Kolik penez staci na retirement?

Kdyz si pocitam kolik mesicne utracim tak zjistuji, ze jsem mohl prestat pracovat zhruba pet let po prijezdu do USA. Tedy uz dlouho predtim nez vzniklo Shipito coz byl muj nejvetsi zdroj meho soucasneho net worth.

Tohle je ciste podle cisel. Psychologicky je tezke prestat delat a byt v klidu. Prichazi ruzne ekonomicke krize. Investice klesaji na hodnote (i kdyz pak zase rostou, ale trva to dlouho). Nikdo nema rad cervena cisla na investicnich uctech.  A kdyz clovek vypadne z toho budovani a manazovani, tak je tezsi do toho znovu naskocit.

Jen me to proste zajima filozoficky. Je to ciste individualni a kazdy si to musi zaridit tak, aby se citil dobre. Znam lidi co utraci mnohem mene, ale pracuji mnohem vice. Proste jen ciste kvuli nejakemu vlastnimu pocitu, ze to je nejlepsi porad budovat. Taky znam lidi co neutraci moc a pak jim staci velmi malo. Ja se pro sebe snazim najit nejaky kompromis.

Ale jen me to napadlo, kdyz jsem narazil na muj starsi clanek z roku 2010, kde jsem resil, ze dva miliony dolaru uz nejsou nic moc, protoze je tezke ziskat urok 5%.  Tehdy jsem bral, ze $100,000 prijmu rocne jako minimum uz je dobry start. Ted se znovu vratila doba vysokych uroku (otazka na jak dlouho). Mit 5% urok uz zase neni problem. Zaroven je ale vyssi inflace. Zivotni naklady jsou zase drazsi.

Piste do komentaru jak to vidite? Kolik si myslite, ze staci a jak rezervy je potreba mit.

Spread the love

27 thoughts on “Kolik penez staci na retirement?

  1. Dík za post Johne! Čoveče já to číslo mám dlouhodobě někde od 14M Kč nahoru, takže řekněme $650k plus. Tedy myslím, že tyto peníze jsou v aktivech, které dokážou nosit 5% a víc ročně.

    Bavil jsem se taky s klukama v jiných zemích a typicky jej mají cílové číslo vejš (miliony Eur), a často to číslo zvětšují jak čas běží (takže jej nikdy nedosáhnou a pořád makají).

      1. Zapominas Johne na to nejdulezitejsi a to je Inflace,takze pokud bude v USA nejaka hyperinflace treba 100 procent rocne coz se klidne muze stat a pak se budes muset vratit makat nekam do kolbenky,protoze tve uspory ztrati hodnotu.Opravdu nad timto casto premyslim mit neco co nikdy neztrati hodnotu,zlato,pozemky,cenne obrazy,krypto….Ne krypto ne ja nejsem takovy financni strelec jako ty!

  2. V ČR kontextu musí za prodej firmy na účet přijít telefonní číslo (v korunách). Pokud člověk nemá finančně náročné koníčky, stačí pražská předvolba

  3. Myslim, ze v Praze ten milion EUR, tzn pri 5% milion korun rocne asi staci, jako jistota.

    Ale clovek chce budovat furt neco. Asi nikdy neni doba, mam vyreseno 🙂

    Furt clovek neco resi.

    Co Vy Johne, kolik to je ve Vasich meritkach tedy k dnesnimu dni?

  4. Mě práce intelektuálně stimuluje a baví, což je předpoklad dlouhodobého fungování mozku i v pozdním věku. Proto předokládám, že budu nějakou formou pracovat do konce života bez ohledu na úspory. Obecně investování je jedna z činností, která se dá dobře vykonávat i ve vysokém věku a být v ní dobrý.

  5. Tak hodnota happiness bola vypocitana na $75000 rocne (par rokov dozadu, asi to bude viac teraz). Vsetko nad uz clovek nepocituje nejake vacsie stastie (uplne s tym nesuhlasim :D, ale je to docela realne cislo).

    To mi pride v pohode na retirement. Ak uz nemam ziadnu hypoteku etc. Za 75k rocne sa da luxusne zit.

    Ak sa bavime 20-25 rokov retirement, tak to sme na kolko, cca $2-2.5 miliony.

    Ale predpokladam, ze vacsina ludi na tomto blogu asi nikdy neprestanu uplne pracovat.

  6. Nějakých $10M by mělo stačit, dokonce i tehdy, když chce člověk na důchod zůstat kdekoliv v USA a neřídit se tím, že by se měl přestěhovat někam, kde je levněji. V nouzi lze vždy hledat nějaké místo na důchod, kde člověk výrazně ušetří.

    1. nějaké místo na důchod, kde člověk výrazně ušetří….. jj clovek sice usetri na nakladech, ale da se predpokladat ze o zbytek ho pripravi novi sousedi.

  7. Zhruba od $2M investic se s tím dá vyžít bez velkých omezení, při vlastním bydlení a v ČR. Ideálních je tak $3.5-5M. Investovaných $2M může po zdanění vydělávat kolem $5600 měsíčně, tj. 125t.Kč. Což sice s vlastním bydlením vypadá jako dost peněz pro dva lidi, ale pokud člověk chce jet na trochu dražší dovolenou a letět business class (~$20t. za týden až dva), žádná hitparáda to není. Takže je to na normální vyžití, ale člověk rozhodně není bohatý, to bych v ČR viděl od $5M nahoru, pro dva lidi.
    To celé při pasivním portfoliu a dlouhodobém očekávaném příjmu kolem 4% nad inflaci.

      1. Tak bavíme se o nějaké “jistotě”. Samozřejmě, že ideální je utratit poslední $ v den své smrti 🙂 ale to se těžko odhaduje, zvlášť pokud někdo přestane být ekonomicky činný třeba ve 30 letech a má před sebou perspektivu 50-60 let života v “důchodu”. Tam už je potom rozumnější počítat s “perpetual portfolio”, čili napořád.

        Většinou to asi lidi budou mít jako kombinaci více zdrojů. Já počítám, že i po dosažení úplné nezávislosti budu žít z příjmů z podnikání, ze kterého pak možná udělám čistě pasivní příjem.
        K tomu možná i nějaký důchod po 65, a pak už jen samá pozitiva a sociální jistoty 🙂

  8. Myslím že zásadní otázka je retirement kde.
    Když budete mít vlastní domek v ČR někde v Dolní Lhotě (nebo vlastní byt ve městě), tak vám na pohodový život stačí česká státní penze, což je dneska nějakých 18-20k Kč měs.
    Když k tomu přihodíte jednou tolik z vlastních investic, budete si žít jako KRÁL! 🙂
    V USA bude asi situace trochu odlišná, a to i v rámci jednotlivých států.

  9. Strašně uvažuji, že na to někde zveřejním kalkulačku, osobně jsem si to pro sebe počítal – tedy ne s nekonečnou rentou, spočetl jsem si to do 85 let, kolik si potřebuji odkládat, a vyšlo mi v dnešní době asi 25.000 Kč měsíčně, když v 65ti dostanu nějaký důchod + vezmu úspory investované do SP500 (počítám to čistě na základě dnešních předpokladů), tak mi vyšel důchod 70.000 Kč měsíčně očištěný o inflaci, do toho je ještě třeba připočíst to, že člověk ve stáří bude utrácet spíše méně, je o tom dobrá knížka Psychology of Money.

    Tyhle výpočty úplně změnily můj náhled na život a na to, jak moc chci šetřit, a poměrně mě překvapuje, že Johne jsi napsal názor, kde to vidíme úplně stejně, přičemž mi kolikrát zde přišlo, že se v těchto názorech na peníze zásadně rozcházíme.

    A jinak, já hlavně do důchodu nikdy jít nechci, pokud nebudu někdy připoutanej na lůžko jako ležák, chci být společnosti nějak prospěšný, pro mě je vzor Charlie Munger, který ještě v 99ti chodil na výroční zasedání akcionářů a dával médiím rozhovory, chtěl bych, abych třeba i v 99ti byl takovýhle.

    1. Ja si zase myslim, ze s pribudajucim vekom rastu naklady (na lekarov)… respektive mozu (hrozi to)….
      Ano, odpadne hypo a podobne veci, ale moze prudko vzrast zdravotna starostlivost.
      Inac tiez mam tak zafixovane, ze cca od 1m EUR (USD) by sa to malo dat prezit nepracovat… ciastka sa urcite zvysuje so zvysujucou sa inflaciou…

      1. Tak zrovna v ČR ty náklady na zdravotní péči jsou marginální.
        Když potřebujete v 70 operaci za milion, tak ji prostě dostanete z veřejných peněz..
        I když tohle už se taky pomalu začíná měnit, a bude se muset změnit, protože díky demografii počet plátců zdrav. poj. klesá a počet příjemců péče stoupá..

  10. Vzdy som snival o tom ze tolkoto zarobim a nemusim dosmrti pracovat. Cim som vsak starsi zistujem ze si neviem ani predstavit nepracovat. Mohol by som sa venovat niecomu co ma bavi alebo niekomu pomahat ale aj tak som zistil ze by som pracovat asi nedokazal. Siel by som robit zrejme aj tak nieco ale uz nie tak moc zamerane na peniaze ale na ludsky kontakt.

  11. nemusim pracovat uz 10 let, aniz bych se musel jakkoliv omezovat

    jedina vec, co chci (vylepsila by mi vyrazne zivot) a nemuzu si dovolit, jsou privatni lety pres ocean (resp. tu investici nepovazuju za uplne racionalni)

    potiz je, ze ted vidim veci, co jsem driv nevidel, obrovske mnozstvi zajimavych projektu, prilezitosti a temat, kterym bych se rad venoval a mam na to i penize – na druhou stranu vidim, ze to nepotrebuju udelat ekonomicky, chci a musim se venovat rodine a svemu zdravi

    myslim, ze tohle je rozmer, ktery nikdo nemuze videt, nez se tam dostane a proto nikdo nemuze predem chapat, co “trapi” lidi s penezi

  12. Penize jsou Jen jeden z assetu. Resp. Cash, akcie, crypto whatever. Porad je to Jen uzky vysek z reality.

    Portfolio ma byt balancovany. Obvykle se to bere tak, ze se bere Jen to “penezni” portfolio a tam se s tim jedou nejaky magicky hratky.

    Me ta penezni cast prijde nudna, jediny co ma sanci prezit reset je Bitcoin/crypto a mozna zlato.

    Spis je zajimavejsi balancovat to penezni portfolio nepeneznim. Takze: kolik lidi znam, na ktery se muzu spolehnout(nebo je tam aspon sance, kdyz se penize/kapital poserou uplne)? Umim zasit brambory? Opravit menic? Vymenit kolo? Pracovat s bagrem? Prijet do novy zeme a rychle se adaptovat?

    Cim Vic clovek ma penez, Tim vetsi hodnoty ma umet cokoliv z tech nepeneznich assets. Resit zda je treba 10, 100 nebo 1000M usd je iracionalni (patrne I 1 m usd). To je Jak umet usit si jakykoliv odev v super kvalite vs usit odev v super kvalite nejlip na svete.

    Jak rikali prezivsi zidi z koncentraku, dulezity je predevsim umet aspon neco. To neco da cloveku paku k tomu, aby efektivne vyuzil treba ten 1 M. Mit 1B a umet Jen nasobit love v soucasnych podminkach znamena, ze takovy clovek Bude v budouci krizi Jen prvni na Rane at uz od spoluobcanu, mafie nebo od statu.

    Vysoke castky penez od nejaky vyse resi uz neco jineho. Ty cloveku dovoluji neco menit misto prezivani. Coz je specificka game, co temer nikoho nezajima a z chudych vubec nikoho.

    1. O tom koncentráku mluvil zajímavě Jan Kraus, jeho otec si tam jako vězeň na hulváta otevřel nějakou řemeslnou dílnu, aniž by mu to nacisti nařídili, prostě začal s kumpánama něco vyrábět a i díky tomu přežil lágr …

  13. Před 5 lety jsem se bavil s kamarádem, co pracuje v Bernu jako IT a s druhým kamarádem, co dojíždí pracovat z Ukrajiny do Prahy a vyšla mi tahle rovnice: Když budu 1 měsíc pracovat v Bernu, tak za vydělaný prachy můžu koupit byt v Chomutově a pronajmout ho a z toho nájmu bych na Ukrajině žil jako průměrně vydělávající člověk.

  14. Nie je to otázka peňazí, koľko treba mať nasporené a žiť čisto úrokov, či iného vyplácaného dôchodku vo forme dividend a pod. Všetci vieme, že peniaze svoju hodnotu časom strácajú. Nevieme presne čo si kúpime o 5, či 10 rokov za rovanaké množstvo peňazí. Takže čisto úroky nie sú vhodný zdroj príjmu pre retirement. Niekedy netreba ani tie 2 mil. USD, stačí mať biznis, ktorý generuje príjem, pričom človek nemusí pracovať 9-5, stačí 1-2 hod. denne, niekedy ani to netreba. Potom si človek vie užívať dôchodok za oveľa menej nasporených $$$ ako je 2 mil.
    Na Kapverdských ostroch som sa stretol s jedných čechom, ktorý má v ČR vodnú elektráreň. Je to v podstate generátor peňazí. Toto by kludne stačilo na retirement a má človek vystarané po celý dôchodok. Ono je takýchto biznisov viacero. Neviem či sa vám ozval, kludne vie prenajať priestory, kde by Vám dodával prebytočnú el. energiu za dobrú cenu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *