Stimulus balik pro americkou ekonomiku schvalen

Kongres schvalil COVID-19 stimulus bill, ktery dnes podepsal prezident Trump. Oficialni nazev je CARES Act a do americke ekonomiky napumpuje  2.1 billionu USD (v USA se pouzivaji trosku jinak nazvy tech cisel. Je to 2.1 trilionu. Ale protoze pisu v cestine i kdyz teda bez tech hacku a carek a s chybami, tak budu pouzivat ceske pojmy. Takze americky trilion je billion. Americky billion je miliarda. Ale menu porad uvadim v USD)

Pro predstavu tech 2.1 billionu reprezentuje 9% americkeho hrubeho narodniho produktu. Z meho pohledu to jsou naprosto silene velka cisla te podpory!

Celkova hodnota stimulu je zahrnujici  uvery je  $5.6 trillion (v ceskem 5.6 billionu USD). To je 25% americkeho hrubeho domaciho produktu. 

Rodiny a zamestnanci:

  • $250 miliard je urceno jako pridavek na podporu v nezamestnanosti. Tohle propustenemu zamestnanci prida k jeho podpore 600 dolaru  tydne na 4 mesice. Tohle se tyka i ruznych freelanceru, Uber ridicu, apod. 
  • $300 miliard bude poslano jako $1,200 kazdemu cloveku kdo podal danove priznani v roce 2019 a vydelal mene nez 75 tisic dolaru rocne nebo mene nez 150 tisic dolaru rocne u manzelskych paru a dalsich 500 dolaru na kazde dite. Mensi castky budou poslany lidem co vydelavaji do 100 tisic dolaru rocne.

Velke firmy

  • $500 miliard jako pomoc velkym firmam. $32 miliard granty pro aerolinky
  • Dalsi garance na pujcky ve vysi  $471 miliard. Coz umozni velmi snadny pristup k pujckam.

Male firmy

  • Male firmy ziskaji primou pomoc $350 miliard na SBA pujcky (psal jsem drive tady), tyto pujcky budou urceny na platby najmu/splatek na nemovitosti, vyplaty a elektrinu, vodu, apod. Tyto pujcky budou konvertovany na granty, kdyz firma pouzije penize na ty urcene ucely! S timto se pocita na konec roku, ze pujcky kdyz budou pouzity na ty urcene ucely tak se odpusti.

Verejny sektor

  • $150 miliard pro jednotlive staty
  • $25 miliard pro verejnou dopravu

Dalsi pomoc

  • $117 miliard pro nemocnice
  • $198 miliard pro ostatni

Me vzdycky nejvice zajima co se tyka malych podnikatelu. Tak jen pro predstavu jak to v USA funguje to meritko. V tomto pripade firma co ma mene nez 500 zamestnancu je maly podnikatel. Mali podnikatele muzou dostat pujcku az 10 milionu USD. A formule jak pujcku vypocitat je 2.5 x nasobek hrubych mesicnich vyplat z doby pred touto krizi. Treba v Shipito jsem mel vyplaty kolem 300 tisic dolaru mesicne. Takze podle toho by mohla byt moje pujcka 750 tisic USD. A kdyz bych tu pujcku pouzil znovu na vyplatu, platby pujcky na skladu, najmy nebo ruzne energie, tak by mi byla na konci roku odpustena.

Kdyz to takto hodnotim, tak to je neskutecne velkorysa pomoc! Kdyz jsem to dneska cetl tak jsem z toho mel optimismus. Je to neskutecne, ale vazne neskutecne velkorysa pomoc. Mozna i vice nez si jak jednotlivci i firmy zaslouzi. Kdo vi jestli si treba freelanceri takove penize vubec vydelaji a ted je budou dostavat. Ono ta myslenka je, ze zastavena ekonomika by nakonec stala stat vice penez nez kdyz takto rozhazi penize na jednotlivce, male firmy i velke firmy. I kdyz jsem sam proti rozhazovani penez, tak pri teto Coronavirus krizi to ma neco do sebe. Je fakt sance, ze na konci roku vse pobezi jak v normalu a nebude se to tahnout treba dalsich 5-8 let.

Spread the love

54 thoughts on “Stimulus balik pro americkou ekonomiku schvalen

    1. Uspory sly do kytek uz davno.. v dobe kdy zacaly nizke uroky. Od te doby ma smysl mit aktiva jako akcie, nemovitosti, apod.

      1. Jj, zvlast ty akcie davaji smysl /s. Nemovitosti to samy. Kdyby nebyl ten predchozi stimul, kterej nebylo jasny, ze vyjde, tak se nemovitosti nikdy nedostaly na uroven pred 2008.

  1. John, schválený balík je obrovský,,ALE! predpokladám, vzhľadom k ekonomickým dopadom korona vírusu na firmy a obyvateľov, že USA nebudú spomínané 2 bilióny stačiť.. S akciami a trhmi sa zabávam už dlhšiu dobut, takýto megaprúser celosvetový, na strane ponuky aj dopytu ešte sme nemali. Trúfam si povedať, že toto môže preskočiť v negatívnych dopadoch aj veľkú hospodársku krízu ktorá bola na začiatku minulého storočia. Reakcia vlády USA a FED je rpeto takáto silná, pretože si uvedomujú dôsledky a riziká. Detto ECB. ECB bude musieť spraviť ešte viac, ako deklarovala v európe, tu žial je to viac rozdrobené, a dopady na jednotlivé krajiny nebudú rovnaké. Skutočný megaprúser je to, že štáty budú musieť de facto zastaviť ekonomiku krajiny, ak nechú mať na JIS také návaly, že mŕtvych nebudú stačiť ani pochovávať, taká je žial realita. A keďže stále nevieme s čím má ľudstvo do činenia, to jest, stále nie je ani otestovaný liek, ani vakcína ( tá bude v najlepšom o rok, záleží aj na tom, ako covid-19 bude postupne mutovať), ekonomiky budú fungovať limitovane aj po zvládnutí nábehovej krivky ( aká teraz nastupuje v USA). Popol by si ale mali na hlavu sypať politici ako Trump č Johnson, ktorí ignorovali fakty a populisticky ( v záujme menšieho poškodenia ekonomiky) špekulovali s “kolektívnou imunitou”. Tento hazard bohužial si odnesú počty mŕtvych a ekonomika ešte viac paralyzovaná, než by tomu bolo pri včasných reakciách. Ako východisko vidím v tom, ak covid-19 prestane byť tak agresívny ako je teraz + účinné opatrenia ( ktoré žial paralyzujú globálnu ekonomiku). Ako možná hrozba ovšem je, ak by covid-19 zmutoval v ´daľšej vlne do agresívnejšej formy. Boh ochraňuj world…. a všetci by si mali položiť otázku, prečo celá epidémia vznikla – odpoveď je jednoduchá= Komunistická strana Číny, ktorá namiesto riešenia problému sa snažila ututlať direktívne problém, a Čína konala až vtedy, ked už covid-19 bol dávno za hranicami Číny. Ak by Čína konala zodpovedne hneď , zabráneniu úniku vírusu mimo Čínu by sa asi nedalo zabrániť, ovšem nakazených aj mŕtvych by bol zlomok čísiel, aké máme ( a budem mať) dnes. V stave aký máme teraz, FED aj ECB sú nútené spustiť tlačenie peniazov, toto sa pretaví do zvýšenej inflácie a problémov neskôr,, po skončení epidémie preto predpokladám že vyskočí inflácia, ceny akcií + ceny nehnuteľností ( po skončení epidémie) pôjdu hore. Bežnému občanovi zostanú vyššie dane a inflácia

  2. tenhle nazor me u tebe dost prekvapuje… myslet si, ze natiskenem dolary, zameteme skody za ekonomiku, ktera proste nic nevyprodukovala a svet bude opet ruzovy?

    1. Vzhledem k tomu, ze je John rentier a uz defacto american, tak na tom fetu levnych penez proste musi frcet. Zvlast kdyz cash z prodeje shipita ma patrne z valny casti ve vecech, co by bez tech levnych penez sly do kopru kam patri.

  3. Pripada mi to ako prvy krok k univerzalnemu prijmu. V normalnych casoch som bol proti, ale teraz neviem ci to nie je len mensie zlo.

    1. Fiskalne udrzatelny UBI pocitalo OECD a jedine vtedy to ako tak vychadza, ked bude niekde na urovni 1/3 – 1/4 sucasnej minimalnej mzdy (priblizne).
      Je to neskutocne nakladna vec.

    1. Akcie by teď měly začít jít rychle nahoru a hotové peníze padat, nebo né? Otázka, co nemovitosti, kvanta lidí bude muset asi prodávat…

  4. To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou, praví Švejkův feldkurát Katz nešťastnému věřiteli.

    Neboli Johnův jásot vytrvá do té doby, dokud budou státy nuceny užívat americký petrodolar. Zatím mají US největší armádní rozpočet a budí respekt, ale geopolitický boj prohrávají (a jejich morální kredit upadá, Pompeo už je jen taková třešnička na dortu). Stihnou v krátké době se znovu ekonomicky a technologicky upevnit a vynutit si užívání dolaru? Rusko se energeticky sbližuje s Německem a Čínou, vojensky se dostává na výsluní. Čínská populace je více homogenní a s vyšším IQ, disciplinovanější a poslušnější než je americký kotel a díky koronaviru vzrůstá v EU její kredit, na rozdíl od usa, ke kterému roste znechucení. Pokud Čína Rusko a EU vytvoří kartel bez dolaru, kdo bude financovat dluhové hodování?

      1. Nikdo rozumný nepředpokládá, že stisknutí Entru za řadou nul na klávesnici počítače centrální banky vytvoří nějaké reálné hodnoty. Nicméně reálný dopad to bezpochyby mít bude. Zřejmě tedy na distribuci oněch reálných hodnot. Příjemce už známe, vylíčil je John ve svém článku. Co mě překvapuje, že se nezamýšlí, komu se ty hodnoty vezmou. Inu, však ono to nějak dopadne. A to je pravda, žádný let netrvá věčně.

    1. tak jestli v číně mají vyšší průměrné IQ, tak to jsme vážně v háji 🙂 Hloupější lidi než číňani neznám

  5. Nejlepsi investice? Urcite do zmeny mysleni… Jestli si jeste nekdo mysli ze mame tento prostor nejak pod kontrolou a zivoty se maji tocit kolem nejakych papirku, korekce prijde co nevidet, korekce nasich domnenek….

  6. Velmi optimisticke, urcite lepsi nez dopady uplne krize. Je videt, ze Trump je z businessu, za me body nahoru

      1. Kdyz srovnam Trumpa a Evropskou komisi, tak by meli Trumpovi postavit nadzivotni sochu ze zlata a po smrti mauzoleum.

  7. Johne, zajímal jsi se někdy hlouběji nad americkou politikou žití na dluh?

    Současný CARES Act stimul chápu jako nutný (mám dojem, že je dokonce 2,2 bilionu). Ostatně, pár dní zpátky jsem tu zmiňoval, že stejný stimul dělají i státy v EU, včetně ČR nebo Německa. Víceméně koronavirus přišel pro politiky v “pravý” čas, kdy se začala zpomalovat ekonomika.

    Ale nelze přehlédnout dluh Států, který má stoupající tendenci od roku 1982, a nyní už dělá něco přes 20 bilionů dolarů (v roce 2020 měly mít, počítáno ještě před virem, rekordní bilionový deficit rozpočtu). Na jedné straně jsou tedy oficiální press news o úspěšné zemi. Na druhé straně tu jsou na planetě stále ještě země, které se pořád (naivně?) snaží dodržovat základní ekonomické pravidlo o vyrovnaných výdajích a příjmech, a o nevytloukání jednoho dluhu děláním dluhu dalšího. Tyto země jsou ale ironicky, díky své zodpovědnosti, dnes ve výsledku handicapované.

    A zatímco my v ČR jsme před pár lety řešili jisté sociálně vyloučené lokality, ve kterých finančně negramotní obyvatelé přesně tento styl života vedou, v USA (nejen mezi politiky a finančníky, ale i mezi obyvateli) je žití na dluh a vytloukání klínu klínem evidentně už něčím vcelku běžným, normálním (žiješ tam, tak to víš). Není zde podobnost s reálným komunismem, kdy ten dělá to a ten zas tohle, a všichni dohromady máme narůstající dluh?

    A ano, i úspěšný podnikatel si čas od času půjčí. Ale on má svůj záměr podložen analýzou, že mu ta investice přinese zisk a zaplatí úvěr. Můj osobní názor je, že současné Ponziho schéma by se ale při řízení státu nemělo stávat běžnou normou. I když se můžeme zatím utěšovat, že dokud nám investoři dávají peníze, je všechno v pořádku. A když se pak navíc můžeme navenek chlubit, jak “bohatou” a “úspěšnou” jsme zemí. Ale selský rozum mi říká, že takto to nelze praktikovat donekonečna, navždy.

    Řeší tohle někdo v USA nebo ne? A jaký je na to tvůj osobní názor? Člověka, který je známý svou finanční pečlivostí při podnikání a svou nelibostí k vlastnímu zadlužování se. Díky.

      1. Rozumím. Jen mě napadlo, jestli to u vás ve Státech řeší někdo mezi těmi nahoře, kteří to změnit můžou. Přesto díky za odpověď.

        1. Ne vsichni jsou zamilovani do nekonecnych dluhu a nizkych uroku. Uz neni vubec nikdo kdo by resil nejakou zodpovednou fiskalni politiku.

    1. Nemyslim si ze nejak fiskalne i monetarne ne-debilni zeme jsou az v nevyhode. Ono zatim o nic neslo. Do tuhyho pujde ted. Minimalne mindset tech lidi v tech zemich je jiny a nezprzneny, takze az prijdou opravdu hnusny casy jako valky a hladomory – at uz ted nebo s dalsi krizi – tak ty lidi budou schopnejsi prezit. Holt ted nemaji v garazi 3 auta na dluh, ale jedno stary. Ve vysledku to ani ted realnej zivot nijak moc neovlivnuje k horsimu.

      Druhak ty zeme nemaji riziko bankrotu a totalniho marasmu a la Argentina, ktera je v totalnim svrabu bud navzdy, nebo dokud se skutecne nezresetuje svet komplet.

  8. Prakticky nic se nezměnilo po 9/11, ani po dotcom bublině, ani po Lehmanech. Že to teď bude jiné? Nebude.

    1. To je blbost. Jednou se ucho utrhne, zvlast kdyz se pokazdy pod kotel prilozi jeste vic. Kdybys mel pravdu, tak se muze do ekonomiky nacpat ne 2.2 T, ale 22T, nebo 222T.

      Jinak po Lehmanech i po 9/11 se zmenilo fakt hodne. Jen to nelehlo a veci se menily gradualisticky.

      Realnej socialismus taky zkousel sileny veci, taky mu to vydrzelo desetileti a dokonce i kdyz mel proti sobe efektivnejsiho nepritele, ale nakonec se zhroutil do sebe velmi rychle.

      1. Ad 1) Az prijdou opravdu horsi casy, tak i yankee si utahne opasek. Nejak mi v te uvaze chybi schopnost cloveka se prizpusobit na vsechno (treba V.E. Frankl).

        Na jednu stranu se mi skromnost libi, ale USA jde jinou cestou a dokazuje, ze to uspesne jde. 300+ mio. spolecnost neni zanedbatelny vzorek.

        Ad 2) Ta blbost je blbost. Zase argumentujes necim pro futuro, ale YKW dava priklady, ktere uz nastaly. Ano, pokud mas casovy horizont desetileti/staleti, tak mas vic pravdy nez min. Ale driv se bude rozdavat tech 22T, nez zeby se zmenil zasadne pristup. Vlady nedelaji opatreni pro par disciplinovanych/uvedomelych, takze levny fet miri tak jak ma a cil to uspesne stimuluje.

        “Chtel bych aby svet fungoval jinak? Ano! Muzu to zmenit, ne. Tak se prizpusobim jak funguje ted…” Dlouho tu uz nezaznelo neco tak trefneho!

        1. Az prijdou horsi casy, pokud mereno US pohledem, tak nevim kdy. Az bude DJ v zapornych hodnotach? Pokud non US pohledem, tak podle vsech meritek tu ty spatny casy uz jsou.

          To, co tu ted radobypokorne John i ty pisete je zas jen echo chamber pro dnesni den viz. zde a vsude jinde: https://seekingalpha.com/article/4334717-are-facing-depression-not-recession “I am calling for significant quantitative easing or whatever you want to call it. I get the irony in that. The Federal Reserve is largely responsible for where we are today, keeping rates too low for too long, and the government running deficits way beyond nominal GDP. These are bad things.

          But we have to deal with the situation as it is today. And today, much of our country is under stress and wondering how they’re going to feed their families. How do they pay their rent? Electric bills? 100 other items?”

          Tohle je end game. Bud prijde hyperinflace hned nebo dojde k bifurkaci moci mimo USA.

          Pokud je tvuj casovej horizont splatka kreditky, tak fajn, business as usual and even better. Me to ale zrovna moc netankuje a treba asijskej svet taky ne.

          Uvedom si, ze gambl, co pred dekadou vysel, vubec vyjit nemusel (pokud teda beru ten tvuj nazor, ze mikroekonomicky rozhozena ekonomika na dzalozena na kumulaci dluhu je to pravy orechovy). A tuplem nemusi vyjit ani ted. Survivorship bias je svine. Ono taky dekady vychazelo to, ze neexistovaly nejaky pripravy na pandemie a az ted vychcipe jen to mensi procento lidi, co jsou net takers, tak si taky muzou vsichni rikat, ze to nebylo tak hrozny. Tim chci rict, ze to ziti na dluh a v levnych penezich je proste all-in gamble martingale. Tak nejak matematicky vychazet dlouho musi, protoze jsi obetoval robustnost a pravdepodobnost preziti za co nejdelsi cas, kdy je zachovana iluze, ze je vsecko v cajku.

          Ignorovat realitu nelze – prave proto vsechny ty investice do nemovitosti a podobny picoviny byly doted uplne mimo, protoze jejich stredni hodnota temer overnight sla desitku procent dolu. A ted ten “nejlepsi” scenar, Japonsky, implikuje, ze se ceny nevrati. Dalsi scenare jsou rozvrat ekonomiky skrz deflacni a inflacni spiraly.

          1. Definuj end game a time frame, protoze jinak jsou to neverifikovatelne/nefalzifikovatelne plky. Zkus byt trapne konkretni.

            Mas pravdu, ze ignorovat realitu nelze a ta symbolicka rovina je mocna. Ale presto i masy zacne postupne ten velky hype unavovat…a smutek pozustalych prebije konzum.

        2. Jistěže ten levný fet bude stimulovat tolik potřebnou aktivitu, jak si tu s Johnem notujete a vzájemně plácáte po zádech. Mít časový horizont desetileti/staleti, toť směšné, trapné uvažování.

          Jenomže ten horizont začal v roce 1971, kdy se definitivně rozpadl zlatý standard.

          Co je na téhle debatě zajímavé, že odmítáte i jen otázku, kdo ten fet nakonec zaplatí, coby neoptimistický, neamerický přístup. Protože jste zfetovaní, to je problém, resp. znak doby, další střípek do rozpadlé mozaiky.

          1. Tak ono je videt kdo to plati uplne jasne. Kdokoliv kdo nevlastni aktiva (jako akcie/nemovitosti) a snazi se treba sporit s mizernymi uroky. Nasetrit normalnim zpusobem jak se to praktikovalo drive se neda uz vubec na nic.

            1. Pak se ale nesmíme divit, že to tyhle lidi štve a volí lidi, jako je Bernie. Tím si sice nepomohou, naopak, ale to už nejsou schopni domyslet.

            2. Čili nastane ještě větší polarizace, americký sen se stane nereálnou pohádkou a bohatí se svých peněz sami nevzdají.
              Nějaké nenásilné řešení? Snad tedy ten Bernie, jak praví Clayton…

            3. Jenomže ono hrozně záleží, kdy a za jakou cenu se tato aktiva nakoupí a načasování vůbec není jednoduché ! Majitelé akcií pokud nenakoupili na cenových dnech jsou dnes v obrovských propadech a majitelé nemovitostí to čeká v blízké době, protože ceny jsou ohromně našponované a poletí dolu. Přichází čas nákupů, ale to bez hotových peněz asi nepůjde. Takže s tou jasností, kdo to nakonec zaplatí bych to tak jednoznačně neviděl…

  9. Ono tohle podporování všem přijde skvělé, ale je to klasická privatizace zisků a socializace ztrát. Když nemovitosti rostly o 20% ročně, tak to byla “moje nemovitost”, když nemám na splátku hypotéky, tak je to “problém všech”. Je to morální hazard, hodně na to doporučuji knížku “The Money Game” od Adam Smith (pseudonym brokera na WallStreet). Je vidět, že se za spoustu let vlastně nic nezměnilo.

    Souhlasím s Johnem, že to nemá řešení jiné než se přizpůsobit a zadlužit se taky, i když mi to primárně jde proti kůži, tak se nyní začínám zadlužovat, no a to jsem nikdy dluhy neměl.

    1. To asi obecně nebude dobrý nápad, protože tohle je dluhová krize, lidi nejsou schopni dluhy splácet.
      Kdo má v krizi vlastní peníze, je král (jak myslím někde John psal).

    2. John tím přizpůsobením asi neměl na mysli začít se bezhlavě a stádovitě zadlužovat. Hádám, že tím myslel přizpůsobení se systému. Jako když se někdo kvůli businessu odstěhuje třeba do Číny. S řadou věcí tam nemusí souhlasit, ale přizpůsobí se, protože mu výhody tamního žití a podnikání převažují nad nevýhodami. Jako non-citizen by při důsledném kritizování vlády asi rychle přišel o povolení k pobytu. Kdekoliv, nejen ve Státech nebo Číně.

      1. Kritizovat vladu v Americe muzeme. Porad tady je jeste svoboda slova. To prizpusobeni je zalozeno na tom, ze nemuzeme ovlivnit v zivote vsechno. 50% jsou venkovni okolnosti a 50% je nase usili. Lamentovat nad okolnostmi nicemu nepomuze, tak je lepsi premyslet co muzu konkretne ovlivnit a jak se prizpusobit.

        1. Tyhle americky kecy o svobode me dojimaj. Statni buzeraci, co se tyce svobody slova na verbalni rovine vystridala buzerace stadni, kde s typickym amikem proste diskutovat nelze, protoze on vsechno vi (pricemz tohle jeho presvedceni proste drhne s realitou, zas se me tenhle tyden jeden Texas expert zeptal jak je v Cecensku, to uz je fakt vousaty, ale je to tak). Uz vubec to, jak i ty jsi ted dal rovnitko mezi USA=Amerika.

          Formalni svoboda slova je uplne marginalni vec, pokud neni zasazena do nejakyho sirsiho kontextu svobod, ktery v USA opravdu nejsou (svoboda se vystehovat, nakladat se svyma penezma apod.).

          Samozrejme ze se kazdej musi prizpusobit i tomu nejvetsimu lejnu, ale opravdu nedava smysl nad tim nejak jasat. Selskej rozum dokonce jasne daval najevo, ze kupovat prepaleny nemovitosti a akcie byla kravina v poslednich letech, asi jako je kravina chodit po tenkym lede, byt se hned nepropadne. Prizpusobovat se problemum, az kdyz se projevi, tomu se taky rika, ze ujel vlak.

            1. Zbytecny je nakonec uplne vsechno. Vsechno ziti je strast.

              Ale pokud si teda hrajes na psani blogu a ja si hraju na diskutovani pod nim, tak argument, ze “USA ma svobodu slova” je asi tak validni jakoze “Rusko ma vodku”.

              Kazdej stat ma svuj aparat na buzerovani svyho obyvatelstva a kazdej stat ma svoji propagandu, kde tu buzeraci skryva. Uplne nejlepsi a nejefektivnejsi je, kdyz tu praci se skryvanim buzerace delaji za stat jeho vlastni obcani. A jestli je v necem USA jednicka, tak je to presne v tom, jak za nej tu propagandu delaji jeho vlastni lidi.

              Takze opakuju, kdyz uz si tu hraju na nejaky komentare, tak nejaka kourova clona o “svobode slova” neni relevantni a je soucasti ty vasi US propagandy. Assange nebo Leary jsou jen spicka absurdniho ledovce svobody slova.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *