Nabidky na postaveni skladu jsou vice nez dvojnasobek

Poptavam po stavebnich firmach at mi daji cenovou nabidku na postaveni mych skladu.

Kdyz jsem s projektem zacinal tak postaveni skladu stalo $100 na stopu. Ted mam prvni dva navrhy a v obou je cena temer totozna, ale je to $220 na stopu. V absolutnim cisle je rozdil ze to misto $1.6M  bude stat $3.6M.  Ten narust cen je sileny! S nizkou nezamestnanosti stoupla vyrazne cena za pracovni silu. K tomu narostly ceny za material. A je obrovsky ekonomicky boom (diky Trumpovi a jeho tax cuts) a vsude se stavi. Je tolik prace, ze se doslova musime doprosovat at nam stavebni firmy daji kalkulaci. V nekterych nam rovnou rekli, ze maji tolik projektu, ze nemaji cas to ani pro nas spocitat.

Ptal jsem se architekta kolik mam cekat, ze si stavebni firma nauctuje jako poplatek. Rikal, ze je uplne jedno co uvidim na tom navrhu. Tam bude uvedena oficialne mensi castka, ale kazda z tech stavebnich firem bude chtit vydelat 20% z ceny projektu (nekde to v tom maji schovane). Takze z celkove ceny $3.6M je jejich odmena 720 tisic dolaru. Coz mi pripada slusna castka pro projekt na 10 mesicu. O to vice je zajimave, jak nektere firmy nemeli ani zajem to spocitat, protoze nemaji cas. Sance vydelat 720 tisic dolaru me nepripada zanedbatelna.

Spread the love

36 thoughts on “Nabidky na postaveni skladu jsou vice nez dvojnasobek

  1. problem je aj v kvalite. Je tolko prace, ze nemaju ludi co by robili dokladne. Firmy zamestnavaju fuserov, co nevedia robit. Zadrhel vo volnom trhu. Vraj sa s tym trh vysporiada. Cokolvek som kupil v poslednej dobe bolo nejak poskodene. Kazdy to ma na haku, pretoze je tolko dopytu, ze kazdy na vsetko kasle… Je to des…

    1. na skutecnem volnem trhu by clovek mohl zitra privezt z druhe strany sveta vlastni pracovniky, kteri ihned zacnou pracovat – tohle nemate, pak to neni volny trh a nemuzete se divit, ze to nefungujne

      1. vsak to sa deje a prave preto je vsetko nekvalitne… Ludia uz nemaju chut cestovat za pracou ako kedysi. Mnohi sa uspokoja alebo lepsie povedane, neoplati sa v mnohych pripadoch…

        1. Asi zijeme kazdy na jine planete. Myslite, ze John muze najit v CZ nebo Argentine stavare a zedniky a privezt je do US pracovat?

          1. a co myslite, ze odkial je polovica manualne pracujucich? Legalne sa mu to neoplati, teda aspon tym pracovnikom by sa to neoplatilo…

    1. Ta setrvacnost je tam dlouha. Rozestavene/rozjete projekty zaberou par let nez se dostavi a nikdo je nebude zastavovat. I velka krize se v tech komercnich nemovitostech projevi se zpozdenim tak tri roky.

    2. Je pravda, že koronavirus v decentralizovaném americkém systému ne-healthcare bude asi dost, velkej, průser…
      Preppeři asi dostanou první reálou šanci na zhodnocení svého úsilí… :-O

      1. Me vzdycky prekvapi jak si lidi v CR predstavuji, zdravotnictvi v USA funguje. Asi je to z nejaky anekdotickych clanku o extremnich pripadech, ale z vlastni zkusenosti mi pripada, ze tady zdravotnictvi funguje o dost lepe nez v CR. Treba je to tim, ze ziji ve velkem meste a je tam rozdil mala vs. velka mesta (stejne jako v CR).

        1. Tak pro bohaté funguje určitě dobře, lépe než v ČR.
          Spíš jde o to že v USA pokud se nepletu je dost lidí s žádným nebo nějakým “basic” pojištěním, které nekryje skoro nic. A ti se asi k doktoru s vidinou faktur na (deseti)tisíce dolarů moc nehrnou..

          1. Problémem pro chudé lidi není ani tak to, že by jejich pojištění nekrylo “sk ro nic”, ale vysoká spoluúčast (třeba $12,000 ročně) a další poplatky. To v kombinaci s jejich zadlužením na hypotéce, autech a kreditkách je může velmi snadno přivést k bankrotu.

        2. Zdravotnictví v USA je pro většinu lidí s normálním (nebo vyšším) příjmem naprosto v pohodě a určitě funguje lépe než v ČR. To co vidíte v TV nebo někde čtete jsou problémy nízkopříjmových skupin (které většinou nemají pojištění od zaměstnavatele). Problém s coronavirem je v tom, že US zdravotnictví je nastaveno jako vysoce efektivní, s minimálními volnými kapacitami. Počet lékařů i počet lůžek na obyvatele je z vyspělých zemí téměř nejnižší. Stejně tak je pro USA daleko obtížnější třeba uzavření škol. A tyhle věci právě teď mohou způsobit problémy.

          1. K tem co-pays ale bylo rozhodnuto, ze zadne ohledne coronavirusu nebudou.. zadne co-pays, poplatky za lecbu, apod.

          2. To jo, ale v ČR dostane v nemocnici/u lékaře stejnou péči ten co má minimální mzdu, nebo je dokonce nezaměstnaný, stejně jako člověk co vydělává statisíce. A nestojí ho to vůbec “nic”.
            (jo, vím že to platíme všichni z povinné zdravotní daně)
            (a ano, velmi bohatí mají možnosti privátní péče, třeba i v zahraničí, ale to je velká minorita)

              1. No nevim. Já třeba patřím do skupiny co vydělává nějaký nadprůměr, takže platím i vysoké zdravotní pojištění. O dost víc než z něj (zatím) využiju. Takže by mě to taky mělo štvát.
                Na druhou stranu vidím lidi jako třeba moje (pra)rodiče, kteří jsou fajn lidi, ale prostě vydělávají skoro minimální mzdu. A jsem rád že mají potencionálně nárok na stejnou zdravotní péči jako já.

        3. Mimochodem, US zdravotnictví teď zažívá asi největší ostudu v historii. Zatímco ČR zvládlo otestovat asi 126 osob na milion obyvatel na coronavirus, v USA je takový nedostatek testů, že zvládli nějakých 12 osob na milion obyvatel. Mimochodem, Jižní Korea otestovala asi 3500 osob na milion obyvatel.
          Bohužel se potvrzuje, že US zdravotnictví je funkční a efektivní za běžných podmínek. V krizi bude možná horší než mnohé rozvojové země.

          1. 2 John and Clayton
            Tady si můžete počíst o kvalitě US zdravotnictví, kdyby Vám to tam fungovalo, tak nemáte katastrofální počet testovaných na mio a nemáte katastrofální poměr mrtvých.

            https://medium.com/@tomaspueyo/coronavirus-act-today-or-people-will-die-f4d3d9cd99ca

            Ne že by Evropa včetně CZ na tom byla extra lépe, ale například s úmrtností v DE se US nedá absolutně porovnávat a všichni ti bohatí a pojištění v US budou teď nakupovat potraviny a všechno zboží od těch, co na jejich testy a léčbu peníze nejsou, takže Vám všem to zdravotnictví pro bohaté bude úplně k prdu.

            1. To je omyl. Ja zadne specialni zdravotnictvi pro bohate nemam. Mam normalni pojisteni a normalni doktory. Psal jsem ale o tom, ze se zdravotnictvim v USA mam velmi dobre zkusenosti. To ze je stale malo testovani na coronavirus je ostuda, ale pevne verim, ze Amerika je obrovska masinerie, ktere trva dlouho se rozjet, ale kdyz se rozjede tak to bude dobre. Porad tady neni citit tolik ta urgence, protoze pripadu je realativne hodne malo. Ale to si myslim, ze se zmeni. Jinak leceni coronavirusu, vsechny stesty, spojene pobyty v nemocnici jsou ted v USA kompletne zadarmo. Pojistovny se shodly na tom, ze nebudou nic uctovat. Diky Honzo za komentar jen at to nejsou uplne nesmysly co tady piseme.

              1. Tak to, ze léčba koronaviru bude v US zdarma pro všechny je super. A držím palce, ať se ta mašinerie rozběhne.

                Jak je psáno v tom odkazu, čím vyšší poměr mrtvých, tím větší potencionalní pruser. A jednat je nutné hned.

                V tom selhali Italové, kopíruje je Evropa a USA je ještě horší. Naopak země se zkušeností se SARS to docela daly.

                Tady v CZ doufám, ze to opatření přibrzdí na úroveň, že se dočkáme dostupnosti respiratorů a lidi se je naučí nosit. Uvidíme za dva – čtyři týdny.

        1. To jsou normalni ceny. Kamarad je architekt a presne to tak dela. Nechce zamestnance a za rok udela 3 projekty uplne sam. A je spokojeny s ze ma 500 tisic USD vydelano. Kazdy si na to kafe musi nejak vydelat.

    1. Ty ekonomicke dopady jsou podle me obrovske a strasne zalezi kdy se da zivot zpet do normalu. Jak rychle to bude trvat.

  2. Jak se nabídky změnily teď, v době masivního nárůstu nezaměstnanosti? Vlastně jen o měsíc později?

    1. Construction (staveni) se vubec nezastavilo behem karanteny. Projekty se vetsinou stavi dost dlouho. Treba 1-2 roky. Povolovani trva jeste dele. A v te pipeline je tech projektu hodne. Takze je jeste toho hodne rozdelaneho a nikdo nema motivaci ted nejak vyrazne zlevnovat. Podle me se zlevni, ale bude to mit zpozdeni. Treba az za rok nebo dva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *