Postavit firmu na chytrych lidech nebo cvicenych opicich:-)

Kdyz jsem zacinal podnikat tak jsem cetl v hodne ruznych knizkach o podnikani, ze je potreba zamestnavat lidi chytrejsi nebo schopnejsi nez jsem ja. V teorii to zni velmi dobre. Cim chytrejsi lidi zamestnate tim uspesnejsi vase firma bude.

V praxi mi to tak ale nikdy nefungovalo. Velmi schopni a chytri lide nemaji duvod se nechat zamestnat v nejake male firme a pracovat pro nekoho kdo je bud mene schopny nebo i hloupejsi:-) Nebo se nechaji zamestnat a po case prijdou na to, ze by takto podnikat mohli sami a zalozi si vlastni a konkurencni firmu. Pripadne jeste odeberou nejake klienty nebo firemni know-how.

Takze kdyz jsem pred5 roky prijel do Las Vegas tak jsem se rozhodl na to jit jinak. Mym cilem bylo vytvorit takove podnikani, ktere nebude postavene na zamestnavani super schopnych a chytrych lidi. Chtel jsem vytvorit system, kdy budu moci zamestnat doslova “cvicene opice”:-) a firma bude fungovat. Rozhodl jsem se nemit nejake vysoke naroky. Nepocital jsem s tim, ze nekdo bude prichazet s nejakymi dobrymi napadynebo mi nejak pomuze firmu posunout kupredu. Kazdou praci jsem nejdrive zkusil sam delat a pozdeji napsal manual jak ji delat a nekoho ji naucil. Vse naprosto jednoduse jak to jen slo. Na vse je zaveden takovy system, ze kdyz nejaky zamestnanec odejde tak se v podstate nic nestane. Je velmi jednoduche vytrenovat nebo najmout nekoho jineho. Dalsi vyhodou je, ze nemusim zamestnavat nejake velmi kvalifikovane lidi, takze i usetrim na vyplatach. Kazdopadne tento system mi funguje velmi dobre podle zisku ktery firma generuje. Ale na druhou stranu vytvorit uplne detailni a fungujici system je HODNE prace! Vim, ze kdyz to do detailu nevymyslim sam, tak to nekdo jiny za me neudela.

Co si o tom myslite? Jakou firmu chcete mit (nebo mate)vy?

Spread the love

6 thoughts on “Postavit firmu na chytrych lidech nebo cvicenych opicich:-)

  1. Já jsem měl vždy snahu obklopovat se lidmi stejnými nebo lehce schopnější­mi než jsem sám. V Čechách bych stejným způsobem vzal i lidi do své firmy, ale v US je asi pro běžné podnikání­ lepší­ systém cviÄ�ená opice.

  2. Zamestnavani chytrejsich lidi se resi konkurencni dolozkou. tzn ze po odchodu z firmy nesmi pracovat ve stejnem oboru, nebo s prokazatelne stejnym zakaznikem pod pohruzkou pokuty

  3. Jinak s tou konkurencni dolozkou to na obycejnych pozicich moc nefunguje. Musel bych jit k soudu a pravdepodobne by to zamestnanec vyhral (v USA).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *