Sto tisic sem, sto tisic tam …

Zrovna jsem mel v kancelari pana z Bank of America. Byl to takovy ten nejslusnejsi z te neslavne schuzky kdy na me tlacili. Byl to taky clovek co se nejvice zaslouzil o to, aby mi dali ty Asiana kreditky, ktere jsem chtel kvuli letani letadlem.

Tak a ted se podrzte. On me v podstate prisel rict, ze Asiana karty prijdou zitra. A pak me velmi slusne pozadal jestli bych si nemohl vzit jeste tu jednu commercial kreditku na 100 tisic dolaru co mne predtim nabizeli.

Jen abych to vysvetlil. Asiana karty me dali misto te commercial kreditky. To bylo jedine co jsem po nich chtel. A nebylo to uplne jednoduche vyridit. Byl jsem na telefonu kdyz argumentovali, ze uz jsem schvalen na 100 tisic kredit limit a tim oduvodnovali at mi vydaji Asiana karty (resilo to jine oddeleni Bank of America).

Tak a ted prisly potom co my vydali ty Asiana kreditky jestli bych si nemohl vzit jeste tuto kartu. Tak se ho ptam at mi to rekne na rovinu a jestli jim to udela radost, kdyz si ji vezmu. Tak rikal, ze jim to radost udela, protoze o to vlastne celou dobu slo. Maji nejake quoty kolik musi rozdat creditu na techto kartach. Ty Asiany se nepocitaji, ale za toto asi dostanou nejakou odmenu.:-) Jim je uplne jedno jestli ji budu pouzivat. Hlavne, ze muzou ukazat, ze ji vydali. Jsem dobry team player a kdyz na me jde nekdo uprimne a slusne tak rad vyhovim.

Takze mam dalsi kreditku na 100 tisic dolaru.

Rikam, sakra jestli je toto vubec normalni? Myslim, ze se ty banky z krize vubec nepoucili. Bud jsou extremne opatrne a nepujci vubec nebo to prehaneji a rozdavaji uplne bez zabran. Nestezuji si. Hlavne, ze me vidi jako dobreho klienta, kteremu se neboji pujcit. Muze prijit doba kdy se to bude hodit. Jen bych tomu neveril, ze to je vubec mozne (jeste pred tydnem).

Spread the love

33 thoughts on “Sto tisic sem, sto tisic tam …

  1. Hlavne nezabudni vsetky kreditky nosit stale pri sebe v penazenke a kedze je ich tolko, najlepsie si k nim pridaj papierik so zoznamom pin-ov (ved kto by si to pamatal, ze?), resp. podpisovy vzor a najlepsie pridaj aj driver licence 🙂

    No, je to rozhodne dost penazi… ak by si siel do akvizicie nejakej mensej firmy, po uzavreti dealu sa mozes spytat "mozem platit kartou?" 🙂

  2. Co mě na tom zaráží je skutečnost jak široce rozšířené je používání kreditních karet v USA. Nedokážu moc dobře pochopit výhody té kreditky, protože v Čechách když chceš kreditní kartu s nějakým úvěrovým rámcem, tak to stojí dost peněz na úrocích, takže se to nevyplatí ani využívat. Jak je to v Americe? Když si vezmeš třeba 20 000 dolarů z kreditky, jaký je z toho úrok? A jak rychle to musíš bance vrátit zpátky?

  3. "Když dlužíš bance milion, má tě banka v hrsti, když dlužíš bance miliardu, tak máš banku v hrsti"… tímhle tempem budeš mít brzo banku v hrsti 😀

    Prozradíš jaké jsou na takové stotisícové kreditce podmínky? Jaký je úrok, kolik je minimální splátka… prostě jestli se to dá brát jako otevřený úvěr ke každodennímu použití, anebo je to jenom železná rezerva která má tak hrozné podmínky že je potřeba ji zavřít bezpečně do trezoru a vytáhnout jenom v případě nějaké katastrofy?

  4. Kartu splatis kazdy mesic co utratis a uroky zadne neplatis. Nekdy dostanes treba 0% urok na prvnich 6-12 mesicu. Pak zalezi na tom jaky je tvuj kredit jestli jsou uroky velke nebo male. Ja to neresim, protoze to kazdy mesic splacim.

  5. Takže stačí mít 3 kreditky na 100 tisíc a těch 100 tisíc můžeš mít půjčených trvale a bezúročně. Stačí jen na konci každého měsíce splatit jednu kreditku druhou a furt dokola. Nebo tomuhle něco brání? 😀

  6. ale bude to mit negativni vliv na tvuj credit score,ne? moje zkusenost podobna…citibank dava hodne neochotne a american express (ja mam hilton) mi dal limit 2000 nebo 2500 a zvysovat se jim ho moc nechce:(

  7. no, drzim palce 🙂

    Teraz si pre nich velka ryba, aspon to tak vyzera 🙂

    No a k opatnosti: podla mna su opatrne zo zaciatku ale ked v tebe ziskaju istotu, idu sa roztrhnut. No a ak sa smiem spytat, ako to vyzera s tym skladom? 🙂

  8. Vembl: kreditni karty funguji po celem svete uplne stejne, dokonce i v CR. To ze to v CR stoji moc penez na urocich taky neni pravda – ja uz pred cca 6 lety mel od Ceske Sporitelny kreditku zdarma s limitem 20.000 a s 0% urok v pripade repaymentu do 90 dnu. Samozrejme neco jako letecke mile, to nikdo tehdy neznal.

  9. to Vembl: jinak pokud muzu odpovedet tvoji otazku smerovanou na Johna, nevim jak to funguje v USA, ale pokud by te zajimalo jak to funguje v UK: Zrovna dneska jsem podepisoval smlouvu na kreditku u HSBC – Podminky asi takove, ze uverovy limit pro zacatek £500 (jsem tu neco malo pres rok a vicemene zadna kredit historie). Prvni 3 mesice mam 0% urok po teto dobe na konci kazdeho mesice musim splatit min. 2.5% z dluzne castky (min. vsak alespon £5). APR je 16.9% u utrat pomoci platby kartou, u vyberu hotovosti z bankomatu je to 23.9%. Pokud splatis celou dluznou castku (neplati pro dluhy udelane pomoci vyberu z bankomatu) do 56 dnu, neplatim urok zadny. Osobne si myslim, ze hlavne tady u teto karty se nevyplati nijak extra zadluzovat. Mam ji s vedomim, ze to je vyborna a asi i jedina cesta jak si vybodovat kredit historii a za pul roku zazadat treba o neco takoveho https://wwwa.mbna.co.uk/apply/UKCCapp/Ctl/entry?s… a nebo treba pozdeji zkusit nejakou AMEXku (ikdyz ty asi v UK nemaji moc vyznam)

  10. Silenosti. Proste a jednoduse: Business policy + Education policy…

    Co dodat? Education policy je o tom, ze cim je vzdelavaci system lepsi, tim lepe vzdelava i naproste blbce.

    No a s tim souvisi Business policy, ktera je zase o tom, ze kazdy pracovnik je hodnocen podle vysledku nebo podle plneni zadanych ukolu. Existuje pravidlo, ze kdyz nema pracovnik splneno – tak nedostane premie – nebo ho vyhodi. Normalka. Jenze, ouha, cas od casu nekdo splni, a musi se mu pak dat ty premie, coz je neprijemne a nezadouci, tak se udela to, ze se potom pritvrdi a zmeni se ta pravidla tak, aby pracovnici nesplnili… zejmena v bankach to tak je, ale naivni pracovnici to netusi, ze splnit nemohou, vidi uz premie v kapse, tak se snazi jako blbci…

    Z jejich pohledu je potom OK, ze si nekdo vzal BoA kreditku, protoze tak maji sanci ze budou mit splneno – a jestli tu kreditku John pouziva nebo ne, je asi vazne uplne jedno 😀 Stejne jako bylo jedno prodejcum hypotek, ze davaji hypoteku tisicum nemajetnych cernochu z Alabamy, kteri ji v zivote nesplati… hlavne ze meli splneno.

    A ted me tak napada, ze kdyz uz se teda mluvi o krizi, tak faktem je, ze krizi rozhodne nezpusobili zadni obycejni lide. Krizi zpusobili opet lide s velmi dobrym vzdelanim, s vysokoskolskymi tituly, s tituly MBA a podobne…. cim to asi bude?

  11. freepak: Jsou to firemni kreditky, takze na osobni kredit to nema vliv. Ale i u osobnich nema tak spatny vliv mit dalsi kreditku navic. Naopak vypada dobre kdyz vyuzivas jen male % penez co mas k dispozici. Jinymi slovy mit jednu kreditku a kazdy mesic ji vyuzit na maximum skodi vice.

  12. to john: jj, to souhlasim urcite je mit vic a cerpat jen maly mnozstvi, ale uz mi nekolikrat zamitli zadost, protoze jsem mel soucet celkovych limitu moc vysoky

  13. k Samovi a to, ze by se jednou kreditkou splacela jina – to nepůjde bezurocne 🙂

    mam kreditku Citi s limitem 200 000,-, takze jsem samozrejme o takovych trvalych bezurocnych pujckach uvazoval 🙂 ale to nejde, protoze:

    * bezurocne na tech 55 dnu (nebo podle typu kreditky) si muzes pujcit POUZE kdyz zaplatis u obchodnika za zbozi nebo sluzby. ten samozrejme bance odvede desatek za probehlou platbu.

    *JAKAKOLI jina moznost ziskat z kreditky penize je urocena brutalnim urokem a to OKAMZITE od chvile transakce. tzn. i prevedeni penez z jedne kreditky na druhou nastartuje na te prvni countdown 🙂

    zkusil jsem si to na par korunach, ze jsem jim rek, jestli mi z kreditky neprevedou nejakych par tisic na jiny ucet, u vyuctovani jsem potom fakt ziral na uroky.

    takze pratele, tudy cesta nevede…

  14. to Roman: a proto v UK a urcite stejne tak i v USA vymysleli u kreditek vec, ktera se jmenuje Credit Card Balance Transfer. Takze to samozrejme jde, jen to nesmis zkouset v CR 😉

  15. to Roman – ceska GE ma kreditku kde se bezurocne obdobi vztahuje na prevod penez na jiny ucet- pouze v bankomatu a za nejaky poplatek /tusim pade+-/

  16. tak to potom jo. mam asi 5 kreditek od ruznych bank a vsechny jsou na tom takhle 🙂

    predpokladam, ze GE si ale za tu kartu zase pro jistotu necha poradne zaplatit 🙂

    ja treba tu na 200k czk mam zdarma, protoze jsem jim minulej rok rek, ze ji nechci, protoze za ni nebudu platit 🙂 tak jsem spad asi do nejaky zachranny site…

  17. Asi ne zrovna legalni, ale s minimalnim poplatkem jde zaplatit kartou na spriznenem e-shopu, napr. pres PayPal. Pak vas to stoji jen ten poplatek PayPalu. Ale pozor, pokud je PayPal veden na vase jmeno (stejne jako na karte), s nejvetsi pravdepodobnosti zablokuji kartu s podezrenim na zneuziti.

    Dalsi moznost je nakoupit zbozi a jit ho vratit, pokud chteji vratit penize zpatky zase na kartu tak predlozit kartu k beznemu uctu a ne creditni. Ale oboji uz trochu zavani.

  18. Martin: To s tou blokací PayPalu je pravda, já jsem používal asi rok PayPal na převod peněz z UK do ČR, a pak mi tu kartu na benzínce roztřihli. Jinak kreditní karta je nej nástroj na převod peněz mezi hranicema, jenom u PayPal není moc výhodný kurz, do 250 liber týdně stačí mít obyčejný účet.

    Jinak by mě zajímalo, jak je to v US s tzv. credit scóringem, na západě se to hodně řeší, ale v ČR to nikdo nepoužívá.

  19. vzpomnel jsem si na zakladni pravidlo podle ktereho se ridi banky. Nejradeji pujcuji nekomu kdo to nepotrebuje. Kdyz kreditku nepotrebuji tak mi ji vnucuji. Kdybych ji potreboval tak ji nedostanu..

  20. Myslim, ze uz to tu kdysi nekde padlo: "Banka je instituce, ktera vam za dobreho pocasi pujci destnik a chce ho zpet, kdyz zacne prset" 🙂

  21. Ahoj, Johne tak nějakou dobu sleduju tuhle story s bankou bez komentářů a nyní ti již tedy gratuluju, že si to zmákl na jedničku.

    Jinak co se týče kreditních karet USA tak je to nejbezpečnější způsob placení, určitě se najde zase nějakej chytrák, kterej bude tvrdit opak ale pokud se zúčastníte nějakého semináře o kreditních kartách, tak hned budete vědět jak to je. Jinak to neni vůbec nic překvapujícího, právě když je tato platební metoda tak používána tak musí být zabezpečena. To není jako v ČR kde se to prakticky nevyplatí, protože jsou za to nekřesťanské úroky.

    V USA když jste nastoupili do práce ( myslím nějakou střední pozici v nějaké firmě a výše, tak jste hned dostali od firmy kreditku s tím, že se kreditní úvěr splácel ze mzdy, která na ní chodila. Proto se v obchodech skoro nevyužívá placení cash a zpracování kreditek je mnohem rychlejší než v ČR. V ČR čekáte na pokladně jakou dobu a zíráte na displej než se objeví požadavek na PIN a než transakce ověří. To je prostě šílený ale takhle by jsme mohli porovnávat mnoho a mnoho věcí

  22. Cappy: To máš pravdu, že krizi způsobili lidé s vysokou školou, kteří se snažili urvat pro sebe prémie nastavené manažery. Jenomže kdyby nebyl odbyt tak by nebylo ani krize. Krize je důsledkem nezodpovědnosti jak těch kteří prachy půjčují tak těch, kteří si úvěry berou i když vědí, že je nebudou moci splatit. A dokud se nevrátíme zpátky ke zlatému etalonu, tak se tohle bude dít pořád.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *