Jak importovat zbozi z Ciny do CR

Toto je guest post od ctenare Martina:

Pred delsi dobou jsem se zde ctenaru ptal na dopravu zbozi z CNhttps://www.podnikanivusa.com/2011/08/27/dotaz-na-dopravu-z-ciny-do-cr/. Ozvalo se mi nekolik lidi s velmi cennymi radami, za ktere velmi dekuji. Na oplatku se podelim se svymi malymi zkusenostmi, protoze se ozyvaji i lide, kteri maji stejny problem jako ja. Timto tedy snad odpovim na vetsinu otazek.

Nejprve mimo otazku vlastni dopravy: nekolikrat jsem byl tazan na vyber dodavatele. Neumim odpovedet, protoze nemam mnoho zkusenosti-muj obor je znacne specificky. Pokud do Ciny nepojedete osobne delat kontrolu zbozi, je urcite dobre tam mit nekoho, kdo bude “rucit” za kvalitu. Navic takovy agent umi rozodne vyjednat i lepsi podminky nez dostanete Vy. Obecne je dobre zbozi poptat u vice dodavatelu, ceny se mohou lisit i o stovky procent. Urcite je hloupost vybirat dodavatele podle Alibaby a podobnych, i kdyz vzorky budou dobre, nic to neznamena o objednavce. Ja nase dodavatele “relativne” znam z minula a vim co od nich cekat. Vim, ze to jsou male firmy a model mam postaveny tak, ze i kdyz prijdu o penize z objednavky, porad budu diky minulosti v zisku.

Dale padla otazka vyberu zbozi, ktere sem vozit. Nekteri lide nemaji jasno a chteji to pouze vyzkouset. Nerikam, ze to je spatna cesta (delam to stejne: misto planovani radsi v malem danou vec vyzkousim), ovsem je potreba brat na vedomi, ze zde (lokalne v CR i EU) je na trhu spousta firem, ktere se nezivi nicim jinym nez importem z Asie. Pokud nemate nejake super niche nebo neumite zbozi dodat lokalne s velkou pridanou hodnotu, tak mate proti sobe silne soupere, se kterymi budete bojovat. Oni profesionalove, vetsinou s velkym obratem, proti tomu maly clovicek, ktery ma temer vse drazsi (a vetsinou netusi ani jak zbozi prodat: to mi vzdy prijde jako nejslozitejsi vec).

Pripravte se taky na to, ze u Cinanu vzdy bude nejaky problem, zejmena v mistech kde je necekate. Doporucuji knihu “Poorly made in China” –http://www.amazon.com/Poorly-Made-China-Insiders-Production/dp/0470928077.

K vlastnimu importu: poslat lze cely kontejner nebo mensi zasilky (LCL-Less than container load, teoreticky lze poslat i malou krabici, nicmene uctuje se od 1 m^3 – vaha nehraje roli pokud neprekroci limity). Mam zkusenosti jen s druhym (LCL).

Zbozi je dulezite mit dobre zabalene, volne sypane vyrobky v kartonech nejsou uplne dobry napad (a zrovna to nam jeden z dodavatelu letos i pres vyslovne instrukce udelal: nastesti se nic nerozbilo). Je potreba si uvedomit, ze na vysku kontejneru muze byt naskladano hromada tezkeho zbozi dalsich subjektu.

Prvni problemy mohou nastat s exportnimi dokumenty v CN. Stalo se mi to poprve tento rok, kdy rovnou dve zasilky nemely kompletni papiry (jeden dodavatel dle meho nazoru umyslne prehledl dodaci podminku FOB a zbozi dorucil EXW, druhy nedodal vse a zacal se vykroucet, ze to nikdy nebylo potreba: na jeho obranu tedy musim dodat, ze asi ma pravdu, ackoliv to nic menenilo na jeho povinnostech zbozi dodat uvolnene). Blizsi info o podminkach dodanihttp://cs.wikipedia.org/wiki/Incoterms. Spedicni firmy to umi zhojit a papiry zajisti samy, ale stoji to dost penez (nas to nyni stalo asi 16 000 CZK na ruznych nakladech jako je dokumentace, commodity inspection, atd).

Jakmile je zbozi na lodi, trva to cca 3-4 tydny, nez se lod’ dostane do Evropy. Kde je lod’ si muzete “trackovat” na ruznych webech, napr.http://maritime-connector.com/(potrebujete zjistit na jake lodi kontejner je, to se da zjistit z bill of ladingu).

Kdyz je zbozi v pristavu v EU, je potreba jej dorucit do mista urceni. Jsou dve moznosti, nektere (vetsi) spedicni firmy cely kontejner napr. do Prahy a zde dojde k jeho otevreni (ze zkusenosti to je levnejsi), jine (rekl bych, ze ty mensi) nalozi jedotlive zasilky do dodavky nebo kamionu a odvezou do CR (a to muze byt stejne drahe jako cela lodni doprava).

Jeste pred tim, nez je zbozi predano, musi byt procleno – propusteno do volneho obehu. Celni deklarace se asi u vetsiny firem plati (radove 500-1500). Celni urad muze vymerit celni dluh, ktery budete muset uhradit. Dale neplatci DPH zaplati i prislusne DPHcko. Informaci o tom jake zbozi podleha jakemu clu najdete nahttp://www.celnisprava.cz/cz/aplikace/Stranky/taric-cz.aspx– vhodnou volbou tarifniho zarazeni se da vyse cla i znacne ovlivnit. Nechci nikoho nabadat k podvodum (Celni sprava ma mnoho moznosti jak na ne prijit), spis mi jde o to, ze deklaranti obcas maji tendenci zbozi zaradit tak, jak tomu rozumi sami nebo podle mnohdy i zcela zmatecneho textu na fakture (Cinani nechteji platit exportni clo tak obcas trosku podvadi). Jednou se nam stalo, ze deklaranti proclili zbozi zcela proti nasim instrukcim jen podle faktury (deklarant si domyslel, ze jde o nejake audio/video komponenty, pritom slo ale o neco uplne ale uplne jineho: zaplatili jsme zbytecne clo nekolik tisic, oni potom navic otaleli s reklamaci a chybu vcas nenapravili, takze jsme o penize prisli).

Snad to nekomu pomuze.

Spread the love

57 thoughts on “Jak importovat zbozi z Ciny do CR

  1. Nazdar,

    k tomu clu obecne. Dobry celni deklarant konzultuje celni zarazeni zbozi s klientem predtim, nez se zahaji celni rizeni. Kdyz se prece jenom stane chyba, tak se da zpetne ( myslim, ze ve lhute 3. mesicu od vystaveni JSD ) u prislusneho C.U. zadat o vratku. Samozrejme musis dokazat, ze se stala chyba. Parkrat jsem to absolvoval. S celniky bych si nezahraval a platil clo v terminu – do 10. dnu od vymereni. Jinak jde firma na Cernou listinu. Coz je zbytecne. Muze to treba firmu diskvalifikovat, pokud se bude v budoucnu uchazet o nejakou statni zakazku.

    Co se tyce obchodu s cinskymi dodavateli, tak kupujici musi mit vzdy navrh. 30% predem, zbytek po kontrole zbozi ve fabrice. Kontrola se da zajistit uz od 300USD-clovek/inspekcni den. Dobre funguje platba dokumentarnim akreditivem, do ktereho si da presne nadefinovat vse od A do Z. D.A. neco stoji, ale zaroven je to silny nastroj, pokud se umi dobre pouzivat. Daji se tim skvele osetrit rizika. Bez rizika a problemu to ale nebude nikdy. Teda pokud nejsi Siemens a nemas v Shenzhenu 500 svych inzenyru, kteri na vse dohlizi.

    J.

    1. Josito, diky za rady pred temi 2mi lety :-). Treba sem napisou i dalsi a podekuji jim take takto jmenovite.

      Pokud jde o tu diskvalifikaci u statnich zakazek, musim konstatovat, ze pred lety jsem ucinil jedno rozhodnuti: nebyt zavisly na CR (nejen na statu!). Nyni mam za to, ze to bylo jedno z mych nejlepsich rozhodnuti a o statni zakazku nebudu usilovat ani kdyby mi ji nekdo vysoutezil. Nicmene i tak tu vidim jiny problem a tim je diskvalifikace napr. u zjednodusenych postupu u celniku, ktere nejsou vubec k zahozeni.

      1. Martine,

        to byl pouze jeden z prikladu, ktere jsme uvedl. Souhlasim. S celniky je treba byt zadobre. V opacnem pripade se na tebe zameri.

        Jinak, ja jsem pochopil ze je daleko profitabilnejsi ( ale i slozitejsi ) nez vozit z Ciny, exportovat do Ciny. Vino z Bordeaux, doutniky, kaviar, lanyze, husi jatra, syr, ceske sklo.

        Hodne stesti.

        J.

        1. Nechci byt pesimista a nikoho odrazovat, ale od ruznych lidi co vozi z CN zbozi (tzn. objednaji napr. nejake elektro) mam pocit, ze import z Asie bez vetsi pridane hodnoty neni az zase tak zajimavy. Zajimave to zacina byt, pokud clovek umi nejak “omezit” konkurencni importery a pouze si importem na vlastni pest zlevnuje vlastni vyrobu (coz delame my), nebo umi zbozi nejak jinak zhodnotit (napr. preklady, vlastni SW, atd.). Cinani delaji proti firmam v EU opravdu za hubicku. Fascinuje mne, kdyz mi napise nas byvaly dodavatel v CR, zda pro nej nemame praci, ze udela dobrou cenu i na CN pomery … a presto je na petinasobku ceny vc. dopravy. To je opravdu vysmech.

          1. Ja to delam opacne. Nejprve zjistim, jake firme a za kolik muzu prodat konkretni vec a az pak zajistuji vyrobu v Cine, Vietnamu, Bangladesi. Vyrabet neco v Asii na co nemam odbyt je blbost.

            1. Josito76 : Umis vozit neco ve vetsim ? my vozime relativne male veci,tak by se hodilo s nekym domluvit na namixovani kontejneru. Sberka vyjde zbytecne draho…

              1. Mam dobre ceny jak na FCL tak i na LCL. Cena za namorni dopravu ( skoro nikdy vice nez cca 5% z celkove nakupni ceny zbozi) neni problem, ktery bych potreboval resit.

                1. no procentualne nevim,ale kazdopadne vzdycky nejvyhodnejsi jsou HQ. Ted aktualne mam pocit cca 3000-3500USD ALLin FOB China az do CZ dle adresy – pohranici s nemeckem samo levnejsi.
                  Ty sberky vyjdou dost draho – si vem,ze potrebuju treba nekdy jen 10CBM – kdyz to vezmu v HQ,tak to vyjde cca 450USD,coz sberkou nehrozi ani omylem,tam to bude tak cirka 800-1000usd. Jsou to relativne drobne,ale kdyz takovych zasilek udelas 10,tak uz jsou to zajimave penizky 🙂

                2. Zdraví­m, mohl bych tě prosí­m poprosit o info k FCL přepravě? Chtěl bych z Čí­ny přepravovat větší­ objemy zboží­ (cca 10 kontejnerů ročně) a zatí­m mě nikdo z přepravců nebyl schopen dát podrobnější­ informace, abych se do té problematiky trochu dostal, takže by mi pomoc někoho zkušenější­ho v tuhle chví­li nesmí­rně pomohla. Kontakt na mě je lukas (.) doskocil (.) at emporiogroup (.) cz. Dí­ky

            2. Ja to ale delam taky tak. Potrebujeme udelat vyrobek X (treba nejaka redukce: prodavame to distributorum, tak odhadnu zhruba jaky bude zajem). Prototyp se udela v CR … a necham to udelat v CN. Pokud se jim udela obrazkovy navod jak pro tupce co-kam-zapojit, tak to dopada i docela dobre. Nebo vzorky, ty taky zafungovaly ;-).

              Priste vyzkousim jeste plosnaky, nicmene tam uz cekam lehkou katastrofu. A taky mne ceka vyroba produktovych krabicek, protoze postupne mizi ty co mame nyni. Opet zlomkova cena proti CR…

              A mimochodem, dost jsem usetril i na takove hlouposti jako jsou USB kabely a to toho byly jen tisicova mnozstvi a jeste jsem si mohl zvolit jednu z mnoha variant.

          2. ano souhlasim – v dnesni dobe uz je cina pomerne draha a obchodovani s ni uz neni tak atraktivni jako v minulosti. Dneska je zde spousta importeru,kteri vozi smeti vseho druhu a jedou hlavne na obrat,takze berou ve velkych mnozstvich a staci jim klidne marze 10procent,takze ve finale to v CZ koupi clovek levneji nez z ciny.Vim,ze spousty firem kupuju pres vietneamce v Praze,kteri vozi stovky kontejneru rocne a maji nakupni ceny uplne jinde nez male firmy.Dneska je obchod s Cinou hlavne o obratu.

          1. V minulem rezimu to bylo naprosto skvele. PZO mely direktivne urcene veci, ktere se musely ze zahranici nakoupit. A pak zalezelo uz pouze na schopnosti kazdeho referenta PZO, jakou provizi si byl schopen s dodavatelem uhadat do vlastni kapsy. Byvali referenti PZO jsou dnes nejvetsi kapitalisti.

    2. Ano pridavatm se,ze bacha na platby,jakmile probehne cela platba,tak je kupujici tzv v pytli :-)) Neni zadna paka aby se z cinske strany neco dostalo – jedine jejich dobra vule avsak ta byva jen v male castecne vysi toho co na zakaznikovi vydelali
      K platbe doporucuji pokud je fabrika vasim agentem (dneska se jich da v cine najit spousta,ale to chce dalsi naklady – zajet do ciny a vse si vychytat) tzn agent zkontroluje vyrobce,pokud je vse v pohode,tak zaplatit zalohu 30procent,pak nasledne agent kontrola zbozi dle instrukci kupujiciho a teprve zbozi doplatit. A nebo se da resit tim LC jak zminuje Josito76,ale tam na to pristoupi jen v pripade,ze se kupuje nejake standardni zbozi,ktere je v tom stavu prodejne.Tedy pokud si nechava kupujici delat vlastni obal,znacku (tzv. OEM) tak v tomhle pripade nabeton vyrobce s 100procent LC nebude souhlasit,zrejme pokud bude kupujici trvat na LC,tak bude pozadovat vyrobce opet 30procent zalohu predem a 70procent na
      LC,coz ovsem zase vse prodrazuje a protahuje.
      Navic zadne nesmyslne podminky si vyrobce do LC napsat nenecha a jeste k tomu vsude bude psat hrozne dlouhe rezervy terminu na dodani potrebnych dokumentu apod.

      1. Nikdy jsem nic jineho nez originalni zbozi, v originalnim designu, baleni a na miru v Cine nevyrabel. Pokud jsi pro cinskeho vyrobce nezajimavy ( vetsinou obchody pod 100K v USD) tak nepristoupi vubec na nic. V pripade, ze nabizis dobry obchod, tak…Neni zadne dogma.

        1. Tak samozrejme tohle vsechno vim – i kdyz hodne veci se da vyridit ze stare znamosti.Mam tak casto ceny,ktere davaji do jinych zemi pri 20x mnozstvi.Nechci se chlubit,ale obchoduju v cine cca 15let ,to jeste vetsina cechu dovazela vse z Evropy nebo v lepsim pripade z TW nebo HKG 🙂
          Jestli mas nejaky zajimavy odbyt,tak muzem udelat nejaky spolecny business… dneska je spis tezsi prodat nez neco vyrobit za korunu 🙂

  2. Je fajn občas si přečí­st, že i jinde to nejde všechno jak po drátkách a že i ostatní­ řeší­ problémy typu: někdo něco nevyplní­, tam někdo cosi ochčije nebo jednoduše chybí­ dost zkušeností­ a s některými problémy se vůbec nepočí­tá.;)
    Bojuju v US a je to asi jednodušší­ než Čí­na, ale i tak se neustále objevují­ nové a nové překážky/pří­ležitosti.;)

  3. Zkuste kontaktovat pana Aleše Prosra na e-mailu: ales tecka prosr zavinac inbox tecka com. Je to bývalý agent DHL a jeho služby jsou k nezaplacení­. Dopravuji s ní­m balí­ky letecky DHL a jsem 100% spokojen. Cena i kvalita služeb bez výtky.

      1. pro male zasilky asi temer zadny,ba kolikrat maji cinske firmy daleko lepsi ceny prepravy viz firmy typu deal extreme,kteri maji na sve zbozi dopravu do celeho sveta zdarma,trosku mi nejde do hlavy jak se jim to vyplati,ale funguje to :-)))

          1. proc by to cinsky stat delal ?? To si nemyslim,samozrejme pro to kvantum objednavek maji special cenu prepravy,takze na balicku jde v HKDollar videt kolik zaplatili a na male veci to byva cca 20,tzn 50Kc,ale i tak je to zvlastni … Ja uz objednal asi 5 balicku behem roku a vzdy vse doslo v poradku,avsak kvalita vyrobku uz tak zazracna neni :-)))

            1. Je pravda, že jenom spekuluji, ale myslí­m, že ví­m proč by to dělal. Pomohlo by to čí­nským e-shopum a uškodilo našim. Čí­na celkem dobře přemýšlí­, jak škodit. Taky jsem vyzkoušel, jestli to přijde :). Mám doma super kamerku za 5 USD. Je sice k ničemu ale přišla :D.

              1. Tak treba kola taky dotovali.. davali zpet vyrobcum cash back za kazdou objednavku… cina tak presne premysli.. jak znicit konkurenci na celem svete. Nejdrive podporuji sve firmy a pak ty dotace snizi

                1. Tomu se dá rozumět. Není­ to korektní­, ale má to logiku. Jenom moc nerozumí­m rozdávání­ dotací­ v EU. Kdo chce dotaci, tak jí­ pravděpodobně zí­ská. Když chce Čí­na konkurovat zbytku světa, tak OK… Ale nerozumí­m, proč EU rozdává dotace tak nekoordinovaně, že si dí­ky jim konkurují­ hlavně firmy uvnitř EU. My třeba chceme zí­skat dotaci na stavbu skladu. Dá to dost práce, trvá to, ale pravděpodobně jí­ zí­skáme. Třeba kvůli nám bude krachovat jiná firma, která raději pracuje, než běhá po úřadech. A třeba tu práci dělá i lépe 😀 A o korupci ani nemluví­m…

                  1. EU je nesmysl sam o sobe,asi si ji vymyslel nejaky naivni clovek,kdyz videl,ze v USA nejakym zpusobem cca 50 ruzne vysokych ekonomik je schopno fungovat. Jen cekam na to az nemecku dojde trpelivost a vystoupi z unie a vzhledem k tomu ze eu je obracena pyramida,tak se rozlozi. Se divim,ze nemci to neudelali uz davno – pripirat do part zeme jako CZ jeste budis myslim ze jsme realtivne pracujici kolonie,ale brat do party italy,spanely,reky,kteri byli lenosi uz od prirody ? 😀

                2. Kazdy stat podporuje sve vlastni firmy. Vzdyt cele americke zemedelstvi od pestitelu obili, pres producenty mleka je zavisle na dotacich od vlady. Jenom pestitele kukurice dostali za rok 2012 neco okolo 10.mld USD. Dotuji se automobilky, petrochemicky i zbrojarsky prumysl, prakticky vse. Cim silnejsi lobby ve Washingtonu jednotlive sektory ekonomiky maji, tim vetsi dotace. Takhle to funguje vsude na svete. Povidacky o pravem cistem kapitalismu, neomylne a neviditelne ruce trhu etc, to je jeden velky mytus, kteremu snad uz veri jen V. Klaus a banda “svazackych” ekonomu z Liberalniho institutu. Ja mam na Cinany v necem slabost. Ta chut mit se lepe, obetavost, podnikavost me vzdy fascinuje a to, ze se z Ciny stala velmoc me neznepokojuje.

                  1. Ja neviditelne ruce trhu take verim, stejne jako Klaus. Pridavam se ke svazackym ekonomum s LI ;-).

                    Dle meho skromneho nazoru ty dotace vedou jen k vetsimu a vetsimu prusvihu….

                    1. Nemyslim si,ze by dotace vedly k prusvihu – ona vlada cinska neni charita,zase si to z vyrobce nejak vyrudi a je jedno jestli z puvodniho,nebo nejakych jinych exporteru,vse co jde z ciny ven se ruznym zpusobem zdanuje. U nas nic takove neexistuje dan na export,ale v asii ano.A jsou na to tabulky,takze zadne vycucane ceny z prstu…

                3. V cinskem trhu se vyznam hodne a deal extreme rozhodne nikdo nepodporuje za to bych dal skoro ruku do ohne. Se podivejte na web,prodavaji smeti vseho druhu,to neni zadna podpora vyrobce. Kde existuje dotovani a to samotnym vyrobcem,tak trziste na alibabe,tam jsou promo akce na nejake vyrobky s tim,ze nabizeji mensi MOQ (minimalni odber) a specialni promo cenu.
                  Co se tyce dotovani vyrobcu vladou,to samozrejme funguje – treba v poslednich letech jsou to obrovske dotace do solarnich panelu,ktere cinani dumpinguji.Tak evropska unie trosku s krizkem po funuse vymysli cla – v USA uz myslim nejake antidumping clo na panely nejaky ten patek funguje…

    1. Mám pocit, že si ze mě v ČR dělá DHL srandu. Lodní­ přeprava je OK, ale ta letecká domluvit normální­ ceny se mi nepodařilo.

    1. Tato stranka je inspirovana a zrejme i ten clovek prosel “MLM” od Davida Kirse asi funguje,ale uz me to vyplnovani emailu zacina kakat :-))) Ale vysledky jeho firem moc tomu co prezentuje neodpovida ze by nepriznaval dane,nebo zisky nejsou tak dobre ? 🙂

  4. Stym CLOm ma zarazilo to ze Colny deklarant to spravi podla faktury prilozenej na baliku, moja skusenost je taka ze Cinani vzdy daju inu fakturu na balik ako ja nakazem, vzdy to riesim tak ze to konzultujem priamo s dovozcom DHL(colnym deklarantom) a posielam im moju original fakturu ktora mi sedi aj stym co som zaplatil tj. uctovne. Ja som mal tiez vela zazitkov s Cinanmi ale obcas to je aj dobra zabava 🙂

    1. Ano, je to zvlastni, ale stalo se mi to bohuzel opakovane a to dokonce u dvou ruznych firem. Podle meho nazoru to je spechem (prestoze byly i jine podklady, postupoval podle toho co mel zrovna na stole) a nebo nezkusenosti (mame jeden takovy atypicky pripad, kdyz si to clime sami tak neni problem, ale jedna firma “neumela” postupovat nasi cestou a tak i pres nase upozorneni, ze postupuje spatne clili jak se mu chtelo. Melo to dohru, kdyz jsme odmitli zaplatit fakturu za skladne – uznali svoji chybu. Textem nahore jsem chtel rict, ze je dobre deklarantovi jasne napsat co ma vyplnit v JSD a jak to celne zaradit (HS kod).

  5. V cine obchoduju vice jak 10let a podle meho nazoru je pro male importery nesmysl neco vozit naprimo z ciny. Predevsim diky prakticky 0 zarukam od vyrobcu.Ti totiz funguji stale jako farmari (donedavna opravdu vetsina z nich delala na poli ) a maji kupecke pocty a prodelat nikdy nehrozi pro ne. Tedy pokud vam uz nejakou zaruku uznaji,tak stale v ramci vzorce,ze se podivaji kolik na Vas vydelali a pak kolik bude stat ta kompenzace.V pripade ze je to pro ne nevyhodne,tak s Vami prestanou komunikovat,nebo se ruzne vymlouvat atd. Business konci. Kdyz dane zbozi koupi clovek co umi neco prodat v mensim,tak je pro neho lepsi si radsi nejake dobre podminky vyhandlovat u ceskych,nebo jinych zahranicnich importeru – napr. vyhodne prodavaji Polaci nebo Nizozemci.

  6. Spis nez jak importovat z ciny do CZ,by me zajimalo jaka je realita CHINA – USA. Co jsem tak ruzne cetl,tak mi pripada,ze v US uz zacinaji lide mit na madein china taky pomalu ale jiste alergii,protoze uz jim postupem casu dochazi,ze si podrezavaji vlastni vetev.Jakmile bude veskera vyroba v cine,tak zvednou ceny a jsou vsichni namydleni,protoze budou mit pokupovane vsechny doly a suroviny sveta 🙂 Vsak to psala Sibyla v proroctvi preci ne ? 🙂

    1. nechat poslat na nejakeho cinskeho agenta a pak do cr sberkou,zalezi i na case jak to specha… bud se to da udelat kontejnerem tedy dodani cca 45dni a nebo letecky samozrejme draze do cca tydne,ale musi to samozrejme byt pripravene u tech dodavatelu,vetsinou to tak ovsem neni… naslibuji hory doly a pak je rozptyl tyden sem tyden tam

        1. Mam vlastni 3 agenty po cele cine,ale v tomhle ti nepomohu,sehnat kvalitni agenty je celkem problem.Zvlast aby zafungovala duvera a naladili jste se na stejnou vlnu. Rozhodne bez toho aniz by jsi navstivil cinu to asi nepujde a nebo pak mas moznost vyuzit nejakou vetsi “inspect firmu” ,ale ty byvaji pomerne hodne drahe cca 200-500usd za kontrolu jedne zasilky.I kdyz v tvem pripade asi o kontrolu nejde,jen o sdruzovani – v tom by ti mohla pomoct kterakoli spedice co dela cinu,ale zadarmo ti to delat nikdo nebude,dneska ve velkych mestech jako Shenzhen,Shanghai, apod jsou platy vyssi nez v CZ.

            1. No pokud delas nejaky eshop,kde potrebujes x stovek zasilek dat dohromady,tak to bude asi nejlepsi si najit fakt nejakyho levnyho agenta ani nemusi poradne mluvit anglicky si myslim,pokud ti jde o sdruzovani,ono polovina firem stejne pouzivaji obchodnici google.A nekdy pri jednani jsem byl v soku,ze i firmy,kde prodavali dost drahe veci a firmy delaly obrovske miliardove obraty,tak na obchodnim malokdo mluvil anglicky :-)))

              1. Ahoj shanim dopravu z ciny pro tuk tuk cca 14 cbm nedokazal bys mi poradit s dopravou? Mam zatim nabidku 36000 coz je ranec

  7. Zdraví­m Vás,
    mám jeden dotaz. Máme v plánu dovážet z Čí­ny zboží­
    (velké objemy). Začali jsme se domlouvat s čí­nským dodavatelem, hned se i
    ptali, kam nám mají­ zboží­ dodat. Avšak jakmile jsme zeptali na cenu,
    tak přestali s námi komunikovat. Můj dotaz: Jak postupovat při
    vyjednávání­? Opravdu preferují­ osobní­ návštěvu? jak na ně působí­ žena ve
    vyjednávací­ pozici? Nějaké tipy, triky?

    Děkuji Vám za odpovědi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *