IPO

Vazne uvazuji nad IPO pro Shipito. Ale protoze jsme porad jeste mala firma tak na polske burze. Pravdepodobne na NewConnect, coz je prave pro zacinajici technologicky zamerene firmy. A administrativni zatez neni zas tak tezka.

Chtel bych mit kristalovou kouli a videt jak by to IPO bylo uspesne. Najde se dostatek investoru, kteri budou mit zajem do Shipito investovat? Kdyby ano a obchodovani na burze by vytvorilo velkou kapitalizaci (hodnotu firmy) tak to smysl bude mit. Otevrelo by to dalsi moznosti. Treba relativne levny kapital..

Probiram to s ruznymi lidmi a ti me dost casto zrazuji. Mysli si, ze se nenajde dost ivestoru, kteri by chteli do Shipito investovat. Cesi to budou brat jako americkou firmu, ktera je vzdalena (neznama) a neni dobre do ni investovat v porovnani s ceskymi firmami. Polaci Shipito temer vubec neznaji, takze taky nebudou investovat. Tohle nedokazu posoudit, ale muze to byt pravda. Treba i pro ceske novinare muze Shipito pusobit vice jako americka firma nez ceska, takze by treba IPO vubec nemuselo prinest vyhodu v tom, ze verejne obchodovatelna firma je casteji zminovana v mediich. Ta vetsi publicita je treba dobry argument pro IPO, ale je otazka jestli by me to vubec v tom regionu CR/PL fungovalo. A jestli to vubec muze prinest nejake dalsi vyhody (v te reklame zdarma, ze se o verejne obchodovatelnych firmach casteji pise).

Delam uz docela dukladny pruzkum. Predbezne jednam s auditory, pravniky a zjistuji co to obnasi. Jeden ze zucastnenych (firma z CR) me rekl, ze mozna bude problem, aby investori uverili, ze Shipito skutecne tak rychle roste. Ze to zni neuveritelne. No jo, ale co s tim mam delat? Proste fakta mluvi za sebe. Ani me nenapadlo, ze tohle muze byt potencialni problem. Ale taky chapu ten cesky skepticismus. Takze to je mozna dobry argument.

Kdyz se podivam do sveho srdce tak delani IPO neni zrovna muj styl. Co se me vzdy vyplatilo a cemu verim je mit maximalni fokus na business. Nenechat se necim rozptylovat. Kazdy den premyslet co je dobre pro firmu a podnikani. A u toho IPO si nejsem jisty. Je to trosku rozptylovani necim co neni to jadro businessu. Ale snazim se divat z nadhledu. Co je lepsi strategie pro dlouhodoby uspech.

IPO na nejake dalsi preziti nepotrebuji. Penize od investoru taky nejak zivotne nepotrebujeme. Mam pocit, ze vse stejne dokazu vymyslet s tim co mam ted k dispozici. Neni to zas tak zavazny problem. Jen musim byt vice kreativni. Jde spise o filozofickou otazku. Co je lepsi pro firmu? Co ji udela silnejsi?

Treba to, ze budu mit polstar z penez bude klicove pro budouci uspech. Ale taky nemusi a neco jineho se muze ukazat jako slabina. Treba zrovna ta zvysena administrativa, ktera souvisi s tim byt verejne obchodovatelnou firmou.

Spread the love

76 thoughts on “IPO

  1. Vidí­m problém stejně jako ty v tom, že pár malých investorů tady z blogu tě asi nezachrání­ a pro velké české dravce budeš neznámý a nezají­mavý. Vidí­m to taky mí­rně skepticky, ale na druhou stranu to vidí­m jako dobrou reklamu a v pří­padě dlouhodobého růstu možná i velcí­ se odváží­. Tak či tak drží­m palce!

  2. a muzu se zeptat, proc neuvazujes nad ipo v u.s.? je mi jasny, ze je to asi administrativne i jinak mnohem narocnejsi (co se tyka pozadavku atd.), na druhou stranu je tam mnohem vyvinutejsi investorske prostredi, ktere by treba dokazalo tvuj rust “ocenit”. nebo ne?

  3. Ja jsem se teda realne ucastnil jenom jednoho IPO na OTCBB. A nebyl to zrovna uzasny vysledek. Vetsina IPO nesplni velka ocekavani.

    Bavili jsme se o IPO s Johnem v Praze (kdyz byl na IPO48). Osobne si myslim, ze je v tuto chvili pro tebe zbytecne – penize nepoterebujes. Pokud jde o to, aby se o tobe vic psalo, tak kdo je cilova skupina? Potencialni zakaznici? Pak ti IPO nepomuze a bude mnohem lepsi vrazit penize (IPO taky neni zadarmo) do rozumneho marketingu. Pohled Jana B, kze by se casem odvazili i velci si myslim, ze taky neni dobry – pokud se obavam, ze bych nebyl aktualne investicne zajimavy (coz si IMHO o Shipito nemyslim), tak nema cenu delat IPO. IPO je z 90% o marketingu mezi investory na burze.

  4. Ja by som do toho nesiel. Nepotrebujes to, a ked chces novych zakaznikov, tak staci popracovat na kvalite sluzieb – to ja osobne neviem posudit, ale ked si priatelka chcela nechat poslat nieco cez shipito, dak nadavala viac nez dost, ze ake to je komplikovane a to ju nakoniec aj odradilo.

  5. Já bych do toho šel. Shipito je poměrně dobře vysvětlitelné, tak se do toho nejspí­š nebudou bát investovat ani ti správci polských důchodových fondů (kteří­ na varšavské burze mají­ spoustu peněz). A kdyžtak už jen kvůli té zkušenosti to bude stát za to 🙂

  6. Jestli nepotřebuješ pení­ze, tak imho není­ důvod – myslí­m, že tvoje ‘diktatura’ je pro shipito mnohem lepší­, než když tam budou mí­t podí­l na rozhodování­ a ovlivňování­ různí­ lidé s různými zájmy (a to předevší­m se zájmy na krátkodobém zvýšení­ zisku na úkor delší­ budoucnosti). A jestli je to tak, jak ří­káš – že banky zoufale hledají­ někoho, komu by nacpaly levné pení­ze od FEDu – tak mi přijdou jako lepší­ zdroj peněz než IPO.

  7. Souhlasim s Keffem a bobkem, když se dokážeš bez burzy obejí­t, tak bych se zatim na IPO vykašlal. Vždycky to můžeš udělat později.

    Myslim, že tvoje velká sí­la je v tom, že jedinej, komu se zodpoví­dáš si ty sám. S investory, i když minoritní­mi, bys musel brát v potaz i jejich investice a názory, což by mohlo omezit tvojí­ akčnost.

    Naví­c pravidelný výkazy o hospodaření­ Shipita by odhalili karty konkurenci – což mi přijde jako poměrně velká výhoda, když jsi soukromá společnost, zvlášť v takovým konkurenční­m prostředí­ jako posí­lání­ balí­ků.

  8. Ale i s temi bankami to funguje jako s IPO.. kdyz nepotrebujes tak pujcuji. Az budes skutecne potrebovat tak ti nepujci. Nekdy jde jen o to nepromarnit prilezitost kdyz je.. kvuli tomu nad tim premyslim.

  9. Otazka je kdybysme pristi rok znovu trojnasobne vyrostli a uz na te burze byli, jestli by to na ten radar vetsich investoru neskocilo rychleji. @Jan B

  10. V pohode blog, objavil som ho už dávno, ale dlho som tu nebol.

    Teraz k téme. Podľa mňa nejde ani tak o to či je firma malá, alebo veľká, ale o to či má potenciál sa rozví­jať. Myslí­m, že sa nájde dosť veľa malých investorov ak uvidia perspektí­vu. Ak má shipito možnosť veľkého rozvoja vďaka zí­skanému kapitálu, tak by som do toho asi išiel (ak Ti nevadí­, že investori budú mať slovo vo firme). Ja osobne by som do toho išiel aj kí´li biznisu, ale aj kí´li samotnej výzve í­sť na burzu. Ale len v prí­pade, že firma má potenciál )dalšieho rastu. Ak má potenciál, tak sa určite nájdu aj investori.

  11. A ešte doplnenie: nemusia to byť malí­ investori, ale aj veľký. Veď investori čakajú na spoločnosti, ktoré majú veľký potenciál.

  12. Ahoj Johne – nedávno jsme nad podobnou věcí­ přemýšlel (kdy IPO “oznámí­š”;-). Sleduju trhy a ří­kám že “mikroinvestuji”. Dává mi smysl hodnotový pří­stup. IPO shipita vidí­m takto: kdybych Tě často nečetl, asi bych o shipito na burze nezavadil – natož abych uvažoval o investici. Myslí­m si, že shipito je pro burzu pří­liš složité abys sehnal kapitál od “masy” investorů. Dává mi smysl, v pří­padě Shipita, zí­skat většinu kapitálu od investiční­ho fondu, pří­padně od banky. Naví­c – pro banku budeš s expanzí­ postupně stále ví­ce atraktivnější­ – z hlediska rostoucí­ho počtu transakcí­. Zájem o investici by mohl projevit i některý z dopravců (akvizicí­ by rozší­řil portfolio). Dej nám, četnářům možnost diskrétně (ať se neovlivňujeme) možnost napsat kolik bychom investovali. A pokud do IPO nakonec opravdu půjdeš, nebudu stát se svou “mikroinvesticí­” stranou.

  13. Cau Johne, jestli by si chtel mohl by si to probrat s jednim mim velmi dobrym kamaradem ktery je v tomto dosti zbehly, pracuje na pracuje na vyznamne pozici ve velke financni spolecnosti. sam nam IPO pres PL doporucoval pred par lety. Staci dat vedet spojim vas.

  14. Co ten fun faktor? Nepřestane tě to potom bavit ve dne v noci dávat energii do firmy, která nebude už tak úplně tvoje? Můj názor je, že pokud IPO tak 48 🙂

  15. @eastbiz @Jan B Asi jsem blbej, ale furt nerozumí­m na co jsou ti investoři dobří­, když to všechno tak pěkně roste? Samozřejmě Péťa Kelnerů by měl radost, že si spraví­ chuť investicí­ do Shipita po tom co si vylámal zuby na Hušákovi, ale jinou radostnou tvář tam nevidí­m.

  16. Z evropskeho pohledu na podnikani nam to moc smysl nedava.. z americkeho ano. Podivej se na me konkurenty, kteri chteji vsechny skupovat, jen aby vytvorili obrovskou firmu v co nejkratsim case… A na to je dobre mit hodne penez nebo vysokou hodnotu akcii, protoze pak muzes takove akvizice delat.@Begawas @Jan B

  17. No to by me vubec nevadilo, kdyby akcie byli verejne obchodovatelne a na tom uspechu by ziskal podil i nekdo jiny (investori). Prinasi to dalsi vyhody. Mohl bych extreme motivovat zamestnance.. Treba z nich udelat taky milionare?;-) To by bylo fun, ne? @Begawas

  18. @eastbiz @Begawas @Jan B Jenže teď tě skoupit nemůžou, když to je tvoje.

    Kdeždo až budeš na burze tak už tě může koupit kdokoliv.

  19. @eastbiz @Begawas @Jan B Souhlasí­m. Za normální­ch okolností­ bych byl spí­š proti a souhlasil s většinou argumentů proti, které zde padli. Jenže mám dojem, že tvoje firma je postavená a rozví­jí­ se tak, že je pro IPO vhodná a s tvým myšlení­m to může být docela kompatibilní­. Bojí­m se, že za určitou hranicí­ už to bez IPO jde špatně.

  20. Keď sa pozrieš čo všetko sa ne NewConnecte obchoduje a že niekedy tie firmy nestoja za nič, tak si nemyslí­m, že by Shipito bol prepadák. A ak tam uspeli české firmy, ktoré ví´bec nemali v Poľsku biznis, tak myslí­m US firma asi tiež nebude problém.

  21. @ttim51.tr

    95% US firem s rocnim obratem mezi $10 a $100 milliony nejsou verejne obchodovatelne – to hovori samo za sebe. Navic kdyz jednou udelas IPO tak se to tezko (jestli vubec) da vratit zpet.

    Na druhou stranu jestli mas v planu rozjet dalsich 20 pobocek po celem svete, tak bez IPO Ti to bude trvat dalsich 10 let. Zalezi na tom, jestli mas pro ty penize vyuziti a spravny “business plan” – to je to co bude investory zajimat.

    IPO musi byt taky spravne nacasovane i z hlediska investicni nalady na Wall Street. Jsou doby kdy najde investory skoro kazde IPO (viz internetova horecka atp.). A tahle doba za par let zase prijde, az zacne Fed zvedat urokove sazby, $ pak snad zacne posilovat a zmeni se investicnio nalada. Pak zacnou delat IPO “socialni site” a strhnou dalsi lavinu investic.

  22. Kdyz o tom tak vic premyslim, tak jsou 3 duvody proc bys delal IPO:

    1) pro expanzi firmy – nakupy skladu a vybaveni, expanzi do novych regionu a nove pobocky

    2) pro financovani jiz probehlych nakupu nemovitosti (dluhu u bank)

    3) jako Exit strategii Tveho podnikani

    Tudiz je tezke radit, kdyz nevime ktery z techto duvodu prevazuje.

  23. http://www.financovanienapadov.sk (ak ti tato minireklama vadi, zmaz 🙂 )

    Sice chceme investovat do Startup-ov , ale tvoj blog uz sledujem nejakych par rokov a vidim ako ti ide podnikanie ,ak by si mal zaujem o nejaku investiciu, urcite by som bol rad ak by sme sa o tom mohli porozpravat blizsie.

  24. Ad administrativni zatez neni zas tak tezka – napiste Ondreji Svihalkovi, icom vision je na NewConnect par mesicu, kolik jim zabrala priprava … NewConnect ma pozadavky striktni a pul roku full-time (mereno na cas osoby, ktera se tomu venuje) je minimum. Prinosy to ale ma velke.

  25. Poud do toho Johne půjdeš, tak určitě budu jední­m z těch, kteří­ investují­, pokud to jen trochu půjde. Lí­bí­ se mi Tvůj otevřený styl.

  26. kazdy by chcel mat kusok svojho shipita v portfoliu. ale realne si treba zistit ake je to administrativne narocne a kolko stoji taky nakup akcii pre drobneho investora na New connecte. bohuzial realitou je ze pre vacsinu investorov je ovela jednoduchsie a lacnejsie kupit akcie v Japonsku, USA, Australii . ako napriklad kupit akcie na New Connecte v Polsku. a velmi podobne je to v celom regione 🙁

    New connect je proste na financovanie firiem fajn, a instituncionalnych investorov tiez , pre drobneho investora je to moznost vyskusat si ako sa na burze obchodovalo pred rokmi. draho , cez telefon, a cez zbitocnych sprostredkovatelov.

    tvorba ceny cez animatorov a bez likvidity z vonka , je to trosku nemotorne pre nas ktori chceme kupovat. pre johna by to mohlo byt dobre riesenie . ale velmi zalezi co on od IPO ocakava. okrem kapitalu.

  27. Ahoj Johne, nejsem odbornik pres IPO, ale mozna jen cesky sedlak :). Vsichni moji znamy, kteri neco dokazali mi vtloukaji do hlavy jednu vec. “Co jednou rozdelis, uz nedas dohromady”. Myslim, ze Branson o tom pise ve sve knize – losing my virginity. Jake s tim pak meli trable. Mozna by stalo si to precist.

  28. @Evzen_82 je to už veľmi stará knižka. Od 80tych rokov Branson a Virgin urobili niekoľko úspešných IPO. Prvý krát im to nevyšlo a nadával na to. Ale v neskoršej dobe poslali na burzu dosť veľké množstvo venture investí­cií­.

  29. @Begawas Tak zrejme pri urcitej hranici sa pomer tvojich zavazkov a zisku dostanu na uroven, z ktorej sa dalej tazko rastie (neni dost volnych prostriedkov), pripadne banky uz dalej nepozicaju….

  30. Administrativne narocne to je… ale nic neni neresitelne. Ono jde hlane o porovnani cost/benefit.. kdyby trh ocenil Shipito velkou hodnotou tak do toho jdu bez vahani. Tohle samozrejme nedokaze vubec nikdo odhadnout. @Mika

  31. Go Johny, go go go! Johny be good.

    Nepochybujem, ze aj tento projekt bude uspesny a kazdy kto sa bude podielat, zarobi. Johne rozbehol si vlak, na ktory bude coskoro chciet naskocit kazdy. Drzim palce!

  32. IPO americké firmy na polské burze? Proč to nevydáš v USA? A počí­tač jako výhodu s marketingem.

    Johne, to je buď geniální­ a nebo ší­lené.

  33. @JaromirAdamek skí´r by sa Jaromí­re oplatilo napí­sať na ktoré US burzy taká malá firma mí´že í­sť, aké sú náklady na prí­pravu IPO na týchto malých burzách, atď.

  34. @eastbiz Johne, len aby bolo uplne jasne co som tym administrativnym nakladom myslel. myslel som administrativny naklad pre drobneho investora. situaciu u nas si mozes predstavit asi tak, ze na slovensku a v cechach je niekolko tisic investorov, ktori su skutocne kvalifikovani, a obchoduju popripade investuju do akcii. maju uz svoje zabehnute prepojenia na profesionalnych brokerov popripade priame prepojenie na burzy, pre takto zameranych investorov by shipito zaujimave bolo, ale ak by bolo zalistovane na niektorej z burz na ktoru maju pristup. americke a europske burzy, ktore su regulovane a je na ne bezproblemovy pristup su niekolkonasobne lacnejsie a balik tychto burz je zahrnuty v burzovych licenciach ktore si aj tak kazdy profesionalny investor plati. takze by to neznamenalo ziadne administrativne naklady. stale pri tom hovorim o drobnych investoroch. keby si svoju emisiu akcii umiestnil na new connecte, tak by to znamenalo ze musia otvorit nove kanaly, kedze New connect je neregulovany trh. na ktorom sa oplati akcie kupit, ale nie obchodovat, z hladiska tranzakcnych nakladov, a z hladiska tvorby ceny aka na tom trhu funguje.

    tvojou prioritou je aby si ziskal peniaze, cez IPO, ak je shipito dobre a cisla su ako si pisal voci konkurencii neporovnatelne lepsie, tak to IPO ma velku sancu na uspech. rozdiel ale je, ze tvoje akcie vykupia institucionalni investori pretoze maju neporovnatelne lepsie podmienky ked nakupuju cez clena burzy velky balik akcii. z hladiska tranzakcnych nakladov sa obchodovanie tvojich akcii stane vyhodne pre drobnych ak preskocis z new connect cez new connect lead az na hlavny trh. ale s pravidla ta cena uz bude niekde inde ako si klasicky investor predstavuje, a samozrejme na hlavnom trhu v polsku su podmienky nastavene inak. ja nepoznam situaciu v USA teraz, ale viem ze v roku 2001 bol napriklad nasdaq velmi otvoreny malym firmam. po dot com bubline sa to iste zmenilo, ale informacie nemam.

    IPO je zdlhavy proces na pripravu, ale nie z hladiska zalistovania, ale strategie firmy, ak ti mozem poskytnut namet na zamyslenie. rozhodne do svojho timu pre IPO zainteresuj aspon jedneho znameho , kamarata, ktory sa dlhodobo venuje obchodovaniu z akciami, pozna problematiku burzy z ineho uhla (nie maklera). emitent , ktory ta na burzu bude mat zaujem dostat totiz vzdy pozera na to aby zlikvidoval objem ktory mas zaujem pustit zo svojich ruk, ale ako sa vyvija cena potom ho uz zaujimat nemusi.

    je to velmi komplikovana tema ale skratim to . na to aby trhova kapitalizacia rastla, potrebujes nielen dobre cisla, ale aj likviditu. vsetci dlhodoby investori totiz nakupuju predpoklad do buducnosti. IPO je len zaciatok, ak sa nezapoja vsetci ucastnici na trhu do procesu obchodovania. tak sa moze stat ze akcie skoncia v portfoliach fondov, a tym to hasne. svoje peniaze na rozvoj mat budes. ale tvorba ceny bude transparentnej vzdialena. treba prestudovat aj podmienky ako market animatori cenu kotuju. samozrejme je to len namet na rozmyslanie, nie ziadna rada. ja som maly panko na to aby som ti radil 🙂

  35. polska burza je celkom vyhladavana prave takymi firmami ako je Shipito, nebudes prvy ani posledny kto by isiel s IPO prave do Warsavy. napad sa mi paci, takze chces zarobit 🙂 drzim palce

  36. NewConnect by byl pro shipito OK. Ono zí­skat rozumné ocenění­ + možnost “tisknout” si na další­ akvizice vlastní­ pení­ze (=akcie) je občas k nezaplacení­ 🙂 Podle toho, co ví­m od lidí­, co IPO na NewConnectu absolvovali,tak toho nelitují­ (Photon Energy + iCom)

  37. České firmy uváděl na NewConnect český Cyrrus společně s polským partnerem, podle mne zajišťovali i bookbuilding, protože mají­ přece jen hodně retailových investorů. Stačí­ se zeptat jejich corporate finance oddělení­, třeba Tomáše Kunčického.

  38. Velice dobry nazor.. jak se treba divas na London AIM.. je to na podobne urovni jako NewConnect? Nebo uz o dost lepsi pro ty drobne investory? Nebo bys radeji jeste pockal a smeroval na ten Nasdaq? @Mika

  39. @Mlady_akcionar : No, ale RB zatí­m nemá track record…….. Naví­c neví­m, jak moc RB pomůže se samotným úpisem investorům, protože jsou zaměření­ spí­še na instituce než na retail.

  40. Business model Shipita není­ až tak unikátní­ , že by nešel zkopí­rovat kapitálově nebo logisticky vybavenější­ společností­. Znalost finanční­ch výsledků Shipita by tomu značně pomohla. Uvedení­ Shipita na burzu by také patrně omezila možnosti publikování­ zde na blogu – těžko by šlo psát o kupování­ skladů nebo o komplikací­ch při jednání­ s partnery atd. Uvádět společnost se sí­dlem v Americe na polskou burzu mi nepřijde úplně skvělé, to přinese řadu legislativní­ch a daňových komplikací­. I když je růst Shipita impozantní­ tak růst vyžaduje nemalé investice a není­ tak jednoduše škálovatelný jako u čistě technologických (web) společností­. Osobně si myslí­m, že je spí­še čas pobavit se s venture investory – pro které to může Shipito velmi vhodný doplněk. To, že zas tak nutně kapitál nepotřebuješ a máš fungují­cí­ a vydělávají­cí­ firmu ti přinese velkou výhodu v pří­padném jednání­. Kapitál od VC umožní­ expanzi bez nutnosti zveřejňovat finanční­ výsledky a zá pár let dojde k IPO v USA za zcela jiných podmí­nek než někde v Polsku. Nedal bych se moc ovlivnit lidmi z finanční­ho světa – ti co uvádí­ firmy na burzy nejsou o nic lepší­ než banky…

    PS: Další­ věcí­ při mezinárodní­ expanzi je daňové plánování­ – pokud je firma na burze, je to 10x dražší­ a složitější­…

  41. @eastbiz o AIM nemam dostatok informacii na serioznu analyzu,. v polsku bolo za posledny rok myslim 38 IPO. v londyne len zopar. hlavny rozdiel je myslim v tom, ze do polska na new connect, moze ist skutocne kazdy kto na to ma odvahu. podla mojho nazoru je new connect uspesny z tohoto dovodu:

    medzi vstupom venture capitalu, a serioznym IPO je priepastny rozdiel. a to nielen v administrativnych nakladoch ale hlavne vyske kapitalu. ponuky venture capitalu sa pri malych firmach daju odhadovat radovo v stovkach tisit eur, tak pri IPO ide o 1M+ . new connect preto vnimam ako akysi medziclanok. kedy mala firma nieje ochotna pustit akcie za par tisic, ale nieje dostatocne silna na velke IPO. v tomto je new connect unikatny. pokial ma firma potencial, svoje peniaze dostane. reporting a audit je okresany prave koli tomu aby nebol na obtiaz,

    ak sa bavime o tom ci by som pockal alebo do toho siel tak za seba musim povedat ze beriem do uvahy dva pohlady .

    jednym pohladom je ako sa na firmu pozeraju zvonka, analytici fondov ktori chcu investovat. a snazia sa predikovat vyvoj.

    tych budu zaujimat take tie indikatori ako obrat, zisk, delty za kvartaly , a podobne, na zaklade toho si vypocitaju nejaku navratnost za x rokov

    druhy pohlad , pozeram sa na firmu z uhlu ownera. a tu su dva ukazovatele 1) , na ktory ja osobne davam velky doraz je pomer objemu ktory dostanem za vyplnenie emisie k Net liquidation Value spolocnosti. ja urcite nebudem ochotny pustit viac ako 10-15% no a ak pomer VC ku NLV bude mat rozumnu uroven povedzme 60/40 50/50 tak stoji za zmienku o tom rozmyslat a na tu nadvazuje ukazovatel cislo 2) Expect. profit. – tento ukazovatel je dolezity, ak nie najdolezitejsi. mas totiz obrovsku vyhodu v tom ze ty svoju firmu poznas, ak bol rast, zisk , tak vies preco, vies si vyratat aky zisk do firmy pride ak kupis sklad , rozsiris tim a podobne veci, a dokazes to rozhodne lepsie ako niekto , kto si pomocou tabuliek vypocita ze ekonomika rastla takto/ sektor rastol takto/ a firma takto, da si to do pomeru a vyhodnoti pomocou ekonomickych prepoctou. (ktore su myslim prave v rannych stadiach diskutabilne).

    takze ak moj Exp.Prof. bude na urovne emisie, nepojdem do toho, ak zlikvidovana emisia Exp profit prekroci x nasobne, uvazujem o investoroch.(tymto sa riadim v podstate bez ohladu na to ci ide o burzu, alebo akehokolvek ineho investora zvonka)

    opat je to len moj pohlad. mam svoju firmu ktoru poznam, viem kde ma slabiny a kde je silna. najlepsie je ak sa daju tieto veci vyratat za par minut, ale niesom si isty, ci sa to v takom biznise ako je shipito da takto rychlo vyratat.

    kazdopadne na margo toho Nasdaqu, ak by ma to malo stat 1 mega USD v rannom stadiu firmy, do toho by som urcte nesiel :), ja tlacim akekolvek naklady na minimum. to by bolo proti mojej nature. 🙂

  42. @eastbiz teraz som si vsimol ze k tomu ukazovatelu Exp.Profit som zabudol napisat sledovane obdobie. ja vacsinou ratam jeden rok

  43. @ora V modelu růstu s VC kapitálem bych viděl jediný problém – a to je ocenění­. Mnohem snažší­ je zí­skat shodu nad ocenění­m u IPO, kde oslovuji řadu investorů, než při jednání­ s VC, kdy se VC snaží­ urvat maximální­ podí­l za minimální­ cenu, obvykle ještě hypované nějakým unikátní­m pří­nosem know how/synergií­ s jinými investicemi. Obvykle se také VC daleko ví­ce snaží­ zasahovat do vlastní­ho businessu.
    Na druhou stranu – pokud člověk dokáže vyjednat buletproof smlouvu a lidsky si sedne, pak je to jednodušší­ cesta.
    P.S. VC fondy jsou rozhodně agresivnější­ ve své snaze vydělat pení­ze, než banky či zprostředkovatel IPO 🙂

  44. @KeXX souhlas, ale řekl bych, že u typu businesu jako Shipito to oceneni muze byt mozna jednodussi nez u vylozene technologickeho start-upu…

  45. Jo je to tak … Navic posledni VC chtel rozhodovat o vsech strategickych vecech treba i vcetne toho kde budeme otevirat nove sklady… coz jsem si nedovedl predstavit jak nekdo od stolu dela takove rozhodnuti, kdyz nema tuseni jak firma doopravdy funguje. Plus tech ruznych otravnych podminek maji VCs dost..Z tohohle pohledu vypada NewConnect vice prijatelnejsi. @KeXX @ora

  46. Stejně mi to nedá a zeptám se… Nebylo by vhodnější­ vytvořit na shipto nějakou franší­zu Výhody:

    – podle blogu tě baví­ cestování­, takto by jsi cestoval možná ještě ví­c a objevoval i ví­c lidí­.

    – pení­ze by jsi nepotřeboval – poskytoval by jsi know-how a franší­zovou licenci, z toho by jsi měl pení­ze ještě naví­c a paušálně pení­ze cca každý měsí­c.

    – nikdo ti nebude mluvit do toho co máš dělat – právě naopak ty budeš do toho mluvit držitelům franší­zové licence.

    – jestli chceš udělat ze svých zaměstnanců milionáře, tak jim dáš na starost nějakou část ve své struktuře (třeba sklad) do pronájmu, o kterou se budou starat oni s tí­m, že po čase mohou odkoupit tu část (sklad).

    – franší­za může poměrně rychle expandovat a ty z toho máš pení­ze.

    – vyhneš se složitým daní­m a byrokratickým problémům v každém novém státě.

    Nevýhody:

    – neví­m, jak složité je zaří­dit franší­zu, ale předpokládám, že bude

    – bylo by potřeba vytvořit nějaký speciální­ komunikační­ rámec mezi pobočkami.

    – účetnictví­ – rozdělení­ odměn za odeslání­, sjednotit ceny za balí­ky apod.

    – musí­š být dostatečně slavný, aby lidé v různých zemí­ch projevili zájem vybudovat tvou franší­zu.

    Prostě mi přijde, že se snaží­š takto “prodat své dí­tě” a mí­t z toho pení­ze. Proč radši neprodávat manuál “jak vychovat dí­tě” a mí­t z toho pení­ze?

  47. Vůbec tomu nerozumí­m, tak se asi blbě zeptám. Co ti umožní­ ty pení­ze z IPO dělat, co nemůžeš už dnes? Kromě toho že by šla koupit konkurence.

    Už můj děda ří­kával “nadbytek prostředků vede jen k jejich neefektivní­ alokaci” a babička dodávala že “hlad je nejlepší­ kuchař”.

  48. @eastbiz Podle mně se člověk ví­ce snaží­ když má 100%. Investoři v pohodě, ale cí­til bych se už troku jako zaměstnanec, že se musí­m někomu zodpoví­dat. Fun by to byla veliká, ale jen jestli by to kluci rozchodili, že jsou milionáři. BTW v USA mi přišli motivovaní­ všichni docela dost, aspoň ve srovnání­ s ČR. Tady by naopak mnohdy ani milion Kč nezabral protože se prostě nechce. Ale aby to nevyznělo negativně, nejsem obecně proti IPO a Polsko je zrovna dobrá volba. Spí­še uvádí­m za sebe co by mi na IPO vadilo v mé firmě.

  49. @eastbiz @Martin Zeman Mí­t tu svobodu, že se člověk může na všechny vy…. ehmm sorry vykašlat je k nezaplacení­. A nechat teď nějaký deža nahlí­žet pod pokličku by se mi nechtělo. Myslí­m, že jsi krok (nebo ví­ce:) před konkurencí­ takže odhalení­m karet nic nezí­skáš. Pokud by naopak IPO pomohlo konkurenci převálcovat, tak je to zase důvod proč do toho jí­t.

  50. Verim ze nejakou disciplinu mam jak hospodarit. Vem si, ze vedes firmu a je tvoji odpovednosti zajistit, aby co nejdele prosperovala. A chces vyuzit kazdou prilezitost kterou mas. Tohle ja jak nad tim premyslim. Takze tu odpoved nemusim znat ted, ale muze se objevit neco na co ty penize budou davat smysl.@Begawas

  51. Hlavní­ polská burza poráží­ západní­ Evropu v počtu nových IPO. Od počátku roku na ní­ bylo uskutečněno 73 nových emisí­, zatí­mco v západní­ Evropě pouhých 45. V dynamickém rozvoji jí­ pomáhá pří­liv společností­ ze zemí­ bývalého východní­ho bloku, od Slovinska po Ukrajinu. Polský trh však dopadá výrazně hůře při porovnání­ průměrné kapitalizace jednotlivých emisí­. Zatí­mco v Polsku činí­ průměrná velikost 10,3 mil. USD, v západní­ Evropě dosahuje 423 mil. USD. Tento závěr je však v souladu se strategií­ polské burzy, zdroj z její­ho vedení­ uvedl, že společnost se chce profilovat jako burza malých emisí­.Zdroj: Bloomberg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *