svůj mozek zrestartovat a uvěřit, že se hned zítra může všechno po$rat.

    Ale pravda je taková, že fakt může.

    Shipito má OK budoucnost, ten trh s podobnými službami ještě poroste. Ale facku odněkud z vnějšku/nebo zevnitř by Shipito ještě neustálo.

  15. Taky bych se bál podnikat jen v jednom podnikání. Však John nejlépe sám ví, jakou měl se Shipito kliku. Ale je jistě i natolik chytrý aby investoval přebytečné peníze do nemovitostí a v případě, že půjde něco hodně špatně měl tak "své jísté".

    DaN:

    "V okamžiku kdy ale znám přesně jaké je riziko…"

    To neznáš nikdy, stačí změna zákonů (i když můžeš lobovat v případě velké firmy, ale pak je tu trh a ten se prostě může otočit.

    John se shipito dělá vlastně arbitráž mezi trhy jednotlivých zemí, ale tato příležitost může kdykoliv skončit. Jistě v čím bude více zemí, tím je to lépe, ale TEORETICKY je možné všechno…

    A je rozhodně dobré s tím počítat. Třeba před několika dny zablokovala VISA během několika hodin Epassporte (něco jako banka) všechny karty a hodně to otřáslo celým adultem.

    Co třeba, kdyby obě pošty přestaly Johnovi během jednoho dne posílat balíky, co kdyby přišlo tornádo a vycuclo Johnovi sklad, atd., atd., atd.

    Opravu je zlatá ta průpovídka, že člověk by neměl dávat všechny "vajíčka" do jednoho "košíku"!!!

  16. S tim souhlasim.. s tou diverzifikaci. Jen jde o to kolik a jak. Treba misto 20 nemovitosti jich chci mit jen 5-10. Takto to beru.

  17. John: mám na to stejný pohled. U investic vlastním vždy maximálně tři firmy najednou, více už hlava nezvládne… Papír snese všechno, ale když se pak máte rychle rozhodovat, hlava už je mimo a je v tom zmatek. Při třech akciích si pamatuji v hlavě obraty, zisky, aktuální ceny, dokážu tak z hlavy zhodnotit poslední výsledky firem a dokázat se rozhodnout i jen tak, bez nutnosti se dívat na své poznámky v PC.

  18. John: Skor som myslel diverzifikaciu podla odvetvi. 5-10 nehnutelnosti je OK +shipito OK, pozrel by som sa este po 1-2 biznisoch z uplne inych odvetvi.

    Staci troska rozbehnut, nech s tym nie su starosti a nechat bezat viac menej samo

    (staci ak sa udrzuje na nule). Ak sa to bude javit perspektivne, investovat namahu, ak nie, nechat utopit a skusit nieco ine.

    So zazemim, ktore mas, udrzis naklady viac-menej na nule (kancelaria, ludia….) a mozes skusat. Niekedy sa malo-vynosny biznis po rokoch zvrtne a zlata sliepka prestane znasat. V takom pripade mas lahko novy core business.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *