Koncim s investovanim v hedge fundu

Uzavrel jsem kapitolu jedne investice v hedge fundu. Po dvou letech investovani se ztratou zhruba $700,000. Neni to tak, ze bych to vzdal sam. Ale primo majitele hedge fundu usoudili, ze ten hedge fund uzavrou.

Znam osobne jednoho z tech majitelu. Sympaticky, prijemny a dobre vzdelany clovek. Na 100% nedelali nic umyslne spatne. Jen jim to proste neslo. Meli same dobre umysly.

Takze penize mi vratili. Svym zpusobem jsem rad, protoze se mi ujasnilo jak si je budu investovat po svem. Nejvetsi lekce je, ze takovou castku bych mel obrovsky problem propalit pri rozjezdu jakehokoliv vlastniho podnikani. Byl bych mnohem opatrnejsi. Nemohl bych spat dokud bych nevymyslel jak vydelavat. Proste tak spatny vysledek by bylo velmi tezke dosahnout. Pro me s mym stylem podnikani doopravdy ano. A kdybych jakekoliv podnikani rozjizdel tak mam sanci na obrovsky upside. Proste z male castky udelat obrovskou hodnotu (coz se pri jakemkoliv pasivnim investovani tak moc dosahnout neda). Tahle lekce mi pomohlaprehodnotit jak se divat na rizika pri vlastnim investovani.

Soucasny pohled mam takovyto:

  1. Pasivni investovani je hlavne o udrzeni hodnoty. Neztratit jistinu. Radeji chci mit limitovany prijem (par procent) nez riskovat ztratu jistiny kvuli sanci na trosku vetsi nez ten limitovany prijem. Treba v mem pripade tohle plni nemovitosti,ktere si sam manazuji a mam vse pod dukladnym dohledem. Zadne outsourcovani management firmam. Hlidam si to sam. Mam svoje lidi na tu praci, ale skutecne si hlidam ten trh a najemniky.
  2. Vlastni podnikani je nejvetsi zdroj na vytvoreni zisku.Tohle jsem vzdycky vedel a jen jsem si to musel pripomenout.Podnikani mnohonasobne vrati pocatecni investici a jeste vytvori obrovskou hodnotu. Ne kazde podnikani. Ale ty prohry jsou lehce zaplacene par vyhrami. Znovu pod my vlastnim managementem, kdy vim co umim, co neumim, jake jsou moje silne a slabe stranky. Zadne bullshitovani. Zadne hry. Jednoduse a efektivne.

 

Spread the love

22 thoughts on “Koncim s investovanim v hedge fundu

  1. Jeden bratr z cí­rkve má na vinohradech činžák, na který staví­ další­ byty, projekt by prodal se slevou 10mil Kč. Tedy 10mil je zisk, pokud by to někdo dokončil (stačí­ si vzí­t manažera), časově je to práce na 2 roky. Má 4 děti a nestí­há. Vychází­ to na zisk 5mil ročně + zisk z nájmů.

    Já také přemýšlí­m o prodeji firmy, už jsem Ti o tom psal před lety. Návratnost cca 7 let.
    M.

    1. nejsem si jist, jestli na diskuse chodí­ milionáři s volným kapitálem 100mil+, takže informace na požádání­ nedávám, když neví­m o koho jde, jste zprostředkovatelé, zvědavci? bylo by dobré se nejdří­ve představit…

      1. Já myslí­m že milionáři sem do diskuze chodí­ +- stejně často jako lidi co nabí­zejí­ 10mil. zisk “skor za nic” :-))

  2. Mnoho cest vede do Ří­ma. Johne, svěř se prosí­m kolik jsi investoval celkem, ať má těch $700k nějaký kontext.

    Vlastní­ podnikání­ je jeden ze způsobů zhodnocení­ peněz. Jedna z jeho největší­ch nevýhod je nicméně minimální­ diverzifikace.

    Na trhu neustále (i dnes v období­ předražených trhů) existují­ disbalance
    – akcie/dluhopisy, které se obchodují­ za směšnou hodnotu, ve velké většině pří­padů proto, že se jich lidé bojí­ (no není­ to super? 😀 )
    – komodity, které si prochází­ předví­datelným cyklem poptávky/nabí­dky, který jejich futures cena nereflektuje dostatečně
    – měnové pozice na měnách, které neuvěřitelně iracionálně oslabily (nebo kde centrální­ banka intervenuje na oslabení­ 🙂

    Co se týče investování­ do nemovitostí­, tak souhlasí­m, ale nevidí­m velký rozdí­l proti investování­ do akcií­ a dluhopisů, které také vytváří­ stabilní­, v pří­padě některých akcií­ rostoucí­ pří­jem. A můžeš jich část koupit na marži, což je obdoba hypotéky.

    Dnes mají­ napří­klad v Praze investičně nejatraktivnější­ byty (a několik další­ch typů nemovitostí­) návratnost kolem 20 let. Na finanční­ch trzí­ch existuje několik investic s cca poloviční­ dobou návratnosti.

    Myslí­m si, že nastala zlatá doba aktivní­ho ří­zení­ portfolia. Jední­m z obrovských tvořiců disbalancí­ jsou ETF fondy, které vyprodají­ celý region / sektor / typ dluhopisů bez ohledu na zdraví­ jednotlivých podkladových titulů.

  3. Njn, takže bych z toho udělal závěr, že každý se máme držet toho co umí­me a co nám vydělává pení­ze. Jenže, to je nuda… Asi ještě něco našetří­m a pojedu někam na Aljašku těžit zlato 🙂

  4. Málokdo veřejně přizná takovou ztrátu. Klobouk dolů.

    Osobně bych pení­ze fondu nesvěřil, ale to je tí­m, že si obchoduji sám.
    Pokud by mě to nebavilo, hledal bych někoho
    se srozumitelnou strategií­,
    který v tom má vlastní­ kapitál,
    ideálně si bere jen odměnu ze zisku a
    má prokazatelné výsledky z delší­ doby.

  5. Na to, aku obrovsku stratu ti chlapci z hedgefundu vysekali, mi tvoj postoj pride velmi mierny. ako keby bolo samozrejme, ze sa take veci na burze mozu stat hocikomu.
    fakt je ale ten, ze vacsinou sa stavaju len tym najhorsim a nie kazdemu. za posledne 2 roky US stock market stupol cca o 13%. ten fond o ktorom pises vobec nepoznam, ale fondy sa vacsinou zatvaraju pri poklese nad 40-60%. v momente, kedy je jasne, ze stari investori vyberaju peniaze a novi investori nepridu, vzhladom na historicku performance je zbitocne manazerovi fond zivit.

    pri standardnej strukture, ked si fond charguje 2% fix fee a 20% performance fee, by sa chalani museli velmi snazit, aby sa dostali na nove high. 20% performance fee sa totiz rata na zaklade high watermark principu. takze pre neschopnych manazerov je lepsie uzavriet stary fond a otvorit novy, kde sa oplati investovat do marketingu a priniest nove peniaze. velmi by ma zaujimalo , ako dlho bude trvat, kym si ten mily a vzdelany pan otvori novy fond a oslovi ta, ci by si nechcel investovat.

    1. @Mika,Lukonoh: Všechno záleží­ na tom, jakou měli strategii a co právě v poslední­ době fungovalo. Ne všichni žijí­ v buy&hold světě.

      1. to ci zijeme alebo nezijeme v buy and hold svete vobec nie je podstatne. podstatne je, ze cely hedge fondovy svet je postaveny na dosahovani vysledkov voci benchmarkom. na strategii fondu ako takej tiez v principe nezalezi, jedine na com zalezi je riadenie rizika. uvediem maly priklad.

        drviva vacsina fondov na svete robia long/short equity, pretoze to je to co sa da skalovat. na to aby sa dosiahla dobra vykonnost, tak sa expozicia pakuje. a ten kto to prezenie polozi fond. v takom svete presne zijeme.

        ver mi, ze ak niekto polozi fond. strategia s tym nema nic spolocne. vzdy ide o riadenie rizika. a presne podla toho sa pozna ci je manazer dobry alebo spatny.

        1. Nevěří­m. 🙂

          Strategií­ může být mnoho a být krátký na akcií­ch je hoooodně riskantní­. Pokud si někdo založí­ fond a nemá s shortování­m celý ekonomický cyklus zkušeností­, nejpravděpodobněji zemře. Fondy co dělají­ long/short equity to proto moc nepřehání­ a jdou nejčastěji do 130/30 nebo podobného poměru, na kterém se dá přeží­vat relativně dlouho.

          Strategie pří­mo určuje množství­ podstupovaného rizika. Short only je extrémně riziková (mnoho takových fondů také neexistuje), long/short velmi riziková, global macro normálně riziková, event driven strategie jsou nadprůměrně rizikové, M&A minimálně rizikové, (rádoby) arbitrážní­ strategie jsou téměř bezrizikové (pokud nepouží­váš brutální­ páku jako LTCM). Pak tu máme HFT, distressed debt, komoditní­ fondy a další­. Nehledě na tom, že existuje řada hedge fondů, které jdou po všem co se hýbe. Ano, záleží­ na to, jak ti lidé ří­dí­ riziko, ale ty rozdí­ly v rizikovosti jsou naprosto propastné. (A nároky na ří­zení­ rizika u různých strategií­ jakbysmet.)

          Hedge fondy se typicky nevyví­jí­ jako benchmark (pokud tí­m myslí­š nějaký tržní­ index) a není­ pro ně typické snažit se nějaký tržní­ index překonat (pokud nemyslí­š cash rate + X %). Hedge fondy vznikly proto, aby dosahovaly výsledků, i když klasické fondy nemůžou, protože jsou něčí­m omezené. Benchmarkovat je tržní­m indexem tak nedává vůbec žádný smysl. Alfa je o tolik důležitější­ než beta.

          Netvrdil jsem, že nežijeme v buy&hold světě a ani, že buy&hold investoři nakonec v průměru nedosahují­ nejlepší­ch výsledků.

  6. Hmm zají­mavé… přitom před 2 rokama stačilo koupit pár blue chips a zisk by byl docela slušný – i když po bitvě je každý generál 🙂

  7. Jen jsem Johne nerozuměl zda li tvoje ztráta byla 700k, či fondu, když dále pí­šeš že ti pení­ze vrátili?

    1. Tak on ten fond nikdy v podstate neztrati.. penize ztrati investori. Fond vydelava poplatky i kdyz prodelava penize investorum. Takto to funguje. Ta ztrata je moje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *