Facebook Connect

Co si myslite o Facebook Connect? Nasadili byste ho na vas web? Jestli ano tak proc?

Jde jen o to jit s dobou a nasadite to protoze to zrovna leti. Nebo to ma nejaky hlubsi vyznam? Prave nad tim premyslim.

Chapu argument, ze pro uzivatele je jednodussi kdyz nemusi mit jine prihlasovaci udaje pro kazdy web. Sam pouzivam Facebook a chodim na weby, ktere pouzivaji Facebook Connect. Mozna jsem divny, ale nejakou zasadni ulevu nevidim v tom, ze mam moznost se prihlasit pres Facebook Connect. Proste me to nevadi se prihlasit normalne.

Dalsi argumentem pro nasazeni na web je, ze to pomuze propagaci webu. Jenze ja mam k ruznym propagacim pres Facebook a Twitter docela averzi. Treba upoutavky na ruzne hry nebo Foursquare jsou po chvili docela otravne.

Taky je otazka jestli je Facebook Connect dobra cesta uz treba kvuli bezpecnosti. Jednou nekdo zjisti heslo k vasemu Facebook uctu a dostane se pak uplne vsude.

Nechci vyznit az moc negativne. Hlavne me zajima jestli mi neco unika, co nekdo z vas vidi jako jasnou vyhodu. Doufam, ze se neco dozvim.

Spread the love

22 thoughts on “Facebook Connect

  1. Ahoj John,

    myslim si ze je to pre uzivatela dost velke zvyhodnenie, ked nemusi zadavat prihlasovacie udaje, ale len sa preklika cez tlacitka az za prihlasenie. Je dost vela ludi ktori s internetom robia na dost nizkej urovni a maju problem sa zorientovat sa v prihlasovacich udajoch na desiatky webov. Co sa tyka bezpecnosti, urcite je to riziko, ze uzivatelovi prelomia heslo na facebook, tak mozno by nebolo odveci pri potvrdzovani objednavok, pripadne pri zverejneni citlivejsich udajov zaviest nejake dodatocne overenie, ci uz SMS kod, alebo nejaky aktivacny odkaz na e-mail. Zaroven facebook vies vyuzit ako dobru propagaciu, lebo ked nieco hodis na nastenku zakaznika, uvidia to jeho priatelia a mozes mat dalsich potencialnych zakaznikov. Kazdopadne skus doplnit na svoje stranky napr. Facebook Like Box, zdielanie, pockaj na prve statistiky a sam sa rozhodnes ci navstevy z facebooku budu pre teba zaujimave.

    Pozri si aj Google Friend Connect a urcite nieco take ma aj Yahoo a Hotmail

  2. Propagovat web na FB sa da aj bez FB Connect (like, pages, feed, atd). Ak myslis pod FB Connect sposob login-u, tak je to pre uzivatelov velmi pohodlny one-click login pre komunitne weby.

    Dalsia vyhoda je, ze zakladna autorizacia ti poskytne osobne informacie daneho uzivatela. No FB podmnienky su postavene tak, ze ich nemozes dlhodobo 'skladovat' ani poskytovat dalej (advertising, atd.).

    Pre weby s payment funkciami je podla mna ale FB Connect do urcitej miery security risk.

  3. Myslím že pre užívateľov je to pohodlnejšie a poslúži to aj k propagácii blogu respektíve webu. Zároveň máš aké také informácie o svojich fanúšikoch. Myslím že dnes je to súčasť moderného marketingu 🙂 na FB je už dnes hádam každý tak prečo nie tvoj blog, web…

  4. Facebook Connect myslim pro tebe neni tak zajimavy, je vhodny na dve veci:

    a) autorizace uzivatele pomoci Facebooku

    b) muzes o connectnutem uzivateli vytahnout nejaka data a lepe ho zacilit (treba upravit stranku na zaklade toho jestli je to muz/zena, veku a nebo podle toho do jakych skupin na Facebooku se uzivatel hlasi)

    Zajimavejsi je ale Like button. Muze se z nej totiz v budoucnu stat dulezity parametr vypoctu "page ranku" v ramci vyhledavani v Open Graphu. viz http://graph.facebook.com

    Takze nasazeni like buttonu je jako sbirani zpetnych odkazu "do budoucna" pokud se cela tato vec Facebooku podari rozjet. Rozhodne to neublizi.

  5. Nevím jak ostatní ale já osobně z pohledu uživatele Facebook Connect přihlašování nemám moc rád. Web si z něho může hned vytáhnout info z mého profilu, email = login na FB, pravé jméno a datum narození což mu né vždy chci svěřit.

    Navíc, při dnešních registračních formulářích co jsou vyplněny do minuty není problém se na webech u kterých to opravdu chci zaregistrovat se ručně.

  6. Na FB nemáš nic jisté a nemáš nic pod kontrolou. Až ti to jednoho dne seberou, vypnou, změní k nepoužití tak musíš mít plán jak z toho ven. Velké provázání by pro tebe mohlo znamenat definitivní konec služby. A ještě třeba myslet na určitou skupinu odpíračů FB kteří registraci nemají a nechtějí za žádnou cenu. Pro takové bude tvůj web bezcenný.

  7. FB connect je vhodny na male weby a weby vhodne na vyuzitie kustomizovaneho obsahu podla profilu uzivatela. Tzn. weby, kde by inak bolo relativne zbytocne vytvarat registraciu, eshopy (ale len ako doplnok, resp. previazanie uctov, atd.)

    Pre zvysok je lepsie vyuzit vlastny system, resp. Oauth/OpenID, niektoreho zo stabilnych providerov, napriklad google account (ten ma tie takmer kazdy).

    Pre ostatne weby je vhodnejsie pouzivat data z open graph a like. FB nedokaze/nechce garantovat ani len stabilitu kont, ktore vlastne nemozu byt podla podmienok korporatne, tzn. nie je ho vhodne moc prepajat so sluzbami.

    Jednoduche pravidlo znie, nenahanat ludi na Facebook, ale nahanat ludi z Facebooku k sebe.

  8. Já rád zkouším nové věci a služby, ale nemám rád 5minut vypňovat formulář, pak čekat na email a pak zpět do webové aplikace. Takže když mají klik ma FB tlačítko a jsem přihlášenej. V mojich webech co jsem toto nasadil, tak asi 40% nový registrací je přes tlačítko, takže to lidi fakt používají.

  9. Antonin Hildebrand: ak pod vyrazom "budovanie spatnych odkazov" myslis to ze na viacerych miestach je odklik na dany web, je to rozumne a celkom logicke myslenie, ale ak myslis spatne odkazy v zmysle SEO optimalizacie, tak si myslim ze to velky vyznam nema, nakolko odkazy v strankach FB mozu byt za autorizaciou, cize sa k nim bot vyhladavaca nemusi dostat a v facebooku maju rel="nofollow" co by malo znamenat ze vyhladavaci bot-i odkaz nenasleduju, cize by to nemalo ratat ako spatny odkaz.

    XTCH: ano, sukromie je dolezite a tiez mi pride dost nerozumne poskytnut osobne informacie nejakej stranke, alebo blogu, kde sa chcem len zapojit do diskusie a pod. Predpokladajme, ze si na stranke kde ti poskytuju produkty, alebo sluzby a na tlacitko Connect kliknes az vo chvili ked mas plny kosik a chces urobit objednavku. Vtedy je to dost velka vyhoda. A samozrejme treba pocitat s tym ze popri openID a pod. bezi aj bezne prihlasenie pre ludi, ktory svoj profil nechcu prepojit z inymi sietami.

    Myslim si, ze je dost velka pravdepodobnost, ze vsetky sluzby ako OpenID, FB connect a ine, sa mozu stat dost popularne a v buducnosti si zakaznik moze vyberat aj podla toho ci objednavku dokonci kliknutim na Connect, alebo bude zakazdym vyklikavat svoje udaje do formularov.

  10. Matus: Nemichej jablka s hruskami. Vytvor novy separatni internet, ve kterem budou misto stranek objekty (lide, produkty, mista, …) a misto odkazu budes mapovat vztahy (ma rad, nema rad, je kamarad, je zamestanec, je clen, navstivil, …). Vznikne ti graf objektu a jejich vazeb (Open Graph). Pokud budes chtit nad timto grafem vyhledavat tak budes potrebovat ranking, tedy neco jako page-rank ("pokud hodne kvalitnich lidi likovalo nejaky produkt, tak ten produkt bude asi kvalitni, ne? A jak poznas kvalitni lidi? Asi ze maji radi produkty, o kterych uz vis, ze jsou kvalitni a take jejich kamaradi jsou kvalitni a tak dale"). Uz chapes tu podobnost? Teorie je za tim uplne stejna, pres vazby propagujes rank grafem. Ale se soucasnym Googlem to nema moc spolecneho. Facebook ma svoje data ve walled graden a v tuto chvili se snazi naklonovat kvalitnejsi cast internetovych stranek na uzly v grafu pomoci like buttonu (vlastne ze sveta Googlu "kopiruje" stranky na uzly ve svem grafu). Neni to nic proti nicemu, oba grafy mohou existovat vedle sebe a duplikovat uzly. Google ma stranky, Facebook ma objekty.

    Za predpokladu, ze se Facebookove vyhledavani stane v budoucnu dulezite (!). Tak jako se dnes resi SEO stranek, se nejspise v budoucnu bude resit "SEO" objektu ve facebookovem grafu – se vsim co s tim souvisi. Nepochybuji o tom, ze tak jako dnes muzes koupit zpetne odkazy, aby tvoje stranka lepe rankovala, tak si budes moct v budoucnu koupit kamaradstvi nebo like od cizincu, aby tvuj objekt lepe rankoval (napriklad tvuj osobni profil nebo produkt).

    Proto Johnovi rikam: Asi ma smysl zacit sbirat likes, protoze to muze mit v budoucnu hodnotu zpetneho odkazu. Proto se like buttony po internetu siri jako mor.

    Osobne si myslim, ze timto Facebook udelal genialni tah a Google bude mit co delat, aby soucasny system stranek "upgradoval". Ono totiz kliknout na like button je mnohem jednoduzsi nez vytvorit webovy odkaz. To prvni moje mama svede, to druhe uz ne.

  11. Není to moc bezpečné, ale obávám se že od uživatelů to bude brzy velmi žádané. Já mam sám na to poměrně rozporuplný názor, má to své pro i proti a tak abych si udělal reálný obrázek tak to na jeden projekt též implementuji a uvidím co to vše v reálu přinese.

  12. Tohle hype ohledně Facebooku mě začíná děsit, zvláště po tom, co jsem přečetl předchozí příspěvek Hildebranda…

    Johne: příště dej aspoň URL, když o něčem mluvíš http://www.symbio.cz/slovnik/facebook-connect.htm

    Osobně FaceBook vesele bojkotuji, nemám rád podobné sociální projekty, připadají mi jen jako žrout času pro sociální egomaniaky maniaky, kteří mají 100 přátel a se všemi musí komunikovat najednou, já mám opravdu dobrých přátel jen pár a s němi nepotřebuji komunikovat přes FaceBook.

    Když to člověk vezme pragmaticky, tak je otázka jak ten FaceBook Connect vlastně funguje. Kdyby fungoval tak, že při registraci můžeš načíst svá data do svého formuláře, tak bych to bral, ale pokud to bude velká integrace, tak je to spíš o to, že se daný web stane závislý na FaceBooku a začne ho naví i silně propagovat.

    FaceBook je jako mor, udělej si Johne analýzu u svých zákazníků (stačí hlasování, jestli používají facebook) a uvidíš, každopádně nikdy nejdi za hranici, aby jsi vyžadoval registraci na facebooku, nesmíš lidi diskriminovat. Třeba regionálním serveru v našem městě http://www.Trinec.cz zavedli to, že diskutovat můžou jen lidi co mají Faceboook (předtím byla registrace pro všechny přímo na tom serveru, a nebo i pro anonymy) a od té doby má každý článek 0 NULA příspěvků, tohle je diskriminace jak prase, a ti lidé co jsou na FaceBooku si myslí, že na něm jsou všichni a nebo když nejsou, že budou, či chou být.

    Já nechci být na FaceBooku, už jen proto, že hodně právníků nadává na jejich podmínky, že vlastní copyright na všechny data, které vytvoří uživatelé atd.

    Jinak mě začíná mrazit v zádech, když se tu hovoří o světu Google a světu Facebooku, uvědomte si, že WWW služba bez Googlu jede, Google je jen jistá nádstavba, vyhledávač, ale když vám bouchne celý Facebook, tak jste v kelu. A je to z finančního hlediska opět pěkný hype, vydělal ani ne miliardu dolarů a už ho lidé oceňují na 40 miliard, to mi zavíní IT bublinou z roku 2000…

    Opravdu mě mrazí v zádech. Internet, kdysi Arpanet byl navržen USA vojáky, aby byl decentralizovaný, a fungoval i při atomovém útoku. Třeba Google má data uložená ve třech lokalitách, ale Internet (WWW, a jiné služby) jsou nezávislé na Google!!! Ty servery nejedou pod Google. Ale u Facebooku je situace jiná, pokud je vše na něm, tak když "lehne", tak lehne celý a to je risk jak prase!!! Vytváří se tady úplně jiný Internet a otázka je, kdo na něm bude či nebude, já podobné megalomanské projekty nemám rád.

    Mimochodem, pokud už centrální přihlašování, tak bych vytvořil nějakou nezávislou autoritu (jako je nyní třeba DNS atd.), která by schovávala údaje. Ta myšlenka je dobrá, že nemusíte všude vytvářet nové registrace, ale NE, a to opravdu NE pokud bude závislá na jednom velké pekle jménem Facebook :(.

  13. Pro me je to urcite v prvni rade ta uzivatelska jednoduchost. Lidi nechteji cist, nechteji psat. Chteji jen klikat… skoro jako TV, kde to ze "hraje sama" je jeji nejvetsi konkurencni vyhoda. Nepodcenuj lenost uzivatelu, vse se zrychluje a zjednodusuje.

    Pro me jako provozovatele portalu je pak obrovskou vyhodou snadnejsi identifikace uzivatelu a nizsi fraud-rate. Protoze duveryhodny FB ucet si nezakladas kazdy den jako fake email. Ale mozna je to jen muj pocit.

  14. Určitě je to dobrý nápad, je to výhodné pro obě strany. Jak už tady zaznělo, poslouží to návštěvníkům, ale také provozovateli. Bezpečnostní hrozba tam je, ale ta je všude, s tím se musíme smířit. Jediné co můžeme udělat, je upozornit na ni…

  15. Dává tlačítko facebook like vůbec nějaký zpětný traffic? Zdá se mi, že vůbec. Že když někdo klikne na like na moji stránce, tak se tato akce nezobrazí na nástěnkách kamaráda daného klikače, tudíž se o tom nikdo jiný nedozví. Jak to tedy je. Aspon při pár klicích to tak je, a facebook odlišuje junk? Ale při počtech větších, napriklad lamer.cz to funguje tak!?

  16. Ja by som to specifikoval asi takto. FC je velmy dobry nastroj napriklad ked vytvoris/prevadzkujes sluzbu kde potrebujes interaktivitu od prichadzajucich uzivatelov, hodnotenia , komentare , prispavky, zdielanie contnentu a pod. priklad mamli by sme diskusne forum kde sa diskutuje k roznym temam a standardne 80/20 je ze 80 % celkovych reakcii tvori 20% prispievatelov ktory nemaju problem si spravit vlastnu registraciu ale tych ostatnych 80% ktory tvoria len 20% obsahu ale za to 80% unikatnych navstev (a toto je dolezite cislo pokial na tom portali napr. predavas reklamu) je ovela jednoduchsie ked tam mozu byt cez FC proste si nemusia nic pamatat a pokial je k reakcii potrebne mat prihlasenie tak tych 80% nema problem sa raz za mesiac prihlasit cez FC. Na druhej strane tak ako vacsina ludi nemame radi siaho dlhe 5 stranove socio demo registracne formulare a cez FC API si mozes napr. "vytiahnut" celkom zaujimave informacie o ludoch ktory u teba prispievaju , coz je druha velmy zasadna vec pri cieleni reklamy. napr aka vekova hladina, vzdelanie, zaujmy oblubebe serialy a pod. ked vies s takymito udajmi pracovat mozes k diskusnemu foru pridavat dalsie obchodne casti, ked vies ze 30% navstevnikov cita dana browna tak ekd vyjde nova kniha ponuknes im ju so zlavou a oni nemusia nic robit , v profile mas ich meno priezvisko adresu uz s FB samozrejme toto bol idealny priklad ale viac menej realny.

  17. Ja bojkotujem stranky ktore zavadzaju FB connect. Prestal som citat cnn.com , a nerad by som prestal navstevovat aj tento blog.

    Vravi sa ze kazdy je na FB, ale statisticky asi 75% obyvatelov Slovenska tam nie je.

    Uzivajte si FB kym neskonci ako MySpace, Icq …

  18. Johne, FC je skvělá věc. Pokud děláš službu pro masy (pro souseda, svojí učitelku na ZŠ, studenty, podnikatele nebo řidiče autobusů) a ne pro "TOP10k", tak ho rozhodně nasaď jako alternativu k normální registraci.

    Výhody jsou zřejmé – one-click-registrace, odpadá nutnost si pamatovat hesla a jména a mimo jiné i vyplnění údajů automaticky.

    Podle mého pokud si natahneš ty údaje z FB a pak uživateli zobrazíš hlášku, že jsi načetl to a to a chceš to uložit pro budoucí využití (=prakticky např. předvyplnění registračního formuláře) + tl. "povolit uložení osobních údajů", tak si je můžeš nechat.

    Facebook bojkotují jen pozéři. Kdokoli tam může mít účet a využívat ho pro FB connect. Může ho mít úplně prázdný, 0 přátel, vyplněné jen jméno.

    Všichni před FB varují kvuli špatným podmínkám pro uživatele, kvuli ochraně osobních údajů, ale tohle 80% všech lidí nezajímá. Resp. neuvědomují si, že by je to mělo zajímat.

    Pokud tvůj zájem je zisk (což počítám že ano) a ne jakási zbytečná evangelizace, tak rozhodně FC nasaď (samozřejmě jen jako alternativu k normálnímu loginu). Alternativy tu jsou (OpenID), ale jsou složité pro uživatele, byť bezpečnější a proto je nikdo nepoužívá.

  19. … něco co už není anonymní a hezky si za každým názorem i likem musí lidi stát. Což se mě moc líbí.

    Podle novych pravidel si muzes uchovávat data z Facebooku. Viz. Mark z poslední f8. Takže používat, ale ukládat informace o lidech kdyby facebook umřel.

    Facebook Connect a liky jsou geniální tah. Lidi mě dokonce likujou ppc reklamu na Facebooku a tak ji topujou na své streamy.

    2John: určitě využit. My to nasazujeme ted taky všude. Ani ne tak Connect jako spis diskuze, fanbox, aktivity na webu a liky. Díky connectu ziskas spooooooustu dat, ktere muzes využit. Lide si to neuvědomují kolik dat a informaci ti dávají.

  20. Takže Antonine, brilantní­ nastnin vyvoje, až si facebook rozjede svoje vyhledávání­, tak začne mí­t google problémy. Lide u nás hledají­ přes seznam.cz protože ho mají­ jako uvodku, stále ví­ce lidi bude trávit všechen čas na Facebooku a bude to vstupní­ brana do internetu, proto hledat budou taky tam.
    Facebook je internet 2.0 udělal z anonymní­ho zahnojeneho Prostredi

  21. 2Jaromir: všem zarytym lidem co nikdy v zivote nechtěli mí­t mobil, s tí­m, ze ho nikdy proste nebudou mí­t jsem ří­kal, ze proste mobí­l mí­t budou a oni ho ted po letech mají­. S facebookem je to podobne, za dva roky už nezbývá moc lidi co jsou aktivní­ na webu a nejsou na Facebooku. Je to diskriminace? Ne, pohodlnost. Lide vyměňují­ anonymitu a svůj content za pohodlí­. Velký bratr facebook, to zaručeně, ale neznamená to, ze se tomu vyjmeme.
    Pokud 70% mých zákazní­ků využí­vá facebook tak proc jí­t proti nim? V ČR je internetová populace 4 mil. Lidi a z toho je 2.5 mil na Facebooku. To mě přijde jak ří­ct, ze internet Explorer nemám rad, tak v něm proste moje stránky nepojedou.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *