I na ceste delam ksefty

I kdyz jsem v Singapuru tak mi realitni agent posila updaty co se deje s realitnimi obchody. Dal jsem totiz par nabidek a vyjednavam s nekolika prodavajicimi. Tento tyden jsem takto pres email udelal dve “counter offers” (odpovedi na nabidky). Jeden z prodavajicich se ozval zpet a ja jeho proti nabidku akceptoval.

Je to sklad pres myslim 116 tisic sq. feet (10 700 m2). A zacina me trosku lehtat v zaludku kdyz na to myslim. Je to super realitni deal. O tom jsem presvedcen. Trh s komercnimi nemovitostmi se zacina zpamatovavat. Aspon tady v jizni Kalifornii. Dobra sance ted koupit za stale jeste nize ceny. Myslim, ze to je i velmi dobry sklad.

Nastesti mam 30 dnu na due dilligence. To znamena prozkoumat si uplne vse nez budu kompletne zavazan to koupit. Takze mam cas si to rozmyslet. Ale zaroven vim, ze na konci roku muzeme mit dost velke problemy s prostorem. To je za predpokladu, ze porosteme rychle jak ted.

Co me nejvice desi je vzrust mesicnich nakladu. Je to jako platit o 80-90 tisic dolaru mesicne navic. To je docela palka. Obzvlast ze zacatku kdy sklad bude prazdny. Jakmile se zaplni tak uz to neni problem. Muzu treba prestehovat soucasne sklady do toho jednoho velkeho. Nad tim uvazuji. Ale ta suma za tak velky sklad je docela sok. Je to takovy ten pocit, ze kdyz se nahodou nebude darit, ze to je hodne tezke utahnout z vlastnich zdroju.

Cinan se kterym se vidim v Singapuru se uplne vylekal a rikal at to nedelam. Ze kdyz se nebude darit, ze me to polozi, protoze nikdo me kazdy mesic nemuze pujcit 100 tisic at stihnu poplatit naklady. To ma pravdu. Ale kdyz bude pocet uzivatelu porad rust tak me nezbyva nic jineho nez najit vetsi prostory.

Muzu koupiti i mensi prostory, ale ty jsou zase o dost drazsi. Jestli firma poroste tak tahle velikost dava nejvetsi smysl a prinese nejnizsi dlouhodobe naklady. Kdyz se neco posere tak asi budu mit co delat.

Spread the love

10 thoughts on “I na ceste delam ksefty

  1. Ale kdyz se neco posere, tak muzes ten novy sklad prodat. Pises ze se realitni situace vzpamatovava, takze v uplne tom nejhorsim a nejcernejsim scenari prodas treba za 80% nakupni ceny?

    tezko rict za kolik se kupuji nemovitosti, ale tipl bych ze kdyz ta situace je tak spatna, tak za 5 let ten sklad na najmu zaplatis. to je cca 5 mil usd ?

    jestli to pocitam spravne, tak v tom nejcernejsim pripade na tom projedes milion dolaru, coz je necely rocni vydelek ? plus asi nejaka inflace = cca 800k usd ?

    jestli je to tak, asi bych byl in

  2. Věří­m, že kdyby nastala doba, že by ses měl pos_at, tak to bude přesně ta situace, která z tebe vydoluje všechny zkušenosti, které doposud nasbí­rals. A určitě se z toho vyhrabeš. A o IncParadise se v akové době můžeš opří­t (=neprodávat).

    Jinak mně pořád vrtá hlavou, v čem si jiný a co děláš jinak než ostatní­.

    Proč většině tady diskutují­cí­ch business nešlape jako tobě? Dals do toho “jen” ví­ce energie?

    Proč ostatní­ nemůžou kontrolovat svou firmu jen jednou dvakrát za rok? Je to tí­m, že jsi v jiné kultuře?

    Co dělá(š) John(e) jinak než ostatní­ méně úspěšní­ podnikatelé?

    Investovals obrovské množství­ energie, soustředí­š se jen na rostoucí­ odvětví­ (to je pod tvýma rukama snad každý:), obklopuješ se schopnými lidmi. Co dál? Hledám nějakou univerzální­ formulku, která mě vystřelí­ do výšin:)

  3. V podobnych situacich muze byt uzitecny rizikovy kapital. Kdyz sazky rostou moc vysoko, ja bych treba nenasel zaludek na to, abych riskoval ctyri roky prace na jednu sazku, ktera kdyz nevyjde prisel bych o vsechno. Realne bych uvazoval o tom, ze si zachovam kontrolu nad byznysem a v minorite prijmu nekoho, na koho to riziko rozlozim (za penize). Rizikovy kapital totiz neni jen k financovani rozjezdu (coz je videt neni casto potreba) ale taky k prenaseni rizika. Kazdy clovek o tom uvazuje jinak a neni mozne dopredu rict, co bude lepsi.

  4. Drží­m palce ať se nic nestane, nezbývá než si to několikrát dopodrobna propočí­tat, zpětně hledat chybu je nejhorší­.

  5. @Endorfin jeden velký rozdí­l tu je – John má business v USA. Kdyby stejným otevřeným způsobem podnikal v Čechách, tak jedna půlka zaměstnanců rozkrade půlku firmy, zbytek zaměstnanců založí­ konkurenční­ firmy, pokud už by kopie nezaložili další­ podnikavci 🙂

  6. @ora @Endorfin Jsi úspěšný? Vždycky mě napadne tohle, když čtu takovéto kecy. Milionáři takhle negativně nepí­šou, čí­m to je?

  7. @Travic @ora Právě jsem se chtěl zeptat, jestli v USA takoví­ kopčiči a zaměstnanci nejsou. Tam musí­ přece být taky “dravci”. Ikdyž v jiném prostředí­. A to má určitě taky mouchy.

    Jinak je pravda, že strýce vyšpouchly jako spoluzakladatele a pak mám ještě 2známé, kteří­ dopadli stejně. Tak neví­m. Ale stejně se to musí­ vždy vyzkoušet, aby se to člověk naučil, aby pochopil.

  8. @Endorfin @ora Chceš nají­t něco společného nebo rozdí­lného? Chceš zjistit jak pení­ze vydělat nebo ztratit? Chceš zjistit jak spolupracovat nebo jak se podvádět?

  9. @Travic @ora Jak vytvořit firmu se zapálenými lidmi. Ano, jsem zaprděný Čech, který je i zdeformovaný. Ale vyzkoušel jsem si, že to jde, když jsem nadelegoval celé fungování­ tréninků. Bylo to jen krátce. Pak nadšení­ opadlo. Taky ale proto, že se mně nepodařilo vytvořit dostatečný růst do budoucna. Byla to nová situace, kterou sem neznal. Potřebovalo se to utřepat. A já musel na to mentálně dozrá(va)t.

    Nejspí­š máš pravdu, ale jakási opatrnost sem patří­ taky.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *