Motivovani a vyber zamestnancu z meho pohledu

Kdyz jsem si cetl nazory v komentarich u meho clanku o problemech v Memphisu tak mi to nedalo napsat tento samostatny prispevek o zamestnavani lidi v USA. V komentarich se objevili ruzne nazory nad kterymi se chci pozastavit.

Zamestnavejte pouze chytre a motivovane lidi

To by bylo samozrejme uplne nejlepsi a je to take mym cilem. Ale ono se to snadneji rika nez realizuje. Kazda firma chce najit ty nejlepsi zamestnance. Kdyz mate nejaky startup tak casto nemuzete nabidnout to co nabizi velke nebo jiz zabehle firmy. Nemuzete nabidnout tak velke platy nebo vyhody (benefits). Vetsi firma si bez problemu muze zamestnat nekoho a dat mu treba nastupni plat sedesat nebo sto tisic dolaru rocne (nebo i mnohem vice).

Mam treba kamarada co pred rokem nastoupil u Microsoftu. Stara se o PPC kampane pro velke klienty v MSN Adcenter. Jedine co dela tak vymysli jake klickova slova by meli do kampani dat, aby ti klienti byli schopni utratit jejich budget za reklamu. Nejde jim ani o nejake mereni konverzi. Proste chteji utratit min. $100,000 mesicne a v tom jim ten muj kamarad pomaha. Nastupni plat byl $80,000 a je to clovek, ktery ma minimum zkusenosti (cerstve ze skoly). Ja bych si ho za podobne penize nikdy nemohl dovolit zamestnat. Proste by se mi to nikdy nevyplatilo, protoze jsem mala firma a muj budget na PPC je par stovek mesicne:-).

U maleho startupu je takovy plat neprekonatelne vysoka castka. To stejne plati u tzv. benefits (ruznych vyhod). Cim vetsi firma tim lepsi podminky je schopna domluvit na zdravotim pojisteni nebo u jinych vyhod. Tohle je pro hodne lidi v USA velmi dulezite. Treba zdravotni pojistka me (firmu) muze prijit na $500 mesicne pro kazdeho zamestnance. Kdybych chtel nabidnout to nelepsi pojisteni tak to muze byt klidne trojnasobek nebo i vice. Velke firmy s velkym mnozstvim zamestnancu dostanou od pojistoven mnohem lepsi ceny nez malicka firma. Tohle je jenom priklad, ale takovych vyhod je mnohem vice (stock options, nebo akcie u verejne obchodovatelnych firem, firemni slevy, zaplacene vzdelavani, duchodove plany, moznost se stehovat do pobocek v ruznych statech a zemich, apod).

Kdyz se zamestnanci rozhoduji pro jakou firmu chteji pracovat tak se na vsechny tyto vyhody a podminky divaji. U startupu vidi nejistotu a treba to, ze startup muze klidne zkrachovat. A v asi 80% pripadu se stava, ze male startupy zkrachuji.

Velke firmy maji velmi rozvinute human resources oddeleni, s cilem vyhledavat, presvedcit a zamestnat ty nejlepsi lidi. Mala firma si to nemuze dovolit. Tohle je realita, kterou si je potreba uvedomit. Je proste potreba naucit se pracovat s tim co mate k dispozici. Hledat nejlepsi, ale dokazat vybudovat uspesnou firmu i kdyz ty nejlepsi lidi nedostanete.

Jak najit kdo je skutecne chytry a motivovany

Kdyz dam inzerat do novin (craigslistu nebo na Monster.com) tak se mi ozve na obycejnou pozici zhruba dve stovky zamestnancu. A to je inzerat, ktery dam treba jen do nedelnich novin. Drive jsem inzerat nechal bezet treba dva tydny a ozvalo se mi 300-400 lidi. Jen si precist takove mnozstvi zivotopisu je velmi casove narocne. Umele omezuji pocet uchazecu treba tim, ze napisu co nejvice detailu jako treba mzda co nabizim, jake jsou pozadavky, apod. Kdyz zadam obecny inzerat bez detailu tak se mi ozve klidne dvojnasobek lidi. Dovede si predstavit se probirat tim mnozstvim a najit toho spravneho cloveka?

Jako podnikatel mate spoustu prace a nemuzete na 14 dnu prestat vse delat a jen hledat spravneho zamestnance. Zkuste vsem zavolat, udelat rozhovor a pak vybirat.

Mam svuj system, ktery pouzivam, ale stejne je to porad loterie. I kdyz vyberu toho nejlepsiho (podle mych kriterii), tak se stejne muze stat, ze to nebude fungovat. Muj system popisu pozdeji. Ted chci jeste vice popsat proc je to tak slozite.

Lide v USA umi velmi dobre prodavat

Prodavat myslim, ze umi prodavat sami sebe. Uz ve skolach se studenti uci jak absolvovat pohovory nebo jak psat resume. Na pohovory (v USA se jim rika interview) mi chodi vetsinou perfektne obleceni lide, dokazou presvedcit svym nadsenim, perfektnim jednanim, vybornymi referencemi a usmevem na tvari. Hodne casto se mi stalo, ze kdyz jsem takoveho cloveka zamestnal a pak prisel do prace tak jsem ho ani nepoznal. Usmev a nadseni se vytratilo v okamziku kdy zacli pracovat. Pristup, ze nic neni problem se nekam vytratil. Nerikum ze se to stane u kazdeho uchazece, ale stava se to casto. Lide se dokonale pripravuji nez jdou na job interview. Jdou ke kadernikovi, oblecou si nejlepsi obleceni, nauci se perfektni odpovedi… proste dokazou vsechno udelat na jednicku. Je to extremne tezke si udelat presny obrazek kdo proti vam u toho pohovoru sedi.

Jak teda vybiram zamestnance?

Kvuli duvodum, ktere jsem popsal vyse jsem zavedl system, ktery docela dobre funguje. Bohuzel nefunguje 100%, ale to si myslim, ze nefunguje skoro nic. Kdyz jsem hledal system jak lidi vybrat tak jsem vyuzil i profesionalni human resources agentur. Moje spokojenost s jejich vysledky byla asi stejna jako kdyz vyuzivam svuj vlastni system, ale stoji me to o par tisic dolaru mene, kdyz si zamestnance najdu sam. Je to porad loterie, ale vysledky jsou cim dal lepsi.

Pouzivam nekolik ruznych testu, ktere se daji delat online a ukazou jestli uchazec umi to co tvrdi, ze umi. Mam treba test na anglictinu (jestli umi spravne psat bez chyb). Zkousim jestli se dokazou orientovat na Internetu a na nasem webu (najit odpovedi na otazky a informace). Zkousime jestli umi to co tvrdi, ze umi (napr. ucetnictvi, praci na pocitaci, rychlost psani, apod.). Testy funguji naprosto vyborne.

Kdyz uchazec absolvuje testy tak mame dva pohovory. Zabere to vice casu, ale nekdy je to obrovsky rozdil, kdyz stejneho uchazece potkate podruhe. Uchazec si uz nedava tolik pozor a dozvite se mnohem vice nez na prvni schuzce. Takze se snazim do rozhodovaciho procesu zapojit vice lidi. Vice nazoru = vetsi sance na vyber spravneho zamestnance.

Definovani prace – job description

Tohle je naprosta nutnost. Je jedno jestli zamestnate nekoho na pomocnou nebo manazerskou pozici. Vsichni totiz musi presne vedet co se od nich ocekava. Jinak to nefunguje. Problem je, kdyz firma zacina tak nikdo poradne nevi co ma delat. Ale na tom se musi zapracovat a vymyslet to co nejdrive. Nekdo v diskuzich psal, ze kdyz bude zamestnanec hodne motivovany, ze ty problemy nebudu mit. To ale neni pravda. Vemte si priklad treba v tom, ze chci mit kancelare v peknem a cistem stavu. Jenze tady vstupuje obrovsky problem s kulturnimi rozdily. To co pro jednoho cloveka znamena ciste muze pro jineho zamestnance znamenat spinave. Vemte si McDonald’s. Kdyby nechali na zamestnancich at uklizi zachody jen kdyz se jim zdaji spinave tak by kazdy zamestnanec mohl zachody uklizet uplne nekdy jindy (jeden by to treba delal kazdych 10 minut a druhy jednou za den). Znamena to, ze zamestnanec co uklizi jednou za den neni dostatecne motivovany? Muze to byt ten nejmotivovanejsi clovek co si muze myslet, ze zachody jsou skutecne ciste a ze firme pomuze tim, ze bude zrovna delat neco jineho. Tohle je skutecne problem managementu, protoze neexistuje jasna definice. Kdyz se rekne, ze se zachody musi uklizet kazdych 20 minut a pak se zamestnanec musi podepsat na dvere tak kazdy presne vi co se ocekava a funguje to.

Takto to funguje uplne se vsim. Moje problemy se zamestnanci byly vetsinou v tom, ze jsem nebyl schopen presne definovat co chci. Cekal jsem, ze udelaji vse dobre. Ze me budou pomahat budovat firmu. Ale spravne jsem mel dat presne do popisu prace co po nich chci. . Muj office manager v Las Vegas vi presne jak casto ma co kontrolovat. Jak casto kontrolovat kolik je penez v pokladne, jak casto jit do banky, jak casto kontrolovat vysledky a zamestnance. Nad cim ma premyslet aby firma fungovala lepe. Jak zkratit rychlost odpovidani na telefony a emaily. Definuji jasne cile. Napr. odpovedet na email do 5 minut a na vzkaz an telefonu nejpozdeji do hodiny. Jak zvysit prodeje. Treba tim, ze kazde dva mesice musime predstavit novou sluzbu, apod. A funguje to vyborne, protoze oba vime co se ocekava.

Tohle je extremne dulezite a pevne tomu verim. Muzete mit perfektne fungujici firmu, ktera bude vydelavat vyborny zisk jen diky tomu, ze budete presne vedet co od koho ocekavate. Takze znovu musim rict, ze vetsina problemu jsou problemy managementu, ktery nevi co dela. Ale rozhodne neni reseni to, vsem pridat penize nebo hledat jak z nich udelat partnery. Ono by to bylo naprosto perfektni zamestnat velmi chytre lidi a at vsechno ridi sami a mne by se jen hrnul zisk. Ale to je strasne naivni. Kdyz je nekdo tak schopny, ze se dokaze o vsechno postarat, tak nema jediny duvod pracovat pro me a muze podnikat sam na sebe. Pristup ke kapitalu je v USA velmi jednoduchy. Ceho je nedostatek jsou lidi, kteri dokazou firmy uspesne ridit. Ridit znamena vymyslet dobry system a organizaci, ve ktere kazdy vi co ma delat a co se od neho ocekava. A tento system produkuje slusny zisk. Lidi co to umi je hodne malo. Proto vidite tak zavratne vyplaty ruznych CEO nebo majitelu firem, kteri to dokazi.

Spread the love

39 thoughts on “Motivovani a vyber zamestnancu z meho pohledu

  1. S timto pristupem naprosto souhlasim a beru to sam v uvahu kdyz neco buduji. Cim mene je to zavisle na me nebo na nejakem zamestnanci tim lepe.

  2. Velmi prinosny clanek, par rad se vzdy hodi. Musim vsak rici, ze bych spise ocenil nekoho, kdo bude mit v zilach trochu krve, nez prehnane motivovaneho cloveka, ktery jen tahne na branku. Lidskemu pristupu se imho nic nevyrovna.

    Kdyz jsem jeste pracoval ve firme a slysel jsem shora neustale "udelej toto a toto takhle rychle", vytratila se ma motivace velmi rychle, ztratil jsem zajem a vizi. Neslo mi o penize, chtel jsem se vzdelavat, profesne rust a delat svou praci kvalitne. Vadi mi pristup lidi, kteri jsou schopni vymamit z jalove kravy tele.

  3. myslim, ze je tady ten obecny nazor pokrouceny tim, ze podle meho nazoru je tady vetsina diskutujicich nejak spjata s IT, ono se neni cemu divit, nekde jsem cetl ze 80% webovych projektu zakladaji lidi z IT. Sice vi jak to vsechno vymyslet a rozjet, i nejake penize maji vzhledem k nadprumernym platum.

    Ale to jsem odbocil, rozdil je v tom, ze to, co tady John popisuje neni podnikani v IT, tzn nepotrebuje zamestnavat programatory co neco vymysleji, ani programatory co jsou jenom koderi.

    Proste potrebuje recepcni, co bude ve volnych chvilich delat treba faktury a na to zadna invence neni potreba a ani se to od ni neceka. A kdyz potrebuje udrzbare, kterej bude utahovat kapajici kohoutky, tak ten toho taky moc nevymysli. A kdyz jo, tak to bude aby si ulehcil vlastni praci.

    A tyto lidi asi nemate jak jinak motivovat nez penezmy nebo benefity, nedokazu si moc dobre predstavit co by takova tvurci osoba delala v roli napr. udrzbare.

  4. To Rammi, to mas jiste pravdu, ale i toho udrzbare mas jako ruzneho cloveka. Muze to byt ochechula, co premejsli jak to zaonacit aby si mohl napsat vice materialu nez spotrebuje, jak to mit co nejrychlejsi hotove aby mohl na dalsi "fusku" ,ale tez muze to byt clovek co to proste bere jako praci a dal to neresi, udela to, udela to treba dobre, ale pak se bez vzpominky presune dal. A pak take muzes narazit na udrzbare, Pana udrzbare, cloveka co to dela s laskou, precizne a ma sirokou paletu zkusenosti a napadu jak co udelat, ale take zdarma prida radu treba na udrzbu. Takze i takovehleho zamestnance muze byt umeni vybrat.

  5. Z meho pohledu je lepsi ve vsech odvetvich davat bonusy ci benefity tem co se podileli na rustu firmy. I takova recepcni se podili na rustu firmy, aspon svou image (jak komunikuje s klienty, jak se k nim chova, …).

    Jde motivovat vsechny, od vyvojaru az po "topice" 🙂 Ale je pravda, je tezke najit lidi co chteji se motivovat. Nekomu staci obycejny plat, nekdo chce udelat vic pro sebe, aby mel na lepsi auto, dovolenou, … Je to dle cloveka, zda ma zajem a nebo nema…

  6. Cayman: Možná není­ nutné oddělovat super kolektiv a důraz na funkÄ�ní­ systém. Jde o vytvoření­ kritérií­ výkonu. Pokud úspěšný byznys stojí­ na osobě podnikatele, pak podnikatel musí­ zajistit mechanismus, který funguje podle jeho not. Dobrou úroveň vztahů ani kreativitu to podle mě nevyluÄ�uje. Samozřejmě má vliv i předmět Ä�innosti, jinak nastavený řád bude ve fast food restauraci a jiný v reklamní­ agentuře.

  7. Ano 100% zeny jsou mnohem loajalnejsi a spolehlivejsi. Chlapi vetsinu premysleji jak nic nedelat a dostavat za to penize (viz ja sam):-).

    Dalsi vec co jsem nepsal je, ze nabizim naprosto ferove jednani. Nezneuzivam sve pozice. Nenutim nikoho delat prescas. Pravidla plati obema smery… Nechci po lidech nerealne ukoly.

    Mame zdravotni pojisteni (coz hodne malych firem nema), mame duchodove sporedni 401(k), ktere vetsina malych firem nema, prispivam zamestnancum na sporeni (usetri $100 mesicne a ja jim dam dalsi $100), mame profit sharing pro vsechny zamestnance… jednou za 4-6 tydnu ma zamestnanec v patek zaplacene volno, mame dovolene…. kdyz lidi potrebuji volno z osobnich duvodu tak ho dostanou.

    Ale to nevylucuje, ze porad plati co jsem napsal ve clanku. I kdyz dam spoustu vyhod tak to stejne nezaruci, ze lidi budou nadsene a sami vsechno delat. Nebo ze kreativne poznaji co je dulezite. Firma musi mit nejaky smer a priority. A meritelne cile.

  8. Dali: Kdyz jsem si cetl tvuj prispevek tak jsem dostal zachvat smichu, ze me pomalu tekly slzy:-)

    Jinak v USA je velka fluktuace zamestnancu. Je velmi mala vernost zamesntance k jedne firme. Zamestnanec dostane lepsi nabidku a s lehkym srdcem odejde. Najit novou praci neni zas tak problem.

    Musim se pochlubit, ale vetsina lidi u me chce dlouhodobe pracovat. Treba muj zamestnankyne cislo jedna je stale u me zamestnany a sama mi rekla, ze by neverila, ze v nejake praci vydrzi vice nez dva roky. Z nekterych prispevku jsem mel pocit, ze ma nekdo dojem, ze lidi nejak vykoristuji. To ze davam jasne cile a smer jak firma ma fungovat je plus pro vsechny.

  9. to Radim Moták : A jaké řešení­ máte Vy? Přijí­t do zaměstnání­ za potlesku zaměstnavatele, chvilku pobýt za nadprůměrnou mzdu a v 14:30 domů?

    ANEB Vašimi slovy:

    Nesdí­lí­m Vaši skepsi. Myslí­m si, že je to klasický pohled starého Ä�lověka na to, jak si myslí­, že by mělo motivování­ a ří­zení­ zaměstnanců vypadat.
    Tj. najmu nešikovné roboty, ať se nic neuÄ�í­ v naprosto nepřipravených procesech a firma bude socialisticky fungovat. Pokud budou dělat chyby, povýší­ mě, pokud se nikdo nešikovný nebude na pozici hlásit, udělám nábor na zasedání­ krajského ROH.
    Je to takový ten klasický pohled komunistických idealistů, který způsobuje, že věkový průměr firmy je 75 let a roÄ�ní­ fluktuace 0 %. Rozhodně se s tí­mto způsobem ří­zení­ ztotožňuji a považuji ho za skvělý.

  10. to Mário Roženský: tvůrÄ�í­ lidé jsou potřeba stale nejen v zaÄ�atku projektu, to je přesně ten důvod přoÄ� firmy kostnatí­, exhibují­ na prvotní­ vymyšlené konkurenÄ�ní­ výhodě a dál … trh se vyví­jí­.

  11. Libi se mi Johnuv pristup. Ti kteri s jeho postupem nesouhlasi – uvedomte si, ze Johnovi firmy jsou obdobou manufaktury – prodavaji unifikovane sluzby, kreativita tam neni u vetsiny zamestnancu potreba (svym zpusobem je dokonce naskodu), potreba je duslednost a presnost – aby nedelali zamestnanci chyby.

    Kecy o pratelskem kolektivu – co to je? Tohle se snazi neustale spinovat Ivo Lukacovic, ze to tak maji v Seznamu. Pak se zeptejte kterehokoli radoveho zamestnance, jake jsou jeho pocity a uslysite zcela odlisny nazor. Stejne tak jako kecy o frikulinskych manazerech (nejcasteji z ust lidi-zamestnancu, kteri zjistili, ze jim ujel vlak a budou muset bouchat prachy na hypoteky a spotrebni uvery na sve dementni sny v podobe dovolene u more nebo lednicky AEG v nerezu dokud neumrou). Mluvime tu o podnikani, mozna s lidskou tvari – nic proti tomu, ostatne to imho John splnuje, ale porad o podnikani. Ne o neziskovce, kde se muzou vsichni placat po zadech, jak jsou super kolektiv.

    Lidi jsou svine a je na ne potreba prisnost (no dobre, tohle je trochu frikulinske tvrzeni, ale v zasade je to pravda). Cim jsou lidi kreativnejsi, tim jsou inteligentnejsi a tim vice vymysleji podrazy, svinarny a ojeby. Proto bych nikdy nechtel mit firmu zalozenou na kreativite zamestnacu – je velmi tezke takovou firmu vest.

    Resenim je jasne definovat pravidla, merit vykonnost, chovat se k zamestnacum ferove (tedy nevyjebavat s nimi), ale s urcitym odstupem.
    Pak budou vsichni spokojeni – firma bude slapat, generovat zisk, majitel bude spokojeny, zamestnanci budou mit vyplaty s obcasnym benefitem a kazdorocnim vanocnim vecirkem 🙂

    A jeste jedna rada, ktera v clanku nezaznela – lepsi je zamestnavat zeny, protoze jsou prokazatelne loajalnejsi nez chlapi!

  12. sebevedomi Americanu, bych tel mit. Na pohovoru jsem sahodlouze schopen mluvit o tom co vsechno neumim a co mne nejde.

    V praci ocekavam, ze moje prace je na urcite urovni definovana. Uroven musi odpovidat, zkusenostem zamestnance. Nestaci jen rici starej se o tento system, ale musi byt receno kdo dela helpdesk, kdo se stara o databazi, kdo se stara o rozhrani. Ale zas uz nepotrebuji vysvetlovat, jak kontrolovat logy, jak delat zalohy, … Kreativitu uplatnuji v ramci svereneho ukolu vylepsuji zalohovani, lepsi kontrola logu, kontrola cistoty dat, lepsi kontrola rozhrani, reporty, performance, ….

    Od sefa ocekavam ze zajisti komunikaci s okolim, rozhodne o dulezitych vecech, definuje a rozdeli praci. Postavi se za nas pri problemech. Nejake to prudeni, take snesu ale nesmi se to prehanet (dochazka, vykazy, What is status?). Sef bere dost penez, tak at taky neco dela.

    IT technik

  13. PS: nesnasim open-space a nesnasim americke team-building. Jak slysim o prelezani lan, hazim se marod. Cesi spolu normalne spolupracuji, jsme zvykli opisovat uz ze skoly. Jo Cesky team-building to je jina, toho jsem ochoten se ucastnit do ranich hodin a i si na nej priplatit.

  14. motivace lidi neni vubec sranda, tuhle mi jeden amik rekl jednoduchou vetu…

    ….What management is all about is communicating your expectations to your employees…all over again and again. Like polishing the shoes…

    Vymyslet system ktery lidi nauci "videt" a "sbirat ze zeme cedule bez toho aby jim nekdo rika", to si myslim ze je opravdovy umeni, taky se to ucim, uz deset let co podnikam… a "ono" to zdaleka jeste neni 🙂

  15. Ivan: iniciativa lidi je prevazne o jejich zalozeni, tezko se vynucuje… nekteri tu ceduli seberou uz cestou na pohovor, a pak jsou lidi, co ji neseberou ani po 5 letech prace u tebe… ty co je nikdy neseberou je treba rozeznat v prubehu zkusebni doby 🙂 zajimavym tematem by mohlo byt "zamestnavani kamarada", to je neco, co bych nikomu nedoporucil, protoze se z nich casto stanou ti, co cedule obchazi

  16. Mart: to mas pravdu, ale myslim ze udelem zamestnavatele je mimo profitu firmy taky neustale dokola kultivovat zamestnance, i kdyz mi to nekdy pripada ze to je trochu jako s detma. Vetsina lidi se chova pokud jde o ne velmi sobecky a hloupe – nekdy uplne zasnu, jak vzdelany a sikovny lidi jsou alibisticky a slepi k obycejnejm vecem – od rychlosti pri zvedani telefonu a cistoty na zachodech az po zodpovednost za sverenej ukol, majetek, penize.

    Rozjizdim business v Cine i s Cinanama a pripadam si fakt jako za komousu u nas, je neuveritelny jak videt kdo z nich byl aspon rok na "zapade" a kdo je nepolibenej. Nejpouzivanejsi vety: This is not my responsibility (uzasna vymluva). It is not my fault (pritom jasne neco zvojtil). I am very busy (pritom dela hovno). Cest vyjimkam.

  17. potvrzuju to s těma babama. Více žen do firem! Akorát mě mrzí že když odchází na mateřské. Ne že bych jim to nepřál, ale ztrácím nejlepší pracovníky.

  18. K tomu jaké mají­ malé firmy výhody bych řekl, že se na nich dá vyrůst. Alespoň já pozoruji, že na projekty kam by mě ve velké firmě nepustili můžu v malé v pohodě dosáhnout a nauÄ�it se to. Jasně, za horší­ch podmí­nek, horší­ prachy, ale po pár letech v malé firmě se můžu mnohem rychleji vypracovat než ve velké, kde je to boj na roky. V malé firmě má Ä�lověk jednoho šéfa a ten když si všimne schopného Ä�lověka, tak mu za měsí­c dá větší­ pravomoci, to se mi na tom lí­bí­.

    K těm pohovorům mám ověřeno, že nejlepší­ je zadat lidem hodně malý projekt, co se dá udělat za hodinu. A Ä�ekat co z toho vyleze, někteří­ umí­ překvapit – bohužel spí­še blbostí­.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *