Podnikani v Asii

Kdyz jsem psal tento clanek o me ceste do Singapuru tak mi prisla na email reakce od jednoho ctenare blogu, ktery zije v Cine.

Nerad zobecnuji (generalized) narody, ale definitivne ty asijske jsou uplne jine, vidim denne na pracovisti kulturni kolize. Tu projevenou starost o ktere se zminujes v tvem clanku je uplne klasicka cesta, jak cinane (predpokladam ze je pan cinan, anebo alespon zna cinskou kulturu velmi dobre, ci v ni vyrostl) delaji vztahy. Tento proces se v cinstine nazyva guanxi. Tezko se u prvniho jednani odhali zkutecnost zameru.

Tohle byl velmi dobry postreh. Ano, hostitel byl cinan a taky slo o guanxi. Proste za kazdou cenu se snazil maximalne hostit. Jeste ted par dnu po mem prijezdu premyslim nad urcitymi vecmi. Je fakt, ze u prvniho jednani se ne vzdy da presne odhadnout skutecny zamer. Je to skutecne velky kulturni rozdil. Ale osobne me to fascinuje a mam chut v Asii vice podnikat.

Ted jen pro pobaveni. Ukazoval jsem memu hostitelovi nejake obrazky z naseho skladu. Kdyz videl tento obrazek tak volal svou asistentku a ta to potvrdila. Je uplne jasne proc jsme uspesni. Proste z toho obrazku je to naprosto videt. Muzete hadat.

Pred sebou vidite obe budovy, ktere vlastnime. Jsou v tom TECKU (pred budovou je tato silnice a nase budouva je na konci te pristupove silnice). Tohle podle Feng Shui principu znamena, ze se k nam automaticky vzdy pohrne spousta penez. Proste je celkem jedno jak budeme pracovat a penize se pohrnou. Hostitel i asistentka to vzali jako naprosty fakt o kterem neni potreba ani diskutovat. Je to proste dane. Rikali, ze toto seskupeni neni uplne nejlepsi na zdravi. Ale na penize to je bez pochyb idealni.

Pak prisla rec na tuto kocicku. Mam ji dovezenou z Japonska (tam se ji rika Maneki Neko). Kdyz se poradne divate tak ji uvidite ve spouste asijskych obchodu, restauracich, bankach… Bud ma nahore levou nebo pravou tlapku. Leva znamena ze prilakava zakazniky. Prava, ze prilakava penize. Vetsina obchodu ma prave tu s levou rukou nahore. Ono to znamena, ze ta kocicka ukazuje at jako prijdes (pojd sem). Jak vidite tak to mam pojistene jak na zakazniky tak na penize (obe tlapky nahore).

V jedne konverzaci se hostitel bavil jak nejaky jeho znamy sedi v kanclu a nebavilo se divat kocce na zada. Tak si ji obratil k smerem k sobe, ale ze to je v podstate spatne, protoze kocka ted nesmeruje spravnym smerem ke dverim odkud ma vitat ty zakazniky. Sakra to jsem si vubec neuvedomil, kdyz jsem si ji pred rokem daval k sobe do kancelare. Taky jsem ji nasmeroval k sobe. Neni nasmerovana k prednim dverim, kde je vchod do nasich kancelare. Jenze nechtene jsem to vlastne udelal chytre. Kocka smeruje k zadnim vratum do skladu. Do vrat, kde nam denne prichazi baliky na Shipito!!!:-). Coz je dulezitejsi nez predni vchod.

Tak a ted jsem prozradil dve zakladni veci proc se mi vlastne dari.

P.S. Jeste jedna zajimavost. Uplne kazdy obcan Singapuru ma k dispozici zdarma internet. Vsude je wi-fi pripojeni a kazdy ma k dispozici pristupove jmeno a heslo. Potreboval jsem se pripojit a nechtelo se mi v hotelu platit $25 na den, takze hostitel mi dal svoje heslo.

Spread the love

14 thoughts on “Podnikani v Asii

  1. 2Cappy: Souhlasim.. myslim, ze to vubec neni sranda.. kultura a obzvlast cinani… Chci o tom napsat priste. I partner ze Singapuru me upozornoval na spoustu veci u kterych si ja naivne myslim, ze budou fungovat a v Cine se na ne musi davat pozor.

  2. Na cinany bacha, jsou to smejdi, mluvim cinsky, stykam se s cinama, a vse co vypada ok neni ok… musi to bejt 4x vic ok a jeste posychrovany z dalsich 4 stran… a jedna rada… musis mit za sebou cinany… pokud se american nebo evropan bez cinanu… tak si honem rychle nejaky sezen…

  3. No tak bude ten ví­kend, takže ví­kendové čtení­…

    Nicméně je fakt, že kulturní­ rozdí­ly jsou značné a bylo by dost nebezpečné si Asijce obecně nějak idealizovat – natož na ně v něčem spoléhat.

    Dle mých zkušeností­ jsou to mistři v aroganci. Naví­c si libují­ v dominanci nad ostatní­mi.

    Takže bacha: Vždy ve střehu !!..

  4. Ale s tím Tčkem, na tom něco může být. Vedle mě jsou dvě obchodní centra, jedno staré skoro bez lidí a druhé nové náměstí, kde je hodně lidí. Byť jsou nájmy na tom novém jen asi dvakrát větší, chodí tam 50* více lidí kolem, takže kdo se rozhodne pro to větší, tak vyhrává.

    Holt traffic.

  5. Jiricek: nesýčkuj, John to dá. Za pár měsíců tu máme Shipito v číně.

    A johne rozjeď tam i rovnou nějaký další biz, čína teď jede :). EU v dluhu,USA v dluhu a číná jen vyrábí a "vysává" peníze. Je třeba se naučit čínsky :), protože další 50 let to tam bude supervelmoc.

  6. “Znepokojují­ mne lidé, kteří­ se ohánějí­ pojmem národ a tomuto národu vůbec přisuzují­ vlastnosti, které lze přisuzovat jednotlivcům, ale ne národům.”

  7. Johne, je to hodně zají­mavé podnikat v Čí­ně, sám jsem si tam otevřel kancelář, nějaké poví­dání­ je tady:
    http://www.nacestach.net/obchodovn-v-cne/
    Nicméně opravdu je dobré mí­t známého Čí­ňana, od té doby co jsem na jednání­ do fabrik začal jezdit s mí­stní­m se vše hrozně moc změnilo (k lepší­mu)..

  8. Cinani jsou levni, dokazou byt i kvalitni, ale malokdy spolehlivy. Souhlasim s myslenkou, ze je je lepsi mit mistniho cloveka pro komunikaci. K nemu si dovoli mene lzi (lez je tam narodni kultura a zadni cinan se nepozastavi nad tim, ze je to spatne) nez k cizinci, ktereho presvedcuje o sve pravde ikdyby to melo byt to posledni co v zivote udela.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *