Názor na startup

Ahoj Johne, jelikož se při realizaci tohoto nápadu ří­dí­m hlavně podle Tvých myšlenek (zrealizovat nápad co nejjednodušeji, za minimum peněz, hlavně co nejrychleji zí­skat zpětnou vazbu a vylepšovat za běhu), rozhodl jsem se požádat Tě o názor na projekt, který pomalu dávám do kupy. Jedná se o internetový start up, který by dával dohromady zákazní­ky, kteří­ mají­ zájem o nákup stejného produktu a pokud by se jich sešel slušný počet, zí­skali by od prodejce lepší­ cenu. V podstatě jde myšlenku hromadného nákupu. Zákazní­k zí­skává dobrou cenu za produkt, prodejce je taky spokojen, protože udělá hodně prodejů.

V praxi si to představuji tak, že by prodejce vystavil nabí­dku produktu – např. mobilní­ telefon a zadal ceny pro určité počty lidí­, např. 50+ lidí­ = cena 300$, 75+ lidí­ = 250$, 100+ lidí­ = 200$. Nabí­dka by měla platnost po určitou dobu, pokud by koupilo alespoň 50 lidí­, nabí­dka by se aktivovala a po vypršení­ času by byl obchod uzavřen. Prodejce by produkty doručil. Portál by byl rozdělen do sekcí­ podle druhu zboží­, prodejci by mohli libovolně vkládat nabí­dky. Zákazní­k by nakupoval obdobně jako v eshopu.

Projekt by vydělával na poplatcí­ch za vystavení­ nabí­dky , zde by se účtoval prodejci třeba dolar a na provizi z prodeje – třeba 3% z celkové částky při úspěšném uzavření­ prodeje.

Celý projekt mám v plánu spustit pro US trh, protože je větší­ a zdá se mi že i vyspělejší­ v tom smyslu, že prodejci jsou ochotnější­ pustit nějaký ten dolar na vyzkoušení­ nových prodejní­ch kanálů, obzvláště internetových a hlavně se zde jde agresivněji po prodejí­ch a ní­zkých cenách.

Marketing mám vymyšlen hodně hrubě, na začátku bych neúčtovat poplatky za vystavení­ nabí­dky aby se prodejci nebáli portál vyzkoušet, některé třeba oslovit napří­mo a také oslovit seo specialisty, kteří­ často rozhodují­ za prodejce do kterých prodejní­ch kanálů a reklamy na internetu investovat, např. přes sitepoint fí³rum. Zákazní­ky bych chtěl zí­skat přes craigslist, kde bych zkusil inzerovat nějaké zají­mavé nabí­dky produktů a následně sociální­ sí­tě, počí­tám že by si o tom zákazní­ci řekli, pokud by zí­skali produkt za ní­zkou cenu.

Zají­malo by mě, jaký na to máš, jako zkušený podnikatel, názor, pří­padně by mě zají­malo, jestli Tě nenapadá, jak ten nápad upravit tak, aby celé grí³ nespočí­valo pouze v internetové aplikaci, přeci jenom pouze internetový start up je rizikovější­, možnost zkopí­rování­ atd. a já bych z toho rád udělal něco stabilnější­ho.

Dí­ky za blog a přeju ať se Ti daří­ osobně i v podnikání­.
Petr

Spread the love

42 thoughts on “Názor na startup

  1. Myslim ze amerike to uz dlhsiu dobu bezi. Inak nedavno bol podobny clanok.
    http://www.visibility.sk/blog/hit-roku-2010-u-nas
    A sice je to detail, ale nevidel som tam napisane, ako to ma riesit. Dodavatel doda product kazdemu jednemu z tych 500 ludi na jednu addressu? alebo to pojde na ten Petrov startup a on to preposle? Lebo na tom postovnom a balnom si viem predstavit usetrenie, inac ani moc nie.

  2. v angličtině jsem toto už někde viděl, jinak tady ve Finsku model celkem úspěšně funguje. případně najdu link, mám pocit, že limit pro dodání byl taky právě 50 kusů. pokud jsem dobře poslouchal, v nabídce nebyly jen produkty, ale i služby.

  3. podle me je to hlavne o ziskavani tech prodejcu. Aplikace je hodne jednoducha. Bez prodejcu nebudou lidi chodit zpet. Ale bez objednavet se ti prodejci taky nebudou vracet. Pokud jses v USA, tak jen do toho. Pokud to chces delat z Evropy, tak to chce nejakeho obchodaka na ziskani zbozi.

  4. u nas i v USA je takovych webu plno.. u nas jich je asi 20.. jeden mam i naprogramovany.. chytit se jde, ale chce to PORADNE nabidky

  5. Dobrý den Johne, co říkáš na můj nápad vyrábět a prodávat kola? Je to geniální vynález, dají se díky němu přepravovat daleko těžší náklady než člověk unese na zádech. Je to silně vylepšený princip něco jako přeprava na sáních, ale je u toho ještě daleko menší tření.

    Žiji od narození v ústavu pro mentálně postižené, ale prý jsem ze všech nejchytřejší. Tohle jsem vymyslel úplně sám. Ovšem pokud jsi náhodou ve vnějším světě, za zdmi našeho ústavu, které jsem já nikdy nepřekročil, už něco takového masově prodávat viděl, tak mi napiš, abych skusil vymyslet něco jiného.

  6. Dobrý den Johne, co říkáš na můj nápad přeposílat zboží z USA, Japonska a Číny do Evropy? Obvykle z USA nikdo nechce moc zasílat do Evropy a tohle by se určitě chytlo. A USD je teď za pár korun.

    Žiji od narození v ústavu pro mentálně postižené, ale prý jsem ze všech nejchytřejší. Tohle jsem vymyslel úplně sám. Ovšem pokud jsi náhodou ve vnějším světě, za zdmi našeho ústavu, které jsem já nikdy nepřekročil, už něco takového masově prodávat viděl, tak mi napiš, abych zkusil vymyslet něco jiného.

  7. Ach jo, dalsi ze skvělých a inovativnich nápadu. Každy druhy den vzniká v cesku dalsi hromadnej slevovej server, agregátor slevových serveru, tak si dalsi cech koumak řekl, ze si založí 57. Slevový server a vlastně Amerika je větší než cesko tak to udělám pro USA. Stačí přece udělat web a obchodníci se pohrnou. Je úplne jedno, ze takových serveru je ve statech plno uz asi 4 roky. K nám to dorazilo teprve ted tak s tím udělám v us díru do světa. Ach jo.

  8. Nápad to není úplně od věci, jen to chce totálně přepracovat. Teoreticky lze vymyslet něco lepšího než je http://www.groupon.com a http://www.woot.com jen to bude vyžadovat opravdu silnou vizi budoucnosti.

    Tj. autor je na dobré cestě, jen je třeba urazit řádný a zrovna ten namáhavější, kus cesty dopředu.

    Třeba se to bude jmenovat Twitterlandia a nákupy budou jen přes Twitter …..

    Jinak John to něco za "chvilku" může rozjet globálně a pak by to byl teprve správný odvar. Řekněme, že jeho 2mil zákazníků po celém světe dostanou email, že dnes má Shipito nabídku na televizi Samsung LED LCD 180cm za 199 USD. Čistě náhodou je to z Oregonu bez salex tax a v ČR se neplatí ani clo ani DPH a poštovné je zdarma. Případně se to odešle přímo z fabriky v HK. Stačí jen kliknout a Fedex to veze k vám. Pak jen sledovat jestli více objednávek přišlo z Polska nebo třeba Finska nebo Ukrajiny přes aplikaci na googlemaps.

    Jakmile máte lidi, jejich adresy, kreditky a paypaly – můžete rozjet nekonečnou řadu služeb.

    Problém čtenáře Petra je že tím nedisponuje, takže musí vymyslet něco o 2 levely lepšího.

  9. Těch serverů je v ČR už 32. Když jsme zakládali http://www.HyperSleva.cz, byli jsme čtvrtí a stále to tu bylo něco nového. Jenže pak vyšlo pár článků o tom, jak je to jednoduché a jak se všichni topí v penězích a každý chtěl mít najednou svůj vlastní slevový server a být ve všech městech. Jenže ono je to triviální jen, pokud se zaměříte na jedno město a děláte si všechno na koleně. Vidím to sám. Z malého webu (za 20 – 30 tisíc) najednou potřebujeme systém za stovky tisíc (kontinuální vývoj), místo 4 lidí na začátku je nás najednou 30 a to vyžaduje tvorbu procesů a přepracování prakticky všeho. A to nemluvím o reklamě, která spolkne další statisíce měsíčně.

    Ono se to tu časem pročistí. Přežije pár silných a pár šikovných šmudlů, co to zvládnou dělat sami, aby měli co nejmenší náklady.

  10. Johne a co říkáš na můj nápad prodávat zboží přes internet? Je to geniální nápad, lidi by už díky tomu nemuseli chodit nakupovat do kamenných obchodů! Myslíš, že byste o to v USA měli zájem? 🙂

  11. Napadlo mne prodávat vodu z vodovodu v PET lahvích – viděl jsem to v televizi a prej to to má samé výhody. PET lahev se dá totiž použít ke spoustě zábavy. Například když do ni kápnete pár ml. lihu (ne moc aby se směs nepřesytila), zatřepete s ní a pak ke konci (tomu kde je díra) přiložíte sirku (zapálenou) tak PET lahev vyletí jako raketa a uletí klidně 50m. Nebo je také dobré naplnit ji propanbutanem, zašroubovat a hodit do ohně. Tím se ji i zbavíte protože se roztrhá na milion kousků takže není pravda jak říkají ekologové že PET lahve vydrží věčně. Jen se musí vědět jak na ně. Jak říkám s PET lahví se dá užít spousta legrace.

  12. Neexistuje nejaky server, pres ktery by firmy a lide mohli prodavat dlouhodobe sve neprodejne zasoby? Treba mam nejakou specializovanou soucastku, kterou uz nepotrebuji, ale v aukci to prodat nejde. Ve firmach se vali tuny ruznych specializovanych nepotrebnosti, kterych by se rad nekdo zbavil.

  13. Pánové já myslím že už to tu trochu přeháníte s tím úrážením. Ono to tak bývá, že si člověk nad něčím přemýšlí a pak když se odváží o svém "novém" nápadu říct ostatním tak sklidí výsměch, neboť ve světě (nebo za kopcem) to je 5let známá věc. Já si zase myslím, že je klidně možné prorazit i na obsazeném trhu, akorát je to pořeba udělat "jinak a lépe" než ti před Vámi.

  14. "Pánové já myslím že už to tu trochu přeháníte s tím urážením."

    OK, já se za svou reakci omlouvám. Momova reakce totiž vystihla vše a bylo by asi zbytečné pokračovat v podobném duchu…

    Na druhou stranu, autor startupu na sebe přivolal pořádnou dávku "ironické kritiky" sám, protože jeho dotaz/nápad opravdu vyznívá tak, jakoby si myslel, že přichází na trh s něčím, co ještě neexistuje. Pokud by součástí startupu byla zmínka o konkurenci + o nějaké přidané hodnotě (výhodě, nové technologii, nové filozofii…), kterou by jeho agregátor hromadných nákupů obsahoval, neřekl bych ani Ň.

    Jak totiž pravil sám velký John :-), prorazit na vysoce konkurenčním trhu je mnohdy jednodušší než budovat trh nový. Jenže háček je v tom, že zákazníkům/uživatelům musíme nabídnout právě nějakou přidanou hodnotu, kterou se od konkurence odlišíme. Pokud jí nenabídneme, musíme mít za sebou obrovskou zásobu kapitálu, díky které část konkurence z trhu vytlačíme. No a popravdě řečeno, mnohdy nás toto vytlačování přijde dráž, než kdybychom některého z konkurentů rovnou koupili…

  15. Já si myslím, že dotyčný (Petr) to nemyslel jako portál typu slevomat, bonybony a podobně… Musel jsem si to přečíst dvakrát, ale on udělal asi zásadní chybu, že nezmínil to, že se je to právě odlišné od obyčejného hromadného nakupování. Možná měl namysli prodávat prostě jen produkty (ne služby, jako nabízí většina "slevomatů") jako je telefon, televize apod. A udělat to jako normální eshop, kde je třeba nastaveno že nabídka je platná 30 dní a když se za tu dobu do 30. dne přihlásí 50 lidí tak bude sleva 20 %, když 300 lidí, tak bude sleva 50 % apod. A mít zároveň takových produktů třeba 20… Ale třeba se pletu a jen si "nevšiml", že trh je obecným hromadným nakupováním jaksi přesycen a normální člověk už ani nevnímá (ikdyž existují agregátory) co kde kdo nabízí, protože je to už nuda… A opravdu nejsem Petr 😀

  16. No tak to ste tak Petra naozaj nemuseli frustrovat, teraz ma ego nekde kde ho asi tazko postavi naspet aby fungoval. Ta sranda stacila jedna.Nechapem. Tento blog sa pomaly odklana myslim k lepsiemu systemu, za to Johna chvalim, kde si niekto kto ide s kozou na trh potrebuje precitat kriticke navrhy a popripade nejake navrhy ktore projekt nakopnu. Ok kazdy sme nejaky. Mam rad ludi, ktori su pozitivne naladeny. Negativisti by sa mali ist realizovat inde. Staci. Tento blog citam kvoli inspiraci, ne kvoli sprostej kritike ktora nikomu nepomoze. Ked kritizujete prosim konstruktivne. Pomaha to aj mne.

    @Martin Hinner: tak toto je naozaj genialna myslienka, som zvedavy kto tu z Vas sa na to chyti.

  17. Snad se nebude nikdo zlobit za můj ostřejší příspěvek, ale tyhlety slevomaty nabízí vesměs naprosté krávoviny a zbytečnosti – relaxační pobyty, kadeřnictví, solárka, pivní a čokoládové lázně, masáže, drahé restaurace, které i po slevě jsou stále drahé. Nabídněte hromadné nakupování skutečně potřebných věcí do domácnosti nebo kanceláře za hodně zajímavou cenu !

  18. Jenže právě snad všechny "slovomaty" co v ČR fungují nabízejí nějaké povětšinou dost pochybné služby jako nejrůznější masáže, wellnesy, večeře v restauraci apod. což jsou blbosti pro dost úzkou cílovku, ještě navíc omezenou na okruh 1 města.

    Jenže aplikovat tehle model an běžné zboží jako je elektronaka, počítače atd. je podle mě dost obtížné, protože už takhle mají eshopy minimální marže a ještě aby se o ně dělily s nějakým slevomatem, to by asi nefungovalo 🙂

  19. Aha, tak Martin už mě předběhl. No zkrátka tehle model funguje u služeb, kde jsou marže v řádu desítek a stovek procent (steak v restauraci za 600,-, surovina vyjde tak na 200,- a do slevomatu ho dají za 300,- a ještě získají nových 50 zákazníků, z nichž se třeba 5 bude vracet).

    Ale dost těžko bude fungovat u notebooků, pc komponent, mobilů, kde jsou marže v řádu jednotek procent.

  20. Martin Vejsl:

    Výhodou těchto zbytečností jsou hodně vysoké marže, takže je z čeho slevit 50 % ceny a také to, že ne všichni kupující koupený poukaz využijí.

    U skutečně použitelných věcí tyto výhody odpadají. Není takový prostor pro slevu a zákazníci koupené zboží vždycky dostanou.

  21. Martin Vejsl: Martine, vždyť je to přeci jen tvůj subjektivní pohled. Je spousta lidí, kteří chtějí chodit na masáže, chtějí se bavit, chodit do restaurací, potřebují chodit ke kadeřníkovi.

    My jim často ukážeme na dobrý podnik, který mohou mít ve svém okolí, ale nevěděli o něm. Pro podnikatele, co nabízí kvalitní služby, ale má nedostatek zákazníků, je tahle propagace naprosto skvělá. Vidím to i u těch, co už u nás své služby zveřejnili. Jsou spokojeni a první otázka od nich je "Kdy bychom mohli u vás inzerovat znova?".

  22. Zdeňku, musím se zastat obchodníků, aby to nevypadalo, že každý poskytovatel služeb (masér apod.) je vykořisťovatel. 🙂

    Ano, půjčovny, masáže, apod. mají vysoké marže, ale to neznamená, že jsou za vodou. Většinou je to kvůli tomu, že splácí vybavení, platí svou mzdu apod.

    Masér, který nabízí masáže za 500 Kč / hod musí z těch 500 Kč zaplatit svou mzdu + nájem, energie, reklamu, vybavení apod. A většinou nemá zdaleka 8 zákazníků denně, aby si hodně vydělal.

    To samé třeba motokáry. Ano, marže je tam velká, ale počáteční náklady jdou přes milion a když někdo třeba napere s motokárou do sloupu, tak jsou (prý) náklady na opravu třeba i 70 000 Kč. Někde na to vzít musí.

  23. Ozvali sa nam z nejakych "slevomatov", ponukli sme tovar so zaujimavou zlavou, ale nebolo dost nakupujucich, takze:

    a) alebo skusobny "slevomat" bol zly,

    b) alebo ludia nozaj hladaju skor sluzby ako tovar

  24. Kdyz uz chces delat neco pro skupinove nakupy, chytni se treba skupinoveho jizdneho u zeleznice (CD to ma, mozna by to slo i uplatnit na letecky spolecnosti, drzosti se meze nekladou).

    Kazdou nedeli, pondeli a patek se presunuje plno studentu po zeleznici, kdyz je sikovne donutis si koupit skupinovou jizdenku (a zaregistrovat se kvuli tomu) tak se na to chytej a nebudou si zbytecne porizovat nejaky CD karty apod. ale pouzivat tohle.

    Nebo si vymysli nejakou lukrativni trasu letadlem (napr. NYC-Paris tesne pred vanocema), nabidni k registraci dobrou cenu pro 200 lidi (jedno letadlo) a pokud ti zaplatej tak si najmi nejakou charterovku a odvez je.

  25. Ahoj, je potřeba se smířit s tím, že je v podstatě vyloučeno, že se Vám na internetu podaří přijít s nápadem, který ještě nikdo nevymyslel. Šance je udělat něco jinak a hlavně lépe než konkurence. Myslíte si, že Amazon byl první kdo na internetu zkoušel prodávat knihy? Ne. Vymyslel Microsoft operační systém? Ne. Myslíte si, že přeposílání zásilek před Shipitem nikdo nedělal? Ale ano, dělal. Existovaly freemaily před Gmailem? Ano.

    V první řadě musíte něco umět a znát – kdyby John neuměl navrhovat informační systém a architekturu – těžko by dal systém pro Shipito dohromady. Stejně tak jako znalost internet marketingu a i třeba angličtiny.

    Pro start-up tvého typu může být na trhu místo – pokud dokážeš zvládnout následující body:

    1) máš skvělé kontakty a vazby na prodejce

    2) máš vyzkoušený tým programátorů

    3) ovládáš dokonale internetový marketing a PR

    4) máš dost kapitálu na rozjezd

    Pokud ne, začni nejdřív pracovat na tom, aby si uvedené body splnil.

  26. Ora: Je naprostej nesmysl, že by se nedalo vymyslet něco nového, vždy někdo vymyslí něco nového, že to nejde Vám, neznamená, že ne nikomu… Někdo musel vymyslet Groupon atd… Takhle přijdou i další projekty… Ale jinak se zbytkem více méně souhlasím.

  27. Ahoj, Groupon rozhodně nebyl první kdo s tímto modelem přišel, akorát dokonale zvládnul expanzi a marketing. Osobně si pamatuju i na jednu českou firmu, která to před X lety zkoušela u nás, ještě v dřevní době internetu. Svým příspěvkem jsem jenom chtěl naznačit , že nemá smysl se soustředit na vymýšlení "něčeho nového" , ale spíš na zdokonalení či vylepšení něčeho existujícího. Hlavní výhoda tohoto způsobu je, že Vám poměrně rychle dojde, které znalosti a schopnosti potřebujete – na rozdíl od toho vznášení se v oblacích se svým "jedinečným" nápadem.

  28. jo dodatek: Neříkám, že to nejde vymyslet nic nového, ale je to asi tak pravděpodobné jako vyhrát sportku. Zdokonalit něco existujícího je mnohem snazší.

  29. 2 ora

    Řekl bych raději, že vytvořit něco totálně nového je teoreticky možné, leč prakticky těžko dosažitelné. Nikdy se ale nesmíš uzavřít myšlence, že zrovna tobě se to podaří – jinak determinuješ sám sebe.

    Jak dobře píšeš, historie nás učí, že ne každý, kdo vymyslí něco jedinečně nového, je pak taky ten kdo na tom vydělá balík. Většinou ne. Vynálezci, snílci a vizionáři nejsou vždy taky dobří byznysmeni.

    Důležité je být schopen se na věci podívat z jiného úhlu a použít je tak, jak by to nikoho ani ve snu nenapadlo. Ty věci nebo koncepty, se kterými denně přicházíme do kontaktu.

    "dokonale zvládnout expanzi a marketing" – tohle je taky někdy kámen úrazu a výzva. Držíme Johnovi palce.

  30. S tím, že nejde vymyslet něco nového na interentu, to bych navrhnul na Oskára vtipkára. Ukazuje to na nízkou fantazii a představivost.

    Ve skutečnosti na světě je několik typů lidí:

    1) Průkopník. Ten, který vymyslí něco, co tu nebylo, nebo ne takovým způsobem.

    2) Konzervatista. Zásadně nevymýšlí nic nového, často si dokonce nedokáže vůbec představit, že to jde. Jeho zaměření je na co nejlepší realizaci okopírovaných nápadů.

    To, že nejde vymyslet nic nového, to se říká stále, a jaksi příroda i lidi se nepoučí a pořád přicházejí na nové věci. Jsou to ale kazisvěti!

  31. Ano, prispevek zarazi tim ze popisuje tu vec jako novinku, ale tezko rict jak to autor myslel…pokud si aspon nechecknul konkurenci tak to ukazuje na nepripravenost – jinak samozrejme to muze fungovat a funguje, jak ukazuji stovky podobnych projektu.

    Me fungovalo ucit se na vylepsovani stavajicich napadu, pridat tam neco sveho. Pokud chce clovek zacit uspesne vydelavat penize, je to ta "nejjistejsi" (pokud lze o jistote v podnikani mluvit 🙂 cesta. Prisel jsem s jednou pocitacovou hrou, chtel jsem byt za kazdou cenu originalni, vydelek: cca $30.

    Pak jsem vzal neco co uz tu bylo ale upravil to do noveho tematu, pridal trochu neco sveho, vydelek nekolikasetnasobne vyssi.

    Momenty kdy cloveka neco napadne potrebuji inspiraci a zkusenosti. Prijde mi lepsi nejdriv vytvorit jakykoliv, VYDELAVAJICI business model. Ono az zkusite par originalit a narazite na tech $30 vydelek tak si zacnete vazit i okopirovaneho, ale funkcniho modelu 😀 Okopirovat a vylepsit neco tak aby to vydelavalo je mnohem vetsi prace nez se zda(i kdyz tim nekteri opovrhuji). Jinak by byl dnes kazdy bohaty a uspesny.

    Hlavne, az pak budete mit brainstorming genialnich napadu, budou zalozene na podhoubi ze vidite za oponu neceho co funguje..nebudou to vycucavky z prstu. I kdyz samozrejme, da se i ta cesta brainstormingu ze clovek proste zkousi stovky nahodnych napadu a neco klapne, ale bez zkusenosti v tom jak vytvorit neco co vydelava pravdepodobne nebudou mit ten spravny naboj.

    Jen rikam jak se k tomu da dojit aniz by clovek musel cekat na ten genialni napad ve sprse-ono to taky nemusi nikdy prijit:)

  32. Nápad je podle mě super, problém bych skutečně viděl v tom, že takové servery v různé obdobě už běží, je mezi nimi konkurence a chytit se už nebude tak jednoduché…

  33. Nápad je to skvelí. Ale treba to robiť inak ako druhý. Ako už niekto vyššie podotkol, namiesto hromadného pobytu v nejakom wellnes atd, ponúknuť nejaký spotrebný tovar- tým nemyslím nejaký pochybný tovar z teleshopingu.

  34. Podle mého to myslel jako fleetové nakupování, ale třeba se mýlím; já mám na mysli nákupy použitelnějších věcí, než jsou slevy do restaurací a na masáže, ve skupině – například předložit dealerovi automobilů nabídku s deseti kupci, tím by jednotlivci mohli "simulovat" firmu, která nakupuje flotilu aut, a mohli by se tak dostat na rozumnou cenu. Takové nakupování by pro mě mělo větší smysl než groupony apod. Ale i toto už ve světě existuje, jen ne u nás… 🙂

  35. Bohužel to ten nápad mi nepřijde originální. V US funguje i bazar voucherů zakoupených na slevomatech. Tak nevím, jestli je tohle pole ideálním místem pro start-up.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *