Rust za kazdou cenu?

Ahoj Johne,
hele, mě by hrozně zají­malo, co by se stalo, kdyby sis HYPOTETICKY řekl, že Ti to takhle stačí­ a že už růst už nechceš a že to zapí­chneš na té úrovni, kde zrovna jseš? Je to tak, že v momentě, kdy by poptávka převýšila tvoji schopnost nabí­dky by ten převis pochytala konkurence a Ty bys začal mí­t mí­ň a mí­ň zákazní­ků až bys zašel na úbytě?

Platí­ tak jednoznačně “grow or die”?
Mě je jasný, že to člověka baví­, když mu firma roste, ale co kdyby si člověk řekl, že už se mu furt nahoru a dál nechce? Bude za chví­li po něm?

Uprimne receno to je fakt dobry dotaz. Presne tohle se casto rika. Ze je potreba rust jinak firma zahyne. Do urcite miry to tak skutecne plati. Ale neplati to vzdy a taky to muze byt presne obracene.

Hodne firme zkrachuje presne kvuli pocitu nutnosti rust. Rust prinasi obrovske problemy a rizika. Podnikatele si mysli, ze musi rust za kazdou cenu. Zvednou si radikalne fixni naklady. Investuji obrovske penize do reklamy. Zadluzi se. Nedejboze se rust trosicku zpomali tak zkrachuji.

Treba realitni firmy v Las Vegas pred par lety. Trh rostl. Tak take rostly. Nabraly si nove kancelare. Rozjely spoustu pobocek. Rostly jim naklady. Pak se trh zpomalil a kompletne zkrachovaly. Nejaka mensi realitni firma si mezitim splatila nemovitost ve ktere sidli. Tim padem ji zmizel nejvetsi fixni naklad (najem/splatka pujcky za kancelare). Takovou firmu nemuze nejake zpomaleni trhu ohrozit. (Tohle jsem nepsal muj priklad, protoze jsem realitni firmu taky zavrel:-).

Ale ne vzdy se opatrny pristup vyplati. Nektera podnikani muzou mit vyhodu prave tom rustu a velikosti. Velka firma muze mit obrovske vyhody, ktere mala firma nemuze replikovat. Treba kdyz nakupuji od dodavatelu ve velkem tak dostanu obrovske slevy. Nebo firma urcite velikosti muze nabidnout sluzby velkym zakaznikum (s malou firmou by se nebavili). Najednou ma velka firma vyhodu oproti male. A kdyz ta vyhoda je skutecne vyznamna tak ma cenu rust, temer za kazdou cenu.

Spread the love

13 thoughts on “Rust za kazdou cenu?

  1. John:

    neodpověděl si na otázku původní otázku:

    "co by se stalo, kdyby sis HYPOTETICKY řekl, že Ti to takhle stačí a že už růst už nechceš a že to zapíchneš na té úrovni, kde zrovna jseš?"

    Tazatel se jasně ptal, jestli by ta firma pak i nadále přežila na přibližně podobné úrovni "Grow or die". Ptal se, podle mě, na to, že vypipláš nějakou firmu A CO KDYBY SIS TEÄŽ ŘEKL, ŽE UŽ TOHO MÁŠ DOST A CHCEŠ SI UŽÍVAT? Jasně, v tom případě, by bylo rozumné tu firmu prodat.

    Jak by podle tebe dopadlo Shipito, kdybys dnes řekl zaměstnancům, že odjíždíš na 10 let na kokosový ostrov a ať si to řídí sami? Rostlo by pomalu, zkomíralo pomalu, či bylo na tom stejně, kde by bylo (z pohledu nynějšího obratu) za dva roky.

    Taková je otázka…

    Ty ses spíš zaměřil na externí vlivy…

  2. Jinak je mi jasné, že je to pitomá otázka (pokud člověk nechce rozvíjet vlastní business, je lepší ho prodat, protože by asi chcípnul), ale zajímá mě tvůj pohled.

    Většina lidí se dívá na business ve smyslu, že něco rozjedeš a pak tě to živí a nic neděláš, ale to je blbost, ty jsi stejně minimálně tvůrcem ideí. Otázka je, jak by fungoval business, kdyby jsi tam nebyl vůbec.

    A taky je otázka, jestli už to samo o sobě není pitomá otázka a není na tohle jedinou odpovědí prostě PRODAT.

  3. Ja tomu proste nerozumiem. Ved aj velka firma si dokaze splatit nemovitost v ktorej bydli.Preco to beries ako pozitivum pre malu firmu ? Vidim tam spojitost. velka firma – stabilnejsi zaklad, mala firma. mensi zaklad. to ze si velka firma peniaze rozdeli do reklama tak. neviem podla toho co pocitaju. ked velka firma preinvestuju do reklam 1/50 zo svojho zisku. tak ju to nepolozi. podla mna to iste moze spravit aj mala firma. skor by som to videl v hlupejsom managemente vacsej firmy. bohuzial som bol svedok toho ako velka firma prisla o 150 zamestnancov z toho dovodu ze najvacsi zakaznik stopol projekt (jednalo sa o banku a prichadzala financna kriza. ) samozrejme manazeri si chodievali na golf dalej a nikto. nikto z nich nedostal vypoved. toto sa v malej firme nestane. velka firma ma ale velky predpoklad nato udrziat sa na trhu stabilnejsie. ale to by management nemohol rozmyslat tak vo velkom.

  4. Asi je to jedna z dalsich otazok, na ktoru neexistuje unikatna odpoved. Samozrejme, ak je podnikatelovym snom budovat obrovsku firmu a rad riskuje, ide neustale do rastu. Ale ak ma averziu voci riziku a staci mu zarobit urcite mnozstvo penazi rocne, nepotrebuje rast, radsej kludne spava a firmu udrze dajme tomu na tej istej urovni trzieb. Samozrejme treba robit rezervy, bez nich to nejde. A samozrejme sa treba posuvat neustale dalej vedomostne, kedze technologie sa stale obmienaju, prichadzaju nove trendy a treba neustale inovovat…

  5. grow or die je vytrženo z kontextu myšlenky, že když roste konkurence a já nerostu, tak vlastně snižováním podílu zanikám.

    Jinak je to tak široké téma, že kdokoliv cokoliv řekne bude mít vlastně pravdu.

    K článku bych ještě uvedl dvě věci. Zmiňovaná malá firma má výhodu, toho co píše John v dalším článku. Všichni více vědí o procesech firmy a takové to domáhání se kompetentního člověka u velké společnosti jaksi odpadá. Dnes už i myšlenku managmentu v procesu výroby, služeb prosazuje více firem. Vůbec to není blbost. S tím souvisí i často náklady velkých firem, které jsou tak trochu mimo realitu managmentu, který často žije hlavou v kosmu, v případě dlouhodobých závazků to bývá problém.

    Druhý problém mnoha větších firem je růst za každou cenu v momentě kdy vyrostou na nnějakém dobrém produktu, který je maržovější, výhodnější v jiných směrech. Domělá potřeba růstu způsobuje tlak na prodej méně výghodných produktů. Náklady rostou, počet lidí roste a s obratem jen klesá zisk a s tím spojené problémy. Při procesech ozdravění firmy, kdy to už dojde do stavu červených čísel, je proces přesně opačný.

  6. U Shipita bych to kdyby se John na to vyprdl dlohodobě viděl tak, že by mu to vyteklo časem ze skladu a někomu by cvaklo. Ale pro zastavení nebo zpomalení růstu stačí zvyšovat ceny. Vzhledem k překotnému růstu v tom vidim hodně velké rezervy.

  7. Kdo cte pozorne to snad pochopil. Kdyz mas business kde velikost pomuze dostat treba mnohem vetsi slevy u dodavatelu tak se nevyplati mit malou firmu. Treba u Shipito, kdyz dostanu mnohem vetsi slevu na FedEx nez konkurence tak mam obrovskou vyhodu. Muzu pak treba kompletne zrusit vsechny poplatky a stale vydelavat. V tomhle ta velikost hraje roli. U jinych podnikani to muze byt jinak.

    Takze treba rozhodnuti u Shipito zustat malou firmu by nebylo dobre. Uskodilo by to.

  8. V přírodě platí jednoduché pravidlo. Co neroste to umírá. Platí to obecně a pro podnikání 2x.

  9. Vratislav Boch: Ve všem na světě platí, že co roste přespříliš, nebo stále umírá rovněž.

    Přílišnému růstu se v přírodě říká rakovina.

    Snaha zachránit především růst vede ke smrti i toho co by nemuselo.

    Všechno chce rovnováhu.

    A například v přírodě růst v zimě se moc nepraktikuje.

  10. Ja si myslím, že je to odvisle od toho co člověk od podnikání očekává, pakliže si třeba chce ukojit své ambice tak nikdy nebude firma dost velká, ale pokud to bere jen jako způsob zabezpečení rodiny tak nemusí stále růst.

  11. Miloslav Ponkrác: Všechno jednou skončí (nikdo neříká že ne) do té doby je ale třeba růst (nikdo neříká že překotně a nekontrolovatelně) jinak přijde rychlá smrt.

  12. Podle mě je otázka nutnosti růst nebo nerůst hodně závislá na oboru ve kterém působíte. Třeba v případě Shipita je to nutnost a John si nemůže jen tak jednoduše říci teď už mám dost peněz, kašlu na růst a nechám to běžet setrvačností. To by byla cesta do pekel. Jedinou možností exitu by byl prodej Shipita někomu třetímu. Ovšem existují i obory, kde růst prostě není nezbytně nutný. Znám spoustu instalatérů, zdeníků nebo překladatelů, kteří prostě dělají jenom tolik kolik si chtějí vydělat. Řeknou si, že každý měsíc jim stačí třeba 30 tisíc a víc prostě nedělají a raději si užívají více volného času. Je to prostě každého volba – někdo chce budovat firmu a růst a někomu stačí být na volné noze, nemít zaměstnance a vydělat si každý měsíc plus mínus stejně a zbytek neřešit.

  13. Zdravy rast je OK. Zdravy = udrzanie/zvysenie marze.

    Zaklad je minimalizovat fixne naklady a rast s variabilnymi. V pripade problemov sa tak firma jednoducho zmensi a naklady odpodnu t.j. nehrozi krach.

    Fixne naklady zabijaju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *