Startup by nemel byt jen bublina

Mam rad kdyz vidim, ze startup dela neco uzitecneho co bych mohl sam pouzit a zjednodusi mi to zivot. Zklame me, kdyz vidim nejaky startup, ktery je z meho pohledu jen “hype” bublina. Vypada navenek uspesne. Startup se ucastni vsech moznych startup soutezich nebo inkubatoru. Lidi ze startupu delaji prednasky na ruznych akcich. Ale chybi tam ta podstata. Startup v podstate nenabizi nic uzitecneho. A ani moc nefunguje. Jen navenek to malokdo pozna. Vsechno vypada fantasticky. Proste ten hype jede. Pisou o nich clanky. Ale zkuste byt zakaznikem toho startupu a zjistite, ze tam ta podstata chybi. A ze ten startup v podstate ani nema o zakaznika zajem.

Pamatuji si, kdyz rozjizdim jakykoliv novy business tak netrpelive kontroluji emaily. Jsme nateseny na kazdy dotaz od zakaznika. Vim totiz, ze zakaznici jsou nejdulezitejsi. Podle jejich feedbacku upravuji sluzby. Menim nabidku. Resim to osobne a odpovidam bleskove jen abych zakaznika uspokojil. Tohle neberu jako neco specialniho. Je to normalni. A myslel jsem si, ze takto premysli kazdy startup.

Zkousel jsem takto oslovit jeden startup se zakazkou. Bylo videt, ze ani na ty emaily se jim nechce moc odpovidat. Na jednu odpoved jsem cekal pres tyden. A to ne kvuli tomu, ze by v emailu byly tezke otazky. Proste jakoby ani nemeli o zakazniky zajem. Spise maji ten fokus uplne nekde jinde. Souteze, prednasky… ale ten skutek utek.

Tohle si myslim, ze je skoda a je to spatny zpusob jak startup delat. Nic proti soutezim nebo inkubatorum. Oboji ma smysl. Ale proboha nezapomente ten zaklad proc to delate. Nemelo by to byt jen kvuli tomu, abyste se nekde prezentovali.

Spread the love

15 thoughts on “Startup by nemel byt jen bublina

  1. Cí­tí­m to Johne zcela stejně, takže dí­ky za shrnutí­, pí­šu si to jako povinnou součást “Desatera” pro StartUp ;-).

    Druhá věc je, že ne každý startupista vůbec má zájem dělat dobrý byznys, sloužit zákazní­kovi, a trpělivě čekat, že z toho jednou možná něco bude.
    Tak jak je každý člověk jiný, jsou i StartUpy, které do toho jdou od začátku právě jen s tí­m “udělat maximální­ hype”, dostat se do médií­, a pak to nejlépe co nejrychleji někomu střelit, dří­ve, než ta bublina kolem jejich projektu splaskne.
    Je fajn, jestli tohle dokážeš jako investor rozpoznat, a jdeš do společných projektů jen s lidmi, kteří­ jsou na tvé vlně.

  2. A nemáš, Johne, taky trochu máslo na hlavě? Vždyť ty jsi součástí­ té popkultury, která ze startupů dělá show.

    1. já myslí­m, že té naší­ startupové popkultuře chybí­ jedna věc: málo se mluví­ o neúspěší­ch. V USA za to mají­ lidi(z pohledu čecha asi paradoxně) plusový kredit, jedna společnost zanikne a ihned se přerodí­ v druhou…

  3. Preboha to je co za haluz. A naco to ti ludia robia? A naco sa investori tvaria, ze jednaju s buducimi vladcami internetu? Doposial, ked som precital nejaky napad a nerozumel ako bude generovat prachy som myslel, ze som stary a nedokazem drzat krok s dobou. Dnes vidim, ze som o 5 rokov vpredu. A to John este letel do Prahy nejaky startup gulas.

  4. problem je asi vtom ,ze vacsinou ti startupisti su developeri a nie obchodnici. programator nerozmysla obchodne. preto tim projektu by sa mal skladat z ludi rozneho zanru – developer, marketer, obchodnik, dizajner. minimalne tito 4 by mali byt v time. Ak su tam 4 programatori, necudujte sa, ze odpoved zakaznikovi neprichadza..

  5. Johne souhlas. Nicmene se podelim s jednou zkusnosti, predem upozornuji, ze nejsme startup. Z prednasek, konferenci a eventu si odnasime velice hodnotnou zpetnou vazbu, kontakty, a vzdy aspon jednoho, dva potencialni zakazniky. Je pak je na nas jestli to dotahneme ke zdarnemu konci a spokojenosti obou stran.

  6. Celý ten startupový bublifuk spočí­vá podle mého ve ztotožnění­ “startupu” (tedy začí­nají­cí­ho bysnysu v segmentu s potenciálem rychlého růstu) s IT, potažmo Internetem. A ve staré představě, že když udělám něco, co je užitečné a nabí­dnu to k uží­vání­ skrze Internet, kde je potenciálně řádově miliarda zákazní­ků a desetině z nich prodám svůj produkt po 1$, jsem za vodou. A protože existuje množství­ lidí­, kteří­ mají­ jistou zručnost v zacházení­ s komunikační­mi technologiemi a v pohybu v tomto prostředí­, existuje mnoho startupů bublinoidní­ho potenciálu.
    Protože v tom to prostě není­. Ty produkty většinou kupují­ živoucí­ lidé, se svými konzervativní­mi nebo naopak ztřeštěnými návyky, potřebami, představami. A bavit se s lidmi, zkoumat, co chtějí­, potažmo je přesvědčit o to, že chtějí­ právě to, co jim nabí­zí­m já, že je jim to natolik užitečné, aby vytáhli kreditku, to je nesrovnatelně těžší­ disciplí­na, než skládat javovské knihovny. A to, co budou lidé potřebovat, může být klidně do správného tvaru ohoblovaný kus dřeva, akorát se to nikdy nebude jmenovat “startup” a nikdo nebude zkoumat “škálovatelnost”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *