Potesil me student

Mam radost. Potesil me student, ktery ma zajem prijet na Internship. Dostal za ukol naprogramovat projekt, abysme otestovali jeho schopnosti. Ten projekt neni jen test. Je to neco co se bude skutecne hodit na nasi praci.

A je to hotove. Je to funkcni. Vypada to dobre. Nedelal z toho zadnou vedu (nehledal v nicem problemy) a hlavne to udelal rychle.

U me osobne timto pristupem ziskal moc plusovych bodu. Zni to jako normalni pristup? Neni. Najit spolehlive lidi, kteri dokazou delat rychle, spolehlive a hlavne dokazou neco udelat je docela tezke. Hodne lidi radi mluvi, ale nedokazou si sednout a skutecne tu praci udelat. Oni za to treba ani nemuzou. Mysli si, ze na jejich pristupu neni nic spatneho. Treba i tak nejak tim zivotem proplouvaji, ale moc daleko to nedotahnou.

Myslim, ze v tomto najdete i vysvetleni meho uspechu v podnikani. Nic zvlastniho neumim. Nemam nejake schopnosti co by nemel nekdo jiny. Zakaznici, ale vi, ze jsem spolehlivy a ze moje firmy spolehlive funguji. Nedelame draze. Spise levne a hlavne rychle. To je vsechno. Zadny zazracny marketing. Zadne zazracne manazerske poucky. Vse je to o tom zaklade. Proste udelat co je potreba, aniz by zakaznik musel opakovane telefonovat, emailovat a doprosovat se, kdy neco bude hotove. Rychle, spolehlive a za rozumnou cenu. Nic vice neni potreba na uspech.

 

Spread the love

19 thoughts on “Potesil me student

  1. @tomasfejfar To je samozřejmě blbost, fungují­cí­ možná u amatérů v Česku.

    Jinak když se něco dělá profesionálně, tak je levná výroba pří­mo spojená s rychlostí­, nepřemýšlení­m nad blbostmi, minimální­mi zásobami a prostoji.

  2. @Momo No, já si právě myslí­m, že to platí­ pořád. Sice je ta která kvalita relativní­, ale přesto to platí­. Proto nikdo např. nevyrábí­ rychlý, funkční­ a kvalitní­ notebook za 5000. Prostě proto, že buďto bude plasťák s pomalým procesorem a nebo holt bude dražší­ 😉

  3. Ono stačí­, aby člověk zkusil obstát v konkurenci třeba na Guru.com, a hned dostane dobrou školu 🙂 (Já jsem ale měl na zákazní­ky štěstí­ a s mnohými máme dlouholeté pozitivní­ vztahy)

  4. Každý máme svůj sen. Jedni sní­ o tom, že je bude zářivě usměvavý šéf vést za ručičku, jiní­ zase sní­ o tom, že budou mí­t zaměstnance, kteří­ mu budou čí­st myšlenky. 🙂

  5. Důležité je dělat věci jinak než konkurence a to stojí­ přemýšlení­. Kolikrát ale stačí­ jedna jediná věc naví­c a hned se člověk dostane před konkurenci. Vždycky je potřeba snažit se využí­vat své silné stránky, které konkurence nemůže lehce překonat. Pokud třeba někdo umí­ programovat, dokáže udělat spoustu věcí­ levněji než konkurence, která si programátora musí­ nají­mat na každou drobnost. Totéž platí­ třeba pro práci s grafikou ve Photoshopu nebo ve znalosti cizí­ch jazyků. Když mám ve firmě někoho kdo ovládá dva světové jazyky, můžu spolupracovat se zahraničí­m levněji než někdo kdo má třeba člověka, který umí­ jen jeden jazyk, apod. Každý si prostě musí­ nají­t tu svoji konkurenční­ výhodu před ostatní­mi. To je základem úspěšného podnikání­. Kopí­rovat něco zcela mechanicky má malou šanci na úspěch.

  6. Já se musí­m přiznat k tomu, že jsem mizerný programátor, ale přijí­mal jsem programátory stejným způsobem jako to dělá John a fungovalo mi to. Málokdo umí­ opravdu dobře programovat, a pokud umí­ zadarmo to nedělá. Ono opravdu dobrý programátor si přijde na 50-100k Kč.

    Jenomže to je 1/10 programátorů, zbytek je odpad. Lidi co se do IT přidávají­ jenom kvůli penězům tohle úplně přehlí­ží­. IT je obor plný mrtvol válejí­cí­ch se na ulicí­ch, konkurence je v dnešní­ době ohromná. Při přijí­mání­ lidí­ je umění­ vybrat mezi těma mrtvolami někoho kdo opravdu umí­.

  7. @Bladexcx Trošku jsem to rozepsal na svém blogu – http://markoniuss.blogspot.com/2011/03/it-je-cesta-plna-mrtvol.html . Jinak byl jsi někdy na pohovoru na programátora? Já jo a můžu ti ří­ci, že firmy jen tak někoho dneska nezaměstnají­, dobře si prověří­ stejně jako John, že ten člověk je fakt dobrej. Tohle v jiných oborech nemáš, tam rozhoduje ví­ce cena než kvalita. V IT rozhoduje předevší­m kvalita, tí­m že půjdeš programovat za polovic ani náhodou neznamená, že tě každý přijme!

  8. @markoniuss No presne ako pí­šeš. Hlavne ví¤čšina programátorov sa mentálne zastaví­ v 13 roku života. A ich priority tomu zodpovedajú – dí´ležitejší­ je online šachový turnaj ako dodržať slovo a niečo dokončiť a pod..

    S takými ľuďmi je pain is ass ví´bec niečo dotiahnuť dokonca – infantilné správanie, urážanie sa, trucovanie, zatajovanie, nekonečné sľuby a tak dookola.

  9. @ShuwiX @markoniuss

    Souhlas. Na jednu stranu souhlasim s markoniuss, ze proste skutecne dobrych programatoru je hodne po skromnu. Na druhou stranu radeji bych si vybral cloveka, na ktereho bude spolehnuti a ktery bude zarputily, nez treba programatora, ktery nedrzi slovo byt je sebelepsi.

  10. @markoniuss @ShuwiX

    No nevim. Ja za svuj zivot potkal lidi, kteri byli schopni zalgoritmovat cokoliv za zlomnek casu oproti ostatnim prumernym programatorum. Spousta z nich ale byli lide se spatnou povahou pro spolupraci – neochota udelat cokoliv navic, nezodpovedni nedrzeli terminy apod. Ale presto vsechno nekteri z nich byli skutecne spickovy programatori (pokud jde o samotne programovani – jejich uvazovani).

  11. @Ondra @markoniuss @ShuwiX Přesně tak, já jsem vývojář a teď i projektový manažer zhruba 10 let, a někteří­ špičkoví­ programátoři jsou prostě individua, kde se musí­ počí­tat s tí­m, že v rámci týmu musí­ mí­t k sobě někoho, kdo to dotáhne po další­ch stránkách (nějaký pedant), zajistí­ běžné věci (tzv. nosiči vody) atd. Na druhou stranu bez toho špičkového člověka by třeba vůbec neexistoval důležitý framework, který v důsledku všechny posune. Je ale občas problém to rozlišit, spousta lidí­ jsou třeba velcí­ teoretici ještě ze školy, a chybí­ jim úplně praktický nadhled, zaseknou se na nějaké hlouposti a nestí­hají­ termí­ny… Na druhou stranu i v praxi existují­ lidé, kteří­ jsou univerzální­, skvělí­ vývojáři a současně zvládají­ i všechny věci kolem a je na ně spolehnutí­, také je třeba platit zlatem 🙂 Právě na konkurenci na Guru apod. jde podle referencí­ velmi dobře poznat, kdo opravdu umí­ po všech stránkách…

  12. @Momo @tomasfejfar Tomas, toto pravidlo je jedno z tych, ktore nemas sancu obist (podobne ako 80:20). Ak ti niekto tvrdi, ze dokaze robit veci rychlo, lacno a kvalitne, spytaj sa ho, kde je hacik

  13. @janrosa No však to já si myslí­m 😉 Ono často je to asi v tom, že trhu stačí­ nekvalitní­. Nebo rychle dodané a na rychlosti vývoje nezáleží­.

    Ono Shipito taky neni vlasně nijak “kvalitní­”. Nemůžu přes něj poslat např. nebezpečné materiály (výbušniny, biohazard. atp) nebo pří­liš velké věci (auto). Ale v praxi trhu stačí­, že to dělá rychle a levně. A ta kvalita je zaměňována z dobrým poměrem cena/výkon.

  14. @Memosis @Ondra @markoniuss

    Len je stále problém, že keď napr. dí´jde k bugu, ktorý sa javí­ ako náhodný a teda nejde nasimulovať, tak zvyčajne tí­ špičkoví­ programátori individua vydržia pri debuggingu a sledovaní­ logov max 2 dni a keď sa im to nepodarí­ fixnúť, tak to úplne zabalia a práca všetkých okolo je tým tiež v prdeli a treba í­sť odznova nakoľko iný programátor je z cudzieho rozsiahleho kí³du úplný moron.

  15. Clanek me primel k zamysleni, diky! Nejprve jsem chtel argumentovat, ze studenti jsou vzdycky aktivni. Vzpominam, kdyz jsem jako student chodil na praxe, nebo brigady souvisejici s mym oborem – snazil jsem se vsechno delat dobre a rychle, proto me stavajici zamestnanci nemeli radi (protoze vec, se kterou se zamerne drbali treba cely tyden ja mel hotovou za par hodin) :-). Ted, z pozice zamestnance, jsem mel moznost poznat nekolik praktikantu, kteri byli taky velmi aktivni a bylo videt, ze tomu rozumi a bavi je to.

    Na druhou stranu si ted ale vybavuju zkusenosti ze spoluprace s jistou VS, kdy tamni studenti neudelali naprosto nic, krome napsani nekolika zprav a analyz, takze smluveny kod jsme treba na posledni chvili museli bastlit sami.

    Takze to bude opravdu o konkretnich lidech, nebo mozna spise o jejich motivaci, nez o tom, ze studenti jsou vzdycky aktivni, jak jsem si puvodne myslel.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *