Jak funguji zakony v USA na otevirani restauraci

V USA je spousta ruznych zakonu ohledne restauraci a komercnich prostor. Kdykoliv zakonodarci vymysli nejaky novy zakon, tak se to vztahuje na nove projekty a stare nechaji na pokoji.

Takze kdyz treba nekdo provozuje restauraci 30 let tak:

  • Nemusi mit dostatek parkovacich mist. U nove restaurace je treba pravidlo, ze na kazdych 75-100 sq. feet (7-9m2) provozovny musi byt jedno parkovaci misto. Stare restaurace to nemusi resit. Tohle je obrovsky problem ve spouste mist. Nedostatek mista na parkovani.
  • Nemusi mit zachody pro zakazniky. A to i kdyz maji mista na sezeni uvnitr. Nova restaurace musi mit zachody.
  • Nemusi plnit ADA compliance. Napr. i v kuchyni musi byt dostatek prostoru aby se tam nekdo vytocil na invalidnim vozicku. Musi byt dostatecne velky zachod pro zamestnance s sirokymi dvermi a moznosti se vytocit s vozickem. Nektere stoly (napr. pokladni pult) musi byt nizko aby byl pohodlny pro vozickare. Stara restaurace to nemusi resit.
  • Grease interceptor. Kazda restaurace v L.A. county musi mit zachycovac tuku. Hodne casto je to obrovska nadrz (ktera ma treba ctyri tuny, ktera se zakope do zeme pred provozovnou). Ta zachycuje veskerou vodu z restaurace a tuk plave nahoru. Ten pak nekdo chodi pravidelne odcerpavat. S timto me taky strasi pro moji pizzerii, i kdyz nebudu nic smazit, nebudu mit v podstate zadne nadobi na umyvani, apod. A z tohoto mam taky hruzu. Neni to kam dat a je to projekt jak blazen. Mozna mi povoli nejaky mensi, ktery jde dat primo v provozovne pod umyvadlo.
  • Popelnice, ktere maji pristavek. Starsi restaurace znovu nemusi resit. Nove ano.

Funguje to tak, ze kdykoliv se ta stara restaurace rozhodne neco renovovat tak 20% budgetu musi dat na tyto ruzne upravy a upgrady. Takze treba renovuje interier nebo exterier a utrati $100,000, tak $20,000 musi jit na tyto ruzne upravy. Nebo kdyz bych vymenil nejaky spotrebic, tak 20% znovu jde na upravy. Takze stare restaurace nemajizadnou motivaci do svych prostoru investovat, protoze by si jen nadelaly problemy navic.

Kdybych dneska koupil nejakou starou restauraci a nedelal zadne upravy, tak muzu okamzite provozovat. A nemusim resit vubec nic.

Dival jsem se treba na tuto:

Na pristavek na popelnice bych mel mista dost:-)

Vlastni to starsi manzelsky par. Chteji jit do duchodu. Vlastni i tu nemovitost. Prodavaji docela draho a nechteji zlevnit.

Kdyz jsem se podival dovnitr a narychlo fotil ty fotky tak jsem byl trosku zhrozen. Z toho bordelu vsude. A predstavy jak to prebiram a premyslim co s tim delat.

Prvni me napadlo, ze by bylo nejlepsi to kompletne zbourat a postavit peknou novou provozovnu. Jenze, narazim na problem s parkovanim. Tady je ted osm parkovacich mist. A pravidlo v teto oblasti je, ze provozovna musi mit jedno park. misto na 75 sq. feet prostoru. Takze misto provozovny, ktera ma 1,000 sq. feet (100 m2 – a nemusi dodrzovat pravidla na parkovani) bych mohl postavit novou provozovnu co by mela 600 sq. feet (55 m2). Ztratil bych tak i moznost na sezeni uvnitr, protoze uz ta velikost je dost mala. Ciste jen na tu kuchyni.

Druha varianta by byla opravovat. Jenze jen tim, ze tam dam dam moje vybaveni (pec na pizzu, mixer, apod.), tak to je investice a musim zacit upravovat veci co ti soucasni majitele nikdy nedelali. A pomalou cestou do toho budu investovat vice a vice… a porad to bude vypadat stare a pochybne. Me treba vubec nelaka se v takove restauraci jit najist. Mam rad, kdyz je vsechno nove, ciste a pekne. Ale postavit neco noveho vubec nevychazi s cisly. Uz jen tim, ze ztratim 40% plochy restaurace jen abych vyhovel pravidlum na parkovaci mista. Proste nebyla by to dobra investice. Navratnost by byla uplne uboha.

Aniz bych teda nenasel nejakeho sikovneho architekta, ktery by dokazal nejak kreativne vymyslet lepe rozmisteni parkovani a jak to pojmout. To je jedna varianta co by mozna stala za to. Ale sance je hodne mala co se s tim da delat

Spread the love

24 thoughts on “Jak funguji zakony v USA na otevirani restauraci

  1. Zjišťoval si, jestli je to v jiných státech lepší­? Přijde mi, že Kalifornie už je prostě socialistický stát s tolika předpisy, že tam nejde nic dělat. Takže radši zůstávají­ restaurace, kde to vypadá tak, jako na těch fotkách. Mimochodem, už to hodnocení­ inspekce B (na jedné z těch fotek), mě docela odrazuje. Už dlouho jsem neviděl nikde nic jiného než A.
    Někde u nás v Nevadě, v Douglas County, by to nemusel být takový problém.

      1. Jenže Kalifornie byla první­ bohatá, a teprve pak tam začala bujet byrokracie.
        Třeba Hollywood tak hlavně židé zafinancovali pro to, že to bylo nejdál od New Yorku, kde Edison vlastnil patenty na kamery a další­ materiál, a dí­ky úplatkům a velké svobodomyslnosti kaliforňanů z dob zlaté horečky, se v Kalifornie dlouhá léta nepodařilo ani federální­ vládě vymáhat to patentní­ právo právoplatných majitelů a vynálezců.

  2. Mozes tam hodit ten vytahovy system na parkovanie. Zaberie to plochu 1-2 parkovacich miest a podla toho ako do hlbky alebo vysky pojdesto to pojme X aut. Je to vlastne len vecsi vytah.

  3. Johne, a co vertikální­ parkování­ a legislativa? Pokud je povolené, vyřešilo by efektivně všechny problémy, jedná se o poměrně levnou alternativu, když není­ na parcele dostatek mí­sta. Dá se sehnat okolo $2000 za kus. Takto by to vypadalo ve finále: http://www.my-autoparking.com/photo/my-autoparking/editor/20140318213019_26947.jpg

    Stačí­ ti dva kusy, které by ušetřily dvě parkovací­ mí­sta a máš dostatek mí­sta na popelnice.

  4. Ja kdyz to vidim a jiz z predesleho clanku info k popelnicim tak me napada zvazit jit jinou cestou. Premyslels si jit do mobilniho pizza servisu? mozna to zni blbe a nic nemusi takoveho byt, ale treba by to bylo lepsi a neco noveho.
    Ma to nejake vyhody, nemusel by jsi resit parkovaci mista, tedy pokud jde ve statech nekam napr na 30 minut prijet a zastavit se tam. Melo by to vetsi dosah na vzdalenost ke klientum napr v rozsahu 20 mil radius, nebot nepredpokladam ze by nekdo jel vice nez 3 mile nekam pro pizzu. Postavit s tim zaroven novou aplikaci ktera bude lidem notifikovat ze prijede a ze uz tam je tvuj pizza mobil servis . Popripade diky objednavce v appce si mohou jit a pizzu primo vyzvednout. Jiste ma to urcite jiste nevyhody a uplne levne by to take nebylo. ALE zase pokud by byla nejaka zajimava akce pristavil by se tam tvuj servis a tak by to mohlo ziskat i jiny rozmer vyuziti. Jirka.

  5. Nedalo by sa tu restauaciu preklasifikovat na nieco ine? Napr. na kuchynu? A potom druha (tvoja) firma by robila donaskovy servis pre tuto kuchynu.

  6. Ší­lenosti.
    A skoro bych řekl, že pro nové podnikatele musí­ být horší­ než v Česku, když zároveň jsou donuceni ještě konkurovat těm starým neregulovaným provozům.

    Co takhle to spí­š provozovat jako továrnu na pizzu?
    Stejně budoucnost je v internetovém objednávání­ a přez to půjde většina prodejů, tak už rovnou můžou jí­t všechny. Nebo továrnu ještě doplnit těmi mobilní­mi prodejní­mi autostánky.

  7. Tak renovaci může někdo provést i za 1000 dolarů a přesto to opravit celé, že? =) Jde jen o to, kdo ponese tu “ztrátu” a jak jim ji budete kompenzovat.

    Tzn. vy si najmete Billa, že vám udělá fasádu za 50 dolarů. To že by normálně stála ví­c, to je druhá věc. Stejně tak s vybavení­m. Můžete ho od sebe/od své firmy/od kohokoli jiného spří­zněného koupit second hand za 1 dolar a neví­m, zda vám na to může někdo něco ří­ct…

    1. Přesně tak. Je vidět, že americké zákony s Čechy nepočí­tají­ a toho bych využil. Zaměřil bych se na to zcela eliminovat lidskou práci ‘“ pak není­ potřeba zaobí­rat se tí­m, jestli se v kuchyni dají­ pořádat závody na kriplkárách. Postavit Pizza Machine, do které se nasypou ingredience, a budou z ní­ padat hotové pizzy, by nemusel být takový problém, a přinejmenší­m jako trolling s cí­lem nasrat co nejví­c socialistických zmrdů by to mohlo být velmi povedené.

  8. Me fascinuje ze maji B grade a vypada to dost zabordelene – predpokladam teda, ze to zelene B je certifikat cistoty (podobne jak na zelande). Vetsinou pokud jdu nekam na jidlo a vidim tu B tak trosku zavaham a radsi jdu jinam…

    1. Myslí­m že v Americe moc lidí­ na kole nejezdí­, vzhledem k tomu že všechno je tam minimálně desí­tky (po městě) nebo stovky (mimo město) km daleko 🙂

  9. A ja naivni trouba si myslim, ze amerika je zemi svobody a kapitalismu – pritom je to zda se jen dalsi socialistickej zmrdistan… rozleza se to po svete jako mor

    1. co to rozpravas, praveze je dobre, ze davaju nove regulacie. Keby si videl ake su alebo boli tu kody na vystavbu domov tak by si sa chytal za hlavu. Ludia si mozu robit plany sami na kolene a potom to tak aj vyzera. Ziadna kvalita vo vystavbe, teraz aspon s tymito regulaciami sa postupne zacina aj tlacit kvalita, co je dobre…

      1. To je blbost. Hlupák si nechá postavit katalogovej dům, kterej nemá s architekturou nic společného. Naopak originální­ architektonické řešení­ úřad zakáže, protože “nezapadá do okolí­” nebo něco jiného…

        1. vsak tak to ma byt. Hadam nechces aby ti suseda vedla tvojho domu postavil nejaky architektonicky skvost.

      2. Je VELMI malo (temer nic) veci, ktere ma stat regulovat. Vsechno ostatni je skodlive. Kdyz se to navic deje v globalizovanem prostredi, kdy jedna kultura dava svetu technologie a zaroven se sama strili do nohou vymyslenim prekazek sama pro sebe, je z toho katastrofa. Vsak asi brzy uvidime. Evolucni principy se nedaji oklamat – co jeden nechce/NEMUZE, to vyuzije jiny.

        1. ak to nereguluje stat tak to reguluju monopoli. Bohuzial nezijeme v idealnom svete takze vzdy bude nejaky problem. Teraz vdaka internetu sa nastolil novy fenomen a to fenomen transparentnosti. Avsak aj tato transparentnost sa da ovplyvnovat. Momentalne je najvacsi problem s fake spravami a ovplyvnovnaie verejnej mienky. Akoby pravda sa dala zmanipulavat za kazdych okolnosti a comu spolocnost veri najviac sa stava pravdou aj ked to je ocividna loz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *