Ted je doba na pujceni si penez s tim, ze je pouzijete az prijde dalsi krize

Kdyz jsou ceny nemovitosti nahoru a treba jsou i klidne docela predrazene, tak na ne banky nejradeji pujcuji penize.

Kdyz jdou ceny dolu a klidne treba uz hodne klesly, tak banky vubec nechteji pujcovat.

Perfektni priklad jsou moje kancelare v Las Vegas, kde sidli IncParadise – zakladani firem.

IMG_4922

Kupoval jsem je v roce 2004. Ceny nemovitosti stoupaly. Koupil jsem tu budovu za $410,000. O rok pozdeji mi volala banka, ze mi chteji pujcit penize. Ptal jsem se kolik. Podle vyvoje cen ta budova mela teoretickou cenu $800,000 nebo vice. Rekli, ze kdyby mi stacilo jen $500,000 tak udelaji nejaky zrychleny odhad a minimum papirovani. Tehdy to byl tzv. drive-by appraisal (odhad). Nekdo se doslova projel autem kolem domu, zjistil, ze tam je a dal na to razitko, ze to je v poradku. Normalni odhad se dela tak, ze nekdo do te budovy aspon vkroci a trosku ji prozkouma.

Pujcku jsem vzal. Dostal jsem vice, nez me ta nemovitost stala. Byla to tzv. equity line of credit. Tzn. ze nemusim penize vubec vyuzivat a pak neplatim zadne uroky. Uroky platim jen kdyz si ty penize pouziji. A muzu to delat opakovane. Na poplatkach mi zrizeni pujcky nestalo temer nic. Ale otevrelo me to obrovske moznosti do budoucna.

Po par letech prisla krize. Ceny nemovitosti sly dolu. A banka by mi v zadnem pripade na tuto budovu v te dobe penize nepujcila. Ale podle meho nazoru to byla naprosto nejlepsi doba kdy do tech nemovitosti investovat (a i s nejmensim rizikem pujcovat penize). Ale banky premysli jinak. Radej pujci na stejnou nemovitost v dobe kdy jdou trzni ceny nahoru nez kdyz je pohodnocena a ceny jdou/sly dolu.

Tuhle pujcku co popisuji bylo presne co mi umozniloudelat dalsi investice o kterych jsem tady na blogu psal (Kancelarska budova v Memphisu nebo investice do domu v Las Vegas). Ta pointa je, ze kdyz mate sanci ziskat kapital v dobe kdy jsou bankeri optimisticti tak toho vyuzijte. A ten kapital pouzijtev dobe, kdy prijde krize a je nejvyhodnejsi nakupovat. To bude doba, kdy vam bankeri nepujci, protoze jim to bude pripadat riskantni. Proste ti bankeri uvazuji obracene.

Spread the love

24 thoughts on “Ted je doba na pujceni si penez s tim, ze je pouzijete az prijde dalsi krize

    1. Taky by mě zají­malo, jestli v ČR nebo třeba i jinde v Evropě existuje něco jako “equity line of credit”?

      1. Asi to není­ stejné, ale něco podobného má myslí­m Air Bank jako hypotéku. Je to hypotéka, kam když vloží­te extra pení­ze jako splátka jistiny, nepočí­tají­ se z nich úroky, tyto pení­ze lze kdykoli vybrat a potom se za ně začnou platit úroky. Ale přesné podmí­nky neznám.

        1. Tomu se ří­ká offsetová hypotéka. První­ byla mbank, ale ta to odpí­skala. Ví­m že takovou hypo nabí­zí­ FIO a RB. Podle mne to ale promí­tnou do úroků té hypo…

    1. tak to ani nahodou. pretoze v momente kedy peniaze pouzijes na investiciu, tak ti kontokorent zapocitava urok, vacsinou mesacne urocenie. vacsinou vysoka sadzba , ktoru ti drviva vacsina investicii nezaplati.

      1. Dostali jsme na firmě cca 4M za 3 % p.a., zas tak zlé to teď není­. Nicméně musí­me dokládat čtvrtletně účetní­ výkazy, že jsme stále v zisku.

        Plus jak psal někdo výše, pár bank umí­ offsetovou hypotéku, určitě bude tak o 1-2 % dražší­ než klasická, ale úrok se efektivně platí­ jen z toho co je využito. Otázka spí­š je jak moc nezačnou u nás mí­t v době krize banky obavy o své pení­ze a chtí­t zesplatňovat.

    1. Offsetovou hypotéku mám a funguje to přesně tak, jak popisuje John. Nenarazil jsem na žádný problém, možná jen úrok je o něco málo vyšší­ než u standardní­ hypotéky.

  1. K takto vázané hotovosti je ovšem nutné připočí­st náklady nevyužité pří­ležitosti vázaného finanční­ho kapitálu, pokud dokážete prostředky lépe zhodnotit jiným způsobem, než kolik ušetří­te na úrocí­ch, tato strategie se nevyplatí­, ve všech ostatní­ch pří­padech je to skvělý mechanismus jak sní­žit náklady na cizí­ kapitál.

  2. Banka jede na jistotu. Současně s poskytnutí­m úvěru banka uzaví­rá zajišťovací­ kontrakt, na který obětuje většinu zisku z úroků. Výsledný zisk pro banku je sice malý, ale jistý. Krize, která je pro Tebe pří­ležitostí­, je pro takovou banku rizikem.

  3. Tak také jsem o tomto stavu přemýšlel a co pí­še John není­ bez rozumu.
    Jsou tady ale některé otazní­ky.
    1. Svět nikdy nebyl tak zadlužený, úrokové sazby záporné, ropa nezvykle levná, Brexit za dvěřmi. Tudí­ž neexistuje precedens k nynější­ situaci.
    2. Kdo ří­ká, že vám vaše banka ten úvěr nezesplatní­ jakmile přijde krize a změní­ se podmí­nky na trhu. Vy už v tu dobu budete mí­t nakoupené super levné nemovitosti nebo firmy, ale nebudete moct splácet, protože třeba bude zrovna recese a nic vám v tu chví­li neponesou. Takže je budete muset prodat pod cenou a realizovat ztrátu. A nebo budete mí­t ty pení­ze stále v té bance připravené na ty výhodné nákupy a si je kvůli nedostatku likvidity a kvůli zvýšenému riziku zase vezmou nazpět.

    Neznám podmí­nky v USA, ale tady mají­ banky napsané v úvěrových smlouvách, že úroková sazba je fixní­, ale pokud dojde k dramatickým změnám na finanční­ch trzí­ch kde se ony financují­ mohou změnit téměř cokoliv a vy musí­te jenom souhlasit.
    Naví­c pokud bude krize – poklesnou ceny, ale otázka je u kterých aktiv zase půjdou nahoru. Nemovitosti, akcie, drahé kovy?

    1. Tak co se presne bude dit se soucasnym zadluzenym svetem nevi nikdo. Co vidim jako jistotu je, ze kdyz ceny leti nahoru tak drive nebo pozdeji poleti dolu. To je naprosta jistota. Kdy to bude presne nevi nikdo. Moje odhady jsou jen spekulace. Ale byt pripraven s hotovosti v dobe, kdy je krize je nejlepsi recept na to jak dobre investovat.

    2. Taky jsem mýval takové negativní­ myšlenky o finanční­m trhu, furt jsem uvažoval, že banky nechaj všechny zkrachovat, já nebudu mí­t tehdy na splátku 4.000 Kč hypo (a to jsem vydělával přes 30k čistého) atd. atd. Pak jsem žil v podnájmu s tí­m, že v pří­padě krize se můžu odstěhovat nazpět k rodičům. Zpětně vidí­m, jak jsem uvažoval jako idiot.

      Vždycky je to tak (a vždy bude) že většina se nechá ží­t. Když se něco změní­, nastane průser, tak se vždy vezme pár lidí­ jako oběť (zvednou se úroky, nechá se pár lidí­ zkrachovat), ale nikdy se nezlikviduje většina (je totální­ blbost, že se zvednou úroky tak, že by je třeba 70% lidí­ nebylo schopno platit, to nikdy nenastane).

      Dneska vidí­m, že jsem v mnoha ohledech finančně nadprůměrný, a proto nemám strach. Když vidí­m, jak mnoho lidí­ žije z ruky do huby a táhnou svoje finance úplně do extrému, uvědomuji si, že přede mnou by se muselo dostat do problémů 90% lidí­ kolem mě, než bych problémy měl já.

      Problémy ve financí­ch vždy nejví­ce dostihnou lidi, co je neřeší­, co nekomunikují­ a jsou tvrdohlaví­. Důchodce, kteří­ žijou v baráku za 15 mil. Kč a nevystačí­ si s penězmi a půjčují­ si od lichvářů, protože mají­ k tomu baráku citový vztah a nechtějí­ se přestěhovat. To je opravdu skupina lidí­, které to dostihne. Není­ třeba se přehnaně bát, zpravidla lidi co se moc bojí­, tak se bojí­ zbytečně (třeba já mám ší­lené a zbytečné strachy) a naopak lidi co se ničeho nebojí­ by se opravdu měli obávat (důchodci s dluhy u lichvářů).

  4. A banky ten line of credit nezrusia/neznizia ked pride kriza? T.j. mas ho prislubeny, spadnu ceny a ty ho ides vybrat a povedia ti, ze ne, lebo tvoja nehnutelnost ma uz nizsiu hodnotu?

    Ja som myslel, ze je to tak. No ak to tak nie je, tak idem vybavovat line of credit.

      1. Fakt zají­mavé johne, a jaký tam máš přibližné úrok (kolik to dělá procent samo od sebe a kolik nad americkou inflaci?) V době kdy jsi ho bral… Jak ří­kaš je to neměnné.

        Nj pří­ležitosti přicházejí­ a je třeba být připravený, bez peněz je člověk jako bez nástroje…

        1. Urok se menil.. mam pocit, ze to bylo prime +neco%.. ale nevim.. nepamatuji si to presne. Takze urok byl vetsinu doby kolem 4%. Nekdy i 6%. Ted me tu line po letech zrusili, resp. zmenili na normalni pujcku.

  5. velmi zaujimavy napad, ako prist k lacnym peniazom 🙂
    alebo ako si poistit trhovu cenu nehnutelnosti, keby je to tak, ze kuipt 400, trhova zrazu 800, dostat 500, a ak klesne nehnutelnost pod 500, tak sa ani neoplati vratit uver, alebo ano ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *