Japonsko – organizace prace

Takto vypada uklid vlaku, ktery prijede na konecnou a za 15 minut znovu vyjizdi. Za 2-3 minuty prijede vlak a zacinaji se schazet pracovnici na uklid.

Pracovnici se zacinaji radit ke dverim kazdeho vagonu.

Prijzdi vlak

Za 10 minut je vklad kompletne uklizen. Pracovnici take pretoci sedadla (vlak ted pojede na druhou stranu, tak aby lidi nesedeli proti smeru jizdy). Nastupujeme a odjizdime.

Pusobi to zdanlive velmi jednoduse, ale kdo podnika tak vi, ze takto zorganizovat praci jednoduche neni. Dokazat takto uklidit vlak behem 10 minut mi pripada neuveritelne. Myslim si, ze tohle je fakt mozne jen v Japonsku. V Americe by to tak nefungovalo.

Spread the love

18 thoughts on “Japonsko – organizace prace

  1. ahoj, u nas – CR- by to mozne bylo. akorat scenra by byl trosku jiny:

    – vlak by prijel do stanice s 15ti minutovym zpozdenim,

    – uklizecka by dorazila za 2-3hodiny, protoze vlak uz nikam nepojede, tak neni kam spechat

    – za 10minut je vlak uklizen (to je stejny)

    – sedadla taky nekde pretoci-zdvihne a sklopi- kdyz tam nahodou nekdo pohodil odpadek

    – naklady minimalni: 1 uklizecka

    – efektivita neskutecna: 1/6praco-hodiny

    – ani nemluvim o zorganizovani, protoze ridit jednu "tetku" je easy

    – jedine mi delaji vrasky ty 2-3hodiny, co vlak stal na perone, protoze behem toho do soupravy mohla narazit jina souprava

    🙂

  2. Je velmi zají­mavé jak jsou východní­ národy “zorganizované”. Něco podobného, mě překvapilo v Čí­ně, kde na ulicí­ch ví­ceméně nebylo ani smí­tko, na každém druhém přechodě někdo ří­dil dopravu atp.

  3. Sou vychovany jako mraveneckove, precizni prace presny efektivni postupy. Jejich problem pride az kdyz musi improvizovat. Japonci jsou taky neuveritelne zkostnately – znama pracuje v jap. firme a technika na vyrobni lince jako ze sci-fi romanu a financni vedeni, HR, management s pravidlama a zasadama jak ze stredoveku. Samozrejme vrchni veleni je v Tokiu – jeste aby rozhodovali ti divosi co si rikaji management v CR 🙂

  4. Musí­m ří­ci, že takto to funguje i u nás. V Praze na hlavák když přijede vlak z ČB, tak má zhruba 20 minut na to, než zase odjede zpět a během té doby je uklizen. Včetně vytření­ podlahy. Takže mi to nepřipadá až tak neobvyklé, i když kvalita úklidu bude u nás v ČR asi podstatně nižší­…

  5. V Praze na hl.n. uklidi vlak taky za 10 minut..vypada to tak ze jedna uklizecka z vlhkym hadrem vleze do vagonu kdyz jeste nestacili vystoupit lide a odezene je na druhou stranu vagonu, potom tim hadrem udela smouhu na sedacce, nasleduje otocka na stolecek pod okynkem a druha sedacka, kupe je uklizene, pri prechodu do dalsiho se smouha udela na okynku pred kupe, takto se projde celych sest vagonu a za cca 10 minut je taky uklizeno, ne?…Overeno na vlastni oci 🙁

  6. V Londyne je to pomerne podobne, akorat nikdo nic nepretaci. Ale taky lidi uklidi vlak za par minut, pak vlak zase jede. Jak to teda funguje v USA?

  7. Když po pří­jezdu do Prahy vystupuju z Pendolina jako poslední­, už se ve dveří­ch sráží­m s nastupují­cí­mi uklí­zečkami…

  8. Kdyz prijede Pendolino na konecnou do Ostravy tak to funguje uplne stejne. Po vystoupeni posledniho cestujiciho se na nekolik minut zavrou dvere a mezi tim vlak uklidi nekolik uklizecich cet. Pak se dvere otevrou a vlak zase za par minut odjede. V Praze to same.

  9. Ahoj Johne,

    ano mas pravdu. U nas tohle by bylo nerealne. A to z nasledujicich duvodu

    – nekdo z teamu by nebyl pritomen, mel hlad, musel si skocit pro kafe, byl na cigarete, delal nalehavou vec, ktera by klidne mohla pockat atd.

    – vlak se uklidi az druhou jizdu, ted to neni potreba

    – proc byc hto mel uklizet, je na to osm lidi a to staci. Navic jsem uklizel vcera, nebudu to delat kazdy den

    – nemam myci prostredky, nevim cim to mam umyvat.

    – netekla voda, nemohli jsme to umyt, neslo to.

    – stejne to hned uspini

    – pockej, jeste jsem nedojedl a musim odepsat kamosovi na facebook.

    To je presne ten duvod, proc nemam zadne zamestnance, vse je OSVC. Zaplatim dobre tomu, kdo se chce mit dobre. Tohle je efektivni rizeni a nevidim jinou moznost. Platit nekomu nemocenskou? Platit nekomu svatky, narozeni ditete, pripadne nemoc? Proc? Me toto nikdo neplati a nezajima se, jak se mam. Protoze si vsichni mysli, ze se mam skvele. Ale bohuzel, makam od nevidim do nevidim, vse vrazim zpet a jediny, kdo se ma dobre jsou lide, kteri s nami spolupracuji. A to je v poradku. Ale zamestnance, fakt ne. Zajimalo by mne, jak to mate VY????

  10. mne sa na tom najviac paci ta efektivita. Jedna strojohodina je velmi draha, preto 15 min. a hned sa ide spat. Brutalne sa setri.

  11. V CR mam v okoli nekolik OSVC, a vsichni maji stejne stiznosti – firma mi nezaplatila nebo plati pozde. Je to dobry filtr. Firma co si muze dovolit OSVC, ale ne zamestnance s jejich znacnou rezii pravdepodobne nema penize na oboji.

    Work as a contractor budiz, ale ne v tehle zemi.

    Na druhou stranu jsou i zamestnancum zaslibene zeme.

    Vite, ze dle tohoto zdroje je napr. prumerny plat u reckych statnich zeleznic $78.000 rocne a strojvudcu $130.000 rocne?

    http://www.nytimes.com/2010/07/21/business/global/21rail.html?_r=1&hpw

  12. V ČR průměrný záchod ve starém vlaku vypadá otřesně, to by potřebovalo spíš pracovníka oblečeného do radioaktivního odpadu, než uklízečku, ale u nových se to už lepší.

    Jojo efektivita, ale Japonci jsou vážně až šíleně přeregulování atd. Oni prakticky žijí pro firmu. Věřím, že u nás to příjde časem s lepšími platy a snad se změnou mentality.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *